Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
дечки ајде дајте некој предлог за добар протеин, квалитетот преферирам над цената така што не е битно колку чини... ама ако негде има некоја промоција супер ))

досега земав од Ултимејт ама еве денеска пак бев им ја гушнав вратата зашто затворена им е продавницата, и тоа веке е втор пат кога доагам и затворено е, нека го пијат тој протеин сами, чим не им се седи на работа ке купувам од друго место
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
дечки ајде дајте некој предлог за добар протеин, квалитетот преферирам над цената така што не е битно колку чини... ама ако негде има некоја промоција супер ))

досега земав од Ултимејт ама еве денеска пак бев им ја гушнав вратата зашто затворена им е продавницата, и тоа веке е втор пат кога доагам и затворено е, нека го пијат тој протеин сами, чим не им се седи на работа ке купувам од друго место
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
31
Поени од реакции
6
Whey gold од Optimum nutrition е најдобар, ама не ти препорачувам да го купуваш од Македонија. Во Солун го има во Extreme stores. Тие се од неодамна главни застапници за цела Грција на Optimum Nutrition производите. Иначе цената му е иста како pro star whey од Ultimate nutrition. Можи и за некоја стотка поефтино.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
10 денари е едно кесиче земи 3-4 пробај...
Zedov dve probav, i se custvuvam poodmoreno i posvezo, e sea neznam dali e do niv, ako nekoj gi ima koristeno podolg period neka pisit.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
јас редовно земам магнезиум+Б6, мислам супер е додадок, сеа не дека осекаш нешто посебно, ама сигурно подобар рекавери имам после тренинг кога почнав да го пијам
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Јас пиев пар врсти магнезиум , од мајпротеин магнезиум и цинк , директ кесички у зегин што се хрватски некој и од алкалоид , и аповите со б6 што се , и најдобри ми беа од мајпротеин , некој викаат им помагаат овие од зегин , мене слабо некако ...
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Vo apteka mi kazaa deka Magnezium Citrat najdobro se apsorbira. Zema nekoj od taa vrsta?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Дечки, еден предлог од вас ако може:

Имено, во јануари 2016 бев 108 кг. Во август 2016 паднав на 83. Моментално сум 89-90, но сакам до крајот август годинава да паднам на 79-80 ако е можно. Да напоменам дека покрај пиењето вода (4-5 литри дневно), режимот на исхрана, како и 5 дена во теретана (тежински тренинг + кардио), не сум пиел никакви суплементи во целиот овој период. Порано пиев whey, течни амино, како и глутамин, но откако почнав со режимов не сум консумирал.


Сега сакам да воведам whey, но не знам да не ме стагнира многу со губењево килажа + не знам како да го пијам, со оглед на режимот на исхрана.
Некое советче за колку пати во денот да земам whey и колку грама по доза? И дали да ги заменам доручеците од режимов на исхрана со доза whey?

Moжете да дадете и општ совет за како понатака во смисла користење суплементи (додавање глутамин, течни амино или друго), како и за некоја промена во режимов, нормално ако сте расположени за совети :)
Би ви бил мошне благодарен пошто дојдов до некоja стагнација или кажано „стручно“ weight-loss plateau (не ми е првпат, секако) кога не паѓаш на тежина.

Еве го комплетниов режим:

- Teжински тренинг

Пон - грб
Вторник - гради
Среда - нозе
Четврток - рамо
Петок - раце

- Кардио правам на статичен reclined велосипед, со мошне солидно темпо (барем според мене хахах) т.е не вртам мрзоволно

Пон - 40 минути
Вторник - 50 минути
Среда - 60 минути
Четврток - 50 минути
Петок - 40 минути

- Исхрана

IMG_1039.JPG
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Дечки, еден предлог од вас ако може:

Имено, во јануари 2016 бев 108 кг. Во август 2016 паднав на 83. Моментално сум 89-90, но сакам до крајот август годинава да паднам на 79-80 ако е можно. Да напоменам дека покрај пиењето вода (4-5 литри дневно), режимот на исхрана, како и 5 дена во теретана (тежински тренинг + кардио), не сум пиел никакви суплементи во целиот овој период. Порано пиев whey, течни амино, како и глутамин, но откако почнав со режимов не сум консумирал.


Сега сакам да воведам whey, но не знам да не ме стагнира многу со губењево килажа + не знам како да го пијам, со оглед на режимот на исхрана.
Некое советче за колку пати во денот да земам whey и колку грама по доза? И дали да ги заменам доручеците од режимов на исхрана со доза whey?

Moжете да дадете и општ совет за како понатака во смисла користење суплементи (додавање глутамин, течни амино или друго), како и за некоја промена во режимов, нормално ако сте расположени за совети :)
Би ви бил мошне благодарен пошто дојдов до некоja стагнација или кажано „стручно“ weight-loss plateau (не ми е првпат, секако) кога не паѓаш на тежина.

Еве го комплетниов режим:

- Teжински тренинг

Пон - грб
Вторник - гради
Среда - нозе
Четврток - рамо
Петок - раце

- Кардио правам на статичен reclined велосипед, со мошне солидно темпо (барем според мене хахах) т.е не вртам мрзоволно

Пон - 40 минути
Вторник - 50 минути
Среда - 60 минути
Четврток - 50 минути
Петок - 40 минути

- Исхрана

Прегледај го приврзокот 170411
мислам ако си за губење килажа, нема многу смисла да додаваш уште веј доста внесуваш протеин со стекови )
можеш аминокиселини да додадеш чисто да намалиш губење на мускулна маса во тек на топење сало ама не мора ни тоа...
Ако ептен ти се пие стандарт од сабајле една доза брз протеин (да се намали нокевниот катабализам и протеин гладување во текот на нокта) и толку.

Вака сега за сега начин на исхрана и тренинг нема да ти кажам ништо - ако напредуваш се е супер. Најверојатно кога ке стигнеш 83-84 кила ке се забави губење на килажа е тука можеш да ги тргнеш ЈХ од менито(комприри ориз) нешо како лоу карбо да удриш за да го потикнеш метаболизмот

дур после кога ке стигнеш до посакуван фат %, тргни го кардио крени го протеин до 3-4 гр на кило со веј за да почне да растат мускули ... тоа е
 
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Болка над вратот одпозади, под коската на главата шо е од шо може да е?
Болката е моментална додека вежбам и ме деконцентрира не можам да правам повеќе. Лек? :)
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Болка над вратот одпозади, под коската на главата шо е од шо може да е?
Болката е моментална додека вежбам и ме деконцентрира не можам да правам повеќе. Лек? :)
Лек на лекар, а не на форум :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
мислам ако си за губење килажа, нема многу смисла да додаваш уште веј доста внесуваш протеин со стекови )
можеш аминокиселини да додадеш чисто да намалиш губење на мускулна маса во тек на топење сало ама не мора ни тоа...
Ако ептен ти се пие стандарт од сабајле една доза брз протеин (да се намали нокевниот катабализам и протеин гладување во текот на нокта) и толку.

Вака сега за сега начин на исхрана и тренинг нема да ти кажам ништо - ако напредуваш се е супер. Најверојатно кога ке стигнеш 83-84 кила ке се забави губење на килажа е тука можеш да ги тргнеш ЈХ од менито(комприри ориз) нешо како лоу карбо да удриш за да го потикнеш метаболизмот

дур после кога ке стигнеш до посакуван фат %, тргни го кардио крени го протеин до 3-4 гр на кило со веј за да почне да растат мускули ... тоа е
Што ќе добие повеќе со аминото во однос на вејот?
Во секоја дозерка на веј има доволно БЦАА и глутамин, така да подобра варијанта му е веј отколку амино, барем од моја гледна страна, јас амино земам само кога немам кеш да земам протеин за цел месец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom