Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

B

Beginner

Гостин
Луѓе не правев до сега squats со тежини и општо не вежбав квадрицепс, па гледав дури правев кичмата што е можно повеќе да ја исправувам и главата нагоре да гледам и товар само во квадрицепс да осеќам не и на грбот, ама еве сега грбот во пределот под трапезот кај жила една, ептен јаки болки осеќам. Нормално е или болка во грбот значи неправилно се правени? Да знам ако е второво да вежбам само машини и вежби за нозе што не оптеретуваат толку грбот
Јас правев пред 1 недела првпат squats и грбот не ме болеше само нозете ептен ме отепаа наредните 3-4 одвај одев.. :D

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Јас правев пред 1 недела првпат squats и грбот не ме болеше само нозете ептен ме отепаа наредните 3-4 одвај одев.. :D

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Нозе очекувано ме болат, што е најјако трчам должини после со такви воспалени нозе скали што не можат да спуштат ама тоа е. Тој мускул сме го вежбале очекувано е да се воспали, ова изгледа грбот од неправилно спуштање на squats или од преоптоварување со тежини при правењето евентуално
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Нозе очекувано ме болат, што е најјако трчам должини после со такви воспалени нозе скали што не можат да спуштат ама тоа е. Тој мускул сме го вежбале очекувано е да се воспали, ова изгледа грбот од неправилно спуштање на squats или од преоптоварување со тежини при правењето евентуално
ti se ima premetnato nekoja zila,probaj so topla voda i sapun istrigo mestoto i ke opusti. obavezno remen na polovinata koga pravis cucevi.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Луѓе не правев до сега squats со тежини и општо не вежбав квадрицепс, па гледав дури правев кичмата што е можно повеќе да ја исправувам и главата нагоре да гледам и товар само во квадрицепс да осеќам не и на грбот, ама еве сега грбот во пределот под трапезот кај жила една, ептен јаки болки осеќам. Нормално е или болка во грбот значи неправилно се правени? Да знам ако е второво да вежбам само машини и вежби за нозе што не оптеретуваат толку грбот
Не смееш со главата нагоре. Секогаш да ти биде вратот неутрален треба.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739


Има некој критериум како се доделуваат медали ?

И зошто ретко кој од мажите има развиени нозе ?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
И мене не ми е јасно, ако критериумот е да изгледа што повеќе ко машко со поиспакнати мускули и како регал голема, тогаш утнати се победничкиве некако. Ако е да изгледа фит, како женско, со рамен стомак и затегнато тело, тогаш океј е. Не знам како оди кај женски оценувањето на која основа, кај машки поедноставно ми е
 

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
139
Поени од реакции
68


Има некој критериум како се доделуваат медали ?

И зошто ретко кој од мажите има развиени нозе ?
имаш и од машка категорија слики?Нигде неможам да најдам за натпреваров
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888


Има некој критериум како се доделуваат медали ?

И зошто ретко кој од мажите има развиени нозе ?
Не дирај лава док спава ти е одговор на првото прашање, многу копја се имаат кршено на оваа тема ;)

Второто оти не ги вежбаат :P
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Не дирај лава док спава ти е одговор на првото прашање, многу копја се имаат кршено на оваа тема ;)

Второто оти не ги вежбаат :P
Како можат да се наречат билдери а пола тело им изгледа како на осмоодделенец.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Како можат да се наречат билдери а пола тело им изгледа како на осмоодделенец.
Не се професионалци овие, колку и да се промовираат како такви :)
Македонија има билдери да ги изброиш на раката, а и тие што успеаа во овој спорт фатија џаде надвор. Гледам Зоки повеќе е во Италија отколку мкд, Оливер Аџиевски се натпреварува за Шведска, последниве години во категорија физик е Томица Милушевски, Јовче веќе е пред пензија, Тоше веќе е на возраст кога ќе почне да оди надолу, а останативе се повеќе рекреатива отколку профи.
Надвор имаш поголеми рекреативци од овие професионалците кај нас, што е и логично кога бодибилдинг испаѓа луксуз, реално на Балканов први ти се Бугарите по овој спорт, а потоа може Хрвати, Срби и тн.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Не се професионалци овие, колку и да се промовираат како такви :)
Македонија има билдери да ги изброиш на раката, а и тие што успеаа во овој спорт фатија џаде надвор. Гледам Зоки повеќе е во Италија отколку мкд, Оливер Аџиевски се натпреварува за Шведска, последниве години во категорија физик е Томица Милушевски, Јовче веќе е пред пензија, Тоше веќе е на возраст кога ќе почне да оди надолу, а останативе се повеќе рекреатива отколку профи.
Надвор имаш поголеми рекреативци од овие професионалците кај нас, што е и логично кога бодибилдинг испаѓа луксуз, реално на Балканов први ти се Бугарите по овој спорт, а потоа може Хрвати, Срби и тн.
Се е тоа во ред, се знаат какви се условите.

Но неможеш да имаш пари за пола тело а за другата половина да немаш. :pos:
Овие сите вежбаат од погрешни причини, а на инста само половината се гледа.

Сите што ги наброја не имале подобри услови, или тие од времето на ЈУ кога освојувале на национално ниво.

Ланските јуниори што беа мислев дека се лошо развиени во нозете, ама 90 посто од овие годинава се брука, едноставно срамота е.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Се е тоа во ред, се знаат какви се условите.

Но неможеш да имаш пари за пола тело а за другата половина да немаш. :pos:
Овие сите вежбаат од погрешни причини, а на инста само половината се гледа.

Сите што ги наброја не имале подобри услови, или тие од времето на ЈУ кога освојувале на национално ниво.

Ланските јуниори што беа мислев дека се лошо развиени во нозете, ама 90 посто од овие годинава се брука, едноставно срамота е.
Комплекс е горниот дел, знаеш како оди, горе мора да се вежба, а долу со фудбал играње ќе им се развијат нозете ;)
А голем дел немаат ни појма што прават, една-две шеми удриле и излегуваат на натпревар, прашање дали и вежбите стигнале да научат како се изведуваат.
Јбг, тоа е тоа, ако им е убаво нека си тераат, не сум бил веќе 3 години да гледам ниту куп ниту атлета во живо, а од слики што имам погледнато нема ни што да се види.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom