Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Da, prasanjeto mi bese dali vlijae pozitivno ili negativno vrz muskulniot rast? I po kolku pati e normalno da se ima odnos bez da se izrazi negativno vrz hipertrofijata
Секако дека влијае позитивно ако е во нормална мера, 2-3 пати неделно до 5 најмногу. Над 5 веќе се троши доста енергија сигурно и на мускулите нешто минимално делува, но не размислувај, ако можеш еби и по 20пати неделно.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
најверојатно е болдот, почни да правиш front squats, ако неможеш прави шут или некои други accerories
Проблемот со квадрицепсите е што не можам да ги вежбам без да избегнам болка во коленото што ми е првата причина што почнав да праам low bar - parallel (не ass to grass) squats што сеа не можам да прогресирам. Као во круг.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Проблемот со квадрицепсите е што не можам да ги вежбам без да избегнам болка во коленото што ми е првата причина што почнав да праам low bar - parallel (не ass to grass) squats што сеа не можам да прогресирам. Као во круг.
Од што ти се јави првично болка во колено и каде ?
Дали при било каква активација на квадрицепс ти се јавува болката?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Од што ти се јави првично болка во колено и каде ?
Дали при било каква активација на квадрицепс ти се јавува болката?
Не е нова болкава и при било какво користење на коленото се јавува. Првично ми се јави пред 2-3 години кога почнав да џогирам. Пошто бев спарично активен со трчање технички секој пат кога ќе стигнев некоја дистанца како 10-15 км се јавуваше до степен што после трчање морав со ладна вода да го третирам коленото. Немаше врска ни разлика какви и колку нови патики, ефтини или скапи, земја или цименто, ладно или топло време. Исто ми се јавуваше болката и на планинско трчање кога присуствував.

Го баталив трчањето како спорт скроз и почнав посериозно во теретана, што ми се врати болката кога правев high bar squat, lunge, quad-extension било што што го активира коленото. Бев на матичен земав упат до градска, тој таму ме разглеа ме размрда ме истегна ми рече тоа ти е намалена ти е рскавицата во коленото нема решение чувај си го коленото пошто си млад, единствено “решение“ е инекција во коленото ама не лечи ништо тоа плус скапа е, и не се лажи по суплементи и хербални лекови зошто не се реални и ништо не обновува рскавица.

Проблемот со squat сам си го решив со тоа што го масирам квадрицепсот пред тренинг со foam roller и правам Low bar "box squats" (тој стил само без box) и го почнувам движењето со колковите не со колената за да не ми идат колената многу нанапред (буквално седнувам наназад како на столче). Сеа неам болка од squats само што ете - при големи тежини (за мене) не можам да се кренам рамномерно - како дводелно да ми е движењето, прво нозете ми се исправаат после грбот го исправам. Наводно пошто ми е долниот грб појак па телото се оптимизира да ги користи појаките мускули.

едит: стиснав испрати по грешка допишувам уште
eдит2: done
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
На твое место би барал и рентген снимка од коленото, не само мануелен мускулен и зглобен тест, ако имаш шанса провери си.
Ако ти се јавува болката во прден дел од коленото, компромитиран ти е повеќе ACL-от , ако ти е странично - LCL-от. У било кој од случаите треба да го пазиш.

Како и да е сега за сега дали изведуваш некој тип на warm-up кој би ти подобрил мобилност во зглобовите и/или истегнување за подобрување на флексибилноста и мобилноста ?
Најбитно, колкава ти е флексијата на стапалото во однос на цеваницата без да ја одвоиш петата од земја?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
На твое место би барал и рентген снимка од коленото, не само мануелен мускулен и зглобен тест, ако имаш шанса провери си.
Ако ти се јавува болката во прден дел од коленото, компромитиран ти е повеќе ACL-от , ако ти е странично - LCL-от. У било кој од случаите треба да го пазиш.

Како и да е сега за сега дали изведуваш некој тип на warm-up кој би ти подобрил мобилност во зглобовите и/или истегнување за подобрување на флексибилноста и мобилноста ?
Најбитно, колкава ти е флексијата на стапалото во однос на цеваницата без да ја одвоиш петата од земја?
Изведувам загревање, динамички истегнувања, и foam roller масажа на нозете пред squats. Не разбирам за која флексија прашуваш? Стапалото во однос на цеваницата е скочен зглоб не знам како го поврзуваш со коленото. Башка неам поим ваљда е океј флексијата не ми изглеа ко да сум затегнат ниту сум имал проблем со флексибилност при чучањ.

едит: а го пазам за пазење, загревања, box squats, не правам lunges и quad-extensions, leg day е троа досаден и брз ама тоа е.

Сугестија за зајакнување на квадрицепсот без да го користам коленото? Или не постои нешто такво.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Секако дека влијае позитивно ако е во нормална мера, 2-3 пати неделно до 5 најмногу. Над 5 веќе се троши доста енергија сигурно и на мускулите нешто минимално делува, но не размислувај, ако можеш еби и по 20пати неделно.
ахах од кај овие бројки ги изваде))?
Можда @Demolisher е млад дечко и си го реди по 2-3:drk: пати на ден прегледувајки порнхаб, а сеа ти му кажуваш максимум 5 пати неделно, ке се воздржува ке стане агресивен ке почне да се закачува со други во теретана и ке заврши во затвор или болница :pos:

@Demolisher дркај, имај однос колку сакаш - тоа има или многу мал или никаков ефект на твоите тренинзи, а @ilz незнам од каде нашол некој бројки на нет што генерално немат никаква научна база
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ilz

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Проблемот со квадрицепсите е што не можам да ги вежбам без да избегнам болка во коленото што ми е првата причина што почнав да праам low bar - parallel (не ass to grass) squats што сеа не можам да прогресирам. Као во круг.
Немаш потреба од длабок чучањ, паралелен е сосема доволно за да обликуваш мускулести нозе со солидна димензија, обем. Интензитетот не значи дека по секоја цена мораш да работиш со поголемо оптеретување. Имаш повеќе различни начини на зголемување на интензитетот, кој е важна алка, предуслов за напредување. Зголеми број на повторувања со иста тежина, намали одмор помеѓу серии...некој од нив.
Начинот на кој имаш опишано дека ги изведуваш чучњевите е единствениот правилен начин.
И уште еден совет. Работи мртво, со цел да го зајакнеш долниот дел од грбот. Паралелно, зајакни и стомачна мускулатура и ќе бидеш ОК.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
ахах од кај овие бројки ги изваде))?
Можда @Demolisher е млад дечко и си го реди по 2-3:drk: пати на ден прегледувајки порнхаб, а сеа ти му кажуваш максимум 5 пати неделно, ке се воздржува ке стане агресивен ке почне да се закачува со други во теретана и ке заврши во затвор или болница :pos:

@Demolisher дркај, имај однос колку сакаш - тоа има или многу мал или никаков ефект на твоите тренинзи, а @ilz незнам од каде нашол некој бројки на нет што генерално немат никаква научна база
Абе ок е но да има граница.
А и тешко да може човек толку многу да ебе хахахаха.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Изведувам загревање, динамички истегнувања, и foam roller масажа на нозете пред squats. Не разбирам за која флексија прашуваш? Стапалото во однос на цеваницата е скочен зглоб не знам како го поврзуваш со коленото. Башка неам поим ваљда е океј флексијата не ми изглеа ко да сум затегнат ниту сум имал проблем со флексибилност при чучањ.

едит: а го пазам за пазење, загревања, box squats, не правам lunges и quad-extensions, leg day е троа досаден и брз ама тоа е.

Сугестија за зајакнување на квадрицепсот без да го користам коленото? Или не постои нешто такво.
Мобилноста на скочниот зглоб (поточно дорзифлексијата ) доколку ти е слаба, директно ти влијае на квалитетот на чучњевите и општо здравјето на коленото. Од зглобните и лигаментарните структури е настанат проблемот, од нив и треба да се реши, освен ако не станува збор за скратена тетива, иако верувам дека докторот би го посочил тоа да беше тетивно.
Прати ми ПП ако не ти е проблем во точно у која позиција каде те боли при изведување на ATG чучњеви.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Не е нова болкава и при било какво користење на коленото се јавува. Првично ми се јави пред 2-3 години кога почнав да џогирам. Пошто бев спарично активен со трчање технички секој пат кога ќе стигнев некоја дистанца како 10-15 км се јавуваше до степен што после трчање морав со ладна вода да го третирам коленото. Немаше врска ни разлика какви и колку нови патики, ефтини или скапи, земја или цименто, ладно или топло време. Исто ми се јавуваше болката и на планинско трчање кога присуствував.

Го баталив трчањето како спорт скроз и почнав посериозно во теретана, што ми се врати болката кога правев high bar squat, lunge, quad-extension било што што го активира коленото. Бев на матичен земав упат до градска, тој таму ме разглеа ме размрда ме истегна ми рече тоа ти е намалена ти е рскавицата во коленото нема решение чувај си го коленото пошто си млад, единствено “решение“ е инекција во коленото ама не лечи ништо тоа плус скапа е, и не се лажи по суплементи и хербални лекови зошто не се реални и ништо не обновува рскавица.

Проблемот со squat сам си го решив со тоа што го масирам квадрицепсот пред тренинг со foam roller и правам Low bar "box squats" (тој стил само без box) и го почнувам движењето со колковите не со колената за да не ми идат колената многу нанапред (буквално седнувам наназад како на столче). Сеа неам болка од squats само што ете - при големи тежини (за мене) не можам да се кренам рамномерно - како дводелно да ми е движењето, прво нозете ми се исправаат после грбот го исправам. Наводно пошто ми е долниот грб појак па телото се оптимизира да ги користи појаките мускули.

едит: стиснав испрати по грешка допишувам уште
eдит2: done
Сеа незнам што ти е со колено ама еве другар ми имаше исто проблем со колено(фудбалер), тука го дупчеле доктори она ова, сакале да му стават шипка во колено и цел живот инвалид. Отиде во странство, му ставиле диагноза повреден мениск, операција, реабилитација околу една година и сеа трча скока, нема никакви болки. Кај нас бате доктори посебно за спортска медицина тапа се, јас имав повреда на рамо ме болеше од секоја физичка активност, кај не бев ништо не знаат, полека со пливање, мали тегови, справи се реабилитирав ама и сега избегнувам големи тежински тренинзи за рамо. Ама таа стратегија за колено мислам не важи оти нема таму мускули што можеш да ги набилдаш и да го држат како за рамо или грбот например, така што една солуција ти е да си најдеш добар доктор, ама кај нас тежко некој упатен да најдеш... сеа за тренинг сам одлучувај, размисли дали вреди болката и веројатно идното влошување на состојбата на коленото за да имаш подебели нозе
чувај се бро
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Zdravo, mozi nekoj sho ima iskustvo licno i vreme da mi objasni nekoj raboti...
Momentalno sum 95 kg a sakam da bidam 80, ama ne sakam da drzam dieta posebna tuku da jadam zdravo pametno i redovno da treniram.
Planot mi e da variram so hidratite za da ne go usporam metabolizmo so cudni dieti.
Ishrana mi se sostoi od 2 x 5 jajca 2 x 150-200 stek, tuna a od suplementi isolate, casein bca i tribulus momentalno, od utre ke si zemam i clenbuterol.
Pomos mi treba okolu variranjeto so hidratite, znaci visoko, sredno, nisko, bez hidrati i repeat da bidat hidrati od oriz kompir ama po kolku? za mojata tezina i mojata cel...
Detalno ako mozi nekoj da mi kazi kolku grama koj den hidrati pred gotvenje na hranata primer 100 g oriz, 80 hidrati bla bla. .. Fala mnogu.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Како бе кленобутерол ќе земеш.
Добро бе со кој маалски лифтер зборите за здрав живот?
 

L1quiD

Only Trees Grow Naturally
Член од
17 мај 2010
Мислења
139
Поени од реакции
108
Има и подобра (ако не и најдобра алтернатива) на кленбутеролот која дава дефинитивно исти резултати според мое искуство, а го има во речиси секоја аптека и е евтино и без нималку странични ефекти како кленбутеролот. - Салбутамол (таблети).
*Во никој случај не ја охрабрувам неговата употреба, но кога веќе некој се решил, нека го земе истово во предвид бидејќи може далеку повеќе да се толерира и со многу помалку странични ефекти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom