Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Имам повреда на десното рамо, веќе 3-4 недели. Не ме запира да вежбам, но болките се јавуваат во секој момент, без разлика кој дел од телото го вежбам. Дали може некој да ми даде совет, некое мислење како би ја намалил болката? Во тоа не спаѓа одмарање и не вежбање од неколку денови/недели. :D
Kолку пари си спремен да потрошиш за да го средиш или контролираш проблемот?
 
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Јас пак имам проблем со левото, на негативите од вежбите за рамо не можам да правам правилно осеќам болка, ваљда не е нешто страшно пошо не ме боли цело време...
 
Член од
18 јули 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво на сите! Нов сум на форумов, а може да се рече делумно и во бодибилдингот.

Моментално тежам околу 101-103 кг, висина 179 кг. Два до два и пол месеци се расправам со теретани; има некои резултати (наѕирање на бицепс трицепс ), меѓутоа сакам посериозно од сега да си ја земам работата.

Прашања кои ме мачат се следниве:

1. Која тренинг програма треба да ја изберам за најдобри резултати? (Кога и колку кардио; кога и колку тежински тренинг итн)

2. Сакам дефиниција и мускулна маса (значи то ми е целта)!

3. Кои суплементи се најдоброто решение за мене сега, кои би ми овозможиле најдобри резултати?

4. Се придржувам на Хроно исхрана (јх само за доручек, протеини и зеленчук за ручек и вечера).

Доколку некој искусен или некој што добро ја познава оваа работа, ми објасни и ме упати како што понатаму, навистина би бил многу среќен!
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Здраво на сите! Нов сум на форумов, а може да се рече делумно и во бодибилдингот.

Моментално тежам околу 101-103 кг, висина 179 кг. Два до два и пол месеци се расправам со теретани; има некои резултати (наѕирање на бицепс трицепс ), меѓутоа сакам посериозно од сега да си ја земам работата.

Прашања кои ме мачат се следниве:

1. Која тренинг програма треба да ја изберам за најдобри резултати? (Кога и колку кардио; кога и колку тежински тренинг итн)

2. Сакам дефиниција и мускулна маса (значи то ми е целта)!

3. Кои суплементи се најдоброто решение за мене сега, кои би ми овозможиле најдобри резултати?

4. Се придржувам на Хроно исхрана (јх само за доручек, протеини и зеленчук за ручек и вечера).

Доколку некој искусен или некој што добро ја познава оваа работа, ми објасни и ме упати како што понатаму, навистина би бил многу среќен!
1. Не ти е приоритет програмата у моментов. Исхрана ти е побитно. Ко за почетник сметам дека и да избереш грешно, не губиш премногу. Кажи што тренинг правиш моментално за да ти дадеме совет. Која ти е прогресијата? Ако твојата програма нема точно замислена/зацртана прогресија тогаш не е добра програма. Кардио се прави после тренинг АКО сакаш да го правиш. АКО е бидејки моеш ама не мораш. Многу луѓе задржале мускул и намалиле сало со 0 кардио. Али кардио е добро за здравје.
2. Дефиниција не постои. Постои качување мускул и намалување масти. Со второто (намалување сало) се постигнува тоа што го сакаш под услов више да го имаш првото (мускул).
3. Не ти требаат суплементи за твојата цел, ако више сакаш да даеш на нешто пари, дади на суплементи за здравје како омега 3, мултивитамин, такви работи.
4. Хроно “исхрана“ не е исхрана. Тоа е сет на принципи на кои треба да се придржуваш а резултатот е намален калориски внес. Во превод, хроно диета е диета за игнорантни луѓе што не сакаат да се замараат да сфатат зашто работат некои работи и како работат. Исхраната треба да не ти има ич шеќери, пожелно би било сите јаглехидрати да ти се со низок гликемичен индекс и да се лимитираат на пред и после тренинг, протеинскиот внес треба да ти е повисок од што мислиш, околу 2 грама по килограм од чиста мускулна маса (ако тежиш 100 и си 20% бодифет = 80*2 = 160г протеин) мастите НЕ СМЕАТ да бидат ниски, значи минимум 1г по чиста мускулна маса бидејки низок број на масти резултира со низок тестостерон а тоа резултира со тон негативни ефекти меѓу која и намален капацитет за качување на мускул и зголемен бодифет.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
Здраво на сите! Нов сум на форумов, а може да се рече делумно и во бодибилдингот.

Моментално тежам околу 101-103 кг, висина 179 кг. Два до два и пол месеци се расправам со теретани; има некои резултати (наѕирање на бицепс трицепс ), меѓутоа сакам посериозно од сега да си ја земам работата.

Прашања кои ме мачат се следниве:

1. Која тренинг програма треба да ја изберам за најдобри резултати? (Кога и колку кардио; кога и колку тежински тренинг итн)

2. Сакам дефиниција и мускулна маса (значи то ми е целта)!

3. Кои суплементи се најдоброто решение за мене сега, кои би ми овозможиле најдобри резултати?

4. Се придржувам на Хроно исхрана (јх само за доручек, протеини и зеленчук за ручек и вечера).

Доколку некој искусен или некој што добро ја познава оваа работа, ми објасни и ме упати како што понатаму, навистина би бил многу среќен!
1. Програмата е дефинитивно битна според мене за разлика од другиве коментарио. Без разлика на исхрана ако немаш солидна програма за стимулирање на раст нема да ги видиш резултатите кои ги бараш.

Те поканувам да почнеш почетничка програма: "Stronglifts 5x5". НАЈБИТНО за секој природен е Squat Bench И Deadlift. Неможам да не го нагласам ова доволно. Изгуглај види зошто да се поштедам јас.

2. Маса = bulk
Дефиниција = cut
Изгуглај.

3. Суплементи ич сега за сега. Многу луѓе се ослонуваат на прашоци што освен паричникот нема ништо да видиш. Барем за почетник не ти требаат.
 
Член од
18 јули 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Еве вака изгледам моментално (после тренинг). Еден месец вежбав втеретана ( пон-гради, вто-нозе, сре-раце, чет-одмор, пет-рамо, саб-грб, нед-одмор). Последниот месец и пол вежбам home и street workout, значи не посетувам теретана.
 

Attachments

Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
Еве вака изгледам моментално (после тренинг). Еден месец вежбав втеретана ( пон-гради, вто-нозе, сре-раце, чет-одмор, пет-рамо, саб-грб, нед-одмор). Последниот месец и пол вежбам home и street workout, значи не посетувам теретана.
Taкви сплитс не се ефективни за прородни, јас моментално правам Push/Pull/Legs
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Најбитно и најголемата грешка сите почетници шо ја прат е што резултатите ги бараат во суплементите вклучувајќи ме и мене. Првите 4 месеци суплементација ТОП исхрана 0 и нормално резултати слаби. Со средена исхрана и суплементација се постигнуваат најдобри резултати.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Здраво на сите! Нов сум на форумов, а може да се рече делумно и во бодибилдингот.

Моментално тежам околу 101-103 кг, висина 179 кг. Два до два и пол месеци се расправам со теретани; има некои резултати (наѕирање на бицепс трицепс ), меѓутоа сакам посериозно од сега да си ја земам работата.

Прашања кои ме мачат се следниве:

1. Која тренинг програма треба да ја изберам за најдобри резултати? (Кога и колку кардио; кога и колку тежински тренинг итн)

2. Сакам дефиниција и мускулна маса (значи то ми е целта)!

3. Кои суплементи се најдоброто решение за мене сега, кои би ми овозможиле најдобри резултати?

4. Се придржувам на Хроно исхрана (јх само за доручек, протеини и зеленчук за ручек и вечера).

Доколку некој искусен или некој што добро ја познава оваа работа, ми објасни и ме упати како што понатаму, навистина би бил многу среќен!
1)па вака види нема“Најдобра програма“, тука мораш да експериментираш или да најдеш некој добар тренер (најдобра опција) кој што заедно со тебе ке направи програма која што одговара лично на тебе за кондиција што ја имаш сега. После некое време програмата се коректира пак тоа се иде индивидуално.
Најдобро да се концентрираш на кардио/аеробен тренинг, па кога ке стигнеш до посакувана тежина да идеш повеке со тежински. Нема многу смисла да се потиш сеа со тежински тренинг ако ке бидеш на диета, и обратно ако си на булкинг нема смисла од правeње многу кардио.

2) Генерално викаме тоа не е возможно на ниво на рекреативец, или губиш сало/мускули (се дефинираш) и си во калориски дефицит(диета), или јадеш повеке и ставаш маса (мускул, сало). Обично тоа иде во некој циклус например зима си на маса(јадеш многу, прилично си дебел), пролет-лето си на диета да изгубиш сало и мускули(кога слабееш-дефинираш губиш мускул алсо) за да имаш топ форма.

3) Па за тебе сеа некој топачи и евентуално ако си на диета и сакаш да ослабнеш некои аминокиселини да се заштедат колку што е можно мускулите. Јас би ти препорачал л-карнитин и БЦАА + веј протеин + мултивитамини(кој било) + омега3 + ако си веке како што гледам постар земи си и глукозамин(прашај како се пие во аптека) 3 месеци минимум за да се заштитат зглобовите.
Сеа земај во обзир како што и пишуваат погоре, диета/исхрана ти е најбитно тука, кога суплементација доага како додадок. Значи ако не се храниш како што треба не очекувај многу од суплементација.

4) Исхрана да речеме скоро исто битна (ако не повеке) од посетување на теретана. Мора да прочиташ на инет за калории, какви ЈХ постојат, шекери и т/н. Има многу нианси и мислам најтежко е да се дисциплинираш тука. Едуцирај се или најди некој нутреционист што ке ти помогне да направиш некоја шема на исхрана. Повекето од диети што се на интернет е глупости наменети за плавуши и домакинки, така што или не одговараат во комбинација со вежбање или воопшто тропање глупости.

бидејки низок број на масти резултира со низок тестостерон
мислам тука треба да се корегира дека постојат 2 различни типови на масти и не е се толку едноставно, генерално намален бодифет + вежбање ти дава добар буст на природен тестостерон, ама и тотално одстранување на масти во диета општо не е здрава работа
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Ми спомнуваше пријател за чучњеви, и гледав други како ги прават со шипка за тегови или со мали тегчиња.

Меѓутоа како се прават правилно?
Има ли разни видови на чучњеви?

На англиски squats ли се викаат?
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
кога ќе чучниш и пак ќе станиш

squat
се викаат и има повеќе варијацииисто како и кај секоја вежба
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Хмм, фино, личи као цела наука. :) ;)

Сигурно би биле добри како лесна вежба. Некои вежби ме исцрпуваат. Пример дигање тегови на шипка легнат.

Што мислите, само точак да возам и чучњеви да правам за почеток? :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom