Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од ^Capo^, 26 јуни 2006.

 1. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.978
  Допаѓања:
  7.557
  Па и ја истото го кажав, 85% од 1рм ти е 5-6 репс, шо значи над 85% да не користиш т.е. помалце од 5-6 репс, и под 30% шо е околу 15 реп :)
  Муабетов ми е дека луѓево отфрлаат демек репетиции не се битни, кога уствари истото се збори само со % од 1рм.
  5х10 е оверкил, иако има таква една програма се вика Germanic Volume Training, a мислам дека и верзијата на 531 Boring But Big исто така користи 5х10.
  Репетиции, прогресија, дупла прогресија, сетови, дропсетови, пирамидни сетови, сето тоа се алатки.
  Битно е како ги користиш, не се магични.
   
  На Makaron му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.057
  Допаѓања:
  6.709
  Никој не ни вика дека Бен е натурал, апсурд е да тврдиме дека човек што бил во топ 3 на Арнолд Класик или на Мр Олимпиа и направил 120кг маса на бодифат од 5-6% е натурал. Ако не лаже спомна и дека земал смешни дози и дека hgh зел дури откако ја зел про картата. Јас познавам деца само за на плажа што маваат соматропин или кинескиот хигетропин, за професионалци нема ни збор, од тоа живеат. Не зборуваат никој јавно затоа што ќе им падне бизнисот, сите скоро парите ги заработуваат од спонзори (најчесто фирми за суплементи) или со шиткање тренинг програми.
  --- Споено дупло мислење, 9 август 2018 ---
  Roelly Winklaar ми личи дека влезе во истата шема како Далас лани, не ми се допаѓа како изгледа, се надевам нема да заврши како Далас.
  FB_IMG_1533834866864.jpg
   
  Последно уредено: 9 август 2018
 3. AceCaleb

  AceCaleb Деспот на Адот

  Член од:
  31 декември 2007
  Мислења:
  4.662
  Допаѓања:
  7.361
  Роли мислам дека е преискусен за да заврши како Далас. Изгледа застрашувачки, ама на тие огледала во Кувајт обично е така, иако во оваа бодибилдинг поза Роли е веројатно најстрашен од сите на моменталната сцена :) За овие 6 недели ќе му отиде и дел од масата, али Роли е страшен бодибилдер навивам за него последниве години, ама Фил кога ќе застане со грбот, обично се знае кој ќе биде победникот. Фил е неверојатен, едино ако ја утне како прошла година со стомакот, можно е да не му простат и да изгуби, во спротивно, нема кој да го добие сеуште... Пред две години реков дека Фил веројатно ќе земе 10 титули со ред, многу возможно е да се деси тоа. Каи, прошла година да настапеше може и ќе го поразеше, ама тоа е решил веќе да не излегува на Олимпија, штета.
   
  На martin01 и MacedoniaTimeless им се допаѓа ова.
 4. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.057
  Допаѓања:
  6.709
  Искрено се надевам дека знае што прави, забегуваат сите после одењето во Кувајт, ваљда си наоѓаат некој спонзор што си ги третира како заморчиња :) имаше и еден канал на youtube што постираше инфо за овие работи, али гледам го избришале.
  Стомакот е дел од позирањето, со користењето на hgh кај сите растат внатрешните органи и се како трудни, па мора да вежбаат повеќе вакум додека позираат.
  Ќе видиме како ќе биде оваа година, не верувам дека ќе му дадат на Биг Рами да победи, инаку од тоа што го гледам по инстаграм може и да му ја земе титулата на Фил, не е до толку идеален со симетрија и облик на мускули, али масивен е упм.
   
  На AceCaleb му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Makaron

  Makaron КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  6.308
  Допаѓања:
  10.400
  Мислење за хумус, вегански паштети ?
  Мрза сум за готвење а морам едно јадење вака да потполнам, е сеа несакам да јадам сувомеснато или обични паштети...

  Или да си останам на путер од кикирики, едини проблем со тоа ми е што се мали во грамажа а едино ги има во маркет.

  И кои витамини да ги земам, т.е од која фирма што ги има низ аптекиве кај нас, не ми се чека од ихерб да нарачам.
   
 6. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  857
  Допаѓања:
  448
  namesto pasteta zemisi gotovo grafce so kjofte, samo go stopluvas i mnogu povkusno e i pokvalitetno. Ili stavisi jajca da se varat i brkajsi raboti nizdoma, em evtino em pozdravo.
  Doktor viton firmata ti se najkvalitetni. jas gi koristam magnezan neuro 4 meseci bez prestan. sodrzat d3, magnezium, k2, vitamin c, b6, kalium, vitamin e. mnogu podobar son i go namalvat stresot. jasum prezadovolen odniv.
   
  На Makaron му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  359
  Допаѓања:
  236
  Тоа гравчето од Carnex или тие конзервите од било која фирма се многу лоши барем според мене (не само на хартија туку и на маса), незнам колку си конзумирал сува храна но мене често ми беше на менито за и после служење на воен рок кога одев на планина да кампувам...

  Во секој случај тоа паштетите се добри, ги имам пробано од КАМ, но за многу помалце пари можеш дома да си ги направиш во блендер...
   
  На Makaron му/ѝ се допаѓа ова.
 8. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  857
  Допаѓања:
  448
  ne vo konzerva, gotovo gravce potpeceno ima vo nekoj marketi kako gotova hrana i edno kjofte vo sos ili nekoe drugo meso gi ima vo kam marketite, mnogu se vkusni. Vo vero ili vo nekoj prodavnicina kade sto pravat jadenja moze se da se najdi.
  vo posledno vreme povejke kupuvam nego sto gotvam. Gore dolu isto idi so pari ali barem nemam za mienje. Koga nemam vreme za gotvenje zemam nekoja hrana konzervirana ali gledam da ne e cesto sepak ne se znaj sojma vnatre a posebno na kam ne mu se verni tie kaloriskite tabli. Vo vojska gravot bese nesto najvkusnoto nesto :D
  cebren prilepska skara iam vo blizina, mesoto mu e ekstra. bataliv gotvenje :P
   
  На Macedonian97 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. martin petrovskii

  martin petrovskii

  Член од:
  14 септември 2015
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  3
 10. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  359
  Допаѓања:
  236
  Ова е за поголемите батковци, не е ова за сите... Ако имаш стрикна диета тогаш да, но ако немаш цук цук...
   
  На martin petrovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 11. martin petrovskii

  martin petrovskii

  Член од:
  14 септември 2015
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  3
  Исхраната ми е средена целосно но моментално сум на маса,рано е за диети :P
  --- Споено дупло мислење, 13 август 2018 ---
  Ако може некој да ми кажи некој добри вежби за грб?
   
 12. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  857
  Допаѓања:
  448
  https://www.youtube.com/watch?v=qzgRbqrYGjA na :P
   
 13. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  359
  Допаѓања:
  236
  1. МРТВИ ДИГАЊА
  2. ВРАТИЛО
  3. T-row
  4. Bent Over Rows

  Не ти требаат многу вежби доволно се овие, би ти препорачал PPL да вежбаш и тоа е тоа ако ти е средена исхраната и ако си почетник многу брзо ќе имаш резултати...
   
 14. martin petrovskii

  martin petrovskii

  Член од:
  14 септември 2015
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  3
  Напреден вежбач сум,тренирам 3 години но само сплит 1 мускулна партиа на ден. Многу добар напредок имав но ми треба една промена при тренингот за грб. Почнав ППЛ. но ме интересира по колку серии правиш за трицепс во пуш денот а колку серии за бицепс во пулл денот.
  Колкав е бројот на серии за раце на неделно ниво?
   
 15. Makaron

  Makaron КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  6.308
  Допаѓања:
  10.400
  Јас почвам со 12 за трицепс и 14 за бицепс, потоа секоја наредна недела додавам по 2 за секое.

  Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
   
  На martin petrovskii му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: