Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
ako sakas da pokacis telesna tezina i muskulna masa najdobro ti e edna muskulna partia na den. nekoj ne se soglasuva so ovaa programa ama mislam deka e najdobra posto ima dosta napredok i ima dovolno vreme sekoj muskul da odmori. jas trenirav taka edno 6 meseci i imav dosta napredok i sum prezadovolen. probaj so taja programa 3 meseci vidi kako ke ti napreduva teloto ama siguren sum deka ke imas napredok sekako ako se hranis,treniras i odmoras dovolno :)
Така ќе пробам тогаш, па ќе известам за ефект. Инаку ти како советуваш дека е повеќе ефикасно, една вежба да правиш па друга па трета и после пак кога ќе завршиш со сите вежби (правејќи по една серија од нив) да се вратиш на првата, или да правиш една вежба сите серии од неа да ги правиш 5 или 6 колку и да имаш и после тоа дури да преминеш на друга вежба. Или не менува ништо начинот?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Така ќе пробам тогаш, па ќе известам за ефект. Инаку ти како советуваш дека е повеќе ефикасно, една вежба да правиш па друга па трета и после пак кога ќе завршиш со сите вежби (правејќи по една серија од нив) да се вратиш на првата, или да правиш една вежба сите серии од неа да ги правиш 5 или 6 колку и да имаш и после тоа дури да преминеш на друга вежба. Или не менува ништо начинот?
ja pocnuvas prvata vezba pravis 3 serii so maksimalni povtoruvanja
Така ќе пробам тогаш, па ќе известам за ефект. Инаку ти како советуваш дека е повеќе ефикасно, една вежба да правиш па друга па трета и после пак кога ќе завршиш со сите вежби (правејќи по една серија од нив) да се вратиш на првата, или да правиш една вежба сите серии од неа да ги правиш 5 или 6 колку и да имаш и после тоа дури да преминеш на друга вежба. Или не менува ништо начинот?
Prvo pocnuvas edna vezba i pravis 3 serii so maksimalni optovaruvanja od 10 do 12 povtoruvanja vo prva seria i vtora i treta seria od 6 do 8. Posle odis vtora vezba ja zavrsuvas celosno pa odis treta vezba. Taka za celoto telo. Inace mozes i kako sto imas predlozeno,prvo edna seria da gi pominis site vezbi ali poubo e celosno da se zavrsuvaat vezbite. Prajsi malce nekoj mali izmeni za da netie monotono vezbanjeto. Jas na primer za grb eden trening od 5 vezbi gi pravam samo za gustina a sleden trening i gustina i sirina.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.574
Дечки, што препорачувате вежби во теретана за во пливање да имам посилен завеслај со рацете? Може и глупости прашувам, смејте се ми е гајле ама дајте некој совет, ми треба за подобрување на pull strength, значи да гурам што повеќе вода. Секаков совет е добредојден :)
Периодизационен тренинг, но зависи во однос на стилот на пливање и растојанијата што ги пливаш, дали се работи за спринт, средни растојанија или маратони.
На линков ќе најдеш книга Periodization Training for Sports by Tudor Bumpa 3.pdf
таму имаш повеќе за ова што ти го пишав, има и други изданија на истава книга од Тудор, побарај ги по торенти ги има и другите ако сакаш да навлегуваш подетално.
https://drive.google.com/drive/folders/0B1xcOltj3-miaWw5U0FtVU5pb3c
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Дечки, што препорачувате вежби во теретана за во пливање да имам посилен завеслај со рацете? Може и глупости прашувам, смејте се ми е гајле ама дајте некој совет, ми треба за подобрување на pull strength, значи да гурам што повеќе вода. Секаков совет е добредојден :)
Пливањето ми е слаба точка за која се каам и се надевам дека некогаш ќе го совладам до задоволителен (за мене) степен. Така да може грешам скроз, али за ова што го бараш туркање вода и завеслај прво движење што ми текна е оваа вежба која мислам дека ќе помогне, зашто токму тоа движење за туркање надолу се изведува, зборам од моја логика, ќе си се консултираш со тренериве за пливање :) Инаку генерално веројатно вежбите за рамо и грб се најбитни за ова што ти треба, мислам. Ова е вежба за грб, доста потценета.

