Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
ако ја праи мајка му ггвп но ре

бахахахаха
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Пријатели „инструкторот“ ми дава да правам 4 серии по Х секоја вежба и секој ден да накачувам Х за 2, е сега одмор меѓу серии па и меѓу вежби да ми бил 10 секунди. Не можам да го издржам, што да правам да фатам константа бројка или да зголемам одмор меѓу серии / вежби ?
Нешто ќе да не сте се разбрале.

10 секунди нема шанса одмор.
1-2 минути за репетиции 8-15
2-3 минути за репетиции 1-8

Нормално ова не е правило, да не ми се нафрлат пак "А ЗАШО ДА МЕРИ КОЛКУ ВРЕМЕ НЕ МОЖЕ ОД ПРИЛИКА ДА ОДМОРИ ПА ДА НАПРАИ СЕРИЈА КОА ЌЕ СЕ ОСЕЌА СПРЕМЕН"

А реално инструкторов многу чуден принцип за прогресија има
да накачуваш репетиции за 2 до кога? до 100?
за која вежба се работи? каква ти е програмата?
 
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Нешто ќе да не сте се разбрале.

10 секунди нема шанса одмор.
1-2 минути за репетиции 8-15
2-3 минути за репетиции 1-8

Нормално ова не е правило, да не ми се нафрлат пак "А ЗАШО ДА МЕРИ КОЛКУ ВРЕМЕ НЕ МОЖЕ ОД ПРИЛИКА ДА ОДМОРИ ПА ДА НАПРАИ СЕРИЈА КОА ЌЕ СЕ ОСЕЌА СПРЕМЕН"

А реално инструкторов многу чуден принцип за прогресија има
да накачуваш репетиции за 2 до кога? до 100?
за која вежба се работи? каква ти е програмата?
Епа до кога незнам ми рече првата недела дома сам да вежбам, секој ден одам зимам протеин од него(ми спрема се фино лепо), он ми одреди исхрана да внесувам 7 белки дневно(2 пред појадок 3 пред ручок и 2 пред вечера) бидејќи целта ми е да качам килажа, вежбите се склекови, стомачни, чучњеви повеќе видови, Dips(нз како е на мк). Без кардио за да качам килажа. Почнав на сите 4 х 4 и секој ден накачував по 2 и сега прднав на 14 неможам да ги правам за 10 секунди одмор меѓу се. Инаку сега кога ќе заврши неделата ми рече да земам креатин па гејнер(кај него пијам протеини) а од другата веќе да преминам у теретана со тежински тренинг и други вежби. Иначе 16 год 185 57 кила мора да дигнам барем 70 за година дена.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Брао глуп сум па ми објасни со сарказам.

Нормално дека може без да брои. Ама ако нема осет без да брои као ќе знае шо праи? Ќе се заебава од недела за недела или ќе стагнира 2 месеца дур сфати дека не знае добро да нагаѓа колку да јаде? Броење калории е алатка за квантифицирање на внесена енергија, не е захтевно. Ако се смета способен да може да ЗНАЕ колку треба да јаде за да ослабе а да не е во преголем дефицит немаше да треба да ослабе и немаше да прашува прашања тука.

Преку тасе ми е од луѓето шо мислат дека се толку паметни шо пљукаат по броење калории и се понашаат ко да е глупост да знаеш колку внесуваш и да моеш да калибрираш. А да не праам муабет шо 90% oд нив после дрнкаат "неможам да качам маса/ослабам, јадам ова она и ова и пилешко и ориз и брокула дрн дрн јариња". Многу нормално коа не знаеш да напраиш добра проценка на колку внесуваш и дали е доволно.

Башка зашо ми се фрли мене не ми е јасно, сум пишувал глупи постови у темава или шо? Не си ме читал? Сум кажал глупо нешо до сеа или мислиш ова со калорииве броење од гз го вадам?
Не ти се фрлив бе што ти е :D. Ти му даваш такви совети две страни уназад, тебе ти реплицирам.

Или ќе се иселел од дома или ќе вежбал само за здравје, а сега сепак викаш дека може и без да брои. Јас кажав во постот алтернативен начин ако не му се брои па човекот што сака нека одбере, само да знае дека има основа за успех и со други методи. Има многу успешни, пази, профи вежбачи што не бројат калории, а не па обични рекреативци како нас. Плус, не си фантазирај дека телото е машина па прецизно ќе го "калибрираш", има многу фактори и броењево калории е за мене празна математика.
Али ајде тоа е мој субјективен став, сигурно на тие што бројат им помага.
Поентата беше дека ти му створи слика како да е присилен да брои калории, а не е.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Епа до кога незнам ми рече првата недела дома сам да вежбам, секој ден одам зимам протеин од него(ми спрема се фино лепо), он ми одреди исхрана да внесувам 7 белки дневно(2 пред појадок 3 пред ручок и 2 пред вечера) бидејќи целта ми е да качам килажа, вежбите се склекови, стомачни, чучњеви повеќе видови, Dips(нз како е на мк). Без кардио за да качам килажа. Почнав на сите 4 х 4 и секој ден накачував по 2 и сега прднав на 14 неможам да ги правам за 10 секунди одмор меѓу се. Инаку сега кога ќе заврши неделата ми рече да земам креатин па гејнер(кај него пијам протеини) а од другата веќе да преминам у теретана со тежински тренинг и други вежби. Иначе 16 год 185 57 кила мора да дигнам барем 70 за година дена.
Малце те мафта типот ама само малце.
Нема веза кој нема време и желба да се замара ке си кешира.
Прашај го него точно шо како со одморот тогаш, не нас.
И ако си стигнат до 4х14 дипс/склекови со 10 секунди пауза дефинитивно си спремен за у теретана.
Креатин и гејнер се ок ама не се захтевни а воедно и протеин особено во овој почетен период е далеку од захтевен.
Али нема веза праи како мислиш дека е паметно и како шо ќе ти кажат па сам одлучи се дали ти треба тренер да ти шитка протеин креатин и гејнер или сам ќе си истражиш шо треба да пиеш јадеш и праиш :)[DOUBLEPOST=1489623814][/DOUBLEPOST]
Не ти се фрлив бе што ти е :D. Ти му даваш такви совети две страни уназад, тебе ти реплицирам.

Или ќе се иселел од дома или ќе вежбал само за здравје, а сега сепак викаш дека може и без да брои. Јас кажав во постот алтернативен начин ако не му се брои па човекот што сака нека одбере, само да знае дека има основа за успех и со други методи. Има многу успешни, пази, профи вежбачи што не бројат калории, а не па обични рекреативци како нас. Плус, не си фантазирај дека телото е машина па прецизно ќе го "калибрираш", има многу фактори и броењево калории е за мене празна математика.
Али ајде тоа е мој субјективен став, сигурно на тие што бројат им помага.
Поентата беше дека ти му створи слика како да е присилен да брои калории, а не е.
Не постои професионален бодибилдер што не знае колку јаде и не брои (не мора он лично, некој да му брои и да следи шо колку јаде)
Не идат они на "осет" па да трошат време со нагаѓање и да утнат тежинска категорија на натпревар или да не постингат посакуваниот ефект
Не само шо мерат се шо јадат па и пазат точно кога го јадат

Зборам за бодибилдери за на шоу натпревар
Не за weightlifteri и strongmen кај шо се шо ги занима е да креваат што поголеми тежини

И пак ќе те прашам
Ако он јадеш од трефка до сеа и не го има посакуваното тело значи немал осет колку јаде
Како замислуваш за некој шо нема осет колку се калорични кикирики или шпагети и во кои продукти има протеин во кои јаглехидрат, да знае дали внесува тоа што му е потребно и тоа во потребната количина?
Да броел калории 2 месеца па више да има осет да разберам. Ама на почетник да му каеш "јади од осет" е нонсенсикал
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Броење калории ќе те направи свесен за сите калории во денот што ги внесуваш а не си свесен колку многу се. Додека не почнав да бројам не можев да ослабам и да си ги најдам грешките во исхраната. А башка и некако те мотивира да јадеш колку треба и да се придржуваш до некој режим. Башка на МајФитнесПал има огромна база дури и со МК(балкански продукти) па не треба замарање многу само пишуваш колку грама си изел.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Не постои професионален бодибилдер што не знае колку јаде и не брои (не мора он лично, некој да му брои и да следи шо колку јаде)
Не идат они на "осет" па да трошат време со нагаѓање и да утнат тежинска категорија на натпревар или да не постингат посакуваниот ефект
Не само шо мерат се шо јадат па и пазат точно кога го јадат

Зборам за бодибилдери за на шоу натпревар
Не за weightlifteri и strongmen кај шо се шо ги занима е да креваат што поголеми тежини

И пак ќе те прашам
Ако он јадеш од трефка до сеа и не го има посакуваното тело значи немал осет колку јаде
Како замислуваш за некој шо нема осет колку се калорични кикирики или шпагети и во кои продукти има протеин во кои јаглехидрат, да знае дали внесува тоа што му е потребно и тоа во потребната количина?
Да броел калории 2 месеца па више да има осет да разберам. Ама на почетник да му каеш "јади од осет" е нонсенсикал
Kaко прво намерно пишав профи вежбачи, нигде не спомнав бодибилдери за на сцена.

Друга работа е што тој "осет" што цело време го спомнуваш не мора да е ништо друго освен постепено намалување на моменталниот внес на храна и зголемување на физичката активност. Ако јаде 3 пунети пиперки и ја држи моменталната тежина што ја држи, сега ќе јаде 2. Ако јаде 5 пати на ден сега ќе јаде 4 пати. Секоја процесирана храна, тестенина и слично ќе ја замени со зеленчук и овошје, храна што има доста растителни влакна. Нема да "пие" калории во форма на сокови со шеќер, млеко, јогурт, алкохол итн. Тоа е common sense и треба да си многу глуп за да мора да броиш калории за да дознаеш што те дебелее. Све ова може постепено и прецизно да се намалува и калибрира со следење на просекот на телесната тежина.

Пак ќе кажам броењето на калории е корисна алатка и практика која што очигледно на многу луѓе им олеснува да дојдат до резултат и им дава некоја претстава на хартија што очигледно на многу од вас им е битна, ама да му кажеш дека ако не брои ќе вежба само за здравје е тоа е нонсенсикал па ти понатака што сакаш кажи.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Броење калории ќе те направи свесен за сите калории во денот што ги внесуваш а не си свесен колку многу се. Додека не почнав да бројам не можев да ослабам и да си ги најдам грешките во исхраната. А башка и некако те мотивира да јадеш колку треба и да се придржуваш до некој режим. Башка на МајФитнесПал има огромна база дури и со МК(балкански продукти) па не треба замарање многу само пишуваш колку грама си изел.
+1 овде
јас пред да почнам да бројам калории не бев свесен што само со кафе 3 пати на ден што го пиев 3во1 внесував 300калории...
едно бонбонче 30кал...:D
 

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Јас лично од прилика знам што колку и што содржи ама сепак се одлучив за мајфитнеспал за полесно да ми е внесувањето. Качив килажа поради работата што ја имав, општо начинот на живот и поради што бев болен одреден период.

Е сега кога вртам нов лист и почнувам со по здрав начин на живот сакам да го направам што е можно подобро затоа се консултирам со вас луѓе со искуство. Друга работа што приметив е одкако почнав да јадам поздрава храна и богата со протеин дневниот внес на калории ми е мноогу помал од предходно како резултат што истата храна не е толку калорична па сакам да прашам каков ќе ми биде резултатот ако ја зголемам дозата на оброкот или да вметнам уште 1 - 2 оброци измеѓу моменталните за да надокнадам на калории?

Поради тоа што имам читано дека и недоволно јадење може да биде контра ефект во врска со зголемувањето на мускулна маса што е логично нели ама не знам дали се важи и кога си на cut.

Edit: Плус уште едно прашање. Од денес сакам да почнам со пиење на протеин како сумплемент па не знам дали е паметно со оглед на тоа што моментално само недела време одам на теретана и сум почетник? Исто кое време е оптимално да го пијам? Еднаш 30 мин пред и уште еднаш 30 мин после тренинг?
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
сакам да прашам каков ќе ми биде резултатот ако ја зголемам дозата на оброкот или да вметнам уште 1 - 2 оброци измеѓу моменталните за да надокнадам на калории?
па колку што разбрав сакаш да ослабнеш, ако сакаш да ослабнеш ке мора да јадеш помалце инаку само преферлување на здрава храна без намалување на дневни калории нема да ти направат многу разлика.
Повеке пати овде по форумов имаме спомнато дека не иде тоа заедно, ако слабееш губиш мускули, неможеш во исто време и да губиш килажа и да ставаш мускул.

Edit: Плус уште едно прашање. Од денес сакам да почнам со пиење на протеин како сумплемент па не знам дали е паметно со оглед на тоа што моментално само недела време одам на теретана и сум почетник? Исто кое време е оптимално да го пијам? Еднаш 30 мин пред и уште еднаш 30 мин после тренинг?
Во веј протеин покрај сам протеин ти ставаат некој аминокиселини што можат да ти бидат користни од почеток да ти ги штедат мускулите и генерално за исхраната, сеа не очекувај многу од тоа пиење на протеин на почеток.

Кога да го пиеш - генерално, нема голема разлика. Само гледај на дневно ниво да внесуваш доволно.
Сеа сите различно викаат некој треба до, некој после а некој и во тек на тренинг )) јас мавам една до, ама зашто одам на тренинг од сабајле и не сакам да јадам многу да не ми биде полн стомак, а втора ја пијам после тренинг ако немам прилика да јадам после тренинг.

Мене инаку веке ми се гади од тој протеин затоа преферирам храна, а протеин го пијам само во случај ако го пропуштам оброк или немам дневно доволно протеин внесено со исхрана.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Протеинот е додаток во исхраната да речеме исто како мултивитамини или слично, без разлика дали вежбаш еден месец или 10 години или пак не вежбаш ако имаш недостаток на протеин во дневниот внес и не можеш доволно да внесеш преку исхрана, можеш слободно да го надополниш со пиење на протеин во прав.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.377
Јас лично од прилика знам што колку и што содржи ама сепак се одлучив за мајфитнеспал за полесно да ми е внесувањето. Качив килажа поради работата што ја имав, општо начинот на живот и поради што бев болен одреден период.

Е сега кога вртам нов лист и почнувам со по здрав начин на живот сакам да го направам што е можно подобро затоа се консултирам со вас луѓе со искуство. Друга работа што приметив е одкако почнав да јадам поздрава храна и богата со протеин дневниот внес на калории ми е мноогу помал од предходно како резултат што истата храна не е толку калорична па сакам да прашам каков ќе ми биде резултатот ако ја зголемам дозата на оброкот или да вметнам уште 1 - 2 оброци измеѓу моменталните за да надокнадам на калории?

Поради тоа што имам читано дека и недоволно јадење може да биде контра ефект во врска со зголемувањето на мускулна маса што е логично нели ама не знам дали се важи и кога си на cut.

Edit: Плус уште едно прашање. Од денес сакам да почнам со пиење на протеин како сумплемент па не знам дали е паметно со оглед на тоа што моментално само недела време одам на теретана и сум почетник? Исто кое време е оптимално да го пијам? Еднаш 30 мин пред и уште еднаш 30 мин после тренинг?
najdobro e da go pijas ednata doza 2 sati posle dorucekot i vtorata doza odma posle treningot. i posle 2 sati jadis,mislam so dobra ishrana 2 pati na den dovolno ti e da go pies,to ti se okolu +50 grama na protein vo tekot na denot. a za pred spienje bi ti preporacal micellar casein :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Leb

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.864
samata cena ke ti kaze kolku e kvaliteten proizvodot! zedov od bsn poracav preku amazon stigna gejnerot za 3 nedeli plativ 450 denari plus trosoci i istiot go poracav od brutal skopje,se e isto i sostojki i vkus i ambalaza i se samo vo mkd 1000 denari e poskap. mal primer. a od my protein na forumi kak osto citam skoro site gi falat proizvodite i se zadovolni. mene edino vkusot ne me bendisa inace sostojkite se odlicni za tie pari.
Цената не игра толкава улога во квалитетот, како и во се и тука плаќаш брендови, Ултимејт откако ги продадоа пред две години не е истиот квалитет од порано, зедов Простар имав мака со мешање, али кога ќе видиш дека Фил Хит и Декстер Џексон ги рекламираат продуктот се шитка колку и да е поскап од другите, народот мисли дека ако пие таков протеин ќе стане како нив.
Втора работа не секогаш ти треба и најчист продукт, т.е нема да имаш голема разлика во резултати ако земаш хидроизолат и концентрат, можеби е првиот подобар и полесен за стомак, но не прави чуда.
Мајпротеин имам цело паковање од 5 отворено и е ОК и се меша добро, а за составот дали е навистина тој од амбалажата може да ти кажат само во лабораторија.[DOUBLEPOST=1489864900][/DOUBLEPOST]
250г стек (едно цело парче) - 70г
3 јајца со 200г урда - 45г
100г кикирики - 25г
500мл млеко - 15г
100г овес - 15г

еве ти 180г без суплементи :)
Го украде со стекот и протеинот, грешка си доколку се ова 250 грама неприготвен стек не достигнува ни 60гр протеин, доколку се работи за зготвени 250грама толку се протеините.[DOUBLEPOST=1489865823][/DOUBLEPOST]
Јас лично од прилика знам што колку и што содржи ама сепак се одлучив за мајфитнеспал за полесно да ми е внесувањето. Качив килажа поради работата што ја имав, општо начинот на живот и поради што бев болен одреден период.

Е сега кога вртам нов лист и почнувам со по здрав начин на живот сакам да го направам што е можно подобро затоа се консултирам со вас луѓе со искуство. Друга работа што приметив е одкако почнав да јадам поздрава храна и богата со протеин дневниот внес на калории ми е мноогу помал од предходно како резултат што истата храна не е толку калорична па сакам да прашам каков ќе ми биде резултатот ако ја зголемам дозата на оброкот или да вметнам уште 1 - 2 оброци измеѓу моменталните за да надокнадам на калории?

Поради тоа што имам читано дека и недоволно јадење може да биде контра ефект во врска со зголемувањето на мускулна маса што е логично нели ама не знам дали се важи и кога си на cut.

Edit: Плус уште едно прашање. Од денес сакам да почнам со пиење на протеин како сумплемент па не знам дали е паметно со оглед на тоа што моментално само недела време одам на теретана и сум почетник? Исто кое време е оптимално да го пијам? Еднаш 30 мин пред и уште еднаш 30 мин после тренинг?
Првата доза пиј ја наутро пред појадокот, а втората дозерка веднаш после тренинг или 15тина минути пред завршување на тренингот.[DOUBLEPOST=1489871339][/DOUBLEPOST]http://generationiron.com/breaking-dallas-mccarver-collapses-prejudging-arnold-classic-australia-drops/
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2014
Мислења
319
Поени од реакции
230
Дали можи некој да ми кажи добра комбинација со трибулус?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom