Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Што ќе добие повеќе со аминото во однос на вејот?
Во секоја дозерка на веј има доволно БЦАА и глутамин, така да подобра варијанта му е веј отколку амино, барем од моја гледна страна, јас амино земам само кога немам кеш да земам протеин за цел месец.
нема доволно бцаа во веј доза
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
нема доволно бцаа во веј доза
По која логика не е доволно? Во една дозерка имаш по 5-6 гр БЦАА, за просечен вежбач тоа е доволно, батали ти професионалците што имаат по 100кг и се под 10% телесни масти.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
По која логика не е доволно? Во една дозерка имаш по 5-6 гр БЦАА, за просечен вежбач тоа е доволно, батали ти професионалците што имаат по 100кг и се под 10% телесни масти.
тоа е стара инфа, според нови истражувања треба да е 10 гр пред и после тренинг најмалку и бцаа да се 8.1.1 (многу повеке леуцин на доза), а некој викаат и до 0.5 гр бцаа на 1 кг твоја маса
плус рачунај во веј аминокиселини се врзани со протеинот, така што не е исто како чисти аминокиселини да пиеш

сеа збориме да ги пиеш да имаш осетлив и подобар резултат, нема врска рекреативно или профи
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
тоа е стара инфа, според нови истражувања треба да е 10 гр пред и после тренинг најмалку и бцаа да се 8.1.1 (многу повеке леуцин на доза), а некој викаат и до 0.5 гр бцаа на 1 кг твоја маса
плус рачунај во веј аминокиселини се врзани со протеинот, така што не е исто како чисти аминокиселини да пиеш

сеа збориме да ги пиеш да имаш осетлив и подобар резултат, нема врска рекреативно или профи
Ако наведеме што се треба да се јаде и пие ќе дојдеме до сума за Македонија од 1000евра месечно, ти изгледа тоа за нормално во рекреативен бодибилдинг?
Ако јаде добро не му требаат тие дополнителни замарања, некако ги мешате работите, 90% од овие што прашуваат тука не разбираат ниту која храна што содржи, ниту каков гликемичен индекс има, ниту кога што треба да јадат, ниту како да јадат, ниту правилно да изведуваат вежби, али советот за суплементација е клучен.
Батали ти истражувањата, некој може да ти каже дека со 250мг тестостерон енатат неделно нема да имаш мака, па да почнеме да го земаме наместо суплементација.
Со средена исхрана за рекреативец е сосема доволен и протеинот, за помал буџет може да си земе амино.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Ако наведеме што се треба да се јаде и пие ќе дојдеме до сума за Македонија од 1000евра месечно, ти изгледа тоа за нормално во рекреативен бодибилдинг?
Ако јаде добро не му требаат тие дополнителни замарања, некако ги мешате работите, 90% од овие што прашуваат тука не разбираат ниту која храна што содржи, ниту каков гликемичен индекс има, ниту кога што треба да јадат, ниту како да јадат, ниту правилно да изведуваат вежби, али советот за суплементација е клучен.
Батали ти истражувањата, некој може да ти каже дека со 250мг тестостерон енатат неделно нема да имаш мака, па да почнеме да го земаме наместо суплементација.
Со средена исхрана за рекреативец е сосема доволен и протеинот, за помал буџет може да си земе амино.
Браво за одговоров
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
mal sovet ako moze! vejke ide leto i planiram da prekinam so trenizite poradi sto e premnogu zesko nese vezba kako sto treba vo teretanata. da odam vo druga teretana mi e mnogu daleku. planiram da odrzavam toa sto staviv namene vo zimata. ishranata planiram da mi bide ista ist vnes na kalorii sekojdnevno i da gi pijam proteinite i gejnerot. dali e dovolno da se trenira barem 2-3 pati vo nedelata bez golemo opteretuvanje? dali so 2-3 treninzi vo nedelata i so ishranata ke mozi da se zadrzi telesnata tezina i muskulnata masa? od juni se do avgust planiram da gi namalam treninzite i da zadrzam to so sum postignal dosega pa od septemvri da prodolzam.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
mal sovet ako moze! vejke ide leto i planiram da prekinam so trenizite poradi sto e premnogu zesko nese vezba kako sto treba vo teretanata. da odam vo druga teretana mi e mnogu daleku. planiram da odrzavam toa sto staviv namene vo zimata. ishranata planiram da mi bide ista ist vnes na kalorii sekojdnevno i da gi pijam proteinite i gejnerot. dali e dovolno da se trenira barem 2-3 pati vo nedelata bez golemo opteretuvanje? dali so 2-3 treninzi vo nedelata i so ishranata ke mozi da se zadrzi telesnata tezina i muskulnata masa? od juni se do avgust planiram da gi namalam treninzite i da zadrzam to so sum postignal dosega pa od septemvri da prodolzam.
Да.
Ако вежбаш 2пати неделно прави full body - еден ден нека ти е Intensity вториот ден Volume.
Не намалувај тежините во никој случај тоа нормално.
Калориите мислам дека малку ќе треба да ги намалиш ако пример си вежбал 5 пати неделно а сеа 2, не е иста потрошњата. Смали ги за некои 100-200.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
mal sovet ako moze! vejke ide leto i planiram da prekinam so trenizite poradi sto e premnogu zesko nese vezba kako sto treba vo teretanata. da odam vo druga teretana mi e mnogu daleku. planiram da odrzavam toa sto staviv namene vo zimata. ishranata planiram da mi bide ista ist vnes na kalorii sekojdnevno i da gi pijam proteinite i gejnerot. dali e dovolno da se trenira barem 2-3 pati vo nedelata bez golemo opteretuvanje? dali so 2-3 treninzi vo nedelata i so ishranata ke mozi da se zadrzi telesnata tezina i muskulnata masa? od juni se do avgust planiram da gi namalam treninzite i da zadrzam to so sum postignal dosega pa od septemvri da prodolzam.
So 2-3 treninzi nedeln se zgolemuva masa . Ako vesues isto kalorii ke zgolemis
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
каде бе со изговориве топло било за вежбање .......... :facepalm:
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
каде бе со изговориве топло било за вежбање .......... :facepalm:
Вежбај у некоја теретана во мал град каде на 50-60 квадрати вежбаат 15-20 луѓе у исто време, а газдата го скрил далечинското од климата.... На мене не ми смета жешкото, ама некогаш после тешка серија неможам да земам воздух како што треба, мислам секој момент ке се онесвестам :(
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Да.
Ако вежбаш 2пати неделно прави full body - еден ден нека ти е Intensity вториот ден Volume.
Не намалувај тежините во никој случај тоа нормално.
Калориите мислам дека малку ќе треба да ги намалиш ако пример си вежбал 5 пати неделно а сеа 2, не е иста потрошњата. Смали ги за некои 100-200.
fala ti brat na sovetot :)
Вежбај у некоја теретана во мал град каде на 50-60 квадрати вежбаат 15-20 луѓе у исто време, а газдата го скрил далечинското од климата.... На мене не ми смета жешкото, ама некогаш после тешка серија неможам да земам воздух како што треба, мислам секој момент ке се онесвестам :(
klima ne pustaat a neznam zosto,lujge vrie vnatre,zamojte se otvoreni ama zabe e koga nema provev. sega ne se disi ami na 40 stepeni so ke se desava sauna vnatre parea hahahha
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
mal sovet ako moze! vejke ide leto i planiram da prekinam so trenizite poradi sto e premnogu zesko nese vezba kako sto treba vo teretanata. da odam vo druga teretana mi e mnogu daleku. planiram da odrzavam toa sto staviv namene vo zimata. ishranata planiram da mi bide ista ist vnes na kalorii sekojdnevno i da gi pijam proteinite i gejnerot. dali e dovolno da se trenira barem 2-3 pati vo nedelata bez golemo opteretuvanje? dali so 2-3 treninzi vo nedelata i so ishranata ke mozi da se zadrzi telesnata tezina i muskulnata masa? od juni se do avgust planiram da gi namalam treninzite i da zadrzam to so sum postignal dosega pa od septemvri da prodolzam.
јас например често немам време да идам у теретана, повеке време у годината идам 2-3 пати неделно ( а кога сум ептен зафатен и воопшто еднаш во недела), мислам и со тоа вежбање напредувам, сеа имам и дома тегови и речиси секој ден кога не идам теретана некоја вежба -2 правам дома, така што земи си тегови дома и можеш и по 1 пат да идеш теретана што вика statusQuO фул бади по 1 вежба на секоја група е доволно да одржуваш кондиција а може и ке ставиш некое килце два мускул во тек на тој период, ако имаш шипки некаде во близина и тоа е супер башка на чист воздух сеа лето милина
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Од протеини,гејнери, амино, аир не видов, зедов омега 3 и магнезиум +б комплекс, ќе ги земам редовно и ќе видам дали тоа е подобро. :D
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Од протеини,гејнери, амино, аир не видов, зедов омега 3 и магнезиум +б комплекс, ќе ги земам редовно и ќе видам дали тоа е подобро. :D
стероиди земи ке видиш аир
 

Kajgana Shop

На врв Bottom