Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.073
Поени од реакции
8.448
Имам 55 кг и висина од 175 см и не сум многу физички активен периодов. Може ли некој да препорача некакви суплементи или нешто слично за зголемување на телесна тежина? Дали може да се постигне тоа со протеин во прав од сурутка, аминокиселини, или, пак, со БЦАА ампулите што ги има во Зегин аптеките? Фала ви однапред!:)
Јади повеќе, а ако веќе сакаш суплемент земи гејнер.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.483
Поени од реакции
10.452
Имам 55 кг и висина од 175 см и не сум многу физички активен периодов. Може ли некој да препорача некакви суплементи или нешто слично за зголемување на телесна тежина? Дали може да се постигне тоа со протеин во прав од сурутка, аминокиселини, или, пак, со БЦАА ампулите што ги има во Зегин аптеките? Фала ви однапред!:)
тебе ти треба храна, апчиња и прашкови нема да ти помогнат да качиш кила
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
697
Поени од реакции
391
Другата работа е што таа тежина што планираш да ја додадеш треба правилно да се распореди со вежбање. Ако многу јадеш, а слабо вежбаш се ќе ти отиде у стомак, а рацете, нозете, грбот пак ќе ти бидат слаби
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
314
Поени од реакции
330
Имам 55 кг и висина од 175 см и не сум многу физички активен периодов. Може ли некој да препорача некакви суплементи или нешто слично за зголемување на телесна тежина? Дали може да се постигне тоа со протеин во прав од сурутка, аминокиселини, или, пак, со БЦАА ампулите што ги има во Зегин аптеките? Фала ви однапред!:)
Тежински тренинг + калориски суфицит и соодност на макронутриенти. Суплементи од типот ма гејнер и протеин се за дополнување на макронитриентските залихи. Ако си ептен почетник креатин по вториот или третиот месец. Искористи го потенцијалот и максимумот како почетник.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
30
Поени од реакции
22
Ме интересира како е подобро да јадам пред или после тренинг и зошто?
Не сум активен спортист но почнувам во теретана за неколку дена, па ме интересира со колку километри дневно да почнам (трчање) а да не го исфорсирам телото?
 
Последно уредено:

Gjoroski

Персонален тренер.
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.237
Поени од реакции
898
Ме интересира како е подобро да јадам пред или после тренинг и зошто?
Не сум активен спортист но почнувам во теретана за неколку дена, па ме интересира со колку километри дневно да почнам (трчање) а да не го исфорсирам телото?
Интересно.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.074
Поени од реакции
606
Ме интересира како е подобро да јадам пред или после тренинг и зошто?
Не сум активен спортист но почнувам во теретана за неколку дена, па ме интересира со колку километри дневно да почнам (трчање) а да не го исфорсирам телото?
Батали трчањето,фаќај тегови во раце и почни со помали тежини и фокусирајсе на начинот на изведување. После некој период ќе си додаваш тежини кога ќе стекниш искуство.
Пред тренинг се внесуват хидрати со низок гликогенски индекс како овез,гриз,тестенина,ориз заедно со месо на пример телешко месо или пилешки стек,мисиркино месо....
После тренинг се внесуват прости шеќери како декстроза или суво грозје.
Хидратите ти се основен примарен извор на енергија и исто така се главен фактор за покачување на телесна тежина. Доколку се претера со хидрати,тој вишок се таложи како сало. Спрема твоја дневна физичка активност ќе си го приспособиш внесот на хидрати. Одиш со осет,пратиш напредок. Ако клаваш сало,тогаш ќе намалиш со хидрати а ако за 2 недели немрдаш на вага тогаш зголемуваш внес на хидрати и пратиш напредок во следни 2-3 недели. Протеините држиги на 2 грама протеин на 1кг телесна тежина.
 
Член од
29 април 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Повторно истиот проблем со болката во лактот, овој пат не само едниот туку и двата лакта со уште по остра болка поради која сум спречен да вежбам неколку дена. :(:mad: А пред тоа вежбав трицепс и гради и мислам дека исфорсирав трицепс и баш некоја од тие вежби е причинител за ова. Можно ли е да е до тоа веќе незнам што е проблемот... (n):toe:
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
10.955
Поени од реакции
6.684
Повторно истиот проблем со болката во лактот, овој пат не само едниот туку и двата лакта со уште по остра болка поради која сум спречен да вежбам неколку дена. :(:mad: А пред тоа вежбав трицепс и гради и мислам дека исфорсирав трицепс и баш некоја од тие вежби е причинител за ова. Можно ли е да е до тоа веќе незнам што е проблемот... (n):toe:
Можно е, истото ми се има десено и мене, одмори неколку денови и на крај краева исфрли ги вежбите кои ти ја даваат таа болка. Можно е да не ги правиш правилно.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
3.389
Поени од реакции
2.119
Повторно истиот проблем со болката во лактот, овој пат не само едниот туку и двата лакта со уште по остра болка поради која сум спречен да вежбам неколку дена. :(:mad: А пред тоа вежбав трицепс и гради и мислам дека исфорсирав трицепс и баш некоја од тие вежби е причинител за ова. Можно ли е да е до тоа веќе незнам што е проблемот... (n):toe:
Исто и кај мене...претходниот ден рамо вежбав.. За да утредента ме искинаја лактите..
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.519
Поени од реакции
5.195
Некои совети за одржување за време на одмор (2 недели)? Склекови, згибови и пливање веројатно ќе можам да правам или попаметно ми е малце да го одморам телото? Не сум направил поголема пауза од 4 дена од февруари. Исхраната нема да биде средена.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
169
Поени од реакции
91
Последниве неколку месеци (2-3) немам приметено никакво подобрување кај градите. Бенчот си стои на 70кг исто така за 2-3 месеци ако не и повеќе. И пред да кажи некој не ми е добра формата на бенчот, не е тоа.
Ја терам на Coolcicada PPL-то https://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=149807833&page=1

Градите најмногу ми заостануват во поглед на другите делови од телото.

Па, некој има совет како да ги подобрам сиските? 3 пати неделно бенч е ок или overkill?
 

Gjoroski

Персонален тренер.
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.237
Поени од реакции
898
Системчево, рамна+коса по 3 серии...ептен лабаво.
 

Gjoroski

Персонален тренер.
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.237
Поени од реакции
898
Сигурно немаш така висок интензитет во тие, вкупно 6 серии по 5 повторувања, да кажам дека е сосема доволно за раст и развој на мускулната партија која ја вежбаш. Тоа само кај Доријан, иако и кај него баш не беа 3 серии и две вежби, само што и покрај тоа типот заврши без мускули на раце, искина се што можеше да искине.
Да си додаеш вежба плус, како развлекување на рамна/коса клупа или разбој. И серија плус на тие 3.
 
На врв Bottom