Бодибилдинг суплементи

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.251
Поени од реакции
762
Дечки како да дознаам дали протеинов што го купив е оригинал а не препакован? Купив од фирмата Optimum Nutrition за цена која е нешто пониска од цената која ја гледам онлајн што воопшто не ми е верно во наши услови. Не ми е ни за парите ни за ништо единствено за здравјето ми е страв бидејќи ако е препакован не можам да знам какви состојки има внатре, страв ми е да го пијам. Од полео го зедов, имате искуство со нив?
Posto se skapi i ne gi kupuvaat i mu zaostanvat i zato davaat popusti. Pijajgo slobodno nemu se plasi. Gledaj da e datata ok ostanatoto ne e bitno.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.298
Поени од реакции
955
@Кеплер , школо фор фри, толку за тебе. Читај си ги сам постовите и најди си ги нелогичностите кои самиот си ги пишуваш и поставуваш. Толку.
 
Последно уредено:
Член од
28 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
77
Некој да препорача добар pre-workout?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.298
Поени од реакции
955
Некој да препорача добар pre-workout?
Секој pre-workout е онолку добар, колку што може да се верува дека тоа што е на етикетата е во кутијата, во соодветни дози како напишаното, со квалитетни состојки. Прашање кое јас секојпат го поставувам е, за која цел ви е тиј тип на производ, што очекувате од него?
 
Член од
28 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
77
Секој pre-workout е онолку добар, колку што може да се верува дека тоа што е на етикетата е во кутијата, во соодветни дози како напишаното, со квалитетни состојки. Прашање кое јас секојпат го поставувам е, за која цел ви е тиј тип на производ, што очекувате од него?
Наредниве месец-два имам многу обврски и тренингот ми е воглавно навечер, на тренинг се чуствувам истрошено па реков да пробам нешто да ме разбуди да биде поефикасен тренингот.
 
Член од
28 јануари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Наредниве месец-два имам многу обврски и тренингот ми е воглавно навечер, на тренинг се чуствувам истрошено па реков да пробам нешто да ме разбуди да биде поефикасен тренингот.
Cellucor C4. Не очекувај чуда ама освежува.

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.298
Поени од реакции
955
Наредниве месец-два имам многу обврски и тренингот ми е воглавно навечер, на тренинг се чуствувам истрошено па реков да пробам нешто да ме разбуди да биде поефикасен тренингот.
Од она кое е во продажба како додаток во исхрана, би ти препорачал во текот на денот да имаш две дози на аргини и бета аланин, една доза на креатин наутро и 30 минути пред тренинг производ (или сам состави си ) во кој се содржани аргининот, бета аланинот, тирозин, таурин, бцаа и кофеин.По тренинг 50/50 ЈХ со протеин и доза креатин. 8 Часа квалитетен сон во текот на ноќта, ако се нема услови за одмор преку ден.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.645
Поени од реакции
16.804
Ти си сериозен со постов и очекуваш во тој стил јас да ти одговорам на вака глупаво срочено прашање, закључок или што и да е?!
Прво, научи основа. Ај, еден мал краток курс, без пари и толку од делење памет.
Прво, штом некој стручњак дошол до заључок дека некои безбедни бустери направиле дисбаланс, тоа значи дека тие бустери работат. Тоа е основа и цел на било кој додаток кој некој би сакал да го користи или не. Значи тука завршува приказната дека сето тоа е фрлање пари во вода, затоа што тие не работат. Тука, многу просто ти се образлижени бенифитите кои ти не ги согледуваш и не си ги разбрал.
Второ, еднокринолог, ако не е дел од врвен спорт, ти е фрлање пари во вода.
Трето, твоето искуство е за почит, како и секое друго индивидуално, кое е различно. Некој обична настинка лекува со чајче, некој ја лекува со антибиотици.
Boron, Tongkat Ali, DHEA, DAA, Zinc,Taurine.... сите работат у ротација, типов се што направи на видеото е apple to authority. Да се кажува дека прават штета е исто како да кажеш дека кога ти опаѓа T, си правиш штета.
 
Член од
3 декември 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Некој предлог за суплемент preworkout и postwourkout за следниве придобивки, зголемување на сила и зголемување на чиста мускулна маса, јас мислам за оред тренинг комбинација креатин монохидрат цитрулина малате и после тренинг протеин
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
652
Поени од реакции
726
Некој предлог за суплемент preworkout и postwourkout за следниве придобивки, зголемување на сила и зголемување на чиста мускулна маса, јас мислам за оред тренинг комбинација креатин монохидрат цитрулина малате и после тренинг протеин
Креатинот можиш во било кое време од денот да го пиеш. За пред тренинг можиш кафеин да додадеш, цитрулинот е исто добар, треба да ти го зголеми бројот на повторувања. За пост ако не можиш да стигниш со протеинот до дневната цел можиш whey растворен во вода или млеко. Нема врска анаболичен прозор, немора одма после тренинг да стегниш шејк. Ако јадиш протеин сат два пред тренинг не мора шејк, кога ќе си одиш јадиш и тоа е. Се е до тајмингот. На 3-4 саати најдобро е да се јади протеин.
Исто така нема потреба од брзи шеќери одма после тренинг, доколку имаш протеински шејк. Имаше студија дека и протеински шејк го крева инсулинот. Ако не суво грозје една рака одма после тренинг е доволно да ти спајкни инсулин.

Ако ти се чита ќе постирам линкови до студиите.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
315
Поени од реакции
333
Ашваганда некој да не користел, некое мислење околу тоа? Читав бил добар како блокатор на кортизол. Моментално сум на cutting, па можеби би ми било од корист.
 
Последно уредено:

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.298
Поени од реакции
955
Креатинот можиш во било кое време од денот да го пиеш. За пред тренинг можиш кафеин да додадеш, цитрулинот е исто добар, треба да ти го зголеми бројот на повторувања. За пост ако не можиш да стигниш со протеинот до дневната цел можиш whey растворен во вода или млеко. Нема врска анаболичен прозор, немора одма после тренинг да стегниш шејк. Ако јадиш протеин сат два пред тренинг не мора шејк, кога ќе си одиш јадиш и тоа е. Се е до тајмингот. На 3-4 саати најдобро е да се јади протеин.
Исто така нема потреба од брзи шеќери одма после тренинг, доколку имаш протеински шејк. Имаше студија дека и протеински шејк го крева инсулинот. Ако не суво грозје една рака одма после тренинг е доволно да ти спајкни инсулин.

Ако ти се чита ќе постирам линкови до студиите.
A, брзи шеќери после тренинг се препорачува само од причина што го подигнуваат инсулинот?!
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
315
Поени од реакции
333
Па брзи шеќери после тренинг се препорачуваат бидејќи кога ќе се подигне инсулинот во крвта служи за да го апсорбира шеќерот и да ги надополни гликонеските резерви во мускулите и доколку се зема креатин, простиот шеќер служи како транспортер односно инсулинот го транспортира до мускулите и има поефикасно полнење.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
652
Поени од реакции
726
A, брзи шеќери после тренинг се препорачува само од причина што го подигнуваат инсулинот?!
не

Па брзи шеќери после тренинг се препорачуваат бидејќи кога ќе се подигне инсулинот во крвта служи за да го апсорбира шеќерот и да ги надополни гликонеските резерви во мускулите и доколку се зема креатин, простиот шеќер служи како транспортер односно инсулинот го транспортира до мускулите и има поефикасно полнење.
Гликогенските резерви многу тешко да ги испразниш со сат два тренинг, треба да бувташ 5-6 сати втеретана то да го постигниш или пак ако вежбаш два пати денот во друг случај јок. Во два сати тренинг 36-39% ако потрошиш.
Тоа со креатинот е точно, препорачано е да се зема со некаков сок, кој како му држи новчаникот.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.298
Поени од реакции
955
Па брзи шеќери после тренинг се препорачуваат бидејќи кога ќе се подигне инсулинот во крвта служи за да го апсорбира шеќерот и да ги надополни гликонеските резерви во мускулите и доколку се зема креатин, простиот шеќер служи како транспортер односно инсулинот го транспортира до мускулите и има поефикасно полнење.
Инсулинот ќе се подигне и само со внесување на протеин од сурутка, веднаш после тренинг. Што не значи дека е правилен начин.[DOUBLEPOST=1561555626][/DOUBLEPOST]
Гликогенските резерви многу тешко да ги испразниш со сат два тренинг, треба да бувташ 5-6 сати втеретана то да го постигниш или пак ако вежбаш два пати денот во друг случај јок. Во два сати тренинг 36-39% ако потрошиш.
Тоа со креатинот е точно, препорачано е да се зема со некаков сок, кој како му држи новчаникот.
Не би рекол, дека со интензивен тежински тренинг ти ќе потрошиш едвај 40% од резевите и немаш потреба после тоа од нивно надополнување.
 
На врв Bottom