Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Сака да биде како Саша Ковачевиќ.
Како треба да вежба тогаш?
Нека ни прати слика од Саша и него и ќе му кажам што и како. Ама само нему. Ти, безпари повеќе совет не добиваш. А дали ќе биде сплит или не, тоа нема врска со реалност.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Кои комбинации на мускулни групи за тренинг се најдобри?
Гради, квадрицепс, рамо, трицепс - Понеделник, Четврток
Грб, задна ложа, листови, бицепс - Вторник, Петок
Стомачни - Среда, Сабота
За секоја мускулна група 1-2 вежби 3-4 серии со 4 до 8 повторувања.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Кои комбинации на мускулни групи за тренинг се најдобри?
Гради, квадрицепс, рамо, трицепс - Понеделник, Четврток
Грб, задна ложа, листови, бицепс - Вторник, Петок
Стомачни - Среда, Сабота
За секоја мускулна група 1-2 вежби 3-4 серии со 4 до 8 повторувања.
Зашо да се усложува златен PPL - зашто ден само за стомак. Колку мрзлив ден е тоа да треба да се мкнеш до теретана за само стомак да извежбаш ко пичица у хеланки и да си идеш дома, а другите 2 дена да те цедат скватс и бенч или грб у ист тренинг.

PPLPPLR
или
PPLRPPLR

А пошо ме мрзи да разложувам имаше еден мн добар ппл сплит пишан на еден форум странски и сеа ќе го ископирам

еден форум напиша:
Push:

- Flat barbell bench 3x5
- Military press 3x5
- Flat/decline DB press OR incline DB press 3x8
- Side lateral raise 3x8-12
- Overhead tricep extension 3x8-12
- Barbell shrug 2x12-15

Pull:

- Deadlift 1x3-5
- Barbell or pendlay row 3x5
- Pull-up or chin-up 4x6-8
- Curl of your choice 3x8-12
- Face pull 3x15-20

Legs (and abs):

- Back squat 3x5
- Front squat 3x6-8
- Hamstring curl 4x8-12
- Standing calf raise 4x12-15
- Weighted decline crunch 3x8-12
- Stomach vacuum OR plank (for your core stabilizers) x 2 sets
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Хммм.. у право си
Многу пологичен распоред има тој ппл сплит. :D
 
Член од
23 декември 2015
Мислења
51
Поени од реакции
2
Како сексуалната возбуда влијае врз градењето мускулна маса?
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Како сексуалната возбуда влијае врз градењето мускулна маса?
Физиолошки не ти менува многу.
Едино психолошки, ако те мотивира тој тип на нешта да прогредираш, па по пасивен механизам да влијае на мускулен раст.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
@Myers @Gjoroski

Совет за како да ја подобрам формата на squat кога праам со 85-90% max effort.

Проблемот ми е што при тие тежини, спуштањето ми е супер, длабочината ми е супер, грбот ми е рамен, стомакот стегнат, колениците во иста насока со прстите, ама кога се кревам побрзо ми се исправаат нозете него што ми се исправа грбот - и движењето почнува да наликува на good morning него на squat.

Ова ми се дешава само при големи тежини кога пробувам да пробијам плато. Некои викаат не е лошо, некои се држат за глава мислат кичма ке ебам, некои викаат квадрицепсите ти се слаби, итн итн.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
@Myers @Gjoroski

Совет за како да ја подобрам формата на squat кога праам со 85-90% max effort.

Проблемот ми е што при тие тежини, спуштањето ми е супер, длабочината ми е супер, грбот ми е рамен, стомакот стегнат, колениците во иста насока со прстите, ама кога се кревам побрзо ми се исправаат нозете него што ми се исправа грбот - и движењето почнува да наликува на good morning него на squat.

Ова ми се дешава само при големи тежини кога пробувам да пробијам плато. Некои викаат не е лошо, некои се држат за глава мислат кичма ке ебам, некои викаат квадрицепсите ти се слаби, итн итн.
Крени глава горе високо, затегни задник и притисни на цело стапало, со што поголем дел од тежината префрли го на задниот дел од стапалото, не на прсти.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
@Myers @Gjoroski

Совет за како да ја подобрам формата на squat кога праам со 85-90% max effort.

Проблемот ми е што при тие тежини, спуштањето ми е супер, длабочината ми е супер, грбот ми е рамен, стомакот стегнат, колениците во иста насока со прстите, ама кога се кревам побрзо ми се исправаат нозете него што ми се исправа грбот - и движењето почнува да наликува на good morning него на squat.

Ова ми се дешава само при големи тежини кога пробувам да пробијам плато. Некои викаат не е лошо, некои се држат за глава мислат кичма ке ебам, некои викаат квадрицепсите ти се слаби, итн итн.
најверојатно е болдот, почни да правиш front squats, ако неможеш прави шут или некои други accerories
 
Член од
23 декември 2015
Мислења
51
Поени од реакции
2
Не го разбирате што прашува?

@Demolisher го покачува тестостеронот малку: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21165688. Не сум сигурен колку тоа има директен бенефит за мускулната маса.
Da, prasanjeto mi bese dali vlijae pozitivno ili negativno vrz muskulniot rast? I po kolku pati e normalno da se ima odnos bez da se izrazi negativno vrz hipertrofijata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom