Бодибилдинг суплементи

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
315
Поени од реакции
334
Инсулинот ќе се подигне и само со внесување на протеин од сурутка, веднаш после тренинг. Што не значи дека е правилен начин.
Да знам дека ќе се подигне и со сурутка, но некаде читав дека во тој случај сурутката ќе ги надополни гликогенските загуби и нема да ја игра улогата на градител на мускулот. Сум читал и дека после тренинг протеинот најдобро би се искомбинирал со јаглехидрат од типот на пченичен гриз.Можеби грешам поправете ме, го кажувам тоа што сум го читал и го применувам.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.301
Поени од реакции
960
Да знам дека ќе се подигне и со сурутка, но некаде читав дека во тој случај сурутката ќе ги надополни гликогенските загуби и нема да ја игра улогата на градител на мускулот. Сум читал и дека после тренинг протеинот најдобро би се искомбинирал со јаглехидрат од типот на пченичен гриз.Можеби грешам поправете ме, го кажувам тоа што сум го читал и го применувам.
Не дека е нешто кое МОРА да се следи, ама се работи за паметен пристап и максимално искористување на науката која постои, со цел напредување. Значи, штом влеземе во теретана со цел да истренираме, како треба, се предизвикуваат одредени хормонални процеси во организмот, се трошат резервите кои ги имаме (колку имаме и колку ќе се потроши зависи од индивидуа до индивидуа, но ако сте решиле да построшите саат и половна, сигурно ќе светите на резерва) па првенствено организмот ќе надополни тоа што му е неопходно (а тоа е резервата) а веднаш потоа ќе залечи тамо каде е потребно (обновување и градење). Комбинација на јаглени хидтрати, белковини и креатин е најидеална за постигнување на оваа цел.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.292
Поени од реакции
804
Ако 30мин. после тренинг јадеме протеинска храна како на пример бело пилешко месо,која е поентата да се пија веј одма после тренинг :D
И белото месо го крева инсулинот,леуцинот прави исто така инсулински спајк. Секоја храна прави инсулински скок али протеинот не го враќа изгубениот гликоген. Дехтрозата му е мајката после трејинг итоа само со вода.
Протеин се пие ппсле тренинг да али после 40мин после тренинг а не одма. Нашите дистрибутери лепат лепенки на оригиналните паковки за да се лажи народо да се трупа со протеини пред,после тренинг,на сабајле ехааа....:LOL:
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.301
Поени од реакции
960
Ако 30мин. после тренинг јадеме протеинска храна како на пример бело пилешко месо,која е поентата да се пија веј одма после тренинг :D
И белото месо го крева инсулинот,леуцинот прави исто така инсулински спајк. Секоја храна прави инсулински скок али протеинот не го враќа изгубениот гликоген. Дехтрозата му е мајката после трејинг итоа само со вода.
Протеин се пие ппсле тренинг да али после 40мин после тренинг а не одма. Нашите дистрибутери лепат лепенки на оригиналните паковки за да се лажи народо да се трупа со протеини пред,после тренинг,на сабајле ехааа....:LOL:
Каде имам напишано дека протеинот е број еден за веднаш после тренинг?
Да прочиташе убаво што напишав, немаше да излеташ вака, па да тресеш бисери од типот за инсулински спајк, глуконеогенеза (колку тоа вреди да фрлаш пари незнам, но очигледно дека некој од дистрибутерите на протеини ти двава процент) ...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.292
Поени од реакции
804
Каде имам напишано дека протеинот е број еден за веднаш после тренинг?
Да прочиташе убаво што напишав, немаше да излеташ вака, па да тресеш бисери од типот за инсулински спајк, глуконеогенеза (колку тоа вреди да фрлаш пари незнам, но очигледно дека некој од дистрибутерите на протеини ти двава процент) ...
Небеше постот затебе дека имаш пишано кога и како се пијат ниту за налепниците баш напротив. Поентата беше друга....
Пред некој ден порачав веј од олимп. Над оригиналниот натпис беше ставена нивна налепница на која пишува дека треба да се пија пред,после,на сабајле и пред спиење а на оригиналната етикета пишува друго :D
Башка што имат пишано дека рапидно се зголемува мускулната маса o_O
Мамка на која и јас се имам фаќано....
Да не речиш избегавам биотеч:cool:
received_450534499027333.jpeg
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.301
Поени од реакции
960
@martin01 , се извинувам, грешно сум го разбрал постот, па не повикан искоментирав.
Никој не го избегнува Херкулес. Чат пат луѓето едноставно мораат да пробаат квалитет :) за да им се фати вежбањето
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
596
Поени од реакции
116
Што се препорачува за напорни физички припреми, за намалување на заморот, поголема издржливост и сл? Bcaa?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.700
Поени од реакции
16.887
Што се препорачува за напорни физички припреми, за намалување на заморот, поголема издржливост и сл? Bcaa?
Taurine, bioactive b complex, D3, magnesium malate, ubiquinol, creatine, beetroot, cocoa.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.307
Поени од реакции
11.407
Калиум во прашок или таблети низ Скопје кај може да се најде? Итно ми треба, немам време да го чекам од интернет, во Зегин прашав немаат.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
715
Поени од реакции
810
Небеше постот затебе дека имаш пишано кога и како се пијат ниту за налепниците баш напротив. Поентата беше друга....
Пред некој ден порачав веј од олимп. Над оригиналниот натпис беше ставена нивна налепница на која пишува дека треба да се пија пред,после,на сабајле и пред спиење а на оригиналната етикета пишува друго :D
Башка што имат пишано дека рапидно се зголемува мускулната маса o_O
Мамка на која и јас се имам фаќано....
Да не речиш избегавам биотеч:cool:
Прегледај го приврзокот 211609
Јас до крај се додека користам додатоци во исхраната нема никогаш повеќе од таа продавница и од незините дистрибутери да купам производ, макар и единствени да се во оваа држава. По лошо искуство, лично не сум имал...
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.307
Поени од реакции
11.407
Јас до крај се додека користам додатоци во исхраната нема никогаш повеќе од таа продавница и од незините дистрибутери да купам производ, макар и единствени да се во оваа држава. По лошо искуство, лично не сум имал...
Дај подетално со што те заебале да внимаваме и останатите?
Јас му се мислев да го земам пакетот за 3400 денари Animal Whey + Pump од Олимп за последниов месец пред одмор.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
715
Поени од реакции
810
Дај подетално со што те заебале да внимаваме и останатите?
Јас му се мислев да го земам пакетот за 3400 денари Animal Whey + Pump од Олимп за последниов месец пред одмор.
Внимавај на роковите на производите кои се на промоција, за останатото не сакам да зборувам во јавност бидејќи е лично мој проблем кој го добив со нив... Animal Whey има и во хардкор и ти е пониска цена ако не се лажам, пампот ти е нешто како wanna be redwiller од истата фирма...
 
На врв Bottom