Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Од која фирма земате урда ?

Иначе друго поважно прашање, ако си расположен за дискусија.

Работам тешка физичка работа во три смени, влегов во четврти месец, истовремено вежбам 5 пати неделно.
Во тие пет дена петок ми е пост.

Дали на подолг рок би имал здраствени проблеми, затоа што тоа е сепак поважно од стомачни.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
250g chicken breast - 50g
3 egg - 18g
200g cottage cheese - 30g
(500ml milk - 15g
150g oats - 25g) шејк со банана
100g peanuts - 25g

ова ти е тотал од 160 грама протеин
Тоа погоре. :D

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
1 октомври 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
pozz. nov sum na forumot. nekoj poiskusen da mi preporaca dobar gejner?
isxranata mi e dobra znaci meso jajca riba zitarki lesnik badem orevi i slicno ali mi nedostigat kalorii poso sum na rabota nemam vreme za plus 1-2 obroci! koj ima iskustvo so gejneri i neka mi pisi nesto povejke zaniv. treniram 7 meseci vo teretana!
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Луѓе да ве прашам како е попаметно. Планирам да правам тренинзи со 2 мускулни групии опфатени, и би излегло по 2 пати вежбање на мускул во неделата, пример понеделник и четврток или вторник и сабота, што е океј време за одмор на мускулот. Е сега околу комбинацијата да ме посоветувате. Читав дали е попаметно трицепс со гради (дека во повеќето вежби пример бенч и двата ги оптоваруваш одеднаш) или пак пример гради со бицепс да се вежбат ист ден (да се вежбаат два што не се оптоваруваат одеднаш), и се решив за првото, па дали е добро вака:

1. гради + трицепс
2. рамо + квадрицепс + трапез
3. бицепс + грб

или пак оваа опција

1. бицепс + трицепс
2. грб со трапез + квадрицепс
3. гради со рамо

која е подобра опција вака на око? Стомачни би вметнал 3 пати неделни кога имам време на крај со овие. И кај квадрицепс може и хамстринг, абдуктор, адуктор или како и да се викаат тие мускулите кај горни нозе, со по 1 вежба максимум, дека со трчање доволно оптеретувам нозете
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
Луѓе да ве прашам како е попаметно. Планирам да правам тренинзи со 2 мускулни групии опфатени, и би излегло по 2 пати вежбање на мускул во неделата, пример понеделник и четврток или вторник и сабота, што е океј време за одмор на мускулот. Е сега околу комбинацијата да ме посоветувате. Читав дали е попаметно трицепс со гради (дека во повеќето вежби пример бенч и двата ги оптоваруваш одеднаш) или пак пример гради со бицепс да се вежбат ист ден (да се вежбаат два што не се оптоваруваат одеднаш), и се решив за првото, па дали е добро вака:

1. гради + трицепс
2. рамо + квадрицепс + трапез
3. бицепс + грб

или пак оваа опција

1. бицепс + трицепс
2. грб со трапез + квадрицепс
3. гради со рамо

која е подобра опција вака на око? Стомачни би вметнал 3 пати неделни кога имам време на крај со овие. И кај квадрицепс може и хамстринг, абдуктор, адуктор или како и да се викаат тие мускулите кај горни нозе, со по 1 вежба максимум, дека со трчање доволно оптеретувам нозете
i so edna muskulna partia na den ke imas dorbri rezultati a mozi i podobri :) sepak ako vejke si se odlucil za 2 muskulni grupi,vezbajgi gradite so biceps grbot so triceps nozete sami i ramoto so trapez. stomacni batali bilder bez stomak ne biduva :)
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Луѓе да ве прашам како е попаметно. Планирам да правам тренинзи со 2 мускулни групии опфатени, и би излегло по 2 пати вежбање на мускул во неделата, пример понеделник и четврток или вторник и сабота, што е океј време за одмор на мускулот. Е сега околу комбинацијата да ме посоветувате. Читав дали е попаметно трицепс со гради (дека во повеќето вежби пример бенч и двата ги оптоваруваш одеднаш) или пак пример гради со бицепс да се вежбат ист ден (да се вежбаат два што не се оптоваруваат одеднаш), и се решив за првото, па дали е добро вака:

1. гради + трицепс
2. рамо + квадрицепс + трапез
3. бицепс + грб

или пак оваа опција

1. бицепс + трицепс
2. грб со трапез + квадрицепс
3. гради со рамо

која е подобра опција вака на око? Стомачни би вметнал 3 пати неделни кога имам време на крај со овие. И кај квадрицепс може и хамстринг, абдуктор, адуктор или како и да се викаат тие мускулите кај горни нозе, со по 1 вежба максимум, дека со трчање доволно оптеретувам нозете
Мораш да ги пробаш и двете шеми оти например:
- Кај мене, јас кога вежбам гради повеке ми се уклучува рамото одколку трицепс( најверојатно затоа што гради највеке правам на коса, рамен бенч скоро ич не го правам) и никако не можам да ги вежбам во ист ден со рамото.
Ама знам дечки кои што вежбат рамо и гради во ист ден и немаат никаков проблем. Јас би комбинирал гради со грб ама тоа се доста големи мускулни групи и ако вежбаш со големи тежини незнам дали ке успееш добро да ги извежбаш, јас ја правев таа шема со средни тежини (негде 70% од макс тежина што можам да кренам)

Грб и нозе се најголеми мускулни групи во телото дефинитивно не би ги ставал во еден ден, ама зависи што вежби правиш за нозе и грб
како замислуваш дед лифт и чучење например во ист ден ?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
i so edna muskulna partia na den ke imas dorbri rezultati a mozi i podobri :) sepak ako vejke si se odlucil za 2 muskulni grupi,vezbajgi gradite so biceps grbot so triceps nozete sami i ramoto so trapez. stomacni batali bilder bez stomak ne biduva :)
Ајде ќе пробам баш вака. Може ќе искомбинирам 1 месец ко што кажа, 1 месец по моево, па да си видам најдобро дали има воопшто нешто што дава подобар резултат или слично (иако подобриот резултат од многу други фактори зависи, дали 5% од комбинацијата на вежби). А намерно несакав со 1 мускул во ден, пошто сума сумаре ќе испадне пример гради или грб сум вежбал 4 пати во месец, а и не ми се оди во теретана пример само трапез да вежбам, или само рамо да вежбам, не дека ги потценувам, пак рамото доста голем мускул е, ама не ми е предизвик некако цел саат само нив да вежбам. А за стомак не си во право друже, за браво е да се рашириш и да си голем, ама за да се поклониш е ако видиш некој ем раширен ем стомачни држи, shredded што се вика.
Мораш да ги пробаш и двете шеми оти например:
- Кај мене, јас кога вежбам гради повеке ми се уклучува рамото одколку трицепс( најверојатно затоа што гради највеке правам на коса, рамен бенч скоро ич не го правам) и никако не можам да ги вежбам во ист ден со рамото.
Ама знам дечки кои што вежбат рамо и гради во ист ден и немаат никаков проблем. Јас би комбинирал гради со грб ама тоа се доста големи мускулни групи и ако вежбаш со големи тежини незнам дали ке успееш добро да ги извежбаш, јас ја правев таа шема со средни тежини (негде 70% од макс тежина што можам да кренам)

Грб и нозе се најголеми мускулни групи во телото дефинитивно не би ги ставал во еден ден, ама зависи што вежби правиш за нозе и грб
како замислуваш дед лифт и чучење например во ист ден ?
Дед лифт не правам иако е основна вежба, искривен ми е рбетот доста и не би ризикувал, си барам алтернативни вежби. Seated cable rows и други некои. А нозе не ги форсирам ти викам дека трчам 5-6 пати неделно, и тоа должини, а не спринтови (полоша комбинација со бб ама тоа е), и дека стилот ми е на листови да трчам (нив апсолутно не ги чепкам) само квадрицепс може по некоја вежба и тоа обично на машината правев leg extension и такви некои, ретко чучневи. Ќе ставам денес утре програма за секој мускул кои вежби ги правам, па баш нека се прокоментира што да се исфрли/додаде ако треба :) Фала за советите на двајцата
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Ајде ќе пробам баш вака. Може ќе искомбинирам 1 месец ко што кажа, 1 месец по моево, па да си видам најдобро дали има воопшто нешто што дава подобар резултат или слично (иако подобриот резултат од многу други фактори зависи, дали 5% од комбинацијата на вежби). А намерно несакав со 1 мускул во ден, пошто сума сумаре ќе испадне пример гради или грб сум вежбал 4 пати во месец, а и не ми се оди во теретана пример само трапез да вежбам, или само рамо да вежбам, не дека ги потценувам, пак рамото доста голем мускул е, ама не ми е предизвик некако цел саат само нив да вежбам. А за стомак не си во право друже, за браво е да се рашириш и да си голем, ама за да се поклониш е ако видиш некој ем раширен ем стомачни држи, shredded што се вика.

Дед лифт не правам иако е основна вежба, искривен ми е рбетот доста и не би ризикувал, си барам алтернативни вежби. Seated cable rows и други некои. А нозе не ги форсирам ти викам дека трчам 5-6 пати неделно, и тоа должини, а не спринтови (полоша комбинација со бб ама тоа е), и дека стилот ми е на листови да трчам (нив апсолутно не ги чепкам) само квадрицепс може по некоја вежба и тоа обично на машината правев leg extension и такви некои, ретко чучневи. Ќе ставам денес утре програма за секој мускул кои вежби ги правам, па баш нека се прокоментира што да се исфрли/додаде ако треба :) Фала за советите на двајцата
Не ти треба бе 1 месец тоа да го разбереш
1 тренинг да направиш доволно е да сфатиш дали во првата вежба ти се изморува мускулот што ке го вежбаш понатаму или не

Стомак да се расшириш и да си голем? wtf bro? што збориш...
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Луѓе да ве прашам како е попаметно. Планирам да правам тренинзи со 2 мускулни групии опфатени, и би излегло по 2 пати вежбање на мускул во неделата, пример понеделник и четврток или вторник и сабота, што е океј време за одмор на мускулот. Е сега околу комбинацијата да ме посоветувате. Читав дали е попаметно трицепс со гради (дека во повеќето вежби пример бенч и двата ги оптоваруваш одеднаш) или пак пример гради со бицепс да се вежбат ист ден (да се вежбаат два што не се оптоваруваат одеднаш), и се решив за првото, па дали е добро вака:

1. гради + трицепс
2. рамо + квадрицепс + трапез
3. бицепс + грб

или пак оваа опција

1. бицепс + трицепс
2. грб со трапез + квадрицепс
3. гради со рамо

која е подобра опција вака на око? Стомачни би вметнал 3 пати неделни кога имам време на крај со овие. И кај квадрицепс може и хамстринг, абдуктор, адуктор или како и да се викаат тие мускулите кај горни нозе, со по 1 вежба максимум, дека со трчање доволно оптеретувам нозете
вежбај си по првото, по твоето. ем помалку време ќе ти одзема ем ќе се навежбаш.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Не ти треба бе 1 месец тоа да го разбереш
1 тренинг да направиш доволно е да сфатиш дали во првата вежба ти се изморува мускулот што ке го вежбаш понатаму или не

Стомак да се расшириш и да си голем? wtf bro? што збориш...
Не ме сфати, викам убаво е да си широк грб рамења се тоа булкинг, ама најубаво е да си ем широк ем со стомачни, доколку може да успееш по природен пат секако. Тоа е најтешката комбинација според мене во бб.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.883
Не ме сфати, викам убаво е да си широк грб рамења се тоа булкинг, ама најубаво е да си ем широк ем со стомачни, доколку може да успееш по природен пат секако. Тоа е најтешката комбинација според мене во бб.
Време+труд+посветеност+многу пари и ќе бидеш како од стрип излезен ;)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.929
Дали може да ми составите некаква програма со сопствена тежина?

На располагање во моментов имам справите на кеј и силна волја. Во меѓувреме планирам и шипка со тежини и плус еднорачни тегови да купам, но тоа може да биде за 3 месеци.

Јас сега засега вежбам секој втор ден, еден ден склекови, другиот ден згибови и третиот ден склекови со потесен фат со нозете на повисоко ниво за да удрам акцент на рамо. И после кругот го повторувам, со тоа што изумив да спомнам дека секој тренинг и стомачни правам.

Мислам дека треба со нешто да ја проширам и надградам, па ако сакате да ме насочите малку би било супер.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Zdravo
Pocetnik sum
Pocnav so vezbanje vo teretana
Ako moze nekoj da mi pise koncept sto kako so jadenjeto i na sto da obrnuvam vnimanie povekje
Kakov leb najubavo da koristam i sto da sodrzi povekje mojata sekojdnevna ishrana
Pravam seikovi so nutribuletot stavam 3 jajca,mleko malce, lesnik badem, banana, med, plazma i sto da stavam drugo odprilika sto bi odelo kako dodatok po 1 seik na den pijam
Po kolku litri voda da vnesuvam vo tekot na denot
Fala odnapred
 

Kajgana Shop

На врв Bottom