Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
314
Поени од реакции
330
Тешко е овака на прва да набројам се, јадам се и сешто, секако и млечни производи и јајца и месо но не секој ден.
Ќе гледам да ја променам исхраната, не знам ништо за ова, го најдов овој линк https://friday.mk/5-obroci-za-gradenje-muskulna-masa-namaluvanje-masti/
Епа вака сега друже...ако ти е цел мускулна маса треба да си во калориски суфицит. Пресметај на интернет колку калории треба да внесуваш за одржување и за да си во суфицит зголеми 500-800калории тоа се вика drty bulk. Јас изминативе месеци бев на дрти булк и сум презадоволен како никогаш досега. Соодносот на јаглехидрати протеини и масти е следен за маса (50%јаг. 25%прот. и 25% масти) од вкупниот калориски внес.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
471
Поени од реакции
326
Епа вака сега друже...ако ти е цел мускулна маса треба да си во калориски суфицит. Пресметај на интернет колку калории треба да внесуваш за одржување и за да си во суфицит зголеми 500-800калории тоа се вика drty bulk. Јас изминативе месеци бев на дрти булк и сум презадоволен како никогаш досега. Соодносот на јаглехидрати протеини и масти е следен за маса (50%јаг. 25%прот. и 25% масти) од вкупниот калориски внес.
500 до 800 е обичен булк, за "валкан" ти требаат минимум 1600 калории затоа и се вика така, а не како што повеќето научиле дека dirty bulk е всушност внесување на се и сешто во себе. Ако внесуваш ѓубре ќе изгледаш како ѓубре, тоа е крај на муабетот. Друго, јас не можам да функционирам на толку голем број јгх одма навлекувам сало. Соодносот на макронутриненти е онаков каков што тебе ти е потребен, кај некој повеќе јгх, кај некој помалце јгх...
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
499
Поени од реакции
317
Не можам да се доначитам глупости на векот...Dirty bulk e најглупата работа што можи да ја напрај некој. Целта треба да е телесна рекомпозиција т.е качување на мускулна маса со минимално покачување на телесните масти.

Со дрти булк само ќе си ја заебеш инуслинската сензитивност, ќе накачиш масти без потреба кој потоа ќе треба да ги топиш. Ама секој си прави тоа што мисли дека е правилно.

Во контекст на дечкото, 1 месец си во теретана. Биди конзистентен и ќе имаш резултати. 1 месец е премалку време.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.380
Поени од реакции
1.724
Здраво дечки. Пред 5 месеци ги откажав цигарите после 20 години пушење. Претпоставувате, се напрајв ломбак (што би рекле ние прилепчани :) ). Сега сум 178 висок, 105 кг. тежок. А септември сум Зет :facepalm:
Вчера се запишав во фитнес. Прв ден, ко изгубена честитка. Значи појма немам што да правам. Пред 15 години ко одевме во локални теретани се знаеше 3 справи се, и толку. Сега се 100, 80% не знам како функционираат.
Муабето ми беше, што предлагате како за почетник од аспект на вежбање (дали од се по малку, или етапно гради/бицепс па друг ден рамена/трицепс...) Дали со зголемување тежини, или само да буфтам со мали тежини колку што можам. Трчање на трака знам, 30 минути пред и 30 минути после тренинг планирам кардио.
Целта ми е да ослабам, и нормално ваљда со кревањето ќе се стегнам малку. Не мора мускули да ми се оцртува, али онака здраво да изгледам.

И околу искраната. Пред 4-5 месеци, докторката ми рече да сведам на минимум протеини, и башка пијав апчиња, бидејќи имав мочна киселина во крвта, и беше голема шансата да ми се појави Гихт. Е сега, од друга страна, знам дека е од исклучително значење протеинот, ако сакам да вежбам. Дали со вежбање се троши протеинот, па така го намалувам ризикот од гихт?

Од исхрана, што треба/ што не треба да јадам, за да ослабам?
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
314
Поени од реакции
330
Не можам да се доначитам глупости на векот...Dirty bulk e најглупата работа што можи да ја напрај некој. Целта треба да е телесна рекомпозиција т.е качување на мускулна маса со минимално покачување на телесните масти.

Со дрти булк само ќе си ја заебеш инуслинската сензитивност, ќе накачиш масти без потреба кој потоа ќе треба да ги топиш. Ама секој си прави тоа што мисли дека е правилно.

Во контекст на дечкото, 1 месец си во теретана. Биди конзистентен и ќе имаш резултати. 1 месец е премалку време.
И јас мислев дека е најглупа рабпта бидејќи се замастуваш, али пробарј и ќе видиш дека дупло побрзо качуваш мускулна маса. Гледај од прилика максимум 1кг неделно се друго е нездраво.

Плус имаш бенефит друг, нема да е толку тешко да го скиниш салото бидејќи ќе имаш поголеми мискули кои трошат повеќе енергија, не грижи се за тоа, многу го пробале и функционира ;):D[DOUBLEPOST=1558177489][/DOUBLEPOST]
Здраво дечки. Пред 5 месеци ги откажав цигарите после 20 години пушење. Претпоставувате, се напрајв ломбак (што би рекле ние прилепчани :) ). Сега сум 178 висок, 105 кг. тежок. А септември сум Зет :facepalm:
Вчера се запишав во фитнес. Прв ден, ко изгубена честитка. Значи појма немам што да правам. Пред 15 години ко одевме во локални теретани се знаеше 3 справи се, и толку. Сега се 100, 80% не знам како функционираат.
Муабето ми беше, што предлагате како за почетник од аспект на вежбање (дали од се по малку, или етапно гради/бицепс па друг ден рамена/трицепс...) Дали со зголемување тежини, или само да буфтам со мали тежини колку што можам. Трчање на трака знам, 30 минути пред и 30 минути после тренинг планирам кардио.
Целта ми е да ослабам, и нормално ваљда со кревањето ќе се стегнам малку. Не мора мускули да ми се оцртува, али онака здраво да изгледам.

И околу искраната. Пред 4-5 месеци, докторката ми рече да сведам на минимум протеини, и башка пијав апчиња, бидејќи имав мочна киселина во крвта, и беше голема шансата да ми се појави Гихт. Е сега, од друга страна, знам дека е од исклучително значење протеинот, ако сакам да вежбам. Дали со вежбање се троши протеинот, па така го намалувам ризикот од гихт?

Од исхрана, што треба/ што не треба да јадам, за да ослабам?
Моја препорака првиов месец full body workout, значи цело тело 3 пати неделно тренинг со тежини. Другите денови кардио. Не мешај и кардио и тежински тренинг. Нема побргу да ослабиш туку ќе се претренираш побргу.

Друго поважно за слабеењето е исхраната. Мора калориски дефицит, консултирај се со докторот колку калории да бидеш минус бидејќи рече дека не смееш многу протеини, али 200-300калории можеш да намалиш. И гледај 0.5кг неделно да слабееш.
Разлистај ја темата на назад има доста корисни совети, да не се повторуваме сите на секое.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2015
Мислења
499
Поени од реакции
317
И јас мислев дека е најглупа рабпта бидејќи се замастуваш, али пробарј и ќе видиш дека дупло побрзо качуваш мускулна маса. Гледај од прилика максимум 1кг неделно се друго е нездраво.

Плус имаш бенефит друг, нема да е толку тешко да го скиниш салото бидејќи ќе имаш поголеми мискули кои трошат повеќе енергија, не грижи се за тоа, многу го пробале и функционира ;):D[DOUBLEPOST=1558177489][/DOUBLEPOST]

Моја препорака првиов месец full body workout, значи цело тело 3 пати неделно тренинг со тежини. Другите денови кардио. Не мешај и кардио и тежински тренинг. Нема побргу да ослабиш туку ќе се претренираш побргу.

Друго поважно за слабеењето е исхраната. Мора калориски дефицит, консултирај се со докторот колку калории да бидеш минус бидејќи рече дека не смееш многу протеини, али 200-300калории можеш да намалиш. И гледај 0.5кг неделно да слабееш.
Разлистај ја темата на назад има доста корисни совети, да не се повторуваме сите на секое.
Која е логиката дека тежински тренинг и кардио не се мешаат? Како ќе се претренира?

П.С Дупло побавно би качувал мускулна маса, се додека се држам до минимално покачување на масти. Ти кажав, после 15% се побавно и побавно качуваш мускулна маса а истовремено ти се влошува инсулинската сензитивност. Нема врска, терај си :)
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
314
Поени од реакции
330
Која е логиката дека тежински тренинг и кардио не се мешаат? Како ќе се претренира?

П.С Дупло побавно би качувал мускулна маса, се додека се држам до минимално покачување на масти. Ти кажав, после 15% се побавно и побавно качуваш мускулна маса а истовремено ти се влошува инсулинската сензитивност. Нема врска, терај си :)
Абе не ме имаш сфатено. За почетник тоа е преголем напор, кардио плус фул боди, покрај тоа што е голем калориски дефицит, мускулите нема да се регенерираат доволно, и доколку вежба секој ден неминовна е претренираност.

Почетник треба во првите 1-2месеци да вежба со 30-40% од својата сила и тоа е доволно и плус побрзо би се регенерирале мускулите. Нема потреба од големи тежини, сетови до отказ, супер сетови, max one rep. Само основните вежби со оптимална тежина. Бидејќи мускулите, тетивите и зглобовите не се адаптираат подеднакво. Мускулот секогаш расте и се зацврстува 2-3пати побрзо од тетивите.

Еден осврт за масата што рече, секое тело е различно и зависи и од метаболизмот.

Пс. Со другар ми на почеток додека вежбавме бенч, тој на секој тренинг зголемуваше килажа, а јас одев постепено, прогресивно зголемување на тежината со цел добро да ми се зацврстат тетовите и зглобовите бидејќи на бенч редовно се кинат луѓето. После 8 месеци другар ми стигна до 95кг бенч 4 репетиции а јас бев 75кг 10 реп. И баш во тој период другаров почна да осеќа болка во десното рамо. Беше на снимање и имаше воспаление на тетивата rotor cuff, и правеше пауза скоро година дена. Затоа секогаш треба да се тренира мудро и да се има правилен одмор.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
471
Поени од реакции
326
Немам ништо против трбе @storm03m но се изнапиша еден куп глупости, прво другарти не добил воспалување дека за 8 месеци дигнал 95 кг бенч, туку поради тоа што неправилно ја извршувал вежбата без притоа правилно да го загрее мускулот и останатите делови кои помагаат при изведување на вежба.

Еве на пример јас имам другар што растура во Powerlifting и за 9 месеци ме надмина мене а и делумно повеќе од половина теретана... Некои лица имаат предиспозиции да бидат одлични лифтери други да имаат убава естетика, трети да се гној од генетика и да жалат за тоа што не можат да си ги остварат своите цели. Таа е таа сурова вистина...
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
314
Поени од реакции
330
Кој дел е глупости? Ова со другаров?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
172
Поени од реакции
91
Значи незнам што го тупите олку. Назад има доста материјал по страните, ама кој да прочита. Објаснето е 100 пати.

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
314
Поени од реакции
330
Мене ме пука комплекс бе тоа е, јеби га.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.075
Поени од реакции
8.449
Здраво дечки. Пред 5 месеци ги откажав цигарите после 20 години пушење. Претпоставувате, се напрајв ломбак (што би рекле ние прилепчани :) ). Сега сум 178 висок, 105 кг. тежок. А септември сум Зет :facepalm:
Вчера се запишав во фитнес. Прв ден, ко изгубена честитка. Значи појма немам што да правам. Пред 15 години ко одевме во локални теретани се знаеше 3 справи се, и толку. Сега се 100, 80% не знам како функционираат.
Муабето ми беше, што предлагате како за почетник од аспект на вежбање (дали од се по малку, или етапно гради/бицепс па друг ден рамена/трицепс...) Дали со зголемување тежини, или само да буфтам со мали тежини колку што можам. Трчање на трака знам, 30 минути пред и 30 минути после тренинг планирам кардио.
Целта ми е да ослабам, и нормално ваљда со кревањето ќе се стегнам малку. Не мора мускули да ми се оцртува, али онака здраво да изгледам.

И околу искраната. Пред 4-5 месеци, докторката ми рече да сведам на минимум протеини, и башка пијав апчиња, бидејќи имав мочна киселина во крвта, и беше голема шансата да ми се појави Гихт. Е сега, од друга страна, знам дека е од исклучително значење протеинот, ако сакам да вежбам. Дали со вежбање се троши протеинот, па така го намалувам ризикот од гихт?

Од исхрана, што треба/ што не треба да јадам, за да ослабам?
Не знам во која од теретаниве низ Прилеп остана некој поасален тренер, во најмала рака да ти ги покажи вежбите на почеток да не правиш глупости, види или со Филип во Енерџи или пак Алек не знам дали работи уште и во која теретана е.
Во поглед на исхраната, ќе се ставиш на кето диета, баш ќе ти ја олесни ситуацијата и со мочната киселина и со гихтот, ќе си земиш тефтерот и ќе пишува што јадиш, на крај на ден треба математиката да ти излези 75% од калориите да се од масти, 20% протеини, 5% јаглехидрати. За храната тука може да провериш за секој вид на храна по колку калории, протеини, масти и јаглехидрати содржи, ако можеш да воведиш intermittent fasting ќе имаш уште поголем резултат (16/8 или еднаш неделно 24 часови без храна).(броиш се што внесуваш, дури и маслото во салатата).
Еве ти калкулатор за да пресметаш колку треба да јадиш и колку грама од секој од макронутритиентите и уште еден за контрола и доста поточен.
5 пати неделно кардио, ако можеш наутро гладен дури си во фаза на гладување да истераш ќе биде подобро, гледај вкупно да не си под 5 часови кардио во текот на неделата, дури би одел и нешто повеќе и 2-3 пати цело тело тежински тренинг со висок интензитет (ротационен тренинг, 5 кругови од секоја мускулна група за горен дел по една вежба од 12-15 повторувања со максимум пауза од 30 секунди меѓу вежбите и сериите, горен дел во еден ден, долен дел во друг ден, стомачни 3 пати неделно).
Во Септември нема да те познават сватовите :D[DOUBLEPOST=1558287554][/DOUBLEPOST]
И јас мислев дека е најглупа рабпта бидејќи се замастуваш, али пробарј и ќе видиш дека дупло побрзо качуваш мускулна маса. Гледај од прилика максимум 1кг неделно се друго е нездраво.

Плус имаш бенефит друг, нема да е толку тешко да го скиниш салото бидејќи ќе имаш поголеми мискули кои трошат повеќе енергија, не грижи се за тоа, многу го пробале и функционира ;):D[DOUBLEPOST=1558177489][/DOUBLEPOST]

Моја препорака првиов месец full body workout, значи цело тело 3 пати неделно тренинг со тежини. Другите денови кардио. Не мешај и кардио и тежински тренинг. Нема побргу да ослабиш туку ќе се претренираш побргу.

Друго поважно за слабеењето е исхраната. Мора калориски дефицит, консултирај се со докторот колку калории да бидеш минус бидејќи рече дека не смееш многу протеини, али 200-300калории можеш да намалиш. И гледај 0.5кг неделно да слабееш.
Разлистај ја темата на назад има доста корисни совети, да не се повторуваме сите на секое.
Тешко дека е толку едноставно ова, колку повеќе мускули ќе имаш за да го скиниш така лесно? Па ако си природен околу 1-2 килограми мускул ако качиш ќе треба да си среќен, а тоа дека толку драстично ќе ти смени да скиниш 15тина килограми сало се сомневам (по логикава 1 кг неделно, околу 20 недели на маса ти се 15-20кг плус), што значи ќе ти требаат уште барем 12 недели да ги скиниш и во меѓувреме за време на диетата да се откажеш од отприлика 1кг мускул.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.490
Поени од реакции
10.459
Здраво дечки. Пред 5 месеци ги откажав цигарите после 20 години пушење. Претпоставувате, се напрајв ломбак (што би рекле ние прилепчани :) ). Сега сум 178 висок, 105 кг. тежок. А септември сум Зет :facepalm:
Вчера се запишав во фитнес. Прв ден, ко изгубена честитка. Значи појма немам што да правам. Пред 15 години ко одевме во локални теретани се знаеше 3 справи се, и толку. Сега се 100, 80% не знам како функционираат.
Муабето ми беше, што предлагате како за почетник од аспект на вежбање (дали од се по малку, или етапно гради/бицепс па друг ден рамена/трицепс...) Дали со зголемување тежини, или само да буфтам со мали тежини колку што можам. Трчање на трака знам, 30 минути пред и 30 минути после тренинг планирам кардио.
Целта ми е да ослабам, и нормално ваљда со кревањето ќе се стегнам малку. Не мора мускули да ми се оцртува, али онака здраво да изгледам.

И околу искраната. Пред 4-5 месеци, докторката ми рече да сведам на минимум протеини, и башка пијав апчиња, бидејќи имав мочна киселина во крвта, и беше голема шансата да ми се појави Гихт. Е сега, од друга страна, знам дека е од исклучително значење протеинот, ако сакам да вежбам. Дали со вежбање се троши протеинот, па така го намалувам ризикот од гихт?

Од исхрана, што треба/ што не треба да јадам, за да ослабам?
Не јади многу јаглехидрати, штом си толку тежок најверојатно денот го минуваш на леб и бели пецива, стај тоа упола и салото само ќе ти се стопи.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
314
Поени од реакции
330
@Кеплер До претходна недела бев на булк, сеа сум на кат веќе 1 недела. Според програмава што ја имам направено(не дека нема грешки во неа) би требало за 2,5-3 месеци 5-7кг сало да ослабам. 170 висина и 77кг тежина имам. Боди фат 24% треба да се спуштам до кај 16-17%. Ќе видиме како ќе оди сега.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.075
Поени од реакции
8.449
@Кеплер До претходна недела бев на булк, сеа сум на кат веќе 1 недела. Според програмава што ја имам направено(не дека нема грешки во неа) би требало за 2,5-3 месеци 5-7кг сало да ослабам. 170 висина и 77кг тежина имам. Боди фат 24% треба да се спуштам до кај 16-17%. Ќе видиме како ќе оди сега.
Е пак иди на тоа што ти пишав, за да падниш тие 8% во бодифат кои не знам како си ги проценил и измерил сигурно ќе треба да се откажеш од доста мускулна маса, не се чисти така лесно природно и да се задржи мускул, плус 16-17% не е баш тело за на плажа, јас одам до грубо 10-13% за пред плажа, инаку нема стомачни, особено за V да се познава во зависност од генетиката треба да отидеш и под 10%.
Не дека и јас правам чист балк, во принцип ништо не внимавам поради обврски последниве месеци,али и теоретски и во пракса клин балк е подобрата опција (е сега тука е заебанцијата што треба апла многу замарање да си постојано во минимален суфицит и да си го познаваш апла многу добро телото, па да правиш секојдневно рекалкулација во однос на дневните активности, не сме сите слободни само да јадеме и вежбаме, работни обврски, студирање, шетање и останати животни обврски и е апла тешко да не отидеш некои денови во дефицит, ако ги темпираш апла до граница, евентуално мерење на неделно ниво на вкупен калориски внес, али пак и тоа е спорадично од други аспекти).
 
На врв Bottom