Бодибилдинг суплементи

Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.090
Поени од реакции
2.745

Една пофалба за протеинов, најдобар до сега од оние што сум ги пиел

Лесен за пиење, убав вкус, многу лесно се раствора и најбитно немам гасови и сл зафрканции
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
733
Поени од реакции
389
Колку литри вода се пие ако се зема 5г креатин ?
И некој нешто да пише за лоадинг фаза но по можност од искуство и колку вода оди со тоа
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.656
Поени од реакции
3.728
Колку литри вода се пие ако се зема 5г креатин ?
И некој нешто да пише за лоадинг фаза но по можност од искуство и колку вода оди со тоа
Би ти препорачал минимум 3-3.5л вода, а не би ти препорачал да правиш лоадинг.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.406
Колку литри вода се пие ако се зема 5г креатин ?
И некој нешто да пише за лоадинг фаза но по можност од искуство и колку вода оди со тоа
Voda pies isto,nema nisto posebna razlika nitu potreba vo pienje odpojke voda koga koristis kreatin. Pies 5gr. posle trening ili pred trening ili mozes 5gr pred i 5gr odma posle trening.
Voda pies 3-3.5L na den zavisi od potrebata.
Kreatinot samo zadrzva voda intramuskularno i nisto pojke. Mozes da si zemes Createn ili Creatin Etil Ester bezvoden kreatin koj ne zadrzva voda.
 
Член од
7 март 2020
Мислења
15
Поени од реакции
8
Здраво друштво
Почетник сум во теретана, имам така скромно атлетско изградено тело но не од теретана туку од други спортови.
Целта ми е да истакнам и зголемам мускули без претерување и немам потреба да слабеам.

Досега не сум пиел никакви суплементи и додатоци протеини во прав или слично, така што за мене сето ова е непознато. Немам навика да готвам протеински оброци, па би сакал да добијам од вас совет што би препорачале од суплементи/протеини според мојава ситуација и цели.

И ако може препорака кој бренд/производ го препорачувате.
Благодарам однапред.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.406
Здраво друштво
Почетник сум во теретана, имам така скромно атлетско изградено тело но не од теретана туку од други спортови.
Целта ми е да истакнам и зголемам мускули без претерување и немам потреба да слабеам.

Досега не сум пиел никакви суплементи и додатоци протеини во прав или слично, така што за мене сето ова е непознато. Немам навика да готвам протеински оброци, па би сакал да добијам од вас совет што би препорачале од суплементи/протеини според мојава ситуација и цели.

И ако може препорака кој бренд/производ го препорачувате.
Благодарам однапред.
Ич друже да не почнуваш со тренинзи кога немаш намера да готвиш оброци пошто тело се прави во теретана,кујна и кревет.
 
Член од
7 март 2020
Мислења
15
Поени од реакции
8
Ич друже да не почнуваш со тренинзи кога немаш намера да готвиш оброци пошто тело се прави во теретана,кујна и кревет.
Фала друже еве сега ќе откажам претплата и не вежбам веќе.
Според тебе ваљда подобро е да не вежбам воопшто ако не готвам оброци отколку да вежбам и пак да се хранам исто.
Ако немам навика можеби има некој да препорача што најбрзо подготвува па да почнам и јас.

Ако имаш да кажеш совет кажи ако не не одмагај.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.406
Фала друже еве сега ќе откажам претплата и не вежбам веќе.
Според тебе ваљда подобро е да не вежбам воопшто ако не готвам оброци отколку да вежбам и пак да се хранам исто.
Ако немам навика можеби има некој да препорача што најбрзо подготвува па да почнам и јас.

Ако имаш да кажеш совет кажи ако не не одмагај.
Ako ti e celta da gradis muskulna masa ke moras da se hranis. Eve na primer mozis da treniras 3 pati nedelno Push,Pull,Legs.
Vo push day imas gradi,ramo i triceps.
5 vezbi za gradi,4 za ramo i 3 za triceps.
Co Pull day imas grb,trapez,biceps. 6 vezbi grb, 2 vezbi trapez i 2 vezbi biceps.
Legs day 6-7 vezbi za noze.
Imaj 3 obroci: Dorucek,rucek i vecera.
Dorucekot neka ti bidi 6-8 vareni belki ili omlet mozis da si napravis i eden sejk whey so ovez,banana,mleko. Ako nemas vreme da spremis,mozis da si napravis proteinski sejk ili cornflex so whey ili ovezna kasa so whey.
Rucekot belo pilesko meso so kompir ili testenina. Ako nemas vreme da spremis mozes da si zemes gotova hrana ima vo vero,ramstor ili bilo koj market so drzi gotovi jadenja.
Vecerata telesko meso so makaroni ili tuna so makaroni. Pred spienje whey protein i edna raka lesnik. Od prilika na vakov nacin ke imas moznost da napreduvas ali ke moras da si napravis matematika so ti se isplajka najmnogu.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.584
Поени од реакции
2.178
Ako ti e celta da gradis muskulna masa ke moras da se hranis. Eve na primer mozis da treniras 3 pati nedelno Push,Pull,Legs.
Vo push day imas gradi,ramo i triceps.
5 vezbi za gradi,4 za ramo i 3 za triceps.
Co Pull day imas grb,trapez,biceps. 6 vezbi grb, 2 vezbi trapez i 2 vezbi biceps.
Legs day 6-7 vezbi za noze.
Imaj 3 obroci: Dorucek,rucek i vecera.
Dorucekot neka ti bidi 6-8 vareni belki ili omlet mozis da si napravis i eden sejk whey so ovez,banana,mleko. Ako nemas vreme da spremis,mozis da si napravis proteinski sejk ili cornflex so whey ili ovezna kasa so whey.
Rucekot belo pilesko meso so kompir ili testenina. Ako nemas vreme da spremis mozes da si zemes gotova hrana ima vo vero,ramstor ili bilo koj market so drzi gotovi jadenja.
Vecerata telesko meso so makaroni ili tuna so makaroni. Pred spienje whey protein i edna raka lesnik. Od prilika na vakov nacin ke imas moznost da napreduvas ali ke moras da si napravis matematika so ti se isplajka najmnogu.
Шо напрај и ти, 12 вежби еден тренинг, ако прави по 3 серии ѕоа се 36 серии. Нема ни пола од нив да ги одработи како што треба.

Иначе тамам со е пуш, пул, легс за почетник.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Член од
7 март 2020
Мислења
15
Поени од реакции
8
Ako ti e celta da gradis muskulna masa ke moras da se hranis. Eve na primer mozis da treniras 3 pati nedelno Push,Pull,Legs.
Vo push day imas gradi,ramo i triceps.
5 vezbi za gradi,4 za ramo i 3 za triceps.
Co Pull day imas grb,trapez,biceps. 6 vezbi grb, 2 vezbi trapez i 2 vezbi biceps.
Legs day 6-7 vezbi za noze.
Imaj 3 obroci: Dorucek,rucek i vecera.
Dorucekot neka ti bidi 6-8 vareni belki ili omlet mozis da si napravis i eden sejk whey so ovez,banana,mleko. Ako nemas vreme da spremis,mozis da si napravis proteinski sejk ili cornflex so whey ili ovezna kasa so whey.
Rucekot belo pilesko meso so kompir ili testenina. Ako nemas vreme da spremis mozes da si zemes gotova hrana ima vo vero,ramstor ili bilo koj market so drzi gotovi jadenja.
Vecerata telesko meso so makaroni ili tuna so makaroni. Pred spienje whey protein i edna raka lesnik. Od prilika na vakov nacin ke imas moznost da napreduvas ali ke moras da si napravis matematika so ti se isplajka najmnogu.
Ти благодарам (y)
Оваа исхрана е ок за мене. И да, целта ми е градење чиста мускулна маса.

Значи освен whey од додатоци друго не читам за препорака?
И патем препорака за whey? Изолат или концентрат? Кој бренд и од кој shop?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.527
Поени од реакции
6.178
Ти благодарам (y)
Оваа исхрана е ок за мене. И да, целта ми е градење чиста мускулна маса.

Значи освен whey од додатоци друго не читам за препорака?
И патем препорака за whey? Изолат или концентрат? Кој бренд и од кој shop?
Земи си и креатин.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.406
@GreenRoot So dobar nacin na izvedba na vezbite i dovolno odmor pomejgu serii treningot mozi da se izraboti celosno. Pretezno vezbite vo splitor PPL se delat na 2 treninzi za da se rasteretat seriite no ako se nema vreme za 5 treninzi vo nedelata togas ovaj nacin e dobar. No koga vejke sme kaj split treninzi poarno e bro split negoli ppl. Ali se zavisi do celta. Inace za pocetnik ne e bas preporaclivo ppl.
@Roche
Nemora da e izolat,zemisi koncetrar nekoj pokvaliteten i ke ti brka rabota. Na primer:
Biotech 100%whey
Trec Whey 100
Dymatize whey 100
Galvanize whey
Optium Nitrition whey
Multiphase whey
Azgard nutrition
My protein... Ovie ti se ok i so cena i vo sostav. Popusti davaat stalno.
Inace mozes da gi najdes vo hardcoreshop
Pbc
NutriFit
Brutal
Xerkules
Malena suplements
Arnold suplements
Site imaat isporaka do domasna adresa.
Zemisi whey protein,kreatin i nekoj multivitamini ke ti e dovolno.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
575
Поени од реакции
867
posle 5 teski serii gradi ako napravis 4 teski za ramo te castam sto sakas. Za pocetnik 3 vezbi po muskulna grupa ama da se teski e sosema dovolno
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.406
posle 5 teski serii gradi ako napravis 4 teski za ramo te castam sto sakas. Za pocetnik 3 vezbi po muskulna grupa ama da se teski e sosema dovolno
Ne e stvarta da pravis vezbi do otkaz tuku da napravis dovolna frekvencia na muskul so tezina dovolna za da postignis odredeni povtoruvanja. So ovoj split treniram vejke 1 godina ,tezok split e ali rezultatite se dosta vidlivi. Posto deckoto ne e vo moznost da trenira 5 dena, ppl 3 pati nedelno e sosema ok.
Bro split e daleku potezok za treniranje negoli ppl.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
575
Поени од реакции
867
Ne e stvarta da pravis vezbi do otkaz tuku da napravis dovolna frekvencia na muskul so tezina dovolna za da postignis odredeni povtoruvanja. So ovoj split treniram vejke 1 godina ,tezok split e ali rezultatite se dosta vidlivi. Posto deckoto ne e vo moznost da trenira 5 dena, ppl 3 pati nedelno e sosema ok.
Bro split e daleku potezok za treniranje negoli ppl.
te sfakjam sto zboris ali pretesko e za eden pocetnik i da uspee da napravi idealni uslovi za toa ( hrana, son, sumplementi)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom