Бодибилдинг суплементи

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.263
Поени од реакции
7.223
На другар што држи теретана му останаа суплементи, па кој сака бујрум, ќе му прати по карго.
Споредете ги цените, мислам дека ги дава поевтино од било кој.

1. Scitec Whey - 2.820 грама - 2.900 ден. (чоколадо)
2. О.N 100% Gold Standard whey - 2.270 грама - 3.300 ден. (чоколадо)
3. Biotech ISO Whey Zero whey - 2.270 грама - 3.500 ден. (чоколадо)
4. MusclePharm Combat whey - 1.800 грама - 2.800 ден. (чоколадо) - овој има рок до јуни 2020г.
5. MuscleTech Platinum Glutamine - 60 дози - 1.500 ден. (без вкус)
6. Cellucor C4 - 60 дози - 2.000 ден. (портокал)
6. BSN N.O Xplode Edge - 25 дози - 1.900 ден.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
477
Поени од реакции
519
Неможам да ве разберам во неколку работи.
1. Тврдите дека Трибулусот е Ок само како пост циклус терапија и кај возрасни?! Кај се останато е фрлање пари и игра улога само во зголемување на'либидо'?!
2. Ги советувате сите да бегаат од гејнерите како вампири од крст, а од друга страна им давате школо како самите да си 'направат' топ гејнер?!
За трибулосот не сме сите согласни. Дека е фрлање пари да.
Гејнерите исто така се фрлање пари, има поевтина и поздрава варијанта, т.е домашен гејнер.

Друго нешто?

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.279
Поени од реакции
942
За трибулосот не сме сите согласни. Дека е фрлање пари да.
Гејнерите исто така се фрлање пари, има поевтина и поздрава варијанта, т.е домашен гејнер.

Друго нешто?

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
Еј, благодарам на просветлувањево.
Само, пред одење уште нешто, чини гејнер за користење (домашен или од комшии без разлика) или НЕ? Ова за комшика прашувам.
После експертскиве тези за коронава што се вртат по нетов, ниско ми е да коментирам за трибулус. Не се осеќам компетентен, покрај толку голем број на стручни лица.
Автоматски споено мислење:

Сметам дека е океј да се користи при дефицит на калории а не се користат лекарства т.е допинг. Во секој друг случај мислам дека трибулусот нема некаква улога на тестостеронот.
Тоа е тоа кое ме збунува. Работи во одредени услови, само треба да се погодат!?
Зашто би го користел некој воопшто, или е Ок или не.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
477
Поени од реакции
519
Еј, благодарам на просветлувањево.
Само, пред одење уште нешто, чини гејнер за користење (домашен или од комшии без разлика) или НЕ? Ова за комшика прашувам.
После експертскиве тези за коронава што се вртат по нетов, ниско ми е да коментирам за трибулус. Не се осеќам компетентен, покрај толку голем број на стручни лица.
Автоматски споено мислење:


Тоа е тоа кое ме збунува. Работи во одредени услови, само треба да се погодат!?
Зашто би го користел некој воопшто, или е Ок или не.
Хахахахаах. Абе нема експерти на форумов, на сите да му е јасно. Јас ова што го кажувам сум го прочитал негде, на никој не му водам инает, не ни пробувам да се прам паметен демек купив трибулус срање е.

Значи има луѓе што го тестирале и воочиле нешто за магијава наречена трибулус.

In otherwise healthy males, testosterone is not influenced with supplementation of tribulus terrestris. There may be an increase in infertile men, but this is weak. There may be a small effect in postmenopausal women with low libido, however, the difference wasn't statistically significant.

Дај линк од некоја студија што покажала дека го крева тестостероно трибулусот. А не рекла казала муабети.
И не почнувај со муабети од тип: ама вие незнајте кога и како да го користите

За гејнерите општо реков дека се нездрави и скапи. Претежно гејнерите се декстроза и малтодекстин. Цела вреќа декстроза за 1000 денари ќе ја земам.
И да дома ако имаш блендер можиш сам да си направиш евтин "домашен гејнер" со поздрави состојки.

Бонус: Ако има некој срање генетика, сите стероиди на светов да ги зема, нема ни блиску да изгледа ко овие познатите билдери. Не па со трибулус :pos:
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
562
Поени од реакции
387
Тоа е тоа кое ме збунува. Работи во одредени услови, само треба да се погодат!?
Зашто би го користел некој воопшто, или е Ок или не.


Не те сфаќам, тврдиш дека работи ?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.279
Поени од реакции
942
Хахахахаах. Абе нема експерти на форумов, на сите да му е јасно. Јас ова што го кажувам сум го прочитал негде, на никој не му водам инает, не ни пробувам да се прам паметен демек купив трибулус срање е.

Значи има луѓе што го тестирале и воочиле нешто за магијава наречена трибулус.

In otherwise healthy males, testosterone is not influenced with supplementation of tribulus terrestris. There may be an increase in infertile men, but this is weak. There may be a small effect in postmenopausal women with low libido, however, the difference wasn't statistically significant.

Дај линк од некоја студија што покажала дека го крева тестостероно трибулусот. А не рекла казала муабети.
И не почнувај со муабети од тип: ама вие незнајте кога и како да го користите

За гејнерите општо реков дека се нездрави и скапи. Претежно гејнерите се декстроза и малтодекстин. Цела вреќа декстроза за 1000 денари ќе ја земам.
И да дома ако имаш блендер можиш сам да си направиш евтин "домашен гејнер" со поздрави состојки.

Бонус: Ако има некој срање генетика, сите стероиди на светов да ги зема, нема ни блиску да изгледа ко овие познатите билдери. Не па со трибулус :pos:
Супер, ете научив нешто. Што се лутиш толку многу, неможат сите да знаат и немаат сите брз интернет како твојот. Заклучок:
- Трибулусот е срање, не чини за никого во ниту една комбинација и ситуација. Научно докажано со студии.
- Гејнерите се флрање пари нездрави, ако не си ги измешаш см дома во блендер. И ова е сигурно на научна основа.
- Ако немаш генетика, бадијала вежбање.

Благодарам на советите.
Автоматски споено мислење:Не те сфаќам, тврдиш дека работи ?
Не, јас не ве сваќам кога кажувате дека е ОК како пост циклус терапија или за постари од 40 години, а не чини за помлади и оние кои не се на шема. Незнаев дека трибулусот е до толку смарт.
И не разбирам како го класифициравте под афродизијаци, сигурно има некоја научна терорија која јас сеуште ја немам видено. Нема лутење.
Автоматски споено мислење:

Е сега, за читањево, за кое што кажува @Zippertrax , тоа е убава работа, само кога ќе го споиш со пракса, доаѓаш до малку збунувачки сознанија. Теоретски, на времето, а и ден денес, со користење на анаболички стероиди неможеш да направиш мускулесто тело, ниту пак да згоемиш мускулна маса, ниту пак да подобриш било какви физички перформанси. Да. Просурфајте и ќе видите дека во ниту една издржана маедицинска литература (не блогови на дилери или пропаднати шампиони) не го пишува тоа. А уште поинтересно е кога ќе читаш за дози, или пак за максимална искорлистивост на хранливите материи по оброк...
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
477
Поени од реакции
519
Супер, ете научив нешто. Што се лутиш толку многу, неможат сите да знаат и немаат сите брз интернет како твојот. Заклучок:
- Трибулусот е срање, не чини за никого во ниту една комбинација и ситуација. Научно докажано со студии.
- Гејнерите се флрање пари нездрави, ако не си ги измешаш см дома во блендер. И ова е сигурно на научна основа.
- Ако немаш генетика, бадијала вежбање.

Благодарам на советите.
Автоматски споено мислење:


Не, јас не ве сваќам кога кажувате дека е ОК како пост циклус терапија или за постари од 40 години, а не чини за помлади и оние кои не се на шема. Незнаев дека трибулусот е до толку смарт.
И не разбирам како го класифициравте под афродизијаци, сигурно има некоја научна терорија која јас сеуште ја немам видено. Нема лутење.
Автоматски споено мислење:

Е сега, за читањево, за кое што кажува @Zippertrax , тоа е убава работа, само кога ќе го споиш со пракса, доаѓаш до малку збунувачки сознанија. Теоретски, на времето, а и ден денес, со користење на анаболички стероиди неможеш да направиш мускулесто тело, ниту пак да згоемиш мускулна маса, ниту пак да подобриш било какви физички перформанси. Да. Просурфајте и ќе видите дека во ниту една издржана маедицинска литература (не блогови на дилери или пропаднати шампиони) не го пишува тоа. А уште поинтересно е кога ќе читаш за дози, или пак за максимална искорлистивост на хранливите материи по оброк...
Така е. Научнициве што разбираат. Кој пробал знае баце хехех.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
562
Поени од реакции
387
Oкеј, сите ќе се спремаме со трибулус наместо со лекарства.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
477
Поени од реакции
519
Oкеј, сите ќе се спремаме со трибулус наместо со лекарства.
Мора да го комбинираш со друг лек пост-циклус некаде после 2 недели и 2 дена, насабајле нагладно со чај од липа. Иначе нема да има ефект. Проверено.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
562
Поени од реакции
387
Мора да го комбинираш со друг лек пост-циклус некаде после 2 недели и 2 дена, насабајле нагладно со чај од липа. Иначе нема да има ефект. Проверено.
Шала на страна, стварно сакам да слушнам мислење од @Gjoroski за трибулусот. Кога да се користи по твое мислење?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
4.948
Поени од реакции
7.985
Можете да направите мускули и без трибулус, а може и да не направите мускули и ако го користите. Има побитни работи.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
106
Супер, ете научив нешто. Што се лутиш толку многу, неможат сите да знаат и немаат сите брз интернет како твојот. Заклучок:
- Трибулусот е срање, не чини за никого во ниту една комбинација и ситуација. Научно докажано со студии.
- Гејнерите се флрање пари нездрави, ако не си ги измешаш см дома во блендер. И ова е сигурно на научна основа.
- Ако немаш генетика, бадијала вежбање.

Благодарам на советите.
Автоматски споено мислење:


Не, јас не ве сваќам кога кажувате дека е ОК како пост циклус терапија или за постари од 40 години, а не чини за помлади и оние кои не се на шема. Незнаев дека трибулусот е до толку смарт.
И не разбирам како го класифициравте под афродизијаци, сигурно има некоја научна терорија која јас сеуште ја немам видено. Нема лутење.
Автоматски споено мислење:

Е сега, за читањево, за кое што кажува @Zippertrax , тоа е убава работа, само кога ќе го споиш со пракса, доаѓаш до малку збунувачки сознанија. Теоретски, на времето, а и ден денес, со користење на анаболички стероиди неможеш да направиш мускулесто тело, ниту пак да згоемиш мускулна маса, ниту пак да подобриш било какви физички перформанси. Да. Просурфајте и ќе видите дека во ниту една издржана маедицинска литература (не блогови на дилери или пропаднати шампиони) не го пишува тоа. А уште поинтересно е кога ќе читаш за дози, или пак за максимална искорлистивост на хранливите материи по оброк...
Мое мислење, трибулус у бодибилдинг = фрлање на пари.

Околу болдираниот дел

The Effects of Supraphysiologic Doses of Testosterone on Muscle Size and Strength in Normal Men

 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.279
Поени од реакции
942
Мое мислење, трибулус у бодибилдинг = фрлање на пари.

Околу болдираниот дел

The Effects of Supraphysiologic Doses of Testosterone on Muscle Size and Strength in Normal Men

Благодарам за линков, доста интересен е. Само, дали знаеш колку е 600 мг енатат неделно кај нормален човек и во која медицина е тоа тераписка доза?
Второ, читајки го ова кое си го постирал, лесно се доаѓа до заклучок дека можеш и лежејки да се набилдаш. Така кажуваат резултатите кои ги имаш постирано.
Автоматски споено мислење:

Така е. Научнициве што разбираат. Кој пробал знае баце хехех.
Ти сам изјави дека немаш пробано, но сепак знаеш. Интересен феномен.
Автоматски споено мислење:

Oкеј, сите ќе се спремаме со трибулус наместо со лекарства.
Којзнае на што си, штом доаѓаш до ваков заклучок после се што пишав, а прашањето беше како може да тврдите дека трубулусот кај некого работи (кај луѓе над 40 години и како пцт) а кај некои е фрлање пари?!
Автоматски споено мислење:

Мора да го комбинираш со друг лек пост-циклус некаде после 2 недели и 2 дена, насабајле нагладно со чај од липа. Иначе нема да има ефект. Проверено.
Ти си теоретичар. Кога ќе го испробаш сето тоа, пиши да знаеме и ние.
Автоматски споено мислење:

Шала на страна, стварно сакам да слушнам мислење од @Gjoroski за трибулусот. Кога да се користи по твое мислење?
Филип, линкот кој го постираше, каде користат 450 мг трибулус е повеќе од несериозен обид да прикажеш дали нешто функционира или не.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
477
Поени од реакции
519
Благодарам за линков, доста интересен е. Само, дали знаеш колку е 600 мг енатат неделно кај нормален човек и во која медицина е тоа тераписка доза?
Второ, читајки го ова кое си го постирал, лесно се доаѓа до заклучок дека можеш и лежејки да се набилдаш. Така кажуваат резултатите кои ги имаш постирано.
Автоматски споено мислење:


Ти сам изјави дека немаш пробано, но сепак знаеш. Интересен феномен.
Автоматски споено мислење:


Којзнае на што си, штом доаѓаш до ваков заклучок после се што пишав, а прашањето беше како може да тврдите дека трубулусот кај некого работи (кај луѓе над 40 години и како пцт) а кај некои е фрлање пари?!
Автоматски споено мислење:


Ти си теоретичар. Кога ќе го испробаш сето тоа, пиши да знаеме и ние.
Автоматски споено мислење:


Филип, линкот кој го постираше, каде користат 450 мг трибулус е повеќе од несериозен обид да прикажеш дали нешто функционира или не.
Ироничен бев па ти.

Ако се решам некогаш да тргнам по тој пат, сигурно нема со трибулус да си губам време и пари.

Навистина чудно како кај овие лица што ги тестирале немало промени во хормоните. Чудно indeed.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.200
Поени од реакции
716
Jas licno koristev tribulus 44dena.
Zgolemen seksualen nagon 20dena i posle vejke se naviknuvas. Blago zgolemuvanje na silata za vreme na trening i malku pobrz oporavak pomejgu serii. Vo tie 44 dena kaciv samo 2kg ali najverovatno to pokacuvanje na kilaza e od hranata. Na muskulna masa nevidov nekoja razlika edino na nozete +1cm.
Petar celik vo negovoto intervju tvrdi deka dokolku tribuls ako se mesa so nekoj drug testo buster mozeloda dojdi do zgolemeno lacenje na svoj priroden testosteron ali mozelo da dovedi i do zgolemuvanje na estrogenot. Kolku e tocno neznam ali jas ne go mesav. Sleden pat ako bi zemal bi go mesal so DHEA.
 
На врв Bottom