Бодибилдинг суплементи

Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Што да се избере од овие два, или некој трет можеби ( земаќи предвид цена квалитет вкус)?!? image_1.JPG
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Како е најдобро да се користи креатин, кога поточно да се пие, дали насабајле-пред тренинг или пред тренинг-после тренинг. Инаку имам од BioTech 100% Creatine Monohydrate. И деновите во кои се одмара дали да се пие или не. Инаку го сврзав со глутамин и протеин. Дали исто така би било добро да се додаде декстроза на ова?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Како е најдобро да се користи креатин, кога поточно да се пие, дали насабајле-пред тренинг или пред тренинг-после тренинг. Инаку имам од BioTech 100% Creatine Monohydrate. И деновите во кои се одмара дали да се пие или не. Инаку го сврзав со глутамин и протеин. Дали исто така би било добро да се додаде декстроза на ова?
Креатинот не е многу битно во кој дел од денот, колку што е битно секојдневно без разлика дали вежбаш или не да земаш по една лажичка, или 5 грама.

Мојот предлог е доколку пиеш по две дози протеин, една насабајле (со оброк житарки со млеко, или нешто слично) втората по тренинг со 40-50 грама декстроза, и додади го креатинот.
Глутаминот земај го пред спиење и/или во било кој друг дел од денот.
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Креатинот не е многу битно во кој дел од денот, колку што е битно секојдневно без разлика дали вежбаш или не да земаш по една лажичка, или 5 грама.

Мојот предлог е доколку пиеш по две дози протеин, една насабајле (со оброк житарки со млеко, или нешто слично) втората по тренинг со 40-50 грама декстроза, и додади го креатинот.
Глутаминот земај го пред спиење и/или во било кој друг дел од денот.
До вчера ми беше фазата на полнење, земав по 20г дневно, сега намалувам на 10г креатин, распределени по 5г. Инаку пијам протеин еднаш дневно само после тренинг, внесот друг за протеини го земам од храна. Глутамин пијам пред и после тренинг по 1 дозерка. Е сега на упатството на креатинот ми пишување да го пијам пред и после тренинг, но прочитав најразлични шеми за пиење и не знам како да продолжам или нема некое си големо значење, важно да има 5г пред тренинг?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
19.642
До вчера ми беше фазата на полнење, земав по 20г дневно, сега намалувам на 10г креатин, распределени по 5г. Инаку пијам протеин еднаш дневно само после тренинг, внесот друг за протеини го земам од храна. Глутамин пијам пред и после тренинг по 1 дозерка. Е сега на упатството на креатинот ми пишување да го пијам пред и после тренинг, но прочитав најразлични шеми за пиење и не знам како да продолжам или нема некое си големо значење, важно да има 5г пред тренинг?
Ако веќе си се "наполнил", доволно ти е 5гр. после тренинг во комбинација со дозерка протеин + дозерка декстроза. И не заборавај да пиеш многу вода во текот на денот, во спротивно матер ќе им ебеш на бубрезите.
 
Член од
12 јули 2009
Мислења
119
Поени од реакции
60
Дали можам да најдам во мак xtreme gainer? Го имаше едно време во бт ама сега гледам слабо.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
234
Поени од реакции
141
Vo posledno vreme me bolat zglobovite (kolenata,laktovite) koga treniram. Dali imal nekoj vakov problem? i dali znae nekoj nekakvi preparati za ovoj problem? pozdrav
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Како е најдобро да се користи креатин, кога поточно да се пие, дали насабајле-пред тренинг или пред тренинг-после тренинг. Инаку имам од BioTech 100% Creatine Monohydrate. И деновите во кои се одмара дали да се пие или не. Инаку го сврзав со глутамин и протеин. Дали исто така би било добро да се додаде декстроза на ова?
Јас го пијам на 2пати во денот по 3 грама констатно (имам такво дозерче од 3грама) 1 дозерка наутро во раствор од 2лажици мед со вода или пак во некој домашен сок, и после тренинг исто со сок некој или пак со вода). Не ти треба пред тренинг бидејќи не е преворкаут па да го пиеш тогаш, во овие 2 периоди што ти ги пишав најдобро се апсорбира (наутро нагладно пиј го пола саат до саат пред било каков оброк).[DOUBLEPOST=1393799191][/DOUBLEPOST]
Некој да сподели искуство со новиот хорсе ? horsepower x
Не е нешто сјајно го пие моментално другар мој и не е воодушевен за парите, го зеде 3200денари мислам али незнам од каде.
Провери во продавницата од ултимејт што е пред после ујп кон собрание кога одиш од десна страна има, види таму, но многу скапо држат на цени и најдобро ти е или од бугарија од сила бг или од друго место да си бараш за поефтина варијанта или некој друг пумпач кога си решил да фрлаш пари за него.
Од мене добра и ефтина комбинација за сам дома да ја направиш за преворкаут таурин 1 таблета + (лажица нескафе и малку пепси сок).
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ефтин пијалок за пред вежбање.
Сода бикарбона,кафе,бета аланин+креатин монохидрат.
Имам 100 дозерки вака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom