Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
@Кеплер
Хади со големите ќе настапи. Хмм, мислам дека требаше прво 212ката да ја сефтоса, али очекувам и овде да биде добар, мислам дека ќе влезе во топ 6. Да победи е премногу амбициозно во овој момент, али ај да видиме што ќе биде.
Според мене и нема да биде така слаба оваа Олимпија.
Да се согласувам дека греши со настап во големите батки од старт, во 212ката бидејќи го нема годинава Флекс Луис има изгледни шанси да земе титупа. Кај големите батки може да биде во топ 6, го гледав на сликите од Ванкувер и ми изгледа дека не е многу полош од Бонак, за нијанса можеби е помал во одредени групи, али излегува дефиниран до коска. Е сега целата приказна кај големите зависи дали ќе се врати родениот билдер или не, ако излезе Фил и ако си ја научил лекцијата да го среди стомакот како што го среди Роли изминатата година тогаш ќе биде интересно :) Седрик малку ме разочара изминатите години, човекот ја погреши ерата за телото што го форсира, нозете му заостануваат и според мене не треба да биде воопшто во првите 8.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Има по аптекиве калиум хлорид во таблети или прашак? 2гр дневно е доволна доза?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Има по аптекиве калиум хлорид во таблети или прашак? 2гр дневно е доволна доза?
Има во Виола во Гтц таблети од 500мг. Јас би намалил на натриумот, а калиум не би одел повеќе од 1гр, внимателно со калиумот.
Моментално го пијам 500мг,се раствора во вода и се пие 30тина мин голтка по голтка.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Доста е натриум 4-5гр дневно? Вода минимум 4 литри? Значи да не пијам повеќе од 1гр (2 таблети)?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Доста е натриум 4-5гр дневно? Вода минимум 4 литри? Значи да не пијам повеќе од 1гр (2 таблети)?
Идеален сооднос по некои студии е 1:1, али до кај 2 грама немаш мака, не дека и со повеќе нешто страшно ќе ти се деси али не оди повеќе од 2-2.5 гр сол на ден.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Било кога во текот на денот можам да го пијам калиумот? Ќе почнам како што кажа со една таблета (500мг) дневно.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ми треба цинк, омега3, б комплекс и витамин ц, од која аптека и која фирма земате?

Гледав на iHerb и повеќе ме кошта доставата него нарачката.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Омега 3 - Pharma Vital, ленти во Зегин ги зимам
Витамин Ц - пливит Ц зимам јас, 500мг таблета
Zinc - Nature Essential, од Зегин таблети
Б комплекс - тие на рефус жолтите или имаш на Крка ама доста поскапи
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Ми треба цинк, омега3, б комплекс и витамин ц, од која аптека и која фирма земате?

Гледав на iHerb и повеќе ме кошта доставата него нарачката.
Полео видов дека имаа некој попуст на зма, мултивитамини вчера, ѕирни може ќе најдеш нешто интересно.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Полео видов дека имаа некој попуст на зма, мултивитамини вчера, ѕирни може ќе најдеш нешто интересно.
Што би препорачал ти, daily vitamins и омега 3 од мајПротеин или единачно да си ги земам од аптека?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Што би препорачал ти, daily vitamins и омега 3 од мајПротеин или единачно да си ги земам од аптека?
Зависи што внесуваш од храна, не сум пред пц да видам состав на тие. Јас купувам тоа што внесувам помалку или пак што ми влегува во платежна моќ.
 
Член од
8 јули 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Сакам да направам крвна слика за да дознаам на што имам ниско ниво на што високо... Сега освен основните работи што се проверуваат со крвна слика што друго треба да се провери? На пример има изјави од инструктори што велат да се провери и нивото на хормоните...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
@Кеплер
Хади со големите ќе настапи. Хмм, мислам дека требаше прво 212ката да ја сефтоса, али очекувам и овде да биде добар, мислам дека ќе влезе во топ 6. Да победи е премногу амбициозно во овој момент, али ај да видиме што ќе биде.
Според мене и нема да биде така слаба оваа Олимпија.
Фил Хит дефинитивно нема да настапува оваа Мр. Олимпија.
 
Член од
12 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Steroids supplements are used for some medical conditions, but some people also use them illegally in some sports settings. They use them to boost muscle mass, performance, and tolerance and to shorten recovery time between workouts. The drugs are artificially taken from the main male hormone testosterone. They are probably the most commonly known drug that aids performance and these are widely banned in most countries around the world and certainly in all major sports. Buy steroids supplements from our shop.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Steroids supplements are used for some medical conditions, but some people also use them illegally in some sports settings. They use them to boost muscle mass, performance, and tolerance and to shorten recovery time between workouts. The drugs are artificially taken from the main male hormone testosterone. They are probably the most commonly known drug that aids performance and these are widely banned in most countries around the world and certainly in all major sports. Buy steroids supplements from our shop.
Абе машко,стероидите во Македонија се забранети со закон и спаѓаат во делот заедно со дроги и други опојни супстанции, не поттикнувај некој кривично да биде гонет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom