Бодибилдинг суплементи

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Иначе мислам дека не е докажано дека одма после тренинг мора да надополниш со храна богата со протеини, можеш и слободно 2-3 саати после тренинг, и ако имаш јадење богато со протеини пред тренинг ќе ти завршит работа.

Бцаа за време на тренинг и тоа ако вежбаш гладен, иако и тоа не е докажано како најисплатлив начин.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
6 декември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
5
Веднаш по тренинг која е најдобра комбинација од овие?
1. Креатин + протеин + декстроза
2. Креатин + протеин
3. креатин + декстроза
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.365
Веднаш по тренинг која е најдобра комбинација од овие?
1. Креатин + протеин + декстроза
2. Креатин + протеин
3. креатин + декстроза
Eve ti go odgovorot. https://youtu.be/Ek3FaIKbbY4 dekstroza i kreatin odma posle trening a whey mejgu obroci. Vo 1 sat teloto iskoristuva od 8 do 12gr. Protein. Go citav vo stara kniga od gladijatori.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Веднаш по тренинг која е најдобра комбинација од овие?
1. Креатин + протеин + декстроза
2. Креатин + протеин
3. креатин + декстроза
Eve ti go odgovorot. https://youtu.be/Ek3FaIKbbY4 dekstroza i kreatin odma posle trening a whey mejgu obroci. Vo 1 sat teloto iskoristuva od 8 do 12gr. Protein. Go citav vo stara kniga od gladijatori.
Зависи што внесуваш и колку му е потребно на телото да го обработи па да го апсорбира исто тука имаш и други процеси што влијаат на тоа... Од понудениве опции најдобар ефект би требало да има креатин + декстроза, после тренинг...
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Имам неколку прашања
Кои суплементи се најдобри за земање а немаат негативни ефекти? Потребна ми е маса и не одам долго в'теретана (окулу 5 месеци) - Дали е добро да земам креатин или preworkout/кафеин, декстоза (за после вњжбање)? Или пак да одам на гејнер / протеини.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Имам неколку прашања
Кои суплементи се најдобри за земање а немаат негативни ефекти? Потребна ми е маса и не одам долго в'теретана (окулу 5 месеци) - Дали е добро да земам креатин или preworkout/кафеин, декстоза (за после вњжбање)? Или пак да одам на гејнер / протеини.
Ниеден нема негативен ефект.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Имам неколку прашања
Кои суплементи се најдобри за земање а немаат негативни ефекти? Потребна ми е маса и не одам долго в'теретана (окулу 5 месеци) - Дали е добро да земам креатин или preworkout/кафеин, декстоза (за после вњжбање)? Или пак да одам на гејнер / протеини.
Земи си креатин, протеин и добар preworkout или пак пиј кафе пред тренинг. Гејнер не ти треба џабе фрлање пари е тоа според мене. Но прво и најважно ти е да имаш средена исхрана , без средена исхрана суплементите нема многу да ти помогнат.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
33
Поени од реакции
9
Posle trening dobra li je ova kombinacija: kreatin, glutamin, whey protein, bcaa, taurin, arginin, beta alanin, 50 grama dextrose, vitamin c se zaedno smesano u litro voda?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Имам неколку прашања
Кои суплементи се најдобри за земање а немаат негативни ефекти? Потребна ми е маса и не одам долго в'теретана (окулу 5 месеци) - Дали е добро да земам креатин или preworkout/кафеин, декстоза (за после вњжбање)? Или пак да одам на гејнер / протеини.
1. Протеин како додаток во исхраната се зема само доколку не си во можност да го внесиш преку редовната исхрана.
2. Preworkout и кофеин не е исто, preworkout-от е Nitric Oxidе Booster, кој ги содржи следниве состојки т.е најчести се: аргинин, кофеин, бета-аланин, креатин и тирозин во некои ќе најдеш и БЦАА...
- За почеток доволно би ти било еспресо пред тренинг со бета аланин.
3. Декстроза со креатин после тренинг ти е квалитетен напиток...
4. Избегнувај производи како што се гејнерите и диет производите...

@T0NI

Posle trening dobra li je ova kombinacija: kreatin, glutamin, whey protein, bcaa, taurin, arginin, beta alanin, 50 grama dextrose, vitamin c se zaedno smesano u litro voda?
НЕ.

Добра комбинација за postworkout ти е:
1. Декстроза и креатин.
2. Декстроза, креатин БЦАА и малце Бета-Аланин.

Добра комбинација за preworkout ти е:
1. Бета-Аланин, Л-Аргинин, БЦАА, Таурин и витамин Ц. Исто можеш да додадеш и кафе...

Добра комбинација пред спиење:
1. Whey протеин.
Добра комбинација после спиење ти е:
1. Л-Глутамин и витамин Ц.
 
Последно уредено:

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Земи си креатин, протеин и добар preworkout или пак пиј кафе пред тренинг. Гејнер не ти треба џабе фрлање пари е тоа според мене. Но прво и најважно ти е да имаш средена исхрана , без средена исхрана суплементите нема многу да ти помогнат.
Подобро гејнер, од preworkout, ако е базиран само на кофеин. И што ако се напие кафе пред тренинг?![DOUBLEPOST=1528874695][/DOUBLEPOST]
1. Протеин како додаток во исхраната се зема само доколку не си во можност да го внесиш преку редовната исхрана.
2. Preworkout и кофеин не е исто, preworkout-от е Nitric Oxidе Booster, кој ги содржи следниве состојки т.е најчести се: аргинин, кофеин, бета-аланин, креатин и тирозин во некои ќе најдеш и БЦАА...
- За почеток доволно би ти било еспресо пред тренинг со бета аланин.
3. Декстроза со креатин после тренинг ти е квалитетен напиток...
4. Избегнувај производи како што се гејнерите и диет производите...

@T0NI


НЕ.

Добра комбинација за postworkout ти е:
1. Декстроза и креатин.
2. Декстроза, креатин БЦАА и малце Бета-Аланин.

Добра комбинација за preworkout ти е:
1. Бета-Аланин, Л-Аргинин, БЦАА, Таурин и витамин Ц. Исто можеш да додадеш и кафе...

Добра комбинација пред спиење:
1. Whey протеин.
Добра комбинација после спиење ти е:
1. Л-Глутамин и витамин Ц.
Која е разликата помеѓу декстроза и 'гејнер'?!
Што ќе му е сурутка пред спиење (whey) ако во текот на денот внесува доволна количина на протеини?
BCAA за ако предлог по тренинг и 'малце' beta alanine...
Ова, BOOSTER, страшно звучи, ама ништо од сето тоа погоре напишано нема да те бустне, како што звучи. Ако не сте спремни за тренинг, не гледам потреба од еспресо или било кое кафе.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom