Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
не се замарај со кето, еве ја идам со лоу карб и некој ден правам карб лоадинг + кардио + л-карнитин сеа за сеа супер иде, салото што се насобра со зима се топи
Мене не ми е јасно (како што пишав погоре, со мои пропорции) колку е лоу карб ? Пример 50 грама овес и толку јх цел ден ? или и тоа е многу? Што е висок внес на јх дали секој оброк во денот да содржи јх? Не ми се допаѓа кето диетата затоа што сметам дека многу го успорува метаболизам и сакале да признаат или не останатите, намалува сила. Е сеа освен што вежбам за изглед, сметам дека и strength е нешто што сакам да имам и чувствувам (една од причините зошто вежбам) верувајте никој не може да ме убеди дека пливање, играње фудбал, трчање (особено спринт), кошарка и сл (за бодибилдинг ич не правам муабет)ќе имаш подобри резултати со кето отколку со внес на хидрати. Подготвен сум да слушнам/прочитам и поинакви мислења, ама да се издржани и поткрепени со резултати. Не познавам спортист (успешен) во области кои јас ги следам а да е на кето или пак веган.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.939
Никој од тие што ги следам нема направено нуклеарна ракета, сигурно не постојат нуклеарни ракети ;)
Кето забавува метаболизам o_O Метаболизмот секако се забавува за време на диета, особено ако ја направиш грешката што ја прават многумина со екстремно голем дефицит, ако одиш со мал дефицит од 200-500ккал немаш мака, само побрзи и подобри резултати, т.е помалку изгубена мускулна маса и помалку телесни масти.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Мене не ми е јасно (како што пишав погоре, со мои пропорции) колку е лоу карб ? Пример 50 грама овес и толку јх цел ден ? или и тоа е многу? Што е висок внес на јх дали секој оброк во денот да содржи јх? Не ми се допаѓа кето диетата затоа што сметам дека многу го успорува метаболизам и сакале да признаат или не останатите, намалува сила. Е сеа освен што вежбам за изглед, сметам дека и strength е нешто што сакам да имам и чувствувам (една од причините зошто вежбам) верувајте никој не може да ме убеди дека пливање, играње фудбал, трчање (особено спринт), кошарка и сл (за бодибилдинг ич не правам муабет)ќе имаш подобри резултати со кето отколку со внес на хидрати. Подготвен сум да слушнам/прочитам и поинакви мислења, ама да се издржани и поткрепени со резултати. Не познавам спортист (успешен) во области кои јас ги следам а да е на кето или пак веган.
епа нема некое правило, треба за себе сам да си пронајдеш работна шема, генерално и општо мислам дека се што е погоре од 6 гр хидрати на кило тежина е веке висок внес.
Јас најмалку што стигав беше нешто околу 80 гр ЈХ дневно *( рачунај тоа со тренинг + 7 сати кардио неделно). , терав неколку дена ама поради влошување на генерална состојба морав да одам со на кај 150 - 160 гр. и така разбрав дека за мене тоа е лоу карб минимум

Ама за тебе тоа не мора да важи можеби за тебе твојот минимум е 50гр дневно а можеби и 200гр дневно мора да пробаш и да видиш, само да ти спомнам дека со такви експерименти можно е да стопиш многу мускули што ги стекнал со тежка работа ). Мислам најбезбедно е да се иде 150гр дневно како лоу карб

ЈХ ги внесувам главно од сабајле или ручек, гледам после 3 сат да не јадам хидрати воопшто. Ама и ова не е догма туку јас така мислам дека работи за мене, некој можда и навечер јадат ЈХ )) и ок се)

Секако дека треба да намалуваш полека и со недели комбинирајки со денови на висок внес на хидрати за да не се јават несакани дејства.

Мое мислење за кето е дека е штетно и опасно, и воопшто не е погодно за фитнес и луге со висока физичка активност.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.939
епа нема некое правило, треба за себе сам да си пронајдеш работна шема, генерално и општо мислам дека се што е погоре од 6 гр хидрати на кило тежина е веке висок внес.
Јас најмалку што стигав беше нешто околу 80 гр ЈХ дневно *( рачунај тоа со тренинг + 7 сати кардио неделно). , терав неколку дена ама поради влошување на генерална состојба морав да одам со на кај 150 - 160 гр. и така разбрав дека за мене тоа е лоу карб минимум

Ама за тебе тоа не мора да важи можеби за тебе твојот минимум е 50гр дневно а можеби и 200гр дневно мора да пробаш и да видиш, само да ти спомнам дека со такви експерименти можно е да стопиш многу мускули што ги стекнал со тежка работа ). Мислам најбезбедно е да се иде 150гр дневно како лоу карб

ЈХ ги внесувам главно од сабајле или ручек, гледам после 3 сат да не јадам хидрати воопшто. Ама и ова не е догма туку јас така мислам дека работи за мене, некој можда и навечер јадат ЈХ )) и ок се)

Секако дека треба да намалуваш полека и со недели комбинирајки со денови на висок внес на хидрати за да не се јават несакани дејства.

Мое мислење за кето е дека е штетно и опасно, и воопшто не е погодно за фитнес и луге со висока физичка активност.
Маратони да не трчаш бе друже, од што мака 7 саати кардио неделно жити кариера.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Маратони да не трчаш бе друже, од што мака 7 саати кардио неделно жити кариера.
незнам што толку се чудиш ако си мезоморф и си над 30 години когда ниво на тестостерон опага тоа е редовна количина на кардио ако сакаш да се издефенираш малце)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.939
незнам што толку се чудиш ако си мезоморф и си над 30 години когда ниво на тестостерон опага тоа е редовна количина на кардио ако сакаш да се издефенираш малце)
Што сакаш биди и колку сакаш биди години, ако имаш средена исхрана не ти треба толку многу кардио, очигледно некаде грешиш, се на се со тренинг од 7 саати неделно (кардио+тежински) може да направиш солидно тело, а не само кардио 7 саати, со 7 саати кардио за полумаратон може да се спремиш.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Што сакаш биди и колку сакаш биди години, ако имаш средена исхрана не ти треба толку многу кардио, очигледно некаде грешиш, се на се со тренинг од 7 саати неделно (кардио+тежински) може да направиш солидно тело, а не само кардио 7 саати, со 7 саати кардио за полумаратон може да се спремиш.
добро. Исхраната е средена, дневен внес на хидрати на најможно низко ниво, ккал средени. Изгледот пак не е посакуван, остана сало на долен дел на стомак и странично. За недела -две треба да изгледаме топ на плажа/сликање/филм/ состанок со топ модел :D. Што правиме?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.939
добро. Исхраната е средена, дневен внес на хидрати на најможно низко ниво, ккал средени. Изгледот пак не е посакуван, остана сало на долен дел на стомак и странично. За недела -две треба да изгледаме топ на плажа/сликање/филм/ состанок со топ модел :D. Што правиме?
Пак иди дека си грешел некаде, т.е касно си ја средил исхраната. Кардиото е само алатка за помош кога слабееш, а не основа.
Чим е за филм работава сврти уште 7-8 саати, можеби ќе направиш вакво тело.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Тапа муабет се врти. Сите параметри биле во ред ама немало резултати. Виша сила ондак е во прашање шо да ви кажам.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Пак иди дека си грешел некаде, т.е касно си ја средил исхраната. Кардиото е само алатка за помош кога слабееш, а не основа.
Чим е за филм работава сврти уште 7-8 саати, можеби ќе направиш вакво тело.
Да ви се убацам у муабет, иначе Кристијан Бејл кога се спремал за Машинистот јадел по едно јабалко и една туна на ден, тоа се отрпилика 400 калории од кои протиени околу 30 гр, шеќери 20гр вкупно јаглехидрати (со шеќерите) 25. It is good to know ;)
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Пак иди дека си грешел некаде, т.е касно си ја средил исхраната. Кардиото е само алатка за помош кога слабееш, а не основа.
Чим е за филм работава сврти уште 7-8 саати, можеби ќе направиш вакво тело.
кардио не може да биде многу :D[DOUBLEPOST=1522790894][/DOUBLEPOST]
Тапа муабет се врти. Сите параметри биле во ред ама немало резултати. Виша сила ондак е во прашање шо да ви кажам.
Не тапа муабет туку незнам зашто Кеплер мисли дека сат дневно на кардио е многу. Јас и 2 сати би го правел дневно за жал немам толку време ))). Вие сите гледате по својо тело а најверојатно сте млади и мислите кај сите така хормони вријат метаболизмот врти, епа ајде ке правиме муабет кога ке стигнете во миддл ејдж) ке ве чека еден голем surprise madafaka
 
Последно уредено:

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
кардио не може да биде многу :D[DOUBLEPOST=1522790894][/DOUBLEPOST]
Не тапа муабет туку незнам зашто Кеплер мисли дека сат дневно на кардио е многу. Јас и 2 сати би го правел дневно за жал немам толку време ))). Вие сите гледате по својо тело а најверојатно сте млади и мислите кај сите така хормони вријат метаболизмот врти, епа ајде ке правиме муабет кога ке стигнете во миддл ејдж) ке ве чека еден голем surprise madafaka
Сум правел кардио секој ден по 45 мин до саат и тоа во низа и по 11 и повеќе денови во низа.. Да ќе станеш слим и бев, ама пак немав стомачни и имав малку салце на стомакот.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
незнам што толку се чудиш ако си мезоморф и си над 30 години когда ниво на тестостерон опага тоа е редовна количина на кардио ако сакаш да се издефенираш малце)
да не мислиш ендоморф, за мезоморф нема потреба од 7 саати
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.939
кардио не може да биде многу :D[DOUBLEPOST=1522790894][/DOUBLEPOST]
Не тапа муабет туку незнам зашто Кеплер мисли дека сат дневно на кардио е многу. Јас и 2 сати би го правел дневно за жал немам толку време ))). Вие сите гледате по својо тело а најверојатно сте млади и мислите кај сите така хормони вријат метаболизмот врти, епа ајде ке правиме муабет кога ке стигнете во миддл ејдж) ке ве чека еден голем surprise madafaka
Абе имам колега на работа што е 42 години, типот за на лето се прави ренде, до пред неколку месеци се плашеше да земе дури и креатин, ама затоа е дисциплиниран со исхраната максимално, салати, месо, ориз, риба, јаткасти плодови и постојано брои што јаде и колку јаде, па дури и кога е на балк не става многу сало.
Каков сакаш тип на човек биди не ти треба толку кардио ако имаш средена исхрана и ако почнеш навремено со припреми, нормално ако имаш 10кг за слабеење ќе си дадеш барем 14-15 недели за слабеење, нема да изгубиш многу мускул, а ќе го стопиш салото без многу малтретирање и кризирање.[DOUBLEPOST=1522792975][/DOUBLEPOST]
Да ви се убацам у муабет, иначе Кристијан Бејл кога се спремал за Машинистот јадел по едно јабалко и една туна на ден, тоа се отрпилика 400 калории од кои протиени околу 30 гр, шеќери 20гр вкупно јаглехидрати (со шеќерите) 25. It is good to know ;)
Така де, тој имал цел да стане костур, затоа и му го ставив на алексо, со 7 саати неделно ваљда и тој има таква намера :)
Инаку има и еден интересен протокол за турбо да скини килажа, попознат е како HCG протокол, каде што човечкиот хорионски гонадотропин демек ја штити мускулната маса и го сузбива гладот, а се оди на дневен внес од 500ккал, али тоа е веќе друга приказна и навлегуваме во забранета тематика ;)[DOUBLEPOST=1522793054][/DOUBLEPOST]
Тапа муабет се врти. Сите параметри биле во ред ама немало резултати. Виша сила ондак е во прашање шо да ви кажам.
Магија му праи комшиката за да не биди убав :D
 
Последно уредено:

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Zdravo decki, se izvinuvam za latinica.

Me interesira kolku kalorii trosis vo prosek za sat, sat i 20 minuti vo teretana? Koga racunam za TDEE i me prasuva kolku minuti vezbas, dali treba da stavam minuti vkupno koga krevam ili vkupno so rest periods.

Fala poz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom