Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од ^Capo^, 26 јуни 2006.

 1. Голубович

  Голубович

  Член од:
  1 февруари 2014
  Мислења:
  180
  Допаѓања:
  88
  22. Пијам трибулус и протеин нормално, некој ми велеа дека никако не се пијал креатино со трибулус па зато реков тука да побарам некој постручен да ми кажи нешто со трибулусо.
   
 2. qqq_

  qqq_

  Член од:
  19 март 2012
  Мислења:
  152
  Допаѓања:
  52
  Не требало да зимаш трибулус дека си млад и имаш високо ниво на тестостерон али коа веќе си земал, можеш да пиеш со креатин немаш никаков проблем таму.
   
 3. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.043
  Допаѓања:
  11.769
  @Psyside ?
   
 4. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.321
  Допаѓања:
  14.181
  Во теорија да, во реалноста not so much.

  П.С. Бегајте од кикирите, семките од тиква ви се 1000x подобра и поздрава варијанта. Кикириките се како да кажам, ЏАНК.


  semki od tikva.png

  kikiriki.png
   
  Последно уредено: 20 март 2017
  На Lurtz му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  3.220
  Допаѓања:
  3.382
  Семките и кикиритката се релативно добри или лоши за било кој, на тој што му треба очајно некое кило, кикиритките му бркаат работа, споредено што нудат и цената водат во однос на семките во тој поглед, на некој што не му треба дополнително ектремно голем внес на калории подобра алтернатива му се семките, јас сум за баланс, разновидна исхрана, ако секојдневно јадете иста храна, брзо ќе ви скисне и брзо ќе се откажете, на долги дистанци добро е разновидност.
   
 6. qqq_

  qqq_

  Член од:
  19 март 2012
  Мислења:
  152
  Допаѓања:
  52
  Се однесува на нивото на тестостерон? Точно, ако е млад немора да значи дека има високо ниво на тестостерон, но општо земено луѓето во тие години имат повисоки нивоа на тестостерон? Како и да е, факт е дека тест-бустерите се едни од најбескорисните суплементи.
   
  На statusQuO му/ѝ се допаѓа ова.
 7. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  219
  Допаѓања:
  80
  tribulus + dhea :)
   
 8. alekso.mk

  alekso.mk

  Член од:
  25 декември 2011
  Мислења:
  280
  Допаѓања:
  114
  трибулус + порнхаб :pos:

  друже тој трибулус ти е заебанција реален ефект од него скоро ич, ако веке ти се иде на дарк сајд, земи си некоја нормално шема, например со метанче, инаку лично не ти препорачувам и размисли си 10005000 пати пред да користиш некој ас
   
  На martin01 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.321
  Допаѓања:
  14.181
  Што е бескорисно поточно?

  Иначе да, не е правило.
  Лен + бадеми + ораси има доста избор, кикириката кај е подложна на создавање на мувла, па уште и најмалце бенефити има од неа генерално. Види и квалитет на протеин, тиња.
   
 10. Пеце

  Пеце Пелистер-Битола

  Член од:
  16 септември 2009
  Мислења:
  3.134
  Допаѓања:
  2.224
  Некој нешто да кажи во врска со козјата сирутка, велат добар додаток бил во склад на вежбањето, ја конзумирале спортисти, ја подобрувало мускулатурата.
  Некој шо конзумирал да дај мислење, колку пати на ден се пие, дали има врска пред или после вежбање ?
   
 11. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  219
  Допаѓања:
  80
  jas ja koristev do pred 4 meseci fakticki do pred da zemam gejneri! nema vkus nema miris,se rastvora vo mleko ili ovosen sok. so mleko nemas vkus a dobro bi bilo vo blender da se mesa so malce sladoled edna banana oves so vkus na malina. se pie na sabajle odma od ko ke stanis od spienje se pie nagladno usedna doza odma posle trening i uste edna doza pred spienje ali surutkata ti e samo frlanje na pari nisto drugo. nemas nekoja dobivka odnea. poarno zemisi micelar casein 100 od trec nutrition vo 30 grama imas 22 grama na protein. ili hydro whey itoj e dobar.
   
 12. Meh

  Meh

  Член од:
  15 април 2012
  Мислења:
  843
  Допаѓања:
  1.030
  Здраво до сите...

  Вака...не сум нов во теретана, но очигледно е дека правам работи погрешно штом не добивам резултати. Any kind of results, that is.

  "Рекреативно" одев во теретана во текот на 2015-та година. Па направив една поголема пауза, се до ноември 2016. Па, почнав повторно. Во меѓувреме, држев одредени "диети" (менував режими на исхрана поради x причини) и се хранев релативно ОК и здраво, но немав промени во тежината. Да, ги читам сите постови наназад во форумов, и ги запишувам сите добри совети, но, може некој ќе ми акцентира што е проблемот тука. :)

  Имено, 193 cm со моментални 99/100 кг. Забележлив вишок на кг во пределот на стомакот (surprise, surprise!). Ќе да е до генетика штом никако не можам да симнам кг, а сум менал начин на исхрана и вид на исхрана (во текот на минатата година имав различни режими на исхрана со целовремено имање на иста килажа!) :(

  Ви прикачив режим на исхрана подоле, би сакал да симнам максимум 10 кг до накај јули. Совет? На другите им изгледам слабо, btw, претпоставувам ради висината и kind of немањето големи biceps/triceps.

  Исто, одам во теретана 6 пати во неделата, сите групи на мускули се вежбаат x2. Од овие денови стартувам и возење точак рано наутро, некои 15-тина километри (пошо конечно добро време!). Ова сакам бар минимум 3 пати во неделата. Сметам дека треба да одам на градење на мускули, не на дефиниција (hello bigger biceps & chest!).

  И ЗОШТО НА НАС ВИСОКИТЕ НИ Е ПОТЕШКО ВО ГРАДЕЊЕТО МУСКУЛИ? :tapp::pos:

  Поздрав и благодарам за советите тука, и на други теми низ форумов.

  *ваљда не им го земав бизнисот на овие со meal plans. Прикачениот е правен од моја страна, по одредени сугестии и комбинација на др планови.
  Capture.PNG
   
  На zipperwow и Leb им се допаѓа ова.
 13. Пеце

  Пеце Пелистер-Битола

  Член од:
  16 септември 2009
  Мислења:
  3.134
  Допаѓања:
  2.224
  Значи бадијала да не земам :)
   
 14. Viksa.LAL

  Viksa.LAL

  Член од:
  19 февруари 2015
  Мислења:
  1.140
  Допаѓања:
  1.084
  Протеин после тренинг не пред. и место у 12 протеин мегу м5 и м6 стај го
   
  На Meh му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Hulse

  Hulse F.N.G.

  Член од:
  24 октомври 2012
  Мислења:
  642
  Допаѓања:
  377
  Едноставно треба да трошиш повеќе калории отколку што внесуваш.
   
  На statusQuO, zipperwow и Meh им се допаѓа ова.

Сподели преку: