Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
22 јули 2015
Мислења
498
Поени од реакции
316
@Кеплер До претходна недела бев на булк, сеа сум на кат веќе 1 недела. Според програмава што ја имам направено(не дека нема грешки во неа) би требало за 2,5-3 месеци 5-7кг сало да ослабам. 170 висина и 77кг тежина имам. Боди фат 24% треба да се спуштам до кај 16-17%. Ќе видиме како ќе оди сега.

Ако сум 24% не би се осмелил да делам совети, 16-17% е дебел според мене. Плажна форма е 9-10%.

Не го пишувам ова за да те навредам ама малце поинаку стојат работите. Самото тоа што си стигнал до 24% кажува колку знаеш и колку уствари дрти булк не чини.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
314
Поени од реакции
330
Ако сум 24% не би се осмелил да делам совети, 16-17% е дебел според мене. Плажна форма е 9-10%.

Не го пишувам ова за да те навредам ама малце поинаку стојат работите. Самото тоа што си стигнал до 24% кажува колку знаеш и колку уствари дрти булк не чини.
Пред 3 години бев 12-13% додека вежбав активно,од 18% намалив. После со факултетот немав доволно време да се посветам максимално на тоа,имав доста обврски. Тогаш бев и на кето што се покажа доста ефикасна. Ќе видиме како ќе оди сега.16% ми е првична цел до 10 јули, што може и порано, зависи од тоа колку ќе имам време за повеќе тренинзи неделно.5 тежински тренинзи се обавезни. е сега тука зависи колку пати и кардио ќе имам време да направам. Пак велам здравје ќе видиме како ќе се одвива процесот.
 

Gjoroski

Персонален тренер.
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.237
Поени од реакции
898
Ако сум 24% не би се осмелил да делам совети, 16-17% е дебел според мене. Плажна форма е 9-10%.

Не го пишувам ова за да те навредам ама малце поинаку стојат работите. Самото тоа што си стигнал до 24% кажува колку знаеш и колку уствари дрти булк не чини.
Или да се вратам на вежбање или во иднина да си молчам најубаво, според ова :)
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
314
Поени од реакции
330
Абе да пука сеир битно...само лагано :vozbud:
Ае може ќе се сретнеме у теретана со некој од вас па ќе ми кажете некои вежби за грб:ojeaa:
 
Член од
29 април 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Малце ќе отидам надвор од темата,но дали некој имал болки во лактот при вежбање? Веќе четири дена при кревање тежини имам болки во десниот лакт и незнам дали е сериозно или ќе си помине само од себе со одмор. Имал некој слична ситуација? :unsure:
 

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
133
Поени од реакции
64
Малце ќе отидам надвор од темата,но дали некој имал болки во лактот при вежбање? Веќе четири дена при кревање тежини имам болки во десниот лакт и незнам дали е сериозно или ќе си помине само од себе со одмор. Имал некој слична ситуација? :unsure:
надворешна или внатрешна страна на лактот ?
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
314
Поени од реакции
330
Јас имав тапа длабока болка од внатрешната страна од подлактица до лакт на десната рака , али после 3-4дена ми помина. Ама навремено имам повторно, мислам дека не е страшно.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
169
Поени од реакции
91
Малце ќе отидам надвор од темата,но дали некој имал болки во лактот при вежбање? Веќе четири дена при кревање тежини имам болки во десниот лакт и незнам дали е сериозно или ќе си помине само од себе со одмор. Имал некој слична ситуација? :unsure:
На некоја посебна вежба те боли или онака извежба и после по некое време почна да те боли?
Јас лично имам осетено мала болка на overhead вежби за трицепс, сега ги правам со повеќе контрола и немам мака.
 

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
133
Поени од реакции
64
Внатрешната.
Изгледа е тендонитис. Повреда на тетивата од прекумерно вежбање. Јас престанав 3 месеци скроз да вежбам бидејќи тоа ми го препорачаа на лекар но откако се вратив да вежбам повторно ми се појави. Од лично искуство би ти препорачал да избегнуваш вежби каде што повеќе те боли и ке се ублажи болката лека полека но сеуште ја имам. Зборам повеќе од година. Мене најчесто ми се појавува кога правам чекани така да избегнувај ги тие и обавезно загревај се а можеш и чат пат да го масираш тој дел.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
314
Поени од реакции
330
Може ли да ми кажете која е подобра понуда од овие 2? Кој протеин е подобар?
Досега од олимп не сум пиел, а мајпротеин моментално и најчесто го пијам, и би ти предложил мајпротеин. Од него сум задоволен многу, и во раствпрливост и соодност на протеини и амино киселини. И плус до сега сите преораки кои сум ги добил биле мај протеин.
Друго labdoor го извадија дека мајпротеин е еден од подобрите додека олимп не го имам видено на тие тестирање(поправете ако грешам).
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
82
Поени од реакции
33
Шо програми користите за вежбање?

Ја терам PPL еден прилично долг период. Имам напредок откако си средив се, али сега пошто ја терам подолго време, препорачвате да сменам друга програма или да видам со вежбите - да ги сменам? (иако од прилика тие се, алтернативни). Пошто горам многу брзо калории би била добра Full body workout или upper so legs split? Или да си видам како ќе ми ги реагира телото. За сила и издржвање немам проблем (со deload на одредено време).
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
498
Поени од реакции
316
Шо програми користите за вежбање?

Ја терам PPL еден прилично долг период. Имам напредок откако си средив се, али сега пошто ја терам подолго време, препорачвате да сменам друга програма или да видам со вежбите - да ги сменам? (иако од прилика тие се, алтернативни). Пошто горам многу брзо калории би била добра Full body workout или upper so legs split? Или да си видам како ќе ми ги реагира телото. За сила и издржвање немам проблем (со deload на одредено време).
Progressive overload, истите вежби нонстоп без менување освен кога ќе видам дека не напредвам повеќе на некоја вежба (килажа/репетиции).

Сплитот е : Chest/Bi, L, Rest, Shoul.& Tri / Back / Rest / Repeat - 8 недели па 2 недели deload.
 
На врв Bottom