Бодибилдинг суплементи

Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.551
Поени од реакции
7.575
@Кеплер , Томас О'Конор, аналобик док :D
Не знам дали те измачува повеќе доктурот или тоа што ги напаѓа тестостерон бустерите ;) немам намера да се мешам на никој во бизнисот, ама почкарт суплементи од трибулус и останатите бустери здравје. Инаку докторот како едукативен канал за основите на некои од стероидите не е лош, направен му е со умисла да се рекламира, али како и да е, џабе нема ништо.
Единствен тестостерон бустер за кој може да кажам некој пофален збор е Анимал Стак 2, е од тоа чудо видов бенефит и во поглед на мускулна маса и во поглед на сила, а се ова другото е мижи Асан да ти баам. Не ги ни дискутирам сајд ефекти дали ги има или ги нема, ете овој е доктор можеби навистина да му отишле луѓе што имаат мака, сигурно видел повеќе случаи.
Сума сумарум, особено младиве немаат потреба да купуваат бустери за тестостерон, бенефитите (ако воопшто ги има) се минимални и неисплатливи да се пијат, за сајд ефекти не би сакал ни да дискутирам (одам на варијантата дека воопшто нема, уште да ги има и минимално тогаш треба да ги тргнат комплет од рафтовите).
 

Gjoroski

Персонален тренер.
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.225
Поени од реакции
882
@Кеплер , докторчево, со неговото стручно, сакам кажам-незнам речам, воопшто мене лично не ме измачува. Ниту ми влијае во работењето и функционирањето. Од причина што ти го постави клупот, како некој оче наш, те прашав дали си го прегледал и разбрал. Од дадениот одговор, знам што си разбрал и научил.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.551
Поени од реакции
7.575
@Кеплер , докторчево, со неговото стручно, сакам кажам-незнам речам, воопшто мене лично не ме измачува. Ниту ми влијае во работењето и функционирањето. Од причина што ти го постави клупот, како некој оче наш, те прашав дали си го прегледал и разбрал. Од дадениот одговор, знам што си разбрал и научил.
Не е за оче наш работата, го ставив на прашањето на членот за тестостерон бустерите дека ете има некаде некаква информација оти и тие безбедните бустери направиле дисбаланс кај одредени индивидуи.
Тоа дали се разбира или не, не би сакал да дискутирам, ликот тврди дека е специјалист за овој тип на проблематика, па со тоа не можам да се правам постручен од него на оваа тема. Во видеата дава некои основни информации за стероидите, кој се интересира подетално сигурно нема да учи како да направи циклус од видео од 10 минути на јутјуб туку ќе земе книгата и ќе го проучи тој стероид во детали и ќе знае на што да внимава, што да очекува, во кои дози и кога да го зема и со кој третман да продолжи после тоа, или уште подобро ќе си плати ендокринолог што ќе му даде постручни насоки.
Еве дај ти образложи кои се бенефитите на тестобустерите како трибулусот и кои очекувања треба да ги имаат дечкиве што сакаат да ги земат.
Јас го кажав моето искуство со овој тип на суплементи, дај ти убеди ги дека ќе имаат бенефити и ќе направат многу повеќе мускулна маса со тесто бустери отколку без нив. Пример ако без трибулус со правилна исхрана и тренинг направат 2кг мускул во една година, колку кг мускул ќе направат ако земаат и трибулус и колкава количина треба да земат од истиот во текот на една година?
 
Член од
30 септември 2017
Мислења
56
Поени од реакции
41
Ве молам кој е во можност во приватна порака да ми каже каде можам да најдам квалитетен протеин во Скопје по не толку напумпана цена. Благодарам.
 

Gjoroski

Персонален тренер.
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.225
Поени од реакции
882
Не е за оче наш работата, го ставив на прашањето на членот за тестостерон бустерите дека ете има некаде некаква информација оти и тие безбедните бустери направиле дисбаланс кај одредени индивидуи.
Тоа дали се разбира или не, не би сакал да дискутирам, ликот тврди дека е специјалист за овој тип на проблематика, па со тоа не можам да се правам постручен од него на оваа тема. Во видеата дава некои основни информации за стероидите, кој се интересира подетално сигурно нема да учи како да направи циклус од видео од 10 минути на јутјуб туку ќе земе книгата и ќе го проучи тој стероид во детали и ќе знае на што да внимава, што да очекува, во кои дози и кога да го зема и со кој третман да продолжи после тоа, или уште подобро ќе си плати ендокринолог што ќе му даде постручни насоки.
Еве дај ти образложи кои се бенефитите на тестобустерите како трибулусот и кои очекувања треба да ги имаат дечкиве што сакаат да ги земат.
Јас го кажав моето искуство со овој тип на суплементи, дај ти убеди ги дека ќе имаат бенефити и ќе направат многу повеќе мускулна маса со тесто бустери отколку без нив. Пример ако без трибулус со правилна исхрана и тренинг направат 2кг мускул во една година, колку кг мускул ќе направат ако земаат и трибулус и колкава количина треба да земат од истиот во текот на една година?
Ти си сериозен со постов и очекуваш во тој стил јас да ти одговорам на вака глупаво срочено прашање, закључок или што и да е?!
Прво, научи основа. Ај, еден мал краток курс, без пари и толку од делење памет.
Прво, штом некој стручњак дошол до заључок дека некои безбедни бустери направиле дисбаланс, тоа значи дека тие бустери работат. Тоа е основа и цел на било кој додаток кој некој би сакал да го користи или не. Значи тука завршува приказната дека сето тоа е фрлање пари во вода, затоа што тие не работат. Тука, многу просто ти се образлижени бенифитите кои ти не ги согледуваш и не си ги разбрал.
Второ, еднокринолог, ако не е дел од врвен спорт, ти е фрлање пари во вода.
Трето, твоето искуство е за почит, како и секое друго индивидуално, кое е различно. Некој обична настинка лекува со чајче, некој ја лекува со антибиотици.
 
Член од
30 септември 2017
Мислења
56
Поени од реакции
41
Дечки како да дознаам дали протеинов што го купив е оригинал а не препакован? Купив од фирмата Optimum Nutrition за цена која е нешто пониска од цената која ја гледам онлајн што воопшто не ми е верно во наши услови. Не ми е ни за парите ни за ништо единствено за здравјето ми е страв бидејќи ако е препакован не можам да знам какви состојки има внатре, страв ми е да го пијам. Од полео го зедов, имате искуство со нив?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
427
Поени од реакции
276
Дечки како да дознаам дали протеинов што го купив е оригинал а не препакован? Купив од фирмата Optimum Nutrition за цена која е нешто пониска од цената која ја гледам онлајн што воопшто не ми е верно во наши услови. Не ми е ни за парите ни за ништо единствено за здравјето ми е страв бидејќи ако е препакован не можам да знам какви состојки има внатре, страв ми е да го пијам. Од полео го зедов, имате искуство со нив?
Па што си го купувал тогаш? Реално да прајме муабет сиромавиот двапати плаќа...
 
Член од
30 септември 2017
Мислења
56
Поени од реакции
41
Па што си го купувал тогаш? Реално да прајме муабет сиромавиот двапати плаќа...
Јбг тоа е, но затоа и прашав тука да ми посочите вие кои имате искуство па никој не ми пиша ништо. Ќе го фрлам, поважно ми е здравјето.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.551
Поени од реакции
7.575
Ти си сериозен со постов и очекуваш во тој стил јас да ти одговорам на вака глупаво срочено прашање, закључок или што и да е?!
Прво, научи основа. Ај, еден мал краток курс, без пари и толку од делење памет.
Прво, штом некој стручњак дошол до заључок дека некои безбедни бустери направиле дисбаланс, тоа значи дека тие бустери работат. Тоа е основа и цел на било кој додаток кој некој би сакал да го користи или не. Значи тука завршува приказната дека сето тоа е фрлање пари во вода, затоа што тие не работат. Тука, многу просто ти се образлижени бенифитите кои ти не ги согледуваш и не си ги разбрал.
Второ, еднокринолог, ако не е дел од врвен спорт, ти е фрлање пари во вода.
Трето, твоето искуство е за почит, како и секое друго индивидуално, кое е различно. Некој обична настинка лекува со чајче, некој ја лекува со антибиотици.
Мртов сериозен, не гледај само од призмата на парите туку објасни им кои се бенефитите од овој тип на суплементи во бодибилдинг или рекреативен фитнес, еве ти гарантирам дека 99.9% ги интересираат следните работи: дали ќе ја зголемат мускулната маса и за колку ако пијат трибулус, колку ќе ја зголемат силата и издржливоста и дали ќе им направи некаква штета по здравјето.

Еве ти за трибулусот како најчесто продаван суплемент од тестостерон-бустерите:
https://examine.com/supplements/tribulus-terrestris/
Testosterone
- HighSee all 8 studies
In otherwise healthy males, testosterone is not influenced with supplementation of tribulus terrestris. There may be an increase in infertile men, but this is weak. There may be a small effect in postmenopausal women with low libido, however, the difference wasn't statistically significant.

Erections
Minor Very HighSee all 4 studies
1.5 and 2.25 of tribulus extract or 6 g of tribulus root seems to modestly improve erections in infertile men, men with partial androgen deficiency, and men with erectile dysfunction. The effect is reliable across all studies so far, however, research is still in its early stage and great confidence in these results would be unwarranted.
Libido
Minor Very HighSee all 5 studies
Most studies found an improvement in sexual desire in women reporting a general loss of libido. One study in men found an improvement. The research is still in its early stage and great confidence in these results would be unfounded.

Fat Mass
- Very HighSee all 3 studies
No significant influences on fat mass are noted with tribulus terrestris
Fatigue
- ModerateSee 2 studies
Exercise related fatigue and vigor is unaffected by tribulus supplementation in trained men
Lean Mass
- Very HighSee all 3 studies
Insufficient evidence to support a consistent increase of lean mass associated with tribulus relative to placebo during training or in general.
Power Output
- Very HighSee 2 studies
No significant alterations in power output associated with tribulus supplementation.

Free Testosterone
- HighSee all 3 studies
One uncontrolled study found a small but significant increase from baseline, but the other studies found no significant difference.
Prostate Specific Antigen
Minor -See study
One study found a significant increase relative to placebo with 2.25 g of a tribulus extract per day.
Liver Enzymes
-See study
One study found a small increase in AST but not ALT
DHEA
- ModerateSee 2 studies
One study found an increase with 2.25 g of Tribulus per day for 12 weeks, however, a larger study found no significant difference.
Sexual Function
Minor HighSee all 4 studies
There may be a small improvement in overall sexual function in premenopausal women with libido taking 2.25 g/d of a tribulus extract. Effects on postmenopausal women are unclear.
Sex Hormone Binding Globulin
- -See study
No significant change in men taking 1.5 g/d of a Tribulus extract

[DOUBLEPOST=1559655991][/DOUBLEPOST]
Дечки како да дознаам дали протеинов што го купив е оригинал а не препакован? Купив од фирмата Optimum Nutrition за цена која е нешто пониска од цената која ја гледам онлајн што воопшто не ми е верно во наши услови. Не ми е ни за парите ни за ништо единствено за здравјето ми е страв бидејќи ако е препакован не можам да знам какви состојки има внатре, страв ми е да го пијам. Од полео го зедов, имате искуство со нив?
Друг треба да ти го мисли ова, си имаме институции кои ги плаќаме од наш грб за да проверуваат дали тоа што се увезува во државата е оригинал и дали ги надминува безбедните вредности.
Сликни го бар кодот и испрати им го на контакт центарот од оптимум нутришн, би требало да можат да проверат дали излегло од нивна фабрика или е фејкувано.
Еве и некои нивни насоки:
https://www.optimumnutrition.com/en-us/authentic
https://www.youtube.com/watch?v=c7ds8mA_9YU
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
131
Поени од реакции
73
Јбг тоа е, но затоа и прашав тука да ми посочите вие кои имате искуство па никој не ми пиша ништо. Ќе го фрлам, поважно ми е здравјето.
Да се надоврзам на Кеплер

https://www.optimumnutrition.com/en-us/contact-us

Одбери таму I am consumer, после селектирај Authencity и само наведи што повеќе информации. Ќе те контактираат на меил. За два производи ги имам контактирано јас, и двата legit, брзо враќаат и се услужливи.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
985
Поени од реакции
520
IMG_20190417_003741.jpg
Нашите дистрибутери се за пофалба. На оригиналната паловка пишува трајност до 05.16.2019 и наднеа ставена лепенка со дата важечка до 02.21.2020. Го купив пред 2 недели и денес го отворив внате грутки....
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
131
Поени од реакции
73
Прегледај го приврзокот 210209
Нашите дистрибутери се за пофалба. На оригиналната паловка пишува трајност до 05.16.2019 и наднеа ставена лепенка со дата важечка до 02.21.2020. Го купив пред 2 недели и денес го отворив внате грутки....
Од каде го купи, добро е да се обелодени за другите корисници.

На тест бустерите му дојде редот са :icon_lol:

Мое мислење е дека тест бустерите се најголемата лага во индустријата. Бидете сигурни дека ако работеа како што производителите тврдат дека работат, немаше да можите да ги купите од рафт од некое продавниче.
Кај некој над 30 години или некој со нивоа под нормалните можи би работеле да се доведе до некоја нормална граница.
Друго, ако некој тест-бустер навистина ги накачи нивоата на тестостерон на завидно ниво, во него има синтетички стероиди. Кој со нивна орална конзумација си носи други здраствени последици.
Ако на некој не му се дига, нека зема, мада сум сигурен дека има и поевтини алтернативи.
Убаво некој од членовите спомна назад низ страните.
Се што работи, е нелегално. Останатото што работи минимално е само залудно потрошени пари. Чунки парампачкиве не се евтини.

Добра ноќ.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
985
Поени од реакции
520
Од каде го купи, добро е да се обелодени за другите корисници.

На тест бустерите му дојде редот са :icon_lol:

Мое мислење е дека тест бустерите се најголемата лага во индустријата. Бидете сигурни дека ако работеа како што производителите тврдат дека работат, немаше да можите да ги купите од рафт од некое продавниче.
Кај некој над 30 години или некој со нивоа под нормалните можи би работеле да се доведе до некоја нормална граница.
Друго, ако некој тест-бустер навистина ги накачи нивоата на тестостерон на завидно ниво, во него има синтетички стероиди. Кој со нивна орална конзумација си носи други здраствени последици.
Ако на некој не му се дига, нека зема, мада сум сигурен дека има и поевтини алтернативи.
Убаво некој од членовите спомна назад низ страните.
Се што работи, е нелегално. Останатото што работи минимално е само залудно потрошени пари. Чунки парампачкиве не се евтини.

Добра ноќ.
Го порачав од фб протеини и суплементи продавницата од скопје.
Било какви суплементи да се земат,нашиот природен хормон дозволува толку и тое то. За да се прекрши то плато се знај што треба да се земе,стероиди.
Тест бустерите се добри за лица кој имаат намалено либидо,лица кој имаат намален природен хормон тестостерон значи за лица над 30години или за помлади лица кој имаат проблем со лачење на тестостерон. Едина добивка од тест бустерите е благо покачување на силата и зголемено либидо,друго ништо. На мускулна маса нема промена кај здрави лица. Вежбачи кој предходно имале проблем со природниот хормон и кој почнале да користат трибулус,виделе напредок и тоа значи дека трибулус работи "ДА" али само кај лица кој имаат проблем со природниот хормон.
Дете од 20години здрав,јак,се храни здраво и тренира правилно тој што добивка ќе има од користење на тестобустер? Да неможи да појди до вц по мала нужда:D
Пак ќе спомна,работи да али на мускулна маса никаква ама апсолутна никаква добивка. Ако беа корисни прв ќе купев:roker:
 
На врв Bottom