Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Како да се усогласат дискус хернија и теретана? Што да се избегнува од вежби? Обично од чучњеви ми се влошува ситуација, а без чучњеви неам желба да вежбам. Можеби чучњеви со помала тежина и поголем број на повторувања? И што со мртво дигање?
И јас имам повреда на кичмата, дискуспатија и лумбоишалгија л4,л5,с1 и ми забранија уште минатата година да не вежбам, еве веќе година и пол си вежбам, но со перфектна изолација на мускулната група што ја вежбам и со перфектна форма. Воедно сфатив дека залудно во минатото сум се малтретирал и сум дигал над 200кг на мртво и над 150кг на чучањ, се е до формата и држењето под тензија на мускулот, вака со помала тежина и перфектна форма имам дури поголем мускулен раст за исто време од што имав додека да се повредам.
Неколку совети од мене: намали ја телесната тежина ако имаш вишок килограми, загревање задолжително не само на кардио справа туку и истегнување на цело тело, зглобовите и половината, почесто вежбај го стомакот и пробај да го зацврстиш што е можно повеќе, усоврши ја формата на чучањот до перфекција, на почеток со своја тежина, а потоа и со помали тежини но со подолго време под тензија при негативите, мртвото дигање иста приказна, пожелно и да не го правиш туку да си правиш класични грбни на справа или на земја без дополнителна тежина, ако осетиш во иднина дека си во подобра форма пробај да правиш и мртво, внимавај на веслање за грб (barbell row) и на cable seated row на овие две вежби исто може да направиш многу лесно повреда на грбот.
Батали ја 5х5, зголеми на волумен, интензитет и ќе имаш дури и поголеми резултати од тие што ги имаш со 5х5, а за секојдневние гледај да не седиш долго време, станувај на секои 45 минути и прошетај барем 10 минути наоколу, избегнувај да користиш превозни средства ако може да пешачиш и тоа е тоа, идеално нема да биде никогаш, но може да си ја подобриш состојбата значително.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Или пробај чучњевите да ги замениш со hack squats, т.е. чучњеви али на машина. Како и да е, со таа кондиција не сум сигурен дали е паметно и ова.

 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
намали ја телесната тежина ако имаш вишок килограми, загревање задолжително не само на кардио справа туку и истегнување на цело тело, зглобовите и половината, почесто вежбај го стомакот и пробај да го зацврстиш што е можно повеќе, усоврши ја формата на чучањот до перфекција, на почеток со своја ]
This.
 
Член од
23 март 2018
Мислења
50
Поени од реакции
20
Sovet kako da stignam do 80 sklekovi u serija, 40 pravam u prvata serija, i kolku vreme bi trebalo za da se spream do toj cin ??
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.210
Поени од реакции
4.951
Сигурно за џандар конкурирал :D :pos: па чека обуката да биди спремен...
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
88
Поени од реакции
99
дечки одев редовно во теретана, е сеа направив една подолга пауза поради фамиларни проблеми. Е сега имам проблем. Имам стрии насекаде по мускуливе, посебно бицепсот и рамената. црвени се и се познаваат. Решение ве молам?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
дечки одев редовно во теретана, е сеа направив една подолга пауза поради фамиларни проблеми. Е сега имам проблем. Имам стрии насекаде по мускуливе, посебно бицепсот и рамената. црвени се и се познаваат. Решение ве молам?
Додека се црвени пробај со крем за трудници, имаш во аптеките различни, ако се обелени ништо не ти помага.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Дечки прашањево е или на време поставено или е веќе касно вие ќе кажете.

Вчера вежбав сумо мртви, направив 5х50, 5х60 и имав за правење 4х72.5.
Првите ги направив без проблем, кога стигнав на таа со 72.5 првото кревање откако се исправив осетив оштра болка во долниот дел на абдоменот, одма над ципата, го фрлив тегот пошо помислив на кила и ми влезе стравот.
Се стабилизирав и ај реков наново да пробам овај пат неможев ни сантим да го кренам од земја, намалив на 60 и завршив све до крај.

Сеа малце осеќам бола во тој дел, дали имал некој ваков проблем и како да го решам?

Дали да купам каиш?

И дали причина за ова може да биде стартната позиција?
Плочките се мали во дијаметар и од земјата до шипката има преку сила 15 сантими, шипката ми е 2 сантими над глуждот, а со телово сум ас ту грас, уште малце и ќе седнам.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
E

Epsilon

Гостин
@Makaron abe druze kako vezbas bez kaish mrtvo diganje i tie vezbite nz kako se vikaat tocno so se pravat so sipka za grb, ednostavno moralo dosega ova da go znaes i da imas kais.

Na sajline aj tolku ne ti treba kais, ama za ovadrugovo... bodibilderive na forumov ce ti pisat kec. :P
 
Член од
5 август 2016
Мислења
118
Поени од реакции
22
Здраво, ме интересира една работа.
Пијам креатин монохидрат, и зедов BCAA сега сакам да го комплетирам дали ке можи да го пијам заедно и како се користи дали ке има некаков проблем и дали е штетно БЦАА
BCAA MAX Support е овај што го земам.
Фала.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Здраво, ме интересира една работа.
Пијам креатин монохидрат, и зедов BCAA сега сакам да го комплетирам дали ке можи да го пијам заедно и како се користи дали ке има некаков проблем и дали е штетно БЦАА
BCAA MAX Support е овај што го земам.
Фала.
Може.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941

Kajgana Shop

На врв Bottom