Бодибилдинг суплементи

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
Да земам BCAA апчиња за после тренинг за recovery?
Ии последно после интензивен тренинг ми се случва да ми се подзатмни, можно е да е притисокот или? И дали би помогнал L-Citrullin во тој случај
Пред тренинг внесувај повеќе хидрати и малку масти. Гледај да не внесуваш шеќери пред тренинг.
Одма после тренинг дехтроса со бцаа али гледај да се во прав поради апсорбациа или евентуално веј со дехтроза одма после тренинг. Подобра опциа ти е чисто дехтроза и после да јадиш. Цитрулинот ти е фрлање пари исто ко и бцаа.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Така прам, ама кога имам интензивен тренинг се случува да ми се стемни. Иначе шо пиете како пост и пре воркаут?
Пошто сите ги фалат овие, а многу викате се фрлање на пари. :toe:
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
Така прам, ама кога имам интензивен тренинг се случува да ми се стемни. Иначе шо пиете како пост и пре воркаут?
Пошто сите ги фалат овие, а многу викате се фрлање на пари. :toe:
Пред тренинг јадам 270грама црвено месо со 120грама макарони и 20гр. фстак. Подобар преворкаут амин. Одма после тренинг дехтроза со бцаа и цвекло. Бцаа ги допивам од лани ми седат :D
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Така прам, ама кога имам интензивен тренинг се случува да ми се стемни. Иначе шо пиете како пост и пре воркаут?
Пошто сите ги фалат овие, а многу викате се фрлање на пари. :toe:
Можно е шеќерот во крвта нагло да ти паѓа после интемзивен тренинг па носи со тебе нешто благо пример 2-3 шеќерчиња од тие по кафичите што се, доста се практични или коцка шеќер. А не е лошо после таков тренинг да го провериш и притисокт, можеш тоа во некоја аптека ако немаш дома апарат.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Да земам BCAA апчиња за после тренинг за recovery?
Ии последно после интензивен тренинг ми се случва да ми се подзатмни, можно е да е притисокот или? И дали би помогнал L-Citrullin во тој случај
Moжно е од многу работи, ти паѓа шеќерот, притисокот, не си хидриран, немаш кислород итн итн. BCAA e залудно трошење пари.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Хидрацијата ми е океј, шеќерот или притисокот останват. Ќе се проверам. Фала иначе.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
@Zippertrax , бадијала преписки, кога на сила се обидуваш да одговараш, не читаш што пишувам и прашувам. Кога зборувам за основа, мислам на дози. Стрижење овци е кога на дете ќе му пишеш да експериметира и дека 400 мг кофеин, 8 гр Бета аланин и слично се нешто што од искуство некој некаде го препорачува, виртуелно. Ако сте рекреативци, не експериментираје, не филозофирајте, треба да се вежба и јаде, а додатоците во исхраната не се да ви шепнат во у вце и да ве натераат да одите во теретана, држете ги на минимум.
Те прашав што е за тебе стимуланс, не добив одговор.
Никој не го рекламира Аргининот, но кога же го споредиш во пракса со Цитрулинот, тогаш ќе зборуваме. Грам за грам.
Пре воркоут производ не е фрлање пари, ако знаеш за што служи.

Ви посакувам убава недела.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
@Zippertrax , бадијала преписки, кога на сила се обидуваш да одговараш, не читаш што пишувам и прашувам. Кога зборувам за основа, мислам на дози. Стрижење овци е кога на дете ќе му пишеш да експериметира и дека 400 мг кофеин, 8 гр Бета аланин и слично се нешто што од искуство некој некаде го препорачува, виртуелно. Ако сте рекреативци, не експериментираје, не филозофирајте, треба да се вежба и јаде, а додатоците во исхраната не се да ви шепнат во у вце и да ве натераат да одите во теретана, држете ги на минимум.
Те прашав што е за тебе стимуланс, не добив одговор.
Никој не го рекламира Аргининот, но кога же го споредиш во пракса со Цитрулинот, тогаш ќе зборуваме. Грам за грам.
Пре воркоут производ не е фрлање пари, ако знаеш за што служи.

Ви посакувам убава недела.
Јас кажав што имав да кажам, со што, колку толку допринесов до нови мислења кон темата. Ти после толку постови се уште не не просветли со таа основа твоја. Ти си тој што не чита постови, и пишува како му одговара. Друго, тие дози се препорачани од научна организација, витруелно. Стрижење овци е кога ќе му речеш на дете да купи скап стимуланс кој е 80-90% кофеин и останати филери, од кој нема и да осети некаков бенефит, освен оној од кофеинот. Кофеински таблети се поевтини.

@Zippertrax
Те прашав што е за тебе стимуланс, не добив одговор.
Суплемент. То е.
Не читаш постови. Одговорив во предходен пост, дека како такви ги користам за енергија после долг работен ден и мотивација, т.е да го искористам максимумот од тренингот.
Ти ако ги користиш за друга намена ок, не ме ни интересира.

@Zippertrax
Пре воркоут производ не е фрлање пари, ако знаеш за што служи.
Секако дека е фрлање пари. Со овие цени како што се сега и со тие никакви состави.

Се надевам со тебе завршуваме на тематика стумуланси за сега, не оди никаде ова.

Ти посакувам и тебе пријатен ден и убав остаток од неделата.

И како за крај, на секој би му препорачал да експрирементира со себе (во нормала). Секој од нас е различен и различно реагира на нештата. Ако нешто работи многу добро за некој не значи дека и за вас ќе работи исто. Најдете што е најдбро за вас и држете се до тоа.

Поз
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Стимуланс е суплемент, јасно ми е, се кажа сега со ова.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Welcome to my world. каде стимулансите како суплементи ги користиме за енергија и мотивација.
Тао беа, Цитрулин, Бета Аланин...мило ми е што научив нешто повеќе. Благодарам.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Гледам жестока стана дискусијата за стимулансот хахаха.
Стимуланс занчи стимулирање на некија психо-физичка состојба на организмот.
Стимуланс зборот се користи од кофеин па се до екстази и лсд. Така да широк дијапазон опфаќа.
Па така имаме разни стимуланси во зависност од нашата потреба, дали за централниот нервен систем и кардио васкуларниот, ментално психичкиот, па стимуланс за стимулирање на жлезди при намалена функција и така натака.
Пре-воркаутите кофеински денес се направени за стимулација пред се за тежински тренинг, бидејќи кофеинот служи за забрзана работа на кардио-васкуларниот систем , ААКГ за васкуларизација(ги проширува крвните садови за поголем проток на крв додека делува кофеинот) , бета аланинот го потиснува заморот при кревање големи тежини за кратко време.ААКГ и Бета аланинот се во помали количини кои се доволни да интерферираат со кофеинот за разлика доколку би се земале посебно.
Друго, бета аланинот во поголеми дози се зема при аеробни тренинзи односно кардио -трчање , спринтови итн.
Потоа неможеш да земеш пре воркаут во форма на гел со одложено дејство пред тежински тренинг бидејќи е наменет за долго метражно трчање и така нема да го осетиш максималниот ефект, и обратно некој силен кофеински преворкаут од тие за тежински тренинг пре некое долго метражно трчање бидејќи ќе добиеш сила на почеток и нема да остеш ни замор ни болка на почеток и потоа следува премореност и грч во мускулите.
Така да не гледајте строго право само, гледајте ја пошироката слика, и видете кој суплемент пооделно за што служи и зошто и како можат да се комбинираат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Волшебниве напитоци базирани на кофеин, аргинин, цитрулин, таурин ги направивте, сега уште да направите мускули и нема да има појаки од вас.

Најбитно: правилна исхрана + одмор + правилно изведување на вежбите и паметно вежбање, ако ова не ви е средено ништо не бива, после тоа следи мотивацијата која колку-толку може да ви ја даде суплемент ( сум имал тренинг партнери кои биле на стероиди и имало денови кога не им се тргнувало да вежбаат).

Е сега дозирањата зависат од личност до личност, макар што ако сте одморени и во правилен дел од денот внесете правилен тип на храна не би требало да имате проблем со тренингот и без преворкаут.
Ако имате физички напорна работа и одма после работа одите на тренинг можеби и ви треба нешто што ќе ве среди физички.
Ако имате работа која ве убива психички не барајте нешто што ќе ве дигне физички туку средете си го паметот и барајте начин да се фокусирате на тренингот (мене ми помагаат 10-15 минути на степер за да влезам во тренинг мод после екстра психички напорен ден.

И најбитно, си треба време и стаж во теретана за да може да правите напредни програми, не може со 3 месеци пред лето да стигнете до некои програми со дроп сетови и супер сетови и луди килажи, а во меѓувреме се мачите да издржите тренинг за почетници. Дури и ефедрин да ви даде човек нема да ве дигне да истерате до крај. Тоа ви е нешто слично како да сакате после 1-2 месеци да истрчате 50км маратон со време како некој маратонец, а во моментов не можете ни да испешачите 10км.
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Мислење на протеинов? Цената е ок според мене.. Screenshot_20190515-013208_Instagram.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom