Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Одма после тренинг телото е гладно за хидрати. Ако се внесе веј,тој протеин нема да биде искористен целосно туку организмот го претвора во гликоген. Веј треба да се вари па да се претвори во амино киселина и тек после да навлези во крвта. Ако се меша со декстроза,веј му ја забавува апсорбацијата на декстрозата.Веј користам пред спиење со грчки јогурд или фстаци или лешник,го правам како каша.
Не е морално одма после тренинг да се пие веј или пак декстроза. Анаболичкиот процес трај до 48 часа.
Све зависи од оброкот пред тренинг и од самиот тренинг. А веруј тебе како рекреативец ама уопште никаква улога не ти игра дали ке ти влезе во крвта одма или после 30 минути.

Едит : Иначе еве интересна статија за Бцаа

https://blog.priceplow.com/supplement-news/bcaa-calories
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.607
Поени од реакции
34.830
@martin01 шо не се боцниш како секој Битолчанец? Гледам наукава не ја владееш најдобро, не си ја мачи душата и не си ги троши парите за џабе, бар во Битола имате хемија на секој чекор :D
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.377
@martin01 шо не се боцниш како секој Битолчанец? Гледам наукава не ја владееш најдобро, не си ја мачи душата и не си ги троши парите за џабе, бар во Битола имате хемија на секој чекор :D
samo natural bajo moj :P ako nebese whey sto ke pievme posle trening :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.607
Поени од реакции
34.830
hahaha za ova si vo pravo :D
Абе и за другото сум во право, ама ти давам мувлет уште една до две години пред да посегнеш по недозволените работи, со суплементите уште троа и напредокот ќе стагнира, а си од град со традиција во овој спорт и традиција со хемијата, па не е тешко да ти појде паметот натаму :)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Абе и за другото сум во право, ама ти давам мувлет уште една до две години пред да посегнеш по недозволените работи, со суплементите уште троа и напредокот ќе стагнира, а си од град со традиција во овој спорт и традиција со хемијата, па не е тешко да ти појде паметот натаму :)
Зашто мислиш дека Битола е град со традиција за користење на допинг во бодибилдингот?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.607
Поени од реакции
34.830
Зашто мислиш дека Битола е град со традиција за користење на допинг во бодибилдингот?
Често одам натаму и со роднина имам вежбано низ битолските теретани, од тоа што кажува тој и неговите другари тренд е допингот. Сум вежбал скоро низ сите Прилепски теретани, имам вежбано низ повеќе теретани во Скопје и мислам дека најмногу типови искасани од стршлени имам видено баш во Битола.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ме интересира каде во Скопје може да се купат дискови за тегови...имам еднорачни тегови со навртка...сакам да купам поголема килажа на дискови (тегови) 10+ кг. По можност гумифицирани ама немора. Совет молам.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ме интересира каде во Скопје може да се купат дискови за тегови...имам еднорачни тегови со навртка...сакам да купам поголема килажа на дискови (тегови) 10+ кг. По можност гумифицирани ама немора. Совет молам.
Runners
 
Член од
18 ноември 2017
Мислења
26
Поени од реакции
0
Вака,сакам да ве прашам нешто. Имам финансиски средства за да си дозволам да идам во теретана,но не и за да купам сумплементи од типот на whey protein итн.А читав дека ако сакаш да идеш во теретана за да добиеш мускулна маса тоа е задолжително,а јас неможам финансиски да си дозволам.Пример 900гр.се 1800денари за две недели а тоа треба секој ден,цел месец да се зима.Е сега ,прашањето ми беше дали воопшто,да почнам да вежбам во теретана зошто пари за сумплементации немам? За правилна исхрана да ,а за whey протеини итн не. Ве молам за ваше мислење,совет? (n)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Вака,сакам да ве прашам нешто. Имам финансиски средства за да си дозволам да идам во теретана,но не и за да купам сумплементи од типот на whey protein итн.А читав дека ако сакаш да идеш во теретана за да добиеш мускулна маса тоа е задолжително,а јас неможам финансиски да си дозволам.Пример 900гр.се 1800денари за две недели а тоа треба секој ден,цел месец да се зима.Е сега ,прашањето ми беше дали воопшто,да почнам да вежбам во теретана зошто пари за сумплементации немам? За правилна исхрана да ,а за whey протеини итн не. Ве молам за ваше мислење,совет? (n)
Не си барај оправдувања за да не одиш во теретана.
Не читај такви глупости дека се ЗАДОЛЖИТЕЛНИ суплементите за мускулна маса.
Ако исхраната не ти е средена, суплементите имаат ефект.
Ако исхраната ти е средена, најчесто суплементите немаат голем ефект.
Одењето во теретана и вежбањето со тежини ќе го зголеми нивото на мускулна маса во твоето тело, ќе го намали масното ткиво, ќе се чувствуваш поубаво, и ќе добиеш повеќе самодоверба.
Ќе повторам, не си барај оправдувања зошто да не одиш во теретана.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.377
Вака,сакам да ве прашам нешто. Имам финансиски средства за да си дозволам да идам во теретана,но не и за да купам сумплементи од типот на whey protein итн.А читав дека ако сакаш да идеш во теретана за да добиеш мускулна маса тоа е задолжително,а јас неможам финансиски да си дозволам.Пример 900гр.се 1800денари за две недели а тоа треба секој ден,цел месец да се зима.Е сега ,прашањето ми беше дали воопшто,да почнам да вежбам во теретана зошто пари за сумплементации немам? За правилна исхрана да ,а за whey протеини итн не. Ве молам за ваше мислење,совет? (n)
tie pari sto ke gi dades za suplementi ke kupis hrana za cel mesec :) suplementite ne se zadolzitelni a i nikakva dobivka odniv. Edino whey kako dodatok na dnevni proteini mozi da ti e od korist ako vo slucaj ti nedostiga nekoj gram na protein, no ako jades dovolno togas kapa nastrana, nisto ne e potrebno!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.607
Поени од реакции
34.830
Вака,сакам да ве прашам нешто. Имам финансиски средства за да си дозволам да идам во теретана,но не и за да купам сумплементи од типот на whey protein итн.А читав дека ако сакаш да идеш во теретана за да добиеш мускулна маса тоа е задолжително,а јас неможам финансиски да си дозволам.Пример 900гр.се 1800денари за две недели а тоа треба секој ден,цел месец да се зима.Е сега ,прашањето ми беше дали воопшто,да почнам да вежбам во теретана зошто пари за сумплементации немам? За правилна исхрана да ,а за whey протеини итн не. Ве молам за ваше мислење,совет? (n)
И овие сигурно истото се имаат прашувано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom