Бодибилдинг суплементи

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Договорете се заедно, 10 души уложете, и тестирајте 2-3 разни бача на разни брендови.


Сосема е можно да има 50, па и 100 во мали количини. Затоа обично се пијат по 2-3 капсули од таквите продукти, а ако е големо апчето може и во 1 да собере.
БТЊ дај да ја видам таа лисата на која што ако нема нешто не чини?
Можам да одвојам некој денар јас. Него, ние можиме да ја тестираме само моменталната произведена серија. Што со следната?

Ако сега испадне дека има 100% поклопување на содржината со она на налепницата, што по 3 или 6 месеци.

Затоа треба да си има државни органи да си проверува се тоа редовно.

Пред некоја недела другар ми се курчи со пумпач што имаше дмаа во него. А дмаа е забранет за во суплементи. :D


ФДА немаат никаква контрола над суплементите

 
Последно уредено:
Член од
13 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
44
Тогаш, не смееш така да се понашаш по форуми, замисли сега ти си продавач, се трудиш да го одбереш најдоброто за најниска цена и да го презентираш на потенцијален купувач и доаѓa некој што според маркетинг и цена коментира за квалитет. Да тоа е твое лично право, но сепак не си достоен за такви коментари, кога информациите ги црпиш на фушарски начин. Јас можам да ти кажам дека цената на производство до брендирање кај сите е скоро идентична, правиме муабет за брендови од средна и висока цена, не за некој фуш но и тие се тука некаде...
Ti si toj sto odreduva sto e ponasanje a sto ne?!Ne znaci deka toa sto ti ili nekoj drug se "trudi" da najde najdobro za najniska cena e ok.Nekoj mozebi saka da kupi skap i suplement od svetski razmeri sto go nema vo ovaa nasa zalna teritorija.Si razmislil za toa ti i site ovde na forumov sto sakate da sitnete nekoj suplement na nekoj novodojdenec ovde?!
Автоматски споено мислење:

Ти може да дискутираш колку сакаш и пак на крајот ќе дојдеме до еден заклучок, тресеш ЗЕЛЕНИ и појма немаш! Продолжи да си читаш ББ форуми, користи и понатаму само и единствено тоа што го имаш на сајтовите кои ги имаш поставено, пиј си бугарски трубулус...(Еу бренд мислам ќе да се или можеби се лажам, незнам ти си стручен), само не треси зелени. А, најубаво можеби ќе ти е да се иселиш во САД, кога овде во беднава Европа којзнае што јадеш и пиеш...
Da da, napadot e najdobra odbrana.Ma da te razbiram tebe, ti barem imas oficijalna prodavnica i se trudis da si go zastitis biznisot za razlika od drugive "preporodavaci" na forumov na swedish supplements...haha.I da, bugarskiot tribulus e edinstveniot sto vredi, ako moze da se kaze deka voopsto taa bilka ima nekakvo dejstvo ako ne e vo kombinacija so drugi.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Можам да одвојам некој денар јас. Него, ние можиме да ја тестираме само моменталната произведена серија. Што со следната?

Ако сега испадне дека има 100% поклопување на содржината со она на налепницата, што по 3 или 6 месеци.

Затоа треба да си има државни органи да си проверува се тоа редовно.

Пред некоја недела другар ми се курчи со пумпач што имаше дмаа во него. А дмаа е забранет за во суплементи. :D


ФДА немаат никаква контрола над суплементите

Реков неколку бача, секако дека нема се одеднаш да тестирате.

ФДА не е битна, битно е какви резултати има, и кој е брендот што стои позади суплементот.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Реков неколку бача, секако дека нема се одеднаш да тестирате.

ФДА не е битна, битно е какви резултати има, и кој е брендот што стои позади суплементот.
Како не е битна? Плаќаш за нешто што го има многу помалце од тоа што е наведено на паковка или воопшто го нема. Ама битно да работи, добра логика.

Пред некоја страна постирав видео за компанија што ставала дмаа во стимуланс а не го навеле на паковка. ФДА не е битна, ама стимулансот ќе работи од дмаа-та, притисокот 200
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
44
Како не е битна? Плаќаш за нешто што го има многу помалце од тоа што е наведено на паковка или воопшто го нема. Ама битно да работи, добра логика.
Psyside vazi za "ekspert" ovde za suplementi.Nemoj taka.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Море експерти, од една страна 99% од вас се стегате и се туткате дали да платите 2500 или 2800 денари за канта, од друга страна ќе сте проверувале по лаборатории каде што една проверка е колку 2 канти протеин. Друга работа може и таа продавницата да прави мајмунлаци и да ви внесува на секои 3 канти оригинал уште 6-7 фејк, ела потрефи ја таа лошата.

Јадете таму и вежбајте, ако ви е толку сумливо или поарно не купувајте протеин, или пијте и не се замарајте дали имало 20 грама во дозерка или 26 грама.
Исто и кај храната, супер е да броите и протеини и се, ама и таму терајте со заокружена бројка, ако пишува дека сте изеле денес 154 грама протеин поарно бројте си 150, не секој стек или риба има исто колку што пишува по таблиците.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Како не е битна? Плаќаш за нешто што го има многу помалце од тоа што е наведено на паковка или воопшто го нема. Ама битно да работи, добра логика.

Пред некоја страна постирав видео за компанија што ставала дмаа во стимуланс а не го навеле на паковка. ФДА не е битна, ама стимулансот ќе работи од дмаа-та, притисокот 200
Psyside vazi za "ekspert" ovde za suplementi.Nemoj taka.
Не ме интересираат видеа за no name или брендови од ниска класа.

Она што ме интересира, е дали вие пиете суплементи, какви и од кој бренд?
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192

ФДА немаат никаква контрола над суплементите

[/QUOTE]
A овој забрави да га постираш

Автоматски споено мислење:

Не ме интересираат видеа за no name или брендови од ниска класа.

Она што ме интересира, е дали вие пиете суплементи, какви и од кој бренд?
Само смирноф и џејмисон.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Многу, ама навистина премногу голема тема и дискусија (ако се води квалитетно) за потекло, контрола и состав на суплементите без разлика дали е прашок, капсула, таблета, течност и за која намена здравствена или спортска.
Оној што може да одвои некоја минута за видеово ќе видите дека после секоја производствена линија (пак дискутабилно е дали е само за пред камера прикажано или не) се чека одобрение за пуштање во продажба доколку проверка на квалитет и се останато даде зелено светло.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Значи една нема тема без лични навреди и мерење курови.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Еве ако не верувате дека работат инспекции и агенции во државата и секој може да продава што му прдне имам еден предлог.

Застанете отворите продавница за суплименти и продавајте покрај се и ваш "протеин", измешајте млеко во прав, шеќер во прав, и уште нешто за вкус па ќе ве видам како ќе помините.

Све што е храна подлежи на строги конроли од државата, морате да имате сертификат за потекло, морате да имате декларации и триста други документи.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Еве ако не верувате дека работат инспекции и агенции во државата и секој може да продава што му прдне имам еден предлог.

Застанете отворите продавница за суплименти и продавајте покрај се и ваш "протеин", измешајте млеко во прав, шеќер во прав, и уште нешто за вкус па ќе ве видам како ќе помините.

Све што е храна подлежи на строги конроли од државата, морате да имате сертификат за потекло, морате да имате декларации и триста други документи.
Како би објаснил стимуланс со дмаа во него, наведен на лабела?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Како би објаснил стимуланс со дмаа во него, наведен на лабела?
Можно е....понекогаш пред да се повелече одреден продукт, им даваат рок на производителите да ги исторшат старите залихи во зависност на земјата/реонот и законот на регулација на таа супстанца, стара залиха или како и да е.

Него не кажа ти што користиш, бренд, од каде набавуваш итн?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Можно е....понекогаш пред да се повелече одреден продукт, им даваат рок на производителите да ги исторшат старите залихи во зависност на земјата/реонот и законот на регулација на таа супстанца, стара залиха или како и да е.

Него не кажа ти што користиш, бренд, од каде набавуваш итн?
Мдаа не е од вчера забранета.

Ако ме прашуваш за ББ суплементи, стимуланс купувам од УСА (ouroboros), креатин не ми е битно кој бренд е и протеин имам земено 10 различни бренда од најевтини до најскапи и се задржав на ОН Gold Standard, најчесто од хардкоршоп.

Б-комплекс од Livsane кој е ѓубре најверојатно
Мултивитамин било кој
Omega3 го имам фрлено паковањето

Ајде кажи ми како овие не чинат и дека треба да нарачам од now foods од iherb
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
И јас ги користам истиве Omega 3, најисплатливи се кај нас, посебно кога ќе бидат на акција по аптекиве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom