Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

E

Epsilon

Гостин
ponedelnik gradi
vtornik grb
sreda noze
cetvrtok ramo
petok race. stomacni pravis ili sekoj den na kraj na trening ili sekoj vtor trening kako so ti odgovara.
mozis i ponedelnik gradi so biceps,vtornik grb so tricesp,cetvrtok noze so ramo. den pauza i posle pak gi vrtis vezbite. sam e najubavo da si sostavis programa da vidis kako teloto ke ti reagira. mene slaba tocka mi se nozete taka so vo ponedelnik treniram gradi so ramo,vtornik noze,sreda grb so trapez,cetvrtok race i petok pak noze. den pauza i pak gi vrtam vezbite.
Skroz isto vaka terav cel mesec. :D

I reshiv prvin full body, ama nekako se premisliv, i sea sostaviv edna programa za gorniot del, dolniot del, pauza, i pak goren del, pa dolen den i pauza, pa vekje sledna nedela dolen del goren del i obratno. tie pauzite so mi se ce bidat za trcanje i igranje fubal. :)
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
Дали можам да постигнам некој добри резултати на некој powerlifting натпревар(до 18години) во МКД со bench press 120kg и deadlift 180kg,моментална килажа 95кг(без користење креатин) ваше мислење??
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Дали можам да постигнам некој добри резултати на некој powerlifting натпревар(до 18години) во МКД со bench press 120kg и deadlift 180kg,моментална килажа 95кг(без користење креатин) ваше мислење??
Powerlifting натпревари се 3 вежби, бенч, дедлифт и скват. Скватот колку ти е?
Бтв бројкиве за бенч и дедлифт на 95кг тежина се онака, просечни.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Дали можам да постигнам некој добри резултати на некој powerlifting натпревар(до 18години) во МКД со bench press 120kg и deadlift 180kg,моментална килажа 95кг(без користење креатин) ваше мислење??
Тешка работа, мислам дека од Македонија Бошко или како се викаше во категорија до 75кг дигаше 130кг, Мартин Ковачевски исто е ситен дечко не повеќе од 70кг а дига над 100ка, со 95кг ете ти погоре колку треба да се бројките.

Другар мој никогаш не отиде да се натпреварува иако со 25години 180цм и 78кг тежина ги туркаше 160кг од суплементација земаше само ц4, го имам и на видеа снимано, али нажалост немаше такви амбиции иако е најсилниот човек што го имам сретнато во државава со таа висина и тежина.
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
Тешка работа, мислам дека од Македонија Бошко или како се викаше во категорија до 75кг дигаше 130кг, Мартин Ковачевски исто е ситен дечко не повеќе од 70кг а дига над 100ка, со 95кг ете ти погоре колку треба да се бројките.

Другар мој никогаш не отиде да се натпреварува иако со 25години 180цм и 78кг тежина ги туркаше 160кг од суплементација земаше само ц4, го имам и на видеа снимано, али нажалост немаше такви амбиции иако е најсилниот човек што го имам сретнато во државава со таа висина и тежина.
Разбирам, но дали тие луѓе што ги наброја се под 18години бидејќи јас ако се натпреварувам ќе се натпреварувам до 18години(бидејќи сум 17), ако тие со по 16,17,18 години ми треба бааѓи работа :D[DOUBLEPOST=1515273200][/DOUBLEPOST]
Powerlifting натпревари се 3 вежби, бенч, дедлифт и скват. Скватот колку ти е?
Бтв бројкиве за бенч и дедлифт на 95кг тежина се онака, просечни.
Squat не практикувам поради проблеми со колената...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Нели можам да се пријавам само на deadlift или bench press??
Тоа не би било паурлифтинг натпревар. Тоа би било бенч натпревар.

Паурлифтинг победник е тој со вкупен тотал од трите вежби. Тоа е дефиницијата на паурлифтинг. Тие три вежби. Не една од нив.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Јас со 63 кила сум стигнал до 105 мртво 3 повторувања , раце не ми држеа повеќе и немав фитиљи па не ни пробав повеќе, а и од тогаш немам ни пробано. :D

Тогаш мислам дека бев на 5/3/1.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Powerlifting натпревари се 3 вежби, бенч, дедлифт и скват. Скватот колку ти е?
Бтв бројкиве за бенч и дедлифт на 95кг тежина се онака, просечни.
Дај линк од кај ја најде табелава, да проверам за друга телесна тежина шо резултати ќе даде.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Дали можам да постигнам некој добри резултати на некој powerlifting натпревар(до 18години) во МКД со bench press 120kg и deadlift 180kg,моментална килажа 95кг(без користење креатин) ваше мислење??
Powerlifting от од година во година станува се популарен, и излегуваат генетските фрикови на виделина полека полека. До 18 си sub junior, после до 23 си junior и после Open. Под генетските фрикови мислам на новиве јуниори што рушат Open светски рекорди се све почести. Кога дете од 14-15 година ќе го стават во бубањот, од 16-17 на боцките, до 22-23 години нема нешто што ќе го сопре за жал ....
Тешка работа, мислам дека од Македонија Бошко или како се викаше во категорија до 75кг дигаше 130кг, Мартин Ковачевски исто е ситен дечко не повеќе од 70кг а дига над 100ка, со 95кг ете ти погоре колку треба да се бројките.

Другар мој никогаш не отиде да се натпреварува иако со 25години 180цм и 78кг тежина ги туркаше 160кг од суплементација земаше само ц4, го имам и на видеа снимано, али нажалост немаше такви амбиции иако е најсилниот човек што го имам сретнато во државава со таа висина и тежина.
Бошко е само бенч ако не се лажам, такви специјалисти по еден Lift се наоѓаат. Ендемскиот вид е во трите да ти оди прилично добро.
 
Последно уредено:
E

Epsilon

Гостин
vaka sea razmenivme mislenje so nekoi so vezbaat vo teretana, utre sakam da se konsultiram i so trenerot so ni e, no sakam i ovde da procitam mislenje vashe sho mislite za ovaa programa.

Znaci programava mi e podelena na gorniot del i dolniot del. Se vezba 4 dena vo nedelata drugite pauza, odnosno nekoi od tie pauzi kje mi bide kardio ili igranje fudbal.


Den 1 Goren del

Vratilo 3 serii 8-12 povtoruvanja
Mrtvo krevanje 3 serii od 6-12
Bench 3 serii 6-12
Kosa 3 serii 6-12
Kontra-kosa 3 serii 6-12
Ramo predno i zadno so sipka 2 serii od 8-12
Ramo so rachni tegovi 3 vezbi so po 8-12 povtoruvanja znaci po edna serija
Biceps i triceps so kriva shipka 3 serii od 8-12 povtoruvanja

Den 2 Dolen del

Cucnjevi 3 serii 8-12 povtoruvanja
Iscekov 3 serii 8-12
Presa 3 serii 8-12
Zadna lozha 8-12
Listovi 3 vezbi 2 serii 12-16 povtoruvanja
stomacni


Den 3 pauza


Den 4 Goren del

Namesto vratilot onaa spravana za grb ne mi teknuva kako se vika isto 3 serii od 8 -12 i drugite vezbi isto 2 vezbi 4 serii 8-12
Bench, kosa i kontra kosa mesto shipka so tegovi
Biceps i triceps so tegovi po 2 vezbi i 8-12 povtoruvanja


Den 5 DOlen del isto kje bide

den 6 pauza

Den 7 obavezno kardio


Ako mislite nesto da promenam ili dopolnite slobodno kazhete mi, sekoe mislenje e dobredojdeno
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
vaka sea razmenivme mislenje so nekoi so vezbaat vo teretana, utre sakam da se konsultiram i so trenerot so ni e, no sakam i ovde da procitam mislenje vashe sho mislite za ovaa programa.

Znaci programava mi e podelena na gorniot del i dolniot del. Se vezba 4 dena vo nedelata drugite pauza, odnosno nekoi od tie pauzi kje mi bide kardio ili igranje fudbal.


Den 1 Goren del

Vratilo 3 serii 8-12 povtoruvanja
Mrtvo krevanje 3 serii od 6-12
Bench 3 serii 6-12
Kosa 3 serii 6-12
Kontra-kosa 3 serii 6-12
Ramo predno i zadno so sipka 2 serii od 8-12
Ramo so rachni tegovi 3 vezbi so po 8-12 povtoruvanja znaci po edna serija
Biceps i triceps so kriva shipka 3 serii od 8-12 povtoruvanja

Den 2 Dolen del

Cucnjevi 3 serii 8-12 povtoruvanja
Iscekov 3 serii 8-12
Presa 3 serii 8-12
Zadna lozha 8-12
Listovi 3 vezbi 2 serii 12-16 povtoruvanja
stomacni


Den 3 pauza


Den 4 Goren del

Namesto vratilot onaa spravana za grb ne mi teknuva kako se vika isto 3 serii od 8 -12 i drugite vezbi isto 2 vezbi 4 serii 8-12
Bench, kosa i kontra kosa mesto shipka so tegovi
Biceps i triceps so tegovi po 2 vezbi i 8-12 povtoruvanja


Den 5 DOlen del isto kje bide

den 6 pauza

Den 7 obavezno kardio


Ako mislite nesto da promenam ili dopolnite slobodno kazhete mi, sekoe mislenje e dobredojdeno
Не заборавај да си земеш перница и јадење деновите кога ќе правиш горен дел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom