Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
11 август 2017
Мислења
23
Поени од реакции
6
Каде можам да направам испитувања на тестостерон,естроген и тн?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
431
Поени од реакции
277
Каде можам да направам испитувања на тестостерон,естроген и тн?
Прашај го Nixa Zizu, шала на страна во сите по добри лабаратории прават хормонски испитувања, цените се околу 300 денари до 2000 денари по хормон...
 
Член од
11 август 2017
Мислења
23
Поени од реакции
6
Прашај го Nixa Zizu, шала на страна во сите по добри лабаратории прават хормонски испитувања, цените се околу 300 денари до 2000 денари по хормон...
Не сум хемичар за него да го прашувам
Фала
 
Член од
11 април 2018
Мислења
83
Поени од реакции
12
Поздрав

Шест месеци вежбав како почетник во теретана со цел да го зацврстам телото и да го намалам обемот на стомакот и спојлерите.
Вежбав кардио+наизменично по една мускулна група на ден 4-5 дена неделно.
Внимавав и на исхраната но не броев калории.
Изгубив килограми и дел од обемот имав видливи резултати но најмалку резултати имав на спојлерите а тие ми беа најважни во стартот.
Потоа неколку месеци прекинав со вежбање и сега сакам пак да почнам.
Сега веќе имам некое искуство што всушност претставува фитнес тренинг и колку треба напорно да се работи за да се дојди до некој резултат.

Ме интересира совет кон што повеќе да се насочам за побрзо да ги смалам спојлерите дали само со интезивно кардио пред се со трчање а малку работа на справи ќе дојдам побрзо до резултатот или 50-50 кардио-работа на мускул.
Од кардио мислам дека најдобар рез се постигнува пред се со трчање бидејќи ми е потребно топење на салото.

Совет и мислење!
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
139
Поени од реакции
113
Поздрав

Шест месеци вежбав како почетник во теретана со цел да го зацврстам телото и да го намалам обемот на стомакот и спојлерите.
Вежбав кардио+наизменично по една мускулна група на ден 4-5 дена неделно.
Внимавав и на исхраната но не броев калории.
Изгубив килограми и дел од обемот имав видливи резултати но најмалку резултати имав на спојлерите а тие ми беа најважни во стартот.
Потоа неколку месеци прекинав со вежбање и сега сакам пак да почнам.
Сега веќе имам некое искуство што всушност претставува фитнес тренинг и колку треба напорно да се работи за да се дојди до некој резултат.

Ме интересира совет кон што повеќе да се насочам за побрзо да ги смалам спојлерите дали само со интезивно кардио пред се со трчање а малку работа на справи ќе дојдам побрзо до резултатот или 50-50 кардио-работа на мускул.
Од кардио мислам дека најдобар рез се постигнува пред се со трчање бидејќи ми е потребно топење на салото.

Совет и мислење!
Топење на салото се постигнува со благ калориски дефицит, без разлика дали е дефицит во храна, или направен со вежбање. Така да број калории и прати сооднос на макро нутриенти. И комбинирај и тежински и кардио тренинг.
 
Член од
29 април 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Исто и кај мене...претходниот ден рамо вежбав.. За да утредента ме искинаја лактите..
Само што кај мене болката не престана.. Правев 2 недели пауза и денес прв тренинг после долго време мислејќи дека ќе биде се во ред. И резултатот беше неможев да вежбам бицепс како што треба. :mad: :confused:
 
Последно уредено:

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
29.052
Поени од реакции
71.439
Веројатно на право место ќе го поставам прашањето.
Каде во Скопје можам да најдам ваков ластик?
1565739924234.png
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
830
Поени од реакции
1.894
Веројатно на право место ќе го поставам прашањето.
Каде во Скопје можам да најдам ваков ластик?
Во полео спорт има ластици, само без алка како на сликата.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
60
Поени од реакции
14
На крвата слика ми излезе креатинин во серум на горната граница. Има некој искуство? Не пијам многу суплементи, особено не во високи количини, сепак можно е да е до то?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.599
Поени од реакции
9.155
На крвата слика ми излезе креатинин во серум на горната граница. Има некој искуство? Не пијам многу суплементи, особено не во високи количини, сепак можно е да е до то?
И месо ако јадеш често.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.252
Поени од реакции
7.993
Почнав да вежбам пред две недели, не се преоптоварувам со многу тренинзи засега, мислам дека 4 пати неделно ми е доволно. На тренинг работам максимално, не можам од воспаление да функционирам наредниот ден, но тоа добро е мислам. Проблемот е што некако се чувствувам уморно преку текот на денот, верувам дека и топлово си го прави своето, но јас сум на мислење дека тестостеронот ми е можеби опаднат, па би сакал да земам некаква суплементација. Не би се расфрлал со пари, повеќе сакам во исхрана да ги вложам, и да земам трибулус и цинк. Од која фирма би ми препорачале? И дали освен трибулус и цинк би ми требало нешто друго? Вежбам најмногу од здравствен аспект и позитивни ефекти врз психата.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
187
Поени од реакции
87
Почнав да вежбам пред две недели, не се преоптоварувам со многу тренинзи засега, мислам дека 4 пати неделно ми е доволно. На тренинг работам максимално, не можам од воспаление да функционирам наредниот ден, но тоа добро е мислам. Проблемот е што некако се чувствувам уморно преку текот на денот, верувам дека и топлово си го прави своето, но јас сум на мислење дека тестостеронот ми е можеби опаднат, па би сакал да земам некаква суплементација. Не би се расфрлал со пари, повеќе сакам во исхрана да ги вложам, и да земам трибулус и цинк. Од која фирма би ми препорачале? И дали освен трибулус и цинк би ми требало нешто друго? Вежбам најмногу од здравствен аспект и позитивни ефекти врз психата.
Колку години имаш за да имаш пад на тестостерон?
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.648
Поени од реакции
7.699
Почнав да вежбам пред две недели, не се преоптоварувам со многу тренинзи засега, мислам дека 4 пати неделно ми е доволно. На тренинг работам максимално, не можам од воспаление да функционирам наредниот ден, но тоа добро е мислам. Проблемот е што некако се чувствувам уморно преку текот на денот, верувам дека и топлово си го прави своето, но јас сум на мислење дека тестостеронот ми е можеби опаднат, па би сакал да земам некаква суплементација. Не би се расфрлал со пари, повеќе сакам во исхрана да ги вложам, и да земам трибулус и цинк. Од која фирма би ми препорачале? И дали освен трибулус и цинк би ми требало нешто друго? Вежбам најмногу од здравствен аспект и позитивни ефекти врз психата.
Колку храна внесуваш, калории?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.252
Поени од реакции
7.993
Колку храна внесуваш, калории?
Не бројам, барем уште не сум почнал.

Отприлика јадам сабајле овесна мешавина 8 големи лажици со пола литро јогурт, 2 банани, после ориз со стек околу 200 300 грама и салата домати краставици пиперки, нешто овошје во меѓувреме пола кило, дали сливи дали праски и слично, 4 јајца варени со сирење или урда после тренинг.
 
Последно уредено:
На врв Bottom