Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
Лег деј е за канцелариски луѓе прике мој. Не е за нас :icon_lol:
За хербалајф само вујче да ти каже, батали тоа срање. За други масти курци палци не знам, ама хербалајф не.


Инаку , дали е паметно да набавам мултинаменска справа плус да си направам вратило, разбој и неколку тега плус боксерска вреќа и точак? Замарање е одењето во теретана и полно е со копуци што ги приватизираат справите :cautious:
Кога сум на темава, ме мрзи во другата за суплименти да пишам, пред некои 2-3 години ги земав овие што се на слики подолу ама некако од креатинот не сум задоволен
Како не си задоволен од креатинот? Го пиеше и си легнуваше и сакаше да се разбудиш набилдан? :ROFLMAO:
Инаку тие шо ги приватизираат справите, ги приватизираат на почеток, дури си почетник, после од ко ќе се набилдаш да видиш како ти се тргат од справи :ROFLMAO:
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.097
Поени од реакции
9.695
Како не си задоволен од креатинот? Го пиеше и си легнуваше и сакаше да се разбудиш набилдан? :ROFLMAO:
Инаку тие шо ги приватизираат справите, ги приватизираат на почеток, дури си почетник, после од ко ќе се набилдаш да видиш како ти се тргат од справи :ROFLMAO:
И ти билдер стана? Па и титула лапна , го нареди животот :icon_lol:
Јас со шприц во вени го ставав ама ништо (n)
Немаше ефект сериозно, а еден билдер ми вика не ти го прима телото креатинот. Втф? :confused:
Абе не заебавај, 45 минути седи на справа. Па дома нека си ја однеси нема проблем. Мразам луѓе. Ќе има ефект од оние мултинаменските од бидифит?
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
И ти билдер стана? Па и титула лапна , го нареди животот :icon_lol:
Јас со шприц во вени го ставав ама ништо (n)
Немаше ефект сериозно, а еден билдер ми вика не ти го прима телото креатинот. Втф? :confused:
Абе не заебавај, 45 минути седи на справа. Па дома нека си ја однеси нема проблем. Мразам луѓе. Ќе има ефект од оние мултинаменските од бидифит?
Мене не ми прима креатин телото, ама ми јавува одма проблеми, ме болат бубрезите. А да го пиеш и да не ти го прима, појма немам.
Абе зависи од теретаната, се наоѓа некој стварно да виси на справа ама ќе се прилагодиш, ќе вежбаш нешто друго дур да се тргни и така, не е секој ден то, по некогаш. Незнам оти не би имале ефек и тие мултинаменските, ама в теретана имаш неограничен избор. Јас дома не би праел теретана.
 
Член од
19 јули 2020
Мислења
20
Поени од реакции
12
@Dekio7 доколку си ги имал тај проблем со бубрезите немој веќе никогаш да земаш бидејќи можат да настанат уште поголеми проблеми.. Секој од нас е различен и креатинот не делува на секого исто..


@Rosemberg е чист пример, тој што ти кажал дека не ти го прима телото едноставно ти ја кажал вистината.. Е сега не знам како го имаш земено и по који дози, али ете например јас кога почнам да го земам секој ден земам 5г само со доста вода и гледам секој ден да биде у исто време.. После една недела тек почне да делува креатинот додека ти се навикне телото.. Кај мене барем има ефект, после една недела осеќаш дека имаш повеќе вода во мускулите морам да признаам се гледа разликата поприлично и во теретана поголеми тежини можеш да дигаш и повеќе си издржлив.. Исто кога земаш креатин мораш да пиеш одприлика 4-5л+ вода на ден..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Браќа сеќате ли се кд ви кажа дека никад нема да вежбам у теретану и кур ме боли за атлетско тело, мислу дека ве замара за прашања около исхрану/ослабнување, епа брзо после тој почна и да вежбам у теретану, случајно отиде, повише за да се истегну едну недељу ама улегна перце у гузицу :D
Сга не само што иду редовно и ВЕЖБАМ што за мене беше незамисљиво, плус почна и да ме интересира атлетско тело :D Знам дека е пут дугачак и топрв ме чека топење гузицу ама тој ме и интересира. како ги делите днови, вежбе? Ноге најмалце ги вежба, месец ипол, два колко вежбам до сга дали 2 пут сам ги вежбаја пошто на работу сам цело време на ноге и превише ми се фаќа, значи било каква програма што би препоручиле нека биде без leg day :D

И второ прашање, тој хербалајф срања има ли ефект, препоручуете или? Исто и тија чаеви за топење масти, сакам да биду како Џастин Бибер слаб :D
Фала унапред :D

@cholismo за тебе се спремам срце, еве види
На Хербалајф не си ги давај парите, ако веќе земаш купи протеин.
Ако ти се бројат калории инсталирај myfitnespal и број, ако не мери се на неколку денови и види дали слабееш или се поправаш, или пак визуелно на огледало, да не се замараш со килажата туку само со изгледот, се додека ти се допаѓа тоа што го гледаш на огледало си на вистински пат.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Зошто сите препорачувате протеини како суплемент? Зошто некој би земал додатно протеини, ако добива и повеќе од доволно преку храна? Искрено ме интересира.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Зошто сите препорачувате протеини како суплемент? Зошто некој би земал додатно протеини, ако добива и повеќе од доволно преку храна? Искрено ме интересира.
Зошто прашање е дали внесува и колку стига.

Еве денес јас бев 12 саати на работа, имам внесено се на се 30тина грама протеин, 150 гр јаглехидрати и 4 кафиња. Ако имав при рака протеин ќе го испиев, за месо немав ни од каде да земам ни пак време да го јадам.
 
M

Macedon1um

Гостин
Зошто сите препорачувате протеини како суплемент? Зошто некој би земал додатно протеини, ако добива и повеќе од доволно преку храна? Искрено ме интересира.
Зошто не е баш лесно да ги внесеш доволно протеини без whey
А и секогаш е добра алтернатива за брз оброк во блендер со житарки и банана (или некое друго овошје) наместо да јадеш др глупости
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Зошто прашање е дали внесува и колку стига.

Еве денес јас бев 12 саати на работа, имам внесено се на се 30тина грама протеин, 150 гр јаглехидрати и 4 кафиња. Ако имав при рака протеин ќе го испиев, за месо немав ни од каде да земам ни пак време да го јадам.
Зошто не е баш лесно да ги внесеш доволно протеини без whey
А и секогаш е добра алтернатива за брз оброк во блендер со житарки и банана (или некое друго овошје) наместо да јадеш др глупости
Колку просечно внесувате протеини на ден? Јас под 150 грама не сум. Само од јадење, не користам суплементи. Е сега за некој бодибилдинг, мислам дека треба малце да покачам, само тоа не ми е моментална цел. Јас идам на некоја lean варианта.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
Колку просечно внесувате протеини на ден? Јас под 150 грама не сум. Само од јадење, не користам суплементи. Е сега за некој бодибилдинг, мислам дека треба малце да покачам, само тоа не ми е моментална цел. Јас идам на некоја lean варианта.
 
Член од
19 јули 2020
Мислења
20
Поени од реакции
12
Колку просечно внесувате протеини на ден? Јас под 150 грама не сум. Само од јадење, не користам суплементи. Е сега за некој бодибилдинг, мислам дека треба малце да покачам, само тоа не ми е моментална цел. Јас идам на некоја lean варианта.
Ти под 150 грама не си, но има луѓе како овие погоре што кажаа дека идат на работа и едноставно ти немаш некогаш време да направиш нешто да јадеш.. А Whey е најбрза и најисплатлива опција..

Оприлика си сметајте 1,5г - 2г по кг од вашата тежина и одприлика ќе добиете точниот број доколку сакате добар напредок..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Колку просечно внесувате протеини на ден? Јас под 150 грама не сум. Само од јадење, не користам суплементи. Е сега за некој бодибилдинг, мислам дека треба малце да покачам, само тоа не ми е моментална цел. Јас идам на некоја lean варианта.
Јас последнава година не ни вежбам така да колку стигнам, кога сум бил во најдобра форма на 80тина кг сум внесувал од 150-250 грама протеин дневно, ако сум одел онака колку за одржување и помалку 120-150грама дневно.
 
B

boomlakashaka

Гостин
Имам дома бабин лек, сушен и направен чај а уствари тоа да ти било трибулус.
Некој поискусен и информиран ако може да ми каже повеќе за него, како/колку да се пие, има ефект...?
Јас не сум го пиел до сега.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.097
Поени од реакции
9.695
Мене не ми прима креатин телото, ама ми јавува одма проблеми, ме болат бубрезите. А да го пиеш и да не ти го прима, појма немам.
Абе зависи од теретаната, се наоѓа некој стварно да виси на справа ама ќе се прилагодиш, ќе вежбаш нешто друго дур да се тргни и така, не е секој ден то, по некогаш. Незнам оти не би имале ефек и тие мултинаменските, ама в теретана имаш неограничен избор. Јас дома не би праел теретана.
Чим болат бубрези никако такви работи.
Абе ако ти е теретаната пред куќа да. Мене не ми ее. Башка со работата не можам секогаш да стигнам. Затоа дома најдобро. Кога сакам тогаш
Автоматски споено мислење:

@Dekio7 доколку си ги имал тај проблем со бубрезите немој веќе никогаш да земаш бидејќи можат да настанат уште поголеми проблеми.. Секој од нас е различен и креатинот не делува на секого исто..


@Rosemberg е чист пример, тој што ти кажал дека не ти го прима телото едноставно ти ја кажал вистината.. Е сега не знам како го имаш земено и по који дози, али ете например јас кога почнам да го земам секој ден земам 5г само со доста вода и гледам секој ден да биде у исто време.. После една недела тек почне да делува креатинот додека ти се навикне телото.. Кај мене барем има ефект, после една недела осеќаш дека имаш повеќе вода во мускулите морам да признаам се гледа разликата поприлично и во теретана поголеми тежини можеш да дигаш и повеќе си издржлив.. Исто кога земаш креатин мораш да пиеш одприлика 4-5л+ вода на ден..
Земав нормално колку што пишеше дека треба. Сигурно немам претерано пошто пазам на тие работи. Е сега ефект немаше. Нити се познавало нити кревав поголеми тежини. За вода секако пијам по толку и без да земам креатин :D
Ама ептен ме тераше на одење во вц дури и за неколку капки. Многу често одев за ништо. Да пробам следно со друг или да не си играм играчки ?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Колку заразени излегоја од теретаниве досега?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom