Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од ^Capo^, 26 јуни 2006.

 1. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.470
  Допаѓања:
  7.454
  Јади повеќе, а ако веќе сакаш суплемент земи гејнер.
   
  На Gladiatorized му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.159
  Допаѓања:
  9.184
  тебе ти треба храна, апчиња и прашкови нема да ти помогнат да качиш кила
   
  На Gladiatorized му/ѝ се допаѓа ова.
 3. jovankrstevski1

  jovankrstevski1 ТАТА_МАТА

  Член од:
  2 декември 2012
  Мислења:
  641
  Допаѓања:
  345
  Другата работа е што таа тежина што планираш да ја додадеш треба правилно да се распореди со вежбање. Ако многу јадеш, а слабо вежбаш се ќе ти отиде у стомак, а рацете, нозете, грбот пак ќе ти бидат слаби
   
  На Gladiatorized му/ѝ се допаѓа ова.
 4. storm03m

  storm03m А.К.А Комплексаш

  Член од:
  9 јуни 2018
  Мислења:
  120
  Допаѓања:
  96
  Тежински тренинг + калориски суфицит и соодност на макронутриенти. Суплементи од типот ма гејнер и протеин се за дополнување на макронитриентските залихи. Ако си ептен почетник креатин по вториот или третиот месец. Искористи го потенцијалот и максимумот како почетник.
   
  На Gladiatorized му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Neznaeshkojsum

  Neznaeshkojsum

  Член од:
  2 октомври 2018
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  22
  Ме интересира како е подобро да јадам пред или после тренинг и зошто?
  Не сум активен спортист но почнувам во теретана за неколку дена, па ме интересира со колку километри дневно да почнам (трчање) а да не го исфорсирам телото?
   
  Последно уредено: 3 јули 2019
 6. Gjoroski

  Gjoroski Персонален тренер.

  Член од:
  14 септември 2009
  Мислења:
  1.224
  Допаѓања:
  882
  Интересно.
   
  На Neznaeshkojsum му/ѝ се допаѓа ова.
 7. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  975
  Допаѓања:
  517
  Батали трчањето,фаќај тегови во раце и почни со помали тежини и фокусирајсе на начинот на изведување. После некој период ќе си додаваш тежини кога ќе стекниш искуство.
  Пред тренинг се внесуват хидрати со низок гликогенски индекс како овез,гриз,тестенина,ориз заедно со месо на пример телешко месо или пилешки стек,мисиркино месо....
  После тренинг се внесуват прости шеќери како декстроза или суво грозје.
  Хидратите ти се основен примарен извор на енергија и исто така се главен фактор за покачување на телесна тежина. Доколку се претера со хидрати,тој вишок се таложи како сало. Спрема твоја дневна физичка активност ќе си го приспособиш внесот на хидрати. Одиш со осет,пратиш напредок. Ако клаваш сало,тогаш ќе намалиш со хидрати а ако за 2 недели немрдаш на вага тогаш зголемуваш внес на хидрати и пратиш напредок во следни 2-3 недели. Протеините држиги на 2 грама протеин на 1кг телесна тежина.
   
  На Gladiatorized и Neznaeshkojsum им се допаѓа ова.
 8. SpaseZion1234

  SpaseZion1234

  Член од:
  29 април 2019
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Повторно истиот проблем со болката во лактот, овој пат не само едниот туку и двата лакта со уште по остра болка поради која сум спречен да вежбам неколку дена. :(:mad: А пред тоа вежбав трицепс и гради и мислам дека исфорсирав трицепс и баш некоја од тие вежби е причинител за ова. Можно ли е да е до тоа веќе незнам што е проблемот... (n):toe:
   
  Последно уредено: 10 јули 2019
 9. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.841
  Допаѓања:
  6.555
  Можно е, истото ми се има десено и мене, одмори неколку денови и на крај краева исфрли ги вежбите кои ти ја даваат таа болка. Можно е да не ги правиш правилно.
   
  На SpaseZion1234 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Curva_sud

  Curva_sud

  Член од:
  7 јуни 2011
  Мислења:
  3.271
  Допаѓања:
  2.013
  Исто и кај мене...претходниот ден рамо вежбав.. За да утредента ме искинаја лактите..
   
 11. Krk1

  Krk1

  Член од:
  22 јуни 2010
  Мислења:
  3.447
  Допаѓања:
  5.096
  Некои совети за одржување за време на одмор (2 недели)? Склекови, згибови и пливање веројатно ќе можам да правам или попаметно ми е малце да го одморам телото? Не сум направил поголема пауза од 4 дена од февруари. Исхраната нема да биде средена.
   
  На Curva_sud му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Zippertrax

  Zippertrax

  Член од:
  15 јуни 2013
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  59
  Последниве неколку месеци (2-3) немам приметено никакво подобрување кај градите. Бенчот си стои на 70кг исто така за 2-3 месеци ако не и повеќе. И пред да кажи некој не ми е добра формата на бенчот, не е тоа.
  Ја терам на Coolcicada PPL-то https://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=149807833&page=1

  Градите најмногу ми заостануват во поглед на другите делови од телото.

  Па, некој има совет како да ги подобрам сиските? 3 пати неделно бенч е ок или overkill?
   
 13. Gjoroski

  Gjoroski Персонален тренер.

  Член од:
  14 септември 2009
  Мислења:
  1.224
  Допаѓања:
  882
  Системчево, рамна+коса по 3 серии...ептен лабаво.
   
 14. Zippertrax

  Zippertrax

  Член од:
  15 јуни 2013
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  59
  Да му стам уште по една?
   
 15. Gjoroski

  Gjoroski Персонален тренер.

  Член од:
  14 септември 2009
  Мислења:
  1.224
  Допаѓања:
  882
  Сигурно немаш така висок интензитет во тие, вкупно 6 серии по 5 повторувања, да кажам дека е сосема доволно за раст и развој на мускулната партија која ја вежбаш. Тоа само кај Доријан, иако и кај него баш не беа 3 серии и две вежби, само што и покрај тоа типот заврши без мускули на раце, искина се што можеше да искине.
  Да си додаеш вежба плус, како развлекување на рамна/коса клупа или разбој. И серија плус на тие 3.
   
  На Zippertrax и Krk1 им се допаѓа ова.

Сподели преку: