Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од ^Capo^, 26 јуни 2006.

1. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    5.470
    Допаѓања:
    7.454
    Јади повеќе, а ако веќе сакаш суплемент земи гејнер.

На Gladiatorized му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ron Burgundy

Ron Burgundy

Член од:
    29 јуни 2014
    Мислења:
    9.159
    Допаѓања:
    9.184
    тебе ти треба храна, апчиња и прашкови нема да ти помогнат да качиш кила

3. jovankrstevski1

jovankrstevski1 ТАТА_МАТА

Член од:
    2 декември 2012
    Мислења:
    641
    Допаѓања:
    345
    Другата работа е што таа тежина што планираш да ја додадеш треба правилно да се распореди со вежбање. Ако многу јадеш, а слабо вежбаш се ќе ти отиде у стомак, а рацете, нозете, грбот пак ќе ти бидат слаби

4. storm03m

storm03m А.К.А Комплексаш

Член од:
    9 јуни 2018
    Мислења:
    120
    Допаѓања:
    96
    Тежински тренинг + калориски суфицит и соодност на макронутриенти. Суплементи од типот ма гејнер и протеин се за дополнување на макронитриентските залихи. Ако си ептен почетник креатин по вториот или третиот месец. Искористи го потенцијалот и максимумот како почетник.

5. Neznaeshkojsum

Neznaeshkojsum

Член од:
    2 октомври 2018
    Мислења:
    30
    Допаѓања:
    22
    Ме интересира како е подобро да јадам пред или после тренинг и зошто?
    Не сум активен спортист но почнувам во теретана за неколку дена, па ме интересира со колку километри дневно да почнам (трчање) а да не го исфорсирам телото?

Последно уредено: 3 јули 2019
  6. Gjoroski

Gjoroski Персонален тренер.

Член од:
    14 септември 2009
    Мислења:
    1.224
    Допаѓања:
    882
    Интересно.

На Neznaeshkojsum му/ѝ се допаѓа ова.
  7. martin01

martin01

Член од:
    26 октомври 2016
    Мислења:
    975
    Допаѓања:
    517
    Батали трчањето,фаќај тегови во раце и почни со помали тежини и фокусирајсе на начинот на изведување. После некој период ќе си додаваш тежини кога ќе стекниш искуство.
    Пред тренинг се внесуват хидрати со низок гликогенски индекс како овез,гриз,тестенина,ориз заедно со месо на пример телешко месо или пилешки стек,мисиркино месо....
    После тренинг се внесуват прости шеќери како декстроза или суво грозје.
    Хидратите ти се основен примарен извор на енергија и исто така се главен фактор за покачување на телесна тежина. Доколку се претера со хидрати,тој вишок се таложи како сало. Спрема твоја дневна физичка активност ќе си го приспособиш внесот на хидрати. Одиш со осет,пратиш напредок. Ако клаваш сало,тогаш ќе намалиш со хидрати а ако за 2 недели немрдаш на вага тогаш зголемуваш внес на хидрати и пратиш напредок во следни 2-3 недели. Протеините држиги на 2 грама протеин на 1кг телесна тежина.

На Gladiatorized и Neznaeshkojsum им се допаѓа ова.
  8. SpaseZion1234

SpaseZion1234

Член од:
    29 април 2019
    Мислења:
    5
    Допаѓања:
    0
    Повторно истиот проблем со болката во лактот, овој пат не само едниот туку и двата лакта со уште по остра болка поради која сум спречен да вежбам неколку дена. :(:mad: А пред тоа вежбав трицепс и гради и мислам дека исфорсирав трицепс и баш некоја од тие вежби е причинител за ова. Можно ли е да е до тоа веќе незнам што е проблемот... (n):toe:

Последно уредено: 10 јули 2019
  9. GavolRulz

GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

Член од:
    23 март 2008
    Мислења:
    10.841
    Допаѓања:
    6.555
    Можно е, истото ми се има десено и мене, одмори неколку денови и на крај краева исфрли ги вежбите кои ти ја даваат таа болка. Можно е да не ги правиш правилно.

На SpaseZion1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Curva_sud

Curva_sud

Член од:
    7 јуни 2011
    Мислења:
    3.271
    Допаѓања:
    2.013
    Исто и кај мене...претходниот ден рамо вежбав.. За да утредента ме искинаја лактите..

11. Krk1

Krk1

Член од:
    22 јуни 2010
    Мислења:
    3.447
    Допаѓања:
    5.096
    Некои совети за одржување за време на одмор (2 недели)? Склекови, згибови и пливање веројатно ќе можам да правам или попаметно ми е малце да го одморам телото? Не сум направил поголема пауза од 4 дена од февруари. Исхраната нема да биде средена.

На Curva_sud му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Zippertrax

Zippertrax

Член од:
    15 јуни 2013
    Мислења:
    105
    Допаѓања:
    59
    Последниве неколку месеци (2-3) немам приметено никакво подобрување кај градите. Бенчот си стои на 70кг исто така за 2-3 месеци ако не и повеќе. И пред да кажи некој не ми е добра формата на бенчот, не е тоа.
    Ја терам на Coolcicada PPL-то https://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=149807833&page=1

Градите најмногу ми заостануват во поглед на другите делови од телото.

Па, некој има совет како да ги подобрам сиските? 3 пати неделно бенч е ок или overkill?

13. Gjoroski

Член од:
    14 септември 2009
    Мислења:
    1.224
    Допаѓања:
    882
    Системчево, рамна+коса по 3 серии...ептен лабаво.

14. Zippertrax

Zippertrax

Член од:
    15 јуни 2013
    Мислења:
    105
    Допаѓања:
    59
    Да му стам уште по една?

15. Gjoroski

Член од:
    14 септември 2009
    Мислења:
    1.224
    Допаѓања:
    882
    Сигурно немаш така висок интензитет во тие, вкупно 6 серии по 5 повторувања, да кажам дека е сосема доволно за раст и развој на мускулната партија која ја вежбаш. Тоа само кај Доријан, иако и кај него баш не беа 3 серии и две вежби, само што и покрај тоа типот заврши без мускули на раце, искина се што можеше да искине.
    Да си додаеш вежба плус, како развлекување на рамна/коса клупа или разбој. И серија плус на тие 3.

На Zippertrax и Krk1 им се допаѓа ова.

Сподели преку: