Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Протеин после тренинг не пред. и место у 12 протеин мегу м5 и м6 стај го
Се мислам да направам одредени промени.

М2 всушност да биде #1 и тоа некаде 06:00h.
M4 да оди после теретаната.
М6 да биде заменет со зелена салата/краставици/зелка.
Да го избришам М5 и место него, цела М6 палета да стои.

Уште ова - што да имам како оброк во термини од 08h до 16h? Банана? Јогурт? Бадеми/јаткасто овошје?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Значи бадијала да не земам :)
zabe e brat nema ni da go pies ke ti se zgnasi,nema vkus apsolutno nikakov a za tie pari imas soliden protein so ke ti se najdi stvarno i da uzivas vo pienjeto. iams vo hardcoreshop golemi popusti nedelava. kaj javor odkarsi postojkata i vo noviot pazar arnold suplements odma do aptekata kaj stopanska banka. zedov protein i sum zadovolen ni stomak da te boli ni krkorenje ni naduenost ni prenasitenost i bass otvora apetit bataliv to gejnerite :P
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Јас сум на твоја висина горе-доле но сум го немал твојот проблем со вишок тежина. Мада што имам приметено дека и кај мене најмногу на стомакот се таложи вишокот.

Мислам дека не ти требаат специјални фенси храни и диети. Не знам како имаш време до толку да ги мериш и делиш оброците до грамче.

Кога би бил на твое место вака би постапил:

1. Одреди груба бројка колку калории дневно да конзумираш со помош на калкулатор како овој.
2. Најди колку грама протеин ќе конзумираш на ден. За да градиш мускули додека слабееш ќе ти треба доста протеин.
3. Исфрли/намали жито, шеќери, и преработени срања што се маскирани како храна. Сите калории не се исти. Овошје во умерени количини.
4. Замени ги горните со високопротеинска храна која не е превисока со калории. Зеленчукот ќе ти стане најверен пријател.
5. Толку. И не ги фрлај жолчките, пола од протеинот фрлаш што е во јајцето.

За да се прилагодиш на понискиот внес на калории, пробај да прескокнуваш доручек. По 2-3 недели ќе се навикнеш и нема да осеќаш глад на сабајле. Гледам дека ти иде англискиот, па и земи читни низ странава.

Се надевам дека ќе ти помогне мојот совет. Само не прескокај тренинзи и ќе биде, ќе видиш :)


И ЗОШТО НА НАС ВИСОКИТЕ НИ Е ПОТЕШКО ВО ГРАДЕЊЕТО МУСКУЛИ? :tapp::pos:
Прегледај го приврзокот 167164
Не е тачно дека е потешко :) Само треба повеќе време да се исполни нашата висока долга градба на телото. Ама кога ќе се исполни...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Не е тачно дека е потешко :) Само треба повеќе време да се исполни нашата висока долга градба на телото. Ама кога ќе се исполни...
Колку пати само ми имаат кажано - да ти ја имам висината, во теретана. :pos:
 
Член од
21 март 2014
Мислења
511
Поени од реакции
375
Вежбам секој ден 2 пати сабајле и вечер ама дома.
Правам 4х10 склекови,4x10 dips,4х10 чучњеви,4х10 стомачни(сабајле а вечер правам додека издржам (околу 100)) + plank и други видови чучњеви.
Исхраната малце проблем ми е ручекот иако 5 дена во неделата ми е погоден и тоа што сум лебар(смалувам пополека).
Конзумирам протеин(Levrone+банана+чија+кокос+млеко) после првиот тренинг и креатин(xtreme) пред вториот тренинг.
Неможам да одам во тератана(т.е можам ама несакам бидејќи сум во прв месец од вежбање).
Цел ми е да качам килажа бидејќи сум 183 со 58 на 16 год, бавно ми е добро само прашање е дали имам прогрес(внесувам многу овошје(банана,портокал),млеко 1л,3л вода мин,ориз,туна,урда,грав,јајца многу ретко мармалад и еурокрем Финети али леб(жито лукс бел на парчиња) ако не ставам у уста не се осеќам сит.). Она што ме мачи е што не ми се иде у теретана пошо многу фрлам по протеин и креатин и исхрана и нема од кај да најдам за месечна а и сакам повеќе да работам дома бидејќи имам повеќе време.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Вежбам секој ден 2 пати сабајле и вечер ама дома.
Правам 4х10 склекови,4x10 dips,4х10 чучњеви,4х10 стомачни(сабајле а вечер правам додека издржам (околу 100)) + plank и други видови чучњеви.
Исхраната малце проблем ми е ручекот иако 5 дена во неделата ми е погоден и тоа што сум лебар(смалувам пополека).
Конзумирам протеин(Levrone+банана+чија+кокос+млеко) после првиот тренинг и креатин(xtreme) пред вториот тренинг.
Неможам да одам во тератана(т.е можам ама несакам бидејќи сум во прв месец од вежбање).
Цел ми е да качам килажа бидејќи сум 183 со 58 на 16 год, бавно ми е добро само прашање е дали имам прогрес(внесувам многу овошје(банана,портокал),млеко 1л,3л вода мин,ориз,туна,урда,грав,јајца многу ретко мармалад и еурокрем Финети али леб(жито лукс бел на парчиња) ако не ставам у уста не се осеќам сит.). Она што ме мачи е што не ми се иде у теретана пошо многу фрлам по протеин и креатин и исхрана и нема од кај да најдам за месечна а и сакам повеќе да работам дома бидејќи имам повеќе време.
sekoj pocetok e tezok :) ako nemozes da odes vo teretana mozes da si zemes 2 ednoracni tegoj se vadat plockite ili napravisi od cimento i treniraj doma dur mozes ko ke si podobar finansiski toas vo teretana mada kreatinot ke ti traj 2 meseci i e eftin za razlika od proteinite tie se skapi. 700 denari e vo teretana. skap sport jebiga
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Вежбам секој ден 2 пати сабајле и вечер ама дома.
Правам 4х10 склекови,4x10 dips,4х10 чучњеви,4х10 стомачни(сабајле а вечер правам додека издржам (околу 100)) + plank и други видови чучњеви.
Исхраната малце проблем ми е ручекот иако 5 дена во неделата ми е погоден и тоа што сум лебар(смалувам пополека).
Конзумирам протеин(Levrone+банана+чија+кокос+млеко) после првиот тренинг и креатин(xtreme) пред вториот тренинг.
Неможам да одам во тератана(т.е можам ама несакам бидејќи сум во прв месец од вежбање).
Цел ми е да качам килажа бидејќи сум 183 со 58 на 16 год, бавно ми е добро само прашање е дали имам прогрес(внесувам многу овошје(банана,портокал),млеко 1л,3л вода мин,ориз,туна,урда,грав,јајца многу ретко мармалад и еурокрем Финети али леб(жито лукс бел на парчиња) ако не ставам у уста не се осеќам сит.). Она што ме мачи е што не ми се иде у теретана пошо многу фрлам по протеин и креатин и исхрана и нема од кај да најдам за месечна а и сакам повеќе да работам дома бидејќи имам повеќе време.
боље да не даваш пари по веј и креатин и да ги даеш во теретана него да се заебаваш дома со склекови и да пиеш веј за џабе

зашо сте толку луди да мислите дека веј е must have за бодибилдинг? нека не ве лаже фитнес индустријата
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
боље да не даваш пари по веј и креатин и да ги даеш во теретана него да се заебаваш дома со склекови и да пиеш веј за џабе

зашо сте толку луди да мислите дека веј е must have за бодибилдинг? нека не ве лаже фитнес индустријата
Зашто одма теретана?
Поубаво да стекне некоја кондиција вака со вежби со сопствена тежина и после со теретана да продолжи (од искуство кажувам).
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Зашто одма теретана?
Поубаво да стекне некоја кондиција вака со вежби со сопствена тежина и после со теретана да продолжи (од искуство кажувам).
Ок.
А поубаво веј и креатин за склекови?
Парите од веј и креатин да ги даде за пилешко има да се утепа протеин јадејки цел месец.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.931
Вежбам секој ден 2 пати сабајле и вечер ама дома.
Правам 4х10 склекови,4x10 dips,4х10 чучњеви,4х10 стомачни(сабајле а вечер правам додека издржам (околу 100)) + plank и други видови чучњеви.
Исхраната малце проблем ми е ручекот иако 5 дена во неделата ми е погоден и тоа што сум лебар(смалувам пополека).
Конзумирам протеин(Levrone+банана+чија+кокос+млеко) после првиот тренинг и креатин(xtreme) пред вториот тренинг.
Неможам да одам во тератана(т.е можам ама несакам бидејќи сум во прв месец од вежбање).
Цел ми е да качам килажа бидејќи сум 183 со 58 на 16 год, бавно ми е добро само прашање е дали имам прогрес(внесувам многу овошје(банана,портокал),млеко 1л,3л вода мин,ориз,туна,урда,грав,јајца многу ретко мармалад и еурокрем Финети али леб(жито лукс бел на парчиња) ако не ставам у уста не се осеќам сит.). Она што ме мачи е што не ми се иде у теретана пошо многу фрлам по протеин и креатин и исхрана и нема од кај да најдам за месечна а и сакам повеќе да работам дома бидејќи имам повеќе време.
1. Парите за протеинот ќе ги инвестираш во месо/риба/јајца/ориз/компири/овес/урда/зеленчук/бадеми/кикиритки/семки...
2. Може и дома да направиш убаво тело за почеток, посебно ако јадеш добро и да вежбаш, понатаму ако сакаш поголема мускулна маса ќе ти треба теретана, ќе осетиш дека со своја тежина нема да напредуваш толку (иако и ова се решава со дополнителна тежина на вратилото и разбојот, или разни видови понапредни склекови), варијации во повторувања, но како и да е побавно оди во однос на теретаната.
3.Јади повеќе, масата ќе ја добиеш само од храна, најпросто ако те мрзи да броиш калории почни да се давиш со јадење (нормално ок храна), барем ти си слаб и не е страшно и да зголемиш многу за почеток, ако видиш дека ептен се замрсуваш намали и тоа е тоа.

16 години си, следните 10-15 години ти се најубавите за тренинг.

Eat-Lift-Fuck-Sleep<->Repeat
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Ок.
А поубаво веј и креатин за склекови?
Парите од веј и креатин да ги даде за пилешко има да се утепа протеин јадејки цел месец.
Ти пиша тие пари да ги дава во теретана.Иначе многу поубаво е да ги даде за стек риба ориз итн. Него за веј креатин и други суплементи
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
mozi malce podetalnoz a ova dhea da mi objasnish sho e?
dhea - dehidroepiandrosteron hormon koj se proizveduva vo bubrezite popravo kazano nadbubreznite zlezdi kako i vo mozokot. pretezno dhea se koristi kako priroden lek za podobruvanje na seksualnosta kako i za podobruvanje na koncetracijata na mozokot. se koristi po 50mg. za da nema nesakani efekti. najdobro e da se mesa so tribulus. dhea ima okolu 10mg. i vo vo omega 3. koristenje na dhea nad 50mg ima nesakani efekti najcesto opajganje na kosa. pijam omega 3 ima voniv i dhea i posle 10 dena koristenje se osejka zgolemen seksualen nagon a i dosta sila za vreme na treninzite. drugo nisto ne oseetiv a i na telesna tezina zasega ne osetiv nisto promena za ponatamu ke vidime.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Зашто одма теретана?
Поубаво да стекне некоја кондиција вака со вежби со сопствена тежина и после со теретана да продолжи (од искуство кажувам).
така е, најголема заблуда е дека терата, веј и креатин мора да се конзумира. Сега кога би почнал гарантирам дека побрзи и подобри резултати за почетници (наместо справи и техника за вежбање) значи повторувам за почетници (напредн и вежбачи им требаат и справи и нови вежби за шок на мускул и сл) вратило, разбој - склекови , трчање и спринтови. Почни да можеш 10 згиба во секој момент да ги правиш правилно од горе до доле, разбој 15-20, склекови 50, имај кондиција па покасно влези во тератана со овие бројки прво фокус во таа втора етапа на бенч, мртво, чучњеви, и прес за рамо, па згибови и разбој со тежини. Па дури тогаш натаму за 3та "профи" етапа имаш реална потреба од суплиментација, скапи теретани со многу справи и сл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom