Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од ^Capo^, 26 јуни 2006.

1. alekso.mk

alekso.mk

Член од:
    25 декември 2011
    Мислења:
    272
    Допаѓања:
    95
    па колку што разбрав сакаш да ослабнеш, ако сакаш да ослабнеш ке мора да јадеш помалце инаку само преферлување на здрава храна без намалување на дневни калории нема да ти направат многу разлика.
    Повеке пати овде по форумов имаме спомнато дека не иде тоа заедно, ако слабееш губиш мускули, неможеш во исто време и да губиш килажа и да ставаш мускул.

Во веј протеин покрај сам протеин ти ставаат некој аминокиселини што можат да ти бидат користни од почеток да ти ги штедат мускулите и генерално за исхраната, сеа не очекувај многу од тоа пиење на протеин на почеток.

Кога да го пиеш - генерално, нема голема разлика. Само гледај на дневно ниво да внесуваш доволно.
    Сеа сите различно викаат некој треба до, некој после а некој и во тек на тренинг )) јас мавам една до, ама зашто одам на тренинг од сабајле и не сакам да јадам многу да не ми биде полн стомак, а втора ја пијам после тренинг ако немам прилика да јадам после тренинг.

Мене инаку веке ми се гади од тој протеин затоа преферирам храна, а протеин го пијам само во случај ако го пропуштам оброк или немам дневно доволно протеин внесено со исхрана.

2. george_jov

george_jov

Член од:
    23 февруари 2011
    Мислења:
    464
    Допаѓања:
    431
    Протеинот е додаток во исхраната да речеме исто како мултивитамини или слично, без разлика дали вежбаш еден месец или 10 години или пак не вежбаш ако имаш недостаток на протеин во дневниот внес и не можеш доволно да внесеш преку исхрана, можеш слободно да го надополниш со пиење на протеин во прав.

На martin01 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. martin01

martin01

Член од:
    26 октомври 2016
    Мислења:
    121
    Допаѓања:
    42
    najdobro e da go pijas ednata doza 2 sati posle dorucekot i vtorata doza odma posle treningot. i posle 2 sati jadis,mislam so dobra ishrana 2 pati na den dovolno ti e da go pies,to ti se okolu +50 grama na protein vo tekot na denot. a za pred spienje bi ti preporacal micellar casein :)

На Leb му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    2.819
    Допаѓања:
    3.028
    Цената не игра толкава улога во квалитетот, како и во се и тука плаќаш брендови, Ултимејт откако ги продадоа пред две години не е истиот квалитет од порано, зедов Простар имав мака со мешање, али кога ќе видиш дека Фил Хит и Декстер Џексон ги рекламираат продуктот се шитка колку и да е поскап од другите, народот мисли дека ако пие таков протеин ќе стане како нив.
    Втора работа не секогаш ти треба и најчист продукт, т.е нема да имаш голема разлика во резултати ако земаш хидроизолат и концентрат, можеби е првиот подобар и полесен за стомак, но не прави чуда.
    Мајпротеин имам цело паковање од 5 отворено и е ОК и се меша добро, а за составот дали е навистина тој од амбалажата може да ти кажат само во лабораторија.
    --- Споено дупло мислење, 18 март 2017 ---
    Го украде со стекот и протеинот, грешка си доколку се ова 250 грама неприготвен стек не достигнува ни 60гр протеин, доколку се работи за зготвени 250грама толку се протеините.
    Првата доза пиј ја наутро пред појадокот, а втората дозерка веднаш после тренинг или 15тина минути пред завршување на тренингот.
    http://generationiron.com/breaking-...es-prejudging-arnold-classic-australia-drops/

Последно уредено: 18 март 2017
    На ceasar му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Голубович

Голубович

Член од:
    1 февруари 2014
    Мислења:
    177
    Допаѓања:
    88
    Дали можи некој да ми кажи добра комбинација со трибулус?

6. qqq_

qqq_

Член од:
    19 март 2012
    Мислења:
    152
    Допаѓања:
    52
    Колку години си ?

7. Голубович

Голубович

Член од:
    1 февруари 2014
    Мислења:
    177
    Допаѓања:
    88
    22. Пијам трибулус и протеин нормално, некој ми велеа дека никако не се пијал креатино со трибулус па зато реков тука да побарам некој постручен да ми кажи нешто со трибулусо.

8. qqq_

qqq_

Член од:
    19 март 2012
    Мислења:
    152
    Допаѓања:
    52
    Не требало да зимаш трибулус дека си млад и имаш високо ниво на тестостерон али коа веќе си земал, можеш да пиеш со креатин немаш никаков проблем таму.

9. Anon

Anon /b/ House /b/

Член од:
    13 декември 2007
    Мислења:
    7.630
    Допаѓања:
    11.343
    @Psyside ?

10. Psyside

Psyside Nocturnal

Член од:
    30 јануари 2009
    Мислења:
    14.791
    Допаѓања:
    13.802
    Во теорија да, во реалноста not so much.

П.С. Бегајте од кикирите, семките од тиква ви се 1000x подобра и поздрава варијанта. Кикириките се како да кажам, ЏАНК.

semki od tikva.png

kikiriki.png

Последно уредено: 20 март 2017
    На Lurtz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    2.819
    Допаѓања:
    3.028
    Семките и кикиритката се релативно добри или лоши за било кој, на тој што му треба очајно некое кило, кикиритките му бркаат работа, споредено што нудат и цената водат во однос на семките во тој поглед, на некој што не му треба дополнително ектремно голем внес на калории подобра алтернатива му се семките, јас сум за баланс, разновидна исхрана, ако секојдневно јадете иста храна, брзо ќе ви скисне и брзо ќе се откажете, на долги дистанци добро е разновидност.

12. qqq_

qqq_

Член од:
    19 март 2012
    Мислења:
    152
    Допаѓања:
    52
    Се однесува на нивото на тестостерон? Точно, ако е млад немора да значи дека има високо ниво на тестостерон, но општо земено луѓето во тие години имат повисоки нивоа на тестостерон? Како и да е, факт е дека тест-бустерите се едни од најбескорисните суплементи.

На statusQuO му/ѝ се допаѓа ова.
  13. martin01

martin01

Член од:
    26 октомври 2016
    Мислења:
    121
    Допаѓања:
    42
    tribulus + dhea :)

14. alekso.mk

alekso.mk

Член од:
    25 декември 2011
    Мислења:
    272
    Допаѓања:
    95
    трибулус + порнхаб :pos:

друже тој трибулус ти е заебанција реален ефект од него скоро ич, ако веке ти се иде на дарк сајд, земи си некоја нормално шема, например со метанче, инаку лично не ти препорачувам и размисли си 10005000 пати пред да користиш некој ас

На martin01 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Psyside

Psyside Nocturnal

Член од:
    30 јануари 2009
    Мислења:
    14.791
    Допаѓања:
    13.802
    Што е бескорисно поточно?

Иначе да, не е правило.
    Лен + бадеми + ораси има доста избор, кикириката кај е подложна на создавање на мувла, па уште и најмалце бенефити има од неа генерално. Види и квалитет на протеин, тиња.

Сподели преку: