Бодибилдинг суплементи

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
@Кеплер, зашто на средина на тренинг декстроза и која количина?!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
@Кеплер, зашто на средина на тренинг декстроза и која количина?!
Од повеќе аспекти, примарно ова, го применив и на себе и како и голем дел од останатите совети на Бен имам доста подобрување а и помалку повреди, а втора работа доста форсирана од Бен и од други некои истражувања што ги имам сретнато по интернет е да се искористи максимумот на хормонот за раст, користење на мастите како енергија за време на денот и подобрување на сензитивноста на инсулинот. Инаку грамажата на декстрозата ми варира во зависност од тоа колку калории ми се потребни да го завршам денот и каква мускулна група вежбам, најчесто сум со 30-50 грама декстроза на средина од тренингот, или моментот кога веќе се осеќам дека ми паѓа шеќерот.

Во принцип последните година и нешто како начин на живот ми е intermittent fasting, најчесто 16/8, а чат пат кога се чситам знам да истерам фастинг и по 24 или 48 часови и поради што имам премногу обврски(околу 12 часови со работа секој ден) ми дојде како кец на десетка, поминувам со 2-3 оброци на ден, вообичаено внимавам само на јаглехидратите кои ги внесувам со последниот оброк после тренинг и вкупниот калориски внес во зависност од тоа дали сакам да качувам маса или да се чистам. Во качување на мускулна маса не гледам да имам проблем, дури и подобро од некогаш кога се замарав да јадам на секои 3-4 часови и кога јадев 6-7 оброци на ден, а е попрактично многу.
Сума сумарум за аматери intermittent fasting и воопшто за луѓе кои се со обврски може да го препорачам како најдобар начин да останат прилично чисти преку целата година и да си ги намалат стресовите околу припрема и јадење на многу оброци, а истовремено и да качат солидна мускулна маса (сепак ова не важи за секој, за луѓе кои имаат голем проблем со качување на маса ова не верувам да им биде добар избор, за луѓе кои брзо качуваат маса ова е таман).
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
@Кеплер , ќе пробам да најдам повеќе време и да напишам ред два за ова, затоа што 50, па и 30 гр ЈХ на средина на тренинг е лоша работа. Секоја чест за Бен, ама не би се сложил целосно. Останувам должен одговор.
 
Член од
31 март 2019
Мислења
6
Поени од реакции
1
Денеска ми стигна Amix Monster Beef и MuschePharm протеините ќе ви споделам искуство за некое време :)
 
Член од
11 август 2017
Мислења
403
Поени од реакции
333
Има некој земано testo booster?мислам се 700-800 денари
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.684
Поени од реакции
2.521
Користи некој Minoxidil за раст на коса и pre-workout за вежбање истовремено?
Една од нус појавите на миноксот се срцеви палпитации, па си мислев во комбинација со pre-workout да не дојди до последици кои што можи да значат губење на трајно здравје или живот.

Немам осетено некоја посериозна нус појава од миноксот освен млака умореност и млако губење на здив. А pre-workout немам користено досега.

Причина зошто сакам да земам pre-workout е затоа што секогаш вежбам после работа и се осеќам посрано.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Користи некој Minoxidil за раст на коса и pre-workout за вежбање истовремено?
Една од нус појавите на миноксот се срцеви палпитации, па си мислев во комбинација со pre-workout да не дојди до последици кои што можи да значат губење на трајно здравје или живот.

Немам осетено некоја посериозна нус појава од миноксот освен млака умореност и млако губење на здив. А pre-workout немам користено досега.

Причина зошто сакам да земам pre-workout е затоа што секогаш вежбам после работа и се осеќам посрано.
Можиш да користиш само витсмински препарати за коса кој можи да го намалат ретчењето или пад на косата а тие останати препарати што се нудат се ѓубре. Реткоста на косата си оди генетцки. Не се мачи со препарати,оставија природата да си го напрај своето. Ова ти е совет од бербер.
pre workout нема веза со миноксил.
Можи да осеќаш тремор или гушење во градите од зголемен адреналин.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.684
Поени од реакции
2.521
Можиш да користиш само витсмински препарати за коса кој можи да го намалат ретчењето или пад на косата а тие останати препарати што се нудат се ѓубре. Реткоста на косата си оди генетцки. Не се мачи со препарати,оставија природата да си го напрај своето. Ова ти е совет од бербер.
Незнам, некој се колнат во пропециа и миноксидил.

pre workout нема веза со миноксил.
Можи да осеќаш тремор или гушење во градите од зголемен адреналин.
Тогаш можи да земам pre-workout за проба.


Можи некој да потврди дали е legit протеинчево?
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Има некој земано testo booster?мислам се 700-800 денари
Тесто бустери ти е трибулус терестис, односно суплемент кој ја потикнува злездата за тестостерон да лачи повеке тестостерон. Тесто бустерите го зголемуваат тестостеронот за околку 30%-40%, што и не е некоја голема разлика од обично, во споредба доколку би бил на анаболички стероиди каде тестостерон директно внесуваш и е за околу 3- 5пати поголем од нормалното. Така да пробај ако си над 25 години,под не би ти препорачал, али немој да очекуваш дека ќе си како на стероиди.[DOUBLEPOST=1555199591][/DOUBLEPOST]
Здраво дечки јас сум нов тука и имам едно прашање за вас.Висок сум 175цм тежок 74 кг идам у теретана еве скоро 9 месеци многу сум добро дефиниран но имам една мака што сакам да изгледам малце поголемо т.е да ставам малце маса што би ми препорачале да земам од страна на суплименти,дали гејнер или протеин ,во моментов земам само креатин еднаш во денот фала однапред позз:)
Значи за маса, најбитно е да знаеш дека додека си во калориски суфицит ти зголемуваш маса а во дефицит намалуваш. На интернет има Calorie Calculator, укуцај таму и ќе видиш колку е потребно за да си во суфицит. Тоа е основа. Потоа најдобар избор ти е протеин и секако креатин. Види протеинот да е од некоја подобра фирма за да не пиеш некој глупости (моја препорака Impact Whey од MyProtein 1кг 1400денари, солиден протеин по поволна цена,други добри Оптимум Нутришн, Скајтек,па и Олимп е добар не е лош).
Во однос на декстроза конзумирај ја после тренинг пред протеинот, како надополнување на гликогемиските загуби, па потоа протеинот за да би се искористил за изградба на мускулот а не за надополнување на загубите.(ова е нешто како типс енд трикс ;)).
Многу е битен и тренингот, пробај ги програмите 5х5 или 10х10, и знај дека мускулите растат кога се одмараат.
Кога тренираш одредена мускулна група гледај секогаш да ја тренираш одморена, за да се искористи таа мускулна супер-компензација.
Извини за долгиов пост,пробав накратко али има уште за кажување. Пиши и дм ако сакаш.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
https://pbc.mk/pre-order/whey-protein-complex-2270g-po
https://pbc.mk/promocii/pbc-easter-offers/pbc-easter-offer-2
https://pbc.mk/pre-order/100-whey-protein-complex-1800g.po

Овој од 2270гр гледам го има во два вкусови (Peanut Butter и Calty Caramel), ги имате некој земено овие вкусови? Како е со растворливост? Сакам да надополнам резерви, ми изгледа ок цената, ама зезнато е што има рок уште 3 месеци.
Втора опција ми е тој со Ц4, не сум зел никаков преворкаут ни креатин одамна, па не е лошо малку памп пред лето :)
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
https://pbc.mk/pre-order/whey-protein-complex-2270g-po
https://pbc.mk/promocii/pbc-easter-offers/pbc-easter-offer-2
https://pbc.mk/pre-order/100-whey-protein-complex-1800g.po

Овој од 2270гр гледам го има во два вкусови (Peanut Butter и Calty Caramel), ги имате некој земено овие вкусови? Како е со растворливост? Сакам да надополнам резерви, ми изгледа ок цената, ама зезнато е што има рок уште 3 месеци.
Втора опција ми е тој со Ц4, не сум зел никаков преворкаут ни креатин одамна, па не е лошо малку памп пред лето :)
И јас се мислев за него ама ради краткиот рок не го зедов. Имаш во полео спорт од мајпротеин фирмата има попуст уште денес мислам 1100ден е 1кг.
Иначе од олимп добри се производите. Овај ц4 е екстра преворкаут еден од најдобрите ќе земам деновиве.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
И јас се мислев за него ама ради краткиот рок не го зедов. Имаш во полео спорт од мајпротеин фирмата има попуст уште денес мислам 1100ден е 1кг.
Иначе од олимп добри се производите. Овај ц4 е екстра преворкаут еден од најдобрите ќе земам деновиве.
Абе релативно е краток рокот, ако го земам ќе го испијам сигурно до Август, а и да не го испијам сигурно има уште +2-3 месеци рок во однос на тоа што е на паковањето, никогаш не ги ставаат роковите на траење кај протеините до граница, ако го чуваш на суво и темно место и на препорачаната температура ќе издржи и подолго :)
Инаку на хартија овој е подобар во однос на тој од Мај протеин, демек микс е концентрат и изолат, мислам дека го споредував и со аминикиселинскиот состав беше подобар.
Ц4 имам пиено пред 4 години, добар е како преворкаут, додуша е сменета малку формулата од тогаш сега се води како оригинал, тогаш беше C4 Extreme ( и тогаш имаше во составот synephrine, сега во новиот променија theacrine), но гледам низ теретана го земаат и го фалат сеуште.[DOUBLEPOST=1556555052][/DOUBLEPOST]Мислам дека ова испаѓа уште подобра опција, 2.2кг QNT Delicious Whey *микс од изолат, концентрат и хидроизолат 78гр протеин на 100грама + чоколадите и metapure за 2550 денари.
 
Последно уредено:

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Абе релативно е краток рокот, ако го земам ќе го испијам сигурно до Август, а и да не го испијам сигурно има уште +2-3 месеци рок во однос на тоа што е на паковањето, никогаш не ги ставаат роковите на траење кај протеините до граница, ако го чуваш на суво и темно место и на препорачаната температура ќе издржи и подолго :)
Инаку на хартија овој е подобар во однос на тој од Мај протеин, демек микс е концентрат и изолат, мислам дека го споредував и со аминикиселинскиот состав беше подобар.
Ц4 имам пиено пред 4 години, добар е како преворкаут, додуша е сменета малку формулата од тогаш сега се води како оригинал, тогаш беше C4 Extreme ( и тогаш имаше во составот synephrine, сега во новиот променија theacrine), но гледам низ теретана го земаат и го фалат сеуште.[DOUBLEPOST=1556555052][/DOUBLEPOST]Мислам дека ова испаѓа уште подобра опција, 2.2кг QNT Delicious Whey *микс од изолат, концентрат и хидроизолат 78гр протеин на 100грама + чоколадите и metapure за 2550 денари.
QNT искрено незнам што фирма е, јас се држам до овие по познати фирми како Scitec, Myprotein, Olimp i Optimum...али ако го пробаш овој пиши инфо каков е ме интересира.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.684
Поени од реакции
2.521
Ц4 имам пиено пред 4 години, добар е како преворкаут, додуша е сменета малку формулата од тогаш сега се води како оригинал, тогаш беше C4 Extreme ( и тогаш имаше во составот synephrine, сега во новиот променија theacrine), но гледам низ теретана го земаат и го фалат сеуште.
Ниеден преворкоут во Европа ги нема клинички препорачаните дози. Единствен преворкоут кој го имам сретнато да ги има е на Омар Исуф. Ама и овај не е за вервање оти старата фирма ја затвори после една година работа и после отвори нова, демек заради тужби за името на фирмата. А и прилично нова фирма е нема многу информации на интернетов. Во преворкоутот има само кафеин,цитрулин малат, бета аланин и креатин и (стевиа засладувач).

Најдобро е да се купат кафеин,цитрулин малат, бета аланин во булк и сами да си правиме преворкоут.

Добрите како Pre Jym и Pre Kaged не ги носат кај нас а и да ги носат шипингот повеќе е од самиот продукт.

Кај нас немам сретнато некој асолен преворкоут. Во теретана препорачуваа за Jack3d кој порано беше банираан затоа што содржеше мдаа, новава формула незнам колку е ефикасна.

P.S Од која продавница се понудите од сликата?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Ниеден преворкоут во Европа ги нема клинички препорачаните дози. Единствен преворкоут кој го имам сретнато да ги има е на Омар Исуф. Ама и овај не е за вервање оти старата фирма ја затвори после една година работа и после отвори нова, демек заради тужби за името на фирмата. А и прилично нова фирма е нема многу информации на интернетов. Во преворкоутот има само кафеин,цитрулин малат, бета аланин и креатин и (стевиа засладувач).

Најдобро е да се купат кафеин,цитрулин малат, бета аланин во булк и сами да си правиме преворкоут.

Добрите како Pre Jym и Pre Kaged не ги носат кај нас а и да ги носат шипингот повеќе е од самиот продукт.

Кај нас немам сретнато некој асолен преворкоут. Во теретана препорачуваа за Jack3d кој порано беше банираан затоа што содржеше мдаа, новава формула незнам колку е ефикасна.
Ај образложи на што мислиш со болдиранава реченица? Кои се тие клинички дози? Пумпачиве имаат повеќе или помалку од тоа?

Јас имам правено комбинации самиот, али така мора како да фрлиш мин 70 евра за сите состојки (20тина евра е скоро секоја од состојките), да ќе испаднат повеќе дози, али мене ми треба сега само за време на диета да ги задржам истите килажи како и на маса, а тоа е од средина на Мај до крај на Јуни и не ми се трошат повеќе од 20 евра за преворкаут и уште 40 евра макс за протеин.
Прв пат го слушам тој Омар Исуф, од тоа што го видов составот сега гледам има 8гр цитрулин малат (добра доза за пред тренинг) +5гр креатин (не гледам дека од него ќе има нешто вау ефект за преворкаут) и 4гр бета аланин (е ова покрај пецкањето може да ти предизвика на ваква доза парестезија, јас го имам осетено и на 3 грама тоа чувство, не е страшно али језиво е).
Стариот Џек 3д беше едно од најдобрите нешта што ги имам пиено, одлично подобрување во поглед на сила и перформанси, можеби не кој знае колку добар пумп, али силата беше на ниво. Мутант мајхем беше исто добар преворкаут, али и тој содржеше 1.3дмаа, така да сума сумарум дури имаше 1.3 дмаа во преворкаути, можеше да се осети добра сила, сега троа послабо.

Овие ги имав миксано пред 2 години:
https://www.iherb.com/pr/Primaforce-Citrulline-Malate-Unflavored-200-g/56648 6 гр
https://www.iherb.com/pr/ALLMAX-Nutrition-Taurine-14-11-oz-400-g/71866 2-3 гр
https://www.iherb.com/pr/ALLMAX-Nutrition-Caffeine-200-mg-100-Tablets/67652 2-2.5 таблети пред тренинг
https://www.iherb.com/pr/Primaforce-Beta-Alanine-Unflavored-200-g/78962 (2-4гр)
https://www.iherb.com/pr/Now-Foods-L-Tyrosine-Pure-Powder-4-oz-113-g/839 (3-5 гр)

Силата и одличен пумп, плус земав и мултивитамин, али си кошташе и доста, а заебанцијата е што откако ќе прекинеш со пиење силата паѓа и пумп нема, а си изгорел бааги пари.
https://www.iherb.com/pr/Life-Extension-Two-Per-Day-Tablets-120-Tablets/86454
 

Kajgana Shop

На врв Bottom