Линк
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Fala na dvajcata ke razgledam od doma
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Fala na dvajcata ke razgledam od doma
Мој совет е да ги вежбаш и антагонистичките мускули - push вежби.
Можеби не со подеднаков волумен и интензитет ама барем 50% effort и на push да посветиш бидејки се развиваат мускилни дизбаланси особено во рамото.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Дечки, што препорачувате вежби во теретана за во пливање да имам посилен завеслај со рацете? Може и глупости прашувам, смејте се ми е гајле ама дајте некој совет, ми треба за подобрување на pull strength, значи да гурам што повеќе вода. Секаков совет е добредојден :)
тегови во раце и пливај )) иначе не верувам дека некој вежби во теретана ке ти помогнат да гураш повеке воде. Колку што знам пливачи вежбат со свој тежина (склекови истегнувања етц. ) и гумени јажиња и нормално повеке пливање)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@Ilumious Видов еден човек во Охрид со вакви тренираше, ми рече многу јак отпор правеле. Можда се добри, има и гумени варијанти а и минималистички само преку прстите. Барај finger fins, webbed fingers и слично.

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
тегови во раце и пливај )) иначе не верувам дека некој вежби во теретана ке ти помогнат да гураш повеке воде. Колку што знам пливачи вежбат со свој тежина (склекови истегнувања етц. ) и гумени јажиња и нормално повеке пливање)
pomagaat, gledam sto pravat ovie sto se sega kremot, zatoa i prasuvam tuka nekoj da ne sretnal nesto takvo :)[DOUBLEPOST=1505684064][/DOUBLEPOST]
@Ilumious Видов еден човек во Охрид со вакви тренираше, ми рече многу јак отпор правеле. Можда се добри, има и гумени варијанти а и минималистички само преку прстите. Барај finger fins, webbed fingers и слично.

Znam, od dete treniram so vakvi, so perai i so sunger megu noze. Se vezba stilot so ovie (peperutka i freestyle), paddles se vikaat.

 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Дачки да ве прашам тука дека е повеќе посетана оваа тема отколку таа за теретаните, па ако треба ќе ги копирам (цитирам) таму мислењата од тука. Значи ако има некој искуство со двете, да ми направи споредба меѓу двеве Storng теретани, едната кај Кузман студентскиот, другата позади Вегера во Тафталиџе. Која е повеќе опремена со справи? Во која има помалку гужва? За поголема мислам таа кај Кузман дека е. Дека во околина само тие две се со подостапна цена, другиве сите 1500+ и тоа бајги плус, па се мислам која ми е попаметен избор. Еднава 1050, другава 800 е
 
Член од
18 јули 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ајде сега да ми кажите шо мислите за мојата состојба. 3 месеци вежбање втеретана. Одлучив да преминам директно на булкинг без претходно чистење. Од 102 кг за два месеци накачив 108-9 кг Јас сакав само да бидам голем волуменски.. ама за сето ова време стомакот наместо да се намали повеќе ми порасна.. Шо мислите вие кај згрешив? Совет од поискусен?
 

Attachments

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ајде сега да ми кажите шо мислите за мојата состојба. 3 месеци вежбање втеретана. Одлучив да преминам директно на булкинг без претходно чистење. Од 102 кг за два месеци накачив 108-9 кг Јас сакав само да бидам голем волуменски.. ама за сето ова време стомакот наместо да се намали повеќе ми порасна.. Шо мислите вие кај згрешив? Совет од поискусен?
Бато си се помешал.
Не ти треба чистење.
Ти треба класично слабеење.
Не качувај килажа више.
Знај дека што подебел си коа качуваш килажа - тоа повеќе телото има тенденција да качува масти место мускул.
Ослаби прво, и тоа солидни 10-15 кила комотно. Па и јаче.
Не си го глеј бицепсот ко мерка колку мускил имаш. Слаб човек со елече од масти си во моментов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom