Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Вежбам веќе шести месец и резултатите се гледаат 10кг помалку (сега имам 79кг)
но најмалку на стомакот

Голем дел од салото на стомакот е намалено но ликот не е како што треба не е затегнат се уште е растресен

Почнувам да губам воља незнам дали ќе добијам облик на стомакот нормален

Ме интересира совет да продолжам со вежбање како досега (вежбам секоја мускулна група посебно пет дена неделно плус кардио три дена неделно) и стомакот ќе се затегни или треба нештода сменам
cut the carbs bruh
и молимте не си барај оправдувања да престанеш да вежбаш, демек „не се исплати да вежбаш, стомаков не се затегнува“
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.933
Леј не ми се верува дека изгуби Фил, криво ми е што не гледав, не сум дома. Ќе пуштам после детално. Многу ми е мило за Роли, верував дека може во топ 3 иако покрај Бонак е многу тешко, воедно Роли ја зема и од публика наградата, првпат од годинава е тоа. Инаку Фил очекував ако излезе како прошла година, овојпат да биде казнет и да изгуби. Завчера Роден имаше убедливо најдобра кондиција, успеал пакетот да го задржи и за главната вечер, секоја чест. Каи може малку да жали за овие две години...
Флекс Луис секоја чест, 7 години доминација, мада оној Хади Чопан што не му даваат виза за во Америка е сериозна закана, можеби тоа го намириса Флекс и решава да си иде непоразен.
Ароганцијата и лажната самодоверба го понесе Фил, стекна голема предност и кај судиите и се провлече последните две години, реално немаше никој друг со доволно добра форма за да го победи откако се повлече Каи.
Флексатрон се изваде на предниот дел, стомакот и тесниот струк направија естетски да изгледа подобро и можеби најблиску до она што некогаш се сметаше за бодибилдинг особено со рамниот стомак, задната страна и рацете му се далеку послаби од тие на Фил, мора да поработи на грбот, задната ложа и рацете за следна година, инаку тешко да ја задржи титулата, Фил очекувам за следна година да излезе во животна форма, ова му беше ладен туш.
Биг Рами не ја научи лекцијата дека никој не сака огромни момци, на времето Маркус Рул ја правеше таа грешка, сега овој, да излезеше почист ќе победеше 100%, има подобри нозе, грб и рамо од сите натпреварувачи.

Флекс Луис го следам на инстаграм и гледам дека си е фамилијарен човек, има разработен бизнис и гледа дека го исполни максимумот, на таа висина веќе нема ни каде да гради мускул и ќе губи само на естетика со секој килограм плус, ќе се повлечи како непоразен и тоа е тоа :) а има среќа и со визата на Хади, тој е фрик и мислам дека во подобра форма од Флекс.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Ароганцијата и лажната самодоверба го понесе Фил, стекна голема предност и кај судиите и се провлече последните две години, реално немаше никој друг со доволно добра форма за да го победи откако се повлече Каи.
Флексатрон се изваде на предниот дел, стомакот и тесниот струк направија естетски да изгледа подобро и можеби најблиску до она што некогаш се сметаше за бодибилдинг особено со рамниот стомак, задната страна и рацете му се далеку послаби од тие на Фил, мора да поработи на грбот, задната ложа и рацете за следна година, инаку тешко да ја задржи титулата, Фил очекувам за следна година да излезе во животна форма, ова му беше ладен туш.
Биг Рами не ја научи лекцијата дека никој не сака огромни момци, на времето Маркус Рул ја правеше таа грешка, сега овој, да излезеше почист ќе победеше 100%, има подобри нозе, грб и рамо од сите натпреварувачи.

Флекс Луис го следам на инстаграм и гледам дека си е фамилијарен човек, има разработен бизнис и гледа дека го исполни максимумот, на таа висина веќе нема ни каде да гради мускул и ќе губи само на естетика со секој килограм плус, ќе се повлечи како непоразен и тоа е тоа :) а има среќа и со визата на Хади, тој е фрик и мислам дека во подобра форма од Флекс.
Фил кога ќе се сврти не може никој да го победи, еден од најдобрите грбови во историјата, мислев дека пак ќе пројде на таа карта. За наредна година да се врати на тронот можно е али ќе биде многу тешко, Џеј е единствениот што успеал да го изгуби и да го врати тронот. Плус сега и останатите ќе кренат самодоверба, ќе гризаат, митот за Фил е срушен. За Роли и Бонак твое видување, заслужени позиции? Вајда нијанси одлучувале.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.933
Фил кога ќе се сврти не може никој да го победи, еден од најдобрите грбови во историјата, мислев дека пак ќе пројде на таа карта. За наредна година да се врати на тронот можно е али ќе биде многу тешко, Џеј е единствениот што успеал да го изгуби и да го врати тронот. Плус сега и останатите ќе кренат самодоверба, ќе гризаат, митот за Фил е срушен. За Роли и Бонак твое видување, заслужени позиции? Вајда нијанси одлучувале.
Бонак заслужено, Роли е доста подобар од минатите години, особено го среди стомакот во голема мера, али му треба и него доста делкање и финеси. Бонак го слушав на прес минатата година и гледам дека веќе му е јасно во која насока да се движи, се работи за низок билдер и мора да се држи во овие граници на маса и дефиниција. Мислам дека следна година во игра ќе им влезе и Брендон, тој го наследува местото на Декстер, млад е и има потенцијал, на таа висина барем уште 5кг да стави мускул и ќе биде во првите 3,
Ме загрижува што ова стана веќе црнечки спорт, белци во првите 5 тешко да има во следните години.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Бонак заслужено, Роли е доста подобар од минатите години, особено го среди стомакот во голема мера, али му треба и него доста делкање и финеси. Бонак го слушав на прес минатата година и гледам дека веќе му е јасно во која насока да се движи, се работи за низок билдер и мора да се држи во овие граници на маса и дефиниција. Мислам дека следна година во игра ќе им влезе и Брендон, тој го наследува местото на Декстер, млад е и има потенцијал, на таа висина барем уште 5кг да стави мускул и ќе биде во првите 3,
Ме загрижува што ова стана веќе црнечки спорт, белци во првите 5 тешко да има во следните години.
Далас беше на добар пат да биде врвен, ама... :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Све ова што се такмичат пензионери, не ми е јасно како у најјаката категорија старци да позираат и нормално за никаде да изгледаат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.933
Пред 30 години апла се ретки што успеваат да влезат во оваа категорија, а и реално цутот во бодибилдингот се достигнува од 30-40, Далас се проба да го промени тоа со земање на огромни дози од тоа што пишуваше по медиумите и порасна ектремно брзо и на 26години веќе имаше настап на највисоко натпреварување во овој спорт, али за жал отиде од каде што нема враќање.
Околу изгледот тоа е новата ера на бодибилдингот, т.е модерната медицина и биохемија го донесоа тој изглед на сцена, билдери кои одрани се по 130-140кг на 170-180цм висина со нозе како балони и стомаци како да се 9ти месец од големите количини на хормон за раст, некаде ерата на Доријан ја направи промената во оваа насока и се повеќе и повеќе работите излегуваат од контрола.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
204
Поени од реакции
60
cut the carbs bruh
и молимте не си барај оправдувања да престанеш да вежбаш, демек „не се исплати да вежбаш, стомаков не се затегнува“
Фала ти за интересот
Јас тешко се откажувам од нешто но ми треба по искусно мислење дали одам по вистинска насока во вежбањето или нешто грешам
знам дека стомакот најтешко се средува но дали со овој начин на вежбање ќе добијам резултат со стомакот
П.с. планирам да зголемам со плус вежби за стомак[DOUBLEPOST=1537279124][/DOUBLEPOST]
А исхраната?
Исхраната скоро средена,исфрлени шеќери,газирани сокови,благо
но сеуште не ги бројам калориите што ги внесувам
внимавам да користам здрава исхрана,овез,стек,ориз,риба,
веј,...
Знам дека храната е најважна посебно за стомакот
Ќе гледам да ја досредам и да бројам калории но дали претходно споменатиот начин на вежбање е добар или треба нешто да сменам за да добијам побрзи резултати на стомакот
 
Последно уредено:

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Фала ти за интересот
Јас тешко се откажувам од нешто но ми треба по искусно мислење дали одам по вистинска насока во вежбањето или нешто грешам
знам дека стомакот најтешко се средува но дали со овој начин на вежбање ќе добијам резултат со стомакот
П.с. планирам да зголемам со плус вежби за стомак[DOUBLEPOST=1537279124][/DOUBLEPOST]
Исхраната скоро средена,исфрлени шеќери,газирани сокови,благо
но сеуште не ги бројам калориите што ги внесувам
внимавам да користам здрава исхрана,овез,стек,ориз,риба,
веј,...
Знам дека храната е најважна посебно за стомакот
Ќе гледам да ја досредам и да бројам калории но дали претходно споменатиот начин на вежбање е добар или треба нешто да сменам за да добијам побрзи резултати на стомакот
Ако не броиш калории, а не слабееш, јади помалку и вежбај повеќе.
/thread
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
319
Поени од реакции
230
Дечки имам едно прашање. Веќе година дена активно вежбам ама имам еден проблем со стомачните вежби, секогаш кога прам стомачни стомакот ми се згрчува и имам силни грчеви и болки во тој предел па морам со штипење и удари да пробвам да престани грчењето. Дали некој имал ваков проблем до сега и совет некој?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Дечки имам едно прашање. Веќе година дена активно вежбам ама имам еден проблем со стомачните вежби, секогаш кога прам стомачни стомакот ми се згрчува и имам силни грчеви и болки во тој предел па морам со штипење и удари да пробвам да престани грчењето. Дали некој имал ваков проблем до сега и совет некој?
Не ги прави ако имаш проблеми, место нив прави склекови, пленкови
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.933
Дечки имам едно прашање. Веќе година дена активно вежбам ама имам еден проблем со стомачните вежби, секогаш кога прам стомачни стомакот ми се згрчува и имам силни грчеви и болки во тој предел па морам со штипење и удари да пробвам да престани грчењето. Дали некој имал ваков проблем до сега и совет некој?
Само на стомачните ти се јавуваат грчеви или и на други мускулни групи, пример листови? Може да ти треба суплементација на магнезиум и калиум.
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
319
Поени од реакции
230
Само на стомачните ти се јавуваат грчеви или и на други мускулни групи, пример листови? Може да ти треба суплементација на магнезиум и калиум.
Само на стомачните... Иначе магнезиум пијам ама ете исто е пак..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.933

Kajgana Shop

На врв Bottom