Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Кои вежби ги правите за заобленост на бицепсот или bicep peak? Ако има некој од искуство да ми каже, листа на вежби сум видел ама некако не ми иде...

Прегледај го приврзокот 256914
Hummer curls.
Ама и генетиката игра голема улога, можеби тој ти е пикот, раката ти е добра, не се замарај.

А и бицепс како таков можеш слободно да го изолираш со неколку серии секој ден или секој втор.

Можеш и тоа да го пробаш.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Мене ми е најслаба партија и веќе не знам дали стварно некаде грешам или едноставно толку дала генетиката. Мислам дека е второто кај мене. Истата форма ја имам, и онаа празнина помеѓу бицепсот и подлактицата што ми боде очи стално :)
Све повеќе мислам дека е генетика... Не знам.. Ама вреди да се проба све :)

Skotova
Naizmenicen biceps na kosa klupa
Biceps kontrakcia nadfat varijanta. Ovie vezbi ti se ok. Bicepsot rasti i od vezbite za grb kako veslanje so preklon, lat masina podfat varijanta... Tricepsot ti e pobiten, toj ke ti ja daj celata forma na rakata i masivnosta. Zavisi i genetikata za bicepsite.
Oд сите тие само надфат варијантата никогаш не сум ја правел. Си приметил ти од оваа вежба визуелна промена кај бицепсот?
Знам дека расте и од грб ама јас само пумпа добивам и толку, треба поголема/подиректна стимулација. Иначе не ми е битна масивноста на раката, сакам формата на бицепсот да ми е подруга, позаоблена.

Hummer curls.
Ама и генетиката игра голема улога, можеби тој ти е пикот, раката ти е добра, не се замарај.

А и бицепс како таков можеш слободно да го изолираш со неколку серии секој ден или секој втор.

Можеш и тоа да го пробаш.
Ќе пробам тоа, да го изолирам почесто наредниов период. Hammer Curls правам, не ми делува на пикот, само во широчина (гледано од напред) ми ја зголемува раката. Не се замарам нешто многу, али секогаш наоѓаш нешто да подобриш :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Све повеќе мислам дека е генетика... Не знам.. Ама вреди да се проба све :)



Oд сите тие само надфат варијантата никогаш не сум ја правел. Си приметил ти од оваа вежба визуелна промена кај бицепсот?
Знам дека расте и од грб ама јас само пумпа добивам и толку, треба поголема/подиректна стимулација. Иначе не ми е битна масивноста на раката, сакам формата на бицепсот да ми е подруга, позаоблена.



Ќе пробам тоа, да го изолирам почесто наредниов период. Hammer Curls правам, не ми делува на пикот, само во широчина (гледано од напред) ми ја зголемува раката. Не се замарам нешто многу, али секогаш наоѓаш нешто да подобриш :)
1. Повеќе вежби на брахиалисот и долгата глава на бицепсот.
2. Завршувај со комплетна супинација на зглобот при изведување на curls со еднорачни и колку што дава слободата на шипката при barbell curls (за ова види на јутјуб совети од Бен Пакулски, го има одлично објаснето).
3. Изолирај ја подлактицата при curls.
Incorrect - wrist bent in.
Bicep not isolated,
forearm is doing too
much of the work.








Correct - the wrist is slightly bent back, or away from the body. The isolation is on the bicep, and not the forearm.













4. Потесен фат на шипката ќе ти помогне да ја погодиш долгата глава на бицепсот (преферирај права шипка), други вежби concetration curl. incline dumbbell curls.
5. Вежби во неутрална позиција ќе ти помогнат за брахиалисот (hummer curl).
6. Генетика
Мене ми е најслаба партија и веќе не знам дали стварно некаде грешам или едноставно толку дала генетиката. Мислам дека е второто кај мене. Истата форма ја имам, и онаа празнина помеѓу бицепсот и подлактицата што ми боде очи стално :)
Истите 6 точки од погоре, а просторот меѓу бицепсот и подлактицата е генетската поставеност на бицепсот и нема како да го корегираш, дури и топ левел професионалци го имаат (Kai Greene, Lee Haney, Denis Wolf, Chris Bumstead, Jay Cutler...).
Сепак може да извадиш големина на бицепсот (кратката глава ако е добро развиена ќе ти даде ширина (3д), долгата глава и брахиалисот ќе ти дадат висина, а brachioradialis ќе ти го даде и тој преод со подлактицата и „моќен изглед“ (јас го викам изглед како ортома или сајла :D ).

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Дечки, ај ако има некој слободно време и воља за да ми дај некои препораки за вежбање и исхрана пишете ми ПП.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
1. Повеќе вежби на брахиалисот и долгата глава на бицепсот.
2. Завршувај со комплетна супинација на зглобот при изведување на curls со еднорачни и колку што дава слободата на шипката при barbell curls (за ова види на јутјуб совети од Бен Пакулски, го има одлично објаснето).
3. Изолирај ја подлактицата при curls.
Incorrect - wrist bent in.
Bicep not isolated,
forearm is doing too
much of the work.








Correct - the wrist is slightly bent back, or away from the body. The isolation is on the bicep, and not the forearm.













4. Потесен фат на шипката ќе ти помогне да ја погодиш долгата глава на бицепсот (преферирај права шипка), други вежби concetration curl. incline dumbbell curls.
5. Вежби во неутрална позиција ќе ти помогнат за брахиалисот (hummer curl).
6. Генетика

Истите 6 точки од погоре, а просторот меѓу бицепсот и подлактицата е генетската поставеност на бицепсот и нема како да го корегираш, дури и топ левел професионалци го имаат (Kai Greene, Lee Haney, Denis Wolf, Chris Bumstead, Jay Cutler...).
Сепак може да извадиш големина на бицепсот (кратката глава ако е добро развиена ќе ти даде ширина (3д), долгата глава и брахиалисот ќе ти дадат висина, а brachioradialis ќе ти го даде и тој преод со подлактицата и „моќен изглед“ (јас го викам изглед како ортома или сајла :D ).


Оууу која лекција :cuc: Иде во букмаркс постот :D
Точка број 3 ќе ја применам одма, сега сфатив дека цело време вежбам како на првата слика.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Оууу која лекција :cuc: Иде во букмаркс постот :D
Точка број 3 ќе ја применам одма, сега сфатив дека цело време вежбам како на првата слика.
Види athleanx има безброј видеа за бицепсот, опседнат е со бицепс. Има и неколку видеа за бицепс пик. Иначе ако го сакаш она фамозното топче за жал до генетиката е.

Дополнување


 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.906
Поени од реакции
16.214
Дечки ај едно наивно прашање.
При користење на протеин дали има штета ако се конзумира некогаш чаша две алкохол, вино на пример.
Фала ви однапред :)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Дечки ај едно наивно прашање.
При користење на протеин дали има штета ако се конзумира некогаш чаша две алкохол, вино на пример.
Фала ви однапред :)
Не. А ако се прајш секоја сабота дамла тогаш да.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.906
Поени од реакции
16.214
Не. А ако се прајш секоја сабота дамла тогаш да.
Не, не не сум по пијанчење, така некогаш има моменти и прилики една чаша две вино и јас си велам дека не би требало да има зијан ама да си прашам поискусни реков :)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Не, не не сум по пијанчење, така некогаш има моменти и прилики една чаша две вино и јас си велам дека не би требало да има зијан ама да си прашам поискусни реков :)
Одговорот не е само едно "Не". Многу процеси има кога ќе пијаш алкохол. Ама доволно е толку да знаеш, 1-2 чашки понекогаш на никој нема да му штетат. Социјални суштества сме крај краева. Само не заборавај дека и акохолот има калории.:pijani:
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Кои вежби ги правите за заобленост на бицепсот или bicep peak? Ако има некој од искуство да ми каже, листа на вежби сум видел ама некако не ми иде...

Прегледај го приврзокот 256914

Иначе бицепс ти е ок, обрати пажњу на трицепс.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Дечки ај едно наивно прашање.
При користење на протеин дали има штета ако се конзумира некогаш чаша две алкохол, вино на пример.
Фала ви однапред :)
Каква поврзаност имаат овие две работи?!
Автоматски споено мислење:

Знам :D Можда го гледале видеово па сфатиле дека маска и вежбање не иде.

Никојпат не била маската за лице на маса како услов за тренинг. Ниту од наша страна ниту пак од страна на Комисијата за зарзарни болести.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
@nE0n1nja
Imav praznina izmejgu nad latkica i biceps. Dodadov + 2serii pregib so Z sipka nadfat varijanta i se popolna mestoto a i dobiv podobra forma na biceps i topcest oblik. 9 meseci mi trebaja za da dojdam do forma.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@nE0n1nja
Imav praznina izmejgu nad latkica i biceps. Dodadov + 2serii pregib so Z sipka nadfat varijanta i se popolna mestoto a i dobiv podobra forma na biceps i topcest oblik. 9 meseci mi trebaja za da dojdam do forma.
А колку пати во неделата ја правеше вежбата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom