Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Ја би стаил пуш/пул, некако у горниот дел има поише вежби и поголема група се опфака
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.573
Vikash kje mi treba premnogu vreme i energija? :)
Den 1 Goren del

Vratilo 3 serii 8-12 povtoruvanja (6-8 минути отприлика тука)
Mrtvo krevanje 3 serii od 6-12 (10тина минути тука)
Bench 3 serii 6-12 (6-8 минути)
Kosa 3 serii 6-12 (6-8 минути)
Kontra-kosa 3 serii 6-12 (6-8 минути)
Ramo predno i zadno so sipka 2 serii od 8-12 (5 минути)
Ramo so rachni tegovi 3 vezbi so po 8-12 povtoruvanja znaci po edna serija (6-8 минути)
Biceps i triceps so kriva shipka 3 serii od 8-12 povtoruvanja (20тина минути тука)
Над саат и пол ќе те фати овој тренинг и тоа се да истераш оптимално брзо, една справа нека ти заглават или да ти треба поголема пауза и отиде и два саати, не гледам поента за ваква работа, која ти е и целта за ваков тренинг?
 
E

Epsilon

Гостин
Над саат и пол ќе те фати овој тренинг и тоа се да истераш оптимално брзо, една справа нека ти заглават или да ти треба поголема пауза и отиде и два саати, не гледам поента за ваква работа, која ти е и целта за ваков тренинг?
Ne znam vo posledno vreme se cuvstvuvam ko da stagniram i vo sila i vo muscles, i reshiv da promenam neshto. Dodusa da bidam iskren ne ni vnimavav na ishrana bas, ama ovoj mesec sum cvrsto resen da teram strog rezim na ishrana i da smenam vo vezbanjeto. Vezbav po dve grupi vo den, najstandardni, gradi biceps, triceps grb, noze so ramo, i eden den kardio + stomacni.

Posle toa pocnav po edna grupa vo den + stomacni, i bev zadovolen do odreden moment, ama ete sega mi tekna nesto da promenam. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.573
Ne znam vo posledno vreme se cuvstvuvam ko da stagniram i vo sila i vo muscles, i reshiv da promenam neshto. Dodusa da bidam iskren ne ni vnimavav na ishrana bas, ama ovoj mesec sum cvrsto resen da teram strog rezim na ishrana i da smenam vo vezbanjeto. Vezbav po dve grupi vo den, najstandardni, gradi biceps, triceps grb, noze so ramo, i eden den kardio + stomacni.

Posle toa pocnav po edna grupa vo den + stomacni, i bev zadovolen do odreden moment, ama ete sega mi tekna nesto da promenam. :)
Една од причините.
Второ со ваков тренинг само до претренираност ќе стигнеш, а до мускули троа послабо.
Види таму некоја готова програма пуш/пул, 5х5, ми40 одбери нешто, среди исхрана и терај 10-12 недели, од една недела промена нема на ниедна да видиш резултати.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
vaka sea razmenivme mislenje so nekoi so vezbaat vo teretana, utre sakam da se konsultiram i so trenerot so ni e, no sakam i ovde da procitam mislenje vashe sho mislite za ovaa programa.

Znaci programava mi e podelena na gorniot del i dolniot del. Se vezba 4 dena vo nedelata drugite pauza, odnosno nekoi od tie pauzi kje mi bide kardio ili igranje fudbal.


Den 1 Goren del

Vratilo 3 serii 8-12 povtoruvanja
Mrtvo krevanje 3 serii od 6-12
Bench 3 serii 6-12
Kosa 3 serii 6-12
Kontra-kosa 3 serii 6-12
Ramo predno i zadno so sipka 2 serii od 8-12
Ramo so rachni tegovi 3 vezbi so po 8-12 povtoruvanja znaci po edna serija
Biceps i triceps so kriva shipka 3 serii od 8-12 povtoruvanja

Den 2 Dolen del

Cucnjevi 3 serii 8-12 povtoruvanja
Iscekov 3 serii 8-12
Presa 3 serii 8-12
Zadna lozha 8-12
Listovi 3 vezbi 2 serii 12-16 povtoruvanja
stomacni


Den 3 pauza


Den 4 Goren del

Namesto vratilot onaa spravana za grb ne mi teknuva kako se vika isto 3 serii od 8 -12 i drugite vezbi isto 2 vezbi 4 serii 8-12
Bench, kosa i kontra kosa mesto shipka so tegovi
Biceps i triceps so tegovi po 2 vezbi i 8-12 povtoruvanja


Den 5 DOlen del isto kje bide

den 6 pauza

Den 7 obavezno kardio


Ako mislite nesto da promenam ili dopolnite slobodno kazhete mi, sekoe mislenje e dobredojdeno
Lower/Upper/off/ x2
Lower
Squats,Deadlifts
Upper
Bench/Rows/Ohp/Pullups/ + по една вежба за рамо и бицепс и трицепс и стомачни
 
E

Epsilon

Гостин
Една од причините.
Второ со ваков тренинг само до претренираност ќе стигнеш, а до мускули троа послабо.
Види таму некоја готова програма пуш/пул, 5х5, ми40 одбери нешто, среди исхрана и терај 10-12 недели, од една недела промена нема на ниедна да видиш резултати.
Kje vidam ushte so ce mi reci vo teretanata trenerot, i mozhno e da napravam druga programa i toa e.

kako i da e fala ti, i na drugite sto pishaa.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
vaka sea razmenivme mislenje so nekoi so vezbaat vo teretana, utre sakam da se konsultiram i so trenerot so ni e, no sakam i ovde da procitam mislenje vashe sho mislite za ovaa programa.

Znaci programava mi e podelena na gorniot del i dolniot del. Se vezba 4 dena vo nedelata drugite pauza, odnosno nekoi od tie pauzi kje mi bide kardio ili igranje fudbal.


Den 1 Goren del

Vratilo 3 serii 8-12 povtoruvanja
Mrtvo krevanje 3 serii od 6-12
Bench 3 serii 6-12
Kosa 3 serii 6-12
Kontra-kosa 3 serii 6-12
Ramo predno i zadno so sipka 2 serii od 8-12
Ramo so rachni tegovi 3 vezbi so po 8-12 povtoruvanja znaci po edna serija
Biceps i triceps so kriva shipka 3 serii od 8-12 povtoruvanja

Den 2 Dolen del

Cucnjevi 3 serii 8-12 povtoruvanja
Iscekov 3 serii 8-12
Presa 3 serii 8-12
Zadna lozha 8-12
Listovi 3 vezbi 2 serii 12-16 povtoruvanja
stomacni


Den 3 pauza


Den 4 Goren del

Namesto vratilot onaa spravana za grb ne mi teknuva kako se vika isto 3 serii od 8 -12 i drugite vezbi isto 2 vezbi 4 serii 8-12
Bench, kosa i kontra kosa mesto shipka so tegovi
Biceps i triceps so tegovi po 2 vezbi i 8-12 povtoruvanja


Den 5 DOlen del isto kje bide

den 6 pauza

Den 7 obavezno kardio


Ako mislite nesto da promenam ili dopolnite slobodno kazhete mi, sekoe mislenje e dobredojdeno
Neznam so se zamaras goren dolen zaden preden. Se znaj; denes gradi vezbas so ramo,4 do 5 vezbi za gradi i 3do 4 vezbi za ramo. Drgio den grbot so trapezot 6 vezbi za grb,narednio den noze i drugio den race 4 vezbi triceps cetiri vezbi biceps. Den pauza i pak gi vrtis vezbite. Mozis ramoto da go oddelis da go vezbas samo.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.573
Не зезај и ти сеа, стручњаци кај нас има за со лопата да ги ринеш

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Изминативе 7 години колку што се акам по теретаните имам сретнато ликови што да ми кажуваше некој друг немаше да верувам дека може да постојат :D Bro science колку сакаш :yid:
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Изминативе 7 години колку што се акам по теретаните имам сретнато ликови што да ми кажуваше некој друг немаше да верувам дека може да постојат :D Bro science колку сакаш :yid:
Дада па и тука, јас некогаш неможам да познаам дали се сериозни или тролаат.
 
E

Epsilon

Гостин
Ja otfrliv taa "goren del i dolen del" za povekje sila i izdrzlivost napraviv druga programa sekako so moi dodavnja, bidejki nekako premnogu lesno mi bese prviot den. :)


5x5

Ponedelnik Vtornik

Cucnjevi 5x5 pocnuvam so 60 Cucnjevi 60
Bench 60kg bench 60
Za rameno ispraven so shipka 40kg mrtvo krevanje 70kg

i vezbam malku vratilo ili na sajla i stomacni mozhe da napravam tro razboj ili na kosa so polesni tezini

(tezinive se presmetani bez sipkata kolku tezi, valjda e 15-20kg)

Sreda pauza ili pravam kardio odnosno trcam i stomacni, nadvor ili igram fudbal vo zavisnost



Cetvrtok e istoto od ponedelnik , nedela vezbam razboj, vratilo, kriva shipka triceps biceps i so tegovi 1-2 vezbi za biceps i triceps




Ova kje go teram ovoj mesec, pa posle mozhebi kje se vratam na taktika 2 grupi vo eden den + stomacni.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Земи правија Ми40 па ќе осетиш резултати за 2-3 недели. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom