Бодибилдинг суплементи

Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Минатата недела почнав во теретана. Целта ми е слабеење некои 10 -15кг. Сменив начин на исхрана, исфрлив леб, благо. Одам четири пати неделно, пола саат кардио вежби(точак, орбитрек...) и после тоа уште пола саат на справи. Сакам да ве прашам пошто немам ич искуство дали треба да пијам нешто за согорување масти. Значи примарна цел ми е намалување на тежина.

од нутри шоп ми понудија ова:
Може да се направи комбинација од термогени топачи на масти составени од екстракти кои го забрзуваат метаболизмот и даваат енергија во комбинација со Л-карнитин кој ги транспортира мастите во телото и ги користи како енергија
Термогените топачи се термо спид хардкоре 30капсули - 390ден се пијат 2 капсули дневно 1 наутро и 1 пред тренинг

Давајте некој совет :)
Ја го зимав термо спеед екстрим, го иам пробано и хардкор но имаше големи количини екстрати од пиперки и ми делуваа лошо на желудникот бидејќи вежбав по 3 саати од оброк, екстрим не ми правеа проблеми. Не очекувај ништо прочитај состав и ќе видиш дека нема апсолутно ништо што праи wow за слабеење ама ги земав јас ко еден вид pre-workout има екстрати од зелен чај и кофеин така да ќе имаш енергија повеќе да речеме. L-carnitine го сметат ко пласебо не е толку многу истражен за разлика од креатин да речеме кој сигурно делува.. го користев и јас и неможам да ти кажам дали делува или не. Би ти препорачал да се загрееш едно 10 минути со било која справа за кардио, па да вежбаш што ќе вежбаш тегови и после да завршиш со јако кардио и гледај да не е тоа вртење со иста јачина 20-30 минути туку расчитај како да правиш HIIT(high intensity interval training) со точакот орбитрекот или што и да користиш. За исхрана и јас препорачувам ниско јаглехидратна диета хроно/кето и на ова се уште да убациш intermittent fasting... резултати ќе имаш со сигурност. Само ако ова ти е прв пат да вежбаш и да слабееш лесно е да мислиш дека многу вежбаш и дека многу може/треба да јадеш, мора да си во калориски дефицит за да слабееш затоа совет симни си My fitness pal и почни да броиш калории.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Зошто грешка?
Најдобро се топат масти кога имаш низок внес на јаглехидрати.
Delumno se soglasuvam so Macedonian97
Pocetnici se tolku golemi grevovi i imaat nizok work capacity so ako im gi skratis jaglehidratite ima da kolabriraat, da im se vrti i povrakja i da se otkazat
Realnosta e deka oni treba prvite 2-3 meseca cisto da se pojavuvaat u teretana i da vezbaat kolku mozat od se po malce, navika da stvorat + teloto da se navikne, i formata na vezbite da ja usovrsat, i da ne se umaraat so kalorii i suplementi, samo da jadat po nekoj opst rezim kao ne smee blago, alkohol, gricki, toj muabet
Posle toa koa ke nabijat malku iskustvo moze so nekoja eksli planirana rutina da se pocne i so slightly namalen vnes na kalorii (deficit, ako im e do slabeenje ofc) i tuka vekje da se sledi progress and shit
Tek posle i ovaa faza idat onie hardkor cistenja so 0 carbs i topaci
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Дали треба да се пријавува на граница ако се пренесуват суплементи? Сакам да земам веј протеини од солун пошто се дупло поевтини.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Дали треба да се пријавува на граница ако се пренесуват суплементи? Сакам да земам веј протеини од солун пошто се дупло поевтини.
Зависи од границата, од Бугарија не сум имал проблем. Колкава количина? Со кола или бус ќе одиш? Дај линк ако не ти е мака од продавницата да видам што имаат на понуда.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Зависи од границата, од Бугарија не сум имал проблем. Колкава количина? Со кола или бус ќе одиш? Дај линк ако не ти е мака од продавницата да видам што имаат на понуда.
https://www.musclebody.gr
Некој суплементи на страницата не ги пиши дека се на попуст а во продавницата се на попуст. Братми беше во саботата вели од секоја фирма има суплементи. Иначе планираме да одиме со автобус преку агенција. Од сараево зедов глутамин и немаше никаков проблем ама со грциве не се знај.
Планирам да земам веј 1500 грама од универзал нутришн.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
https://www.musclebody.gr
Некој суплементи на страницата не ги пиши дека се на попуст а во продавницата се на попуст. Братми беше во саботата вели од секоја фирма има суплементи. Иначе планираме да одиме со автобус преку агенција. Од сараево зедов глутамин и немаше никаков проблем ама со грциве не се знај.
Планирам да земам веј 1500 грама од универзал нутришн.
Не е ни до бугарите, ни до грците, ни до босанците, туку е до нашите. На грците многу им е гајле што изнесуваш од нивната држава, битно им е што внесуваш и спротивно на тоа на нашите им е битно да не шверцаш нешто во државата...
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
До некаде си во право. Сепак, не им е баш сеедно што им изнесуваш од државата. Ама, во конкретниов случај, побитно им е на нашите што ќе внесеш, во која вредност е тоа, за да те царинат и оданочат, како и секој регуларен увоз.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.495
Поени од реакции
4.056
Јас купувам од xtr.gr . Солун е 130, Скопје 165км од Струмица :icon_lol: На блек фрајдеј имаа многу убави попусти и вреди да се искористат, иначе на Дојран еднаш имав мал проблем за 3-4 производи. Се објаснувавме, ама им покажав фискална колку пари коштат, дека не е ништо страшно и дека е исклучиво за сопствена употреба и поминав.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
https://www.musclebody.gr
Некој суплементи на страницата не ги пиши дека се на попуст а во продавницата се на попуст. Братми беше во саботата вели од секоја фирма има суплементи. Иначе планираме да одиме со автобус преку агенција. Од сараево зедов глутамин и немаше никаков проблем ама со грциве не се знај.
Планирам да земам веј 1500 грама од универзал нутришн.
Вака не ми изгледа дека се драстично пониски цените и тука на акции се наоѓаат истите, па дури и поефтини.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Вака не ми изгледа дека се драстично пониски цените и тука на акции се наоѓаат истите, па дури и поефтини.
А гиро и кафе во Солун, јужна Македонија...по нивно централна :)
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Дали вредат парите што ги дадов на овие две?


И едно друго прашање оваа БЦАА на ОН има рок до фебруар оваа година а имам можда околу 200 преостанати таблети дали е лошо да ги пијам една две недели по истек на рокот има некој некое слично искуство
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Дали вредат парите што ги дадов на овие две?


И едно друго прашање оваа БЦАА на ОН има рок до фебруар оваа година а имам можда околу 200 преостанати таблети дали е лошо да ги пијам една две недели по истек на рокот има некој некое слично искуство
Убаво што се пофали, само не се пофали колку пари си ги платил? Инаку хорс пауер е ок преворкаут али онака просек, а протеинот е еден од најдобрите на пазарот.
Немаш гајле испиј ги.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Дали вредат парите што ги дадов на овие две?


И едно друго прашање оваа БЦАА на ОН има рок до фебруар оваа година а имам можда околу 200 преостанати таблети дали е лошо да ги пијам една две недели по истек на рокот има некој некое слично искуство
И по 1 година да ги пиеш немаат гајле нема да се расипат, а и посекако од BCAA нема да осетиш ништо.

Хорсот е океј, а не знам зошто си зел изолат..
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Дали вредат парите што ги дадов на овие две?


И едно друго прашање оваа БЦАА на ОН има рок до фебруар оваа година а имам можда околу 200 преостанати таблети дали е лошо да ги пијам една две недели по истек на рокот има некој некое слично искуство
Ke te fajka proliv od bcaa ako isteci rokot. Sodrzat nekoja kiselina za da ne se ronat tabletite mada nisto strasno.
Izolatot ti e odlicen. Od ultimate kaj bado gi zede?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Што е ова по продавнициве, 1000 фирми почнале да увезуваат за протеин, ни гугле нема слушнато за некои :D

Шала на страна, овој го има некој земано?
https://hardcoreshop.mk/shop/sale-2x-whey-grand-2x-700gr/
Не можам аминокиселински состав да најдам, а вака за парите не ми е скап колку да пијам после тренинг, гледам пишува демек микс концентрат+изолат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom