Бодибилдинг суплементи

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од chipicaoo, 18 октомври 2011.

 1. Gose007

  Gose007

  Член од:
  5 февруари 2009
  Мислења:
  6.833
  Допаѓања:
  3.139
  Па кафе како замена за некој preworkout кој е базиран само врз кофеин кој би му дал енергија за вежбање.
   
 2. Flatter

  Flatter Порноглава

  Член од:
  19 септември 2015
  Мислења:
  301
  Допаѓања:
  201
  Кашичка да не правеш со сите тие работи ? :D
   
  На T0NI, martin01 и Makaron им се допаѓа ова.
 3. Anonymousone

  Anonymousone

  Член од:
  23 ноември 2016
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  7
  Значи кафеинот е добар како preworkout, a декстоза и креатин за postworkout? Знам дека сум тапа, ама сакам постепено да почнам. o_O

  Едит: И дали имаат врска годините? (18 сум)
   
  Последно уредено: 13 јуни 2018
 4. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  800
  Допаѓања:
  415
  2 sati pred trening jades meso so kompir ili oriz ili grav ako nemas maka so tezavost na zeludnikot i 30min pred trening 5gr. Kreatin a odma posle trening 20gr dekstroza, 5gr kreatin, 10gr bcaa. Posle sat vreme jades i toe to. So ke ti e kafe ili preworkout. Najdobar suplement koj sto vredi da se zeme se bcaa, kreatin, whey i glutamin.
   
 5. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  327
  Допаѓања:
  211
  Убаво се поделени двата (вториот коментар е за дечкото ТОНИ и предлог како да ги користи неговите суплементи) коментари. Барем ти си доволно учен и паметен... И знаеш што како значи а не како звучи...

  Разликата е цената помеѓу двата прости шеќери за кои ме цитираш, и филерите што се лупаат внатре...


  Друже кофеин не е preworkout, како да ти се објасни...

  - "Кофеинот го стимулира централниот нервен систем со што се овозможува зголемена будност и концентрација на мозокот, а со тоа и подобрена врска помеѓу мозокот и скелетните мускули. Исто така кофеинот ги стимулира адренергичните хормони, кој пак имаат термогенички ефект врз организмот."
   
  Последно уредено: 13 јуни 2018
 6. vivakastro

  vivakastro

  Член од:
  15 март 2013
  Мислења:
  918
  Допаѓања:
  587
  Незнам дали е само кај мене. Ама последниов My protein што го земав од Полеоспорт, цело време ме гребе грлото кога го пијам. Мислев прво да не сум се разболел, ама престанам да го пијам и во ред сум. 2 пати пробав така да сигурно до протеинот е.

  Да им се плукнам на нашиве преваранти. Мора да прават мучки. Дали може да си набавам протеини некаде онлајн ?

  Од каде нарачувате вие? Нарачува ли некој од надвор воопшто?

  Нажалост би земал од Грција ама нема да можам поради обврски да одам сега, па затоа барам онлајн. И веќе кај нашиве продавници особено PoleoSport не им влегувам
   
 7. alekso.mk

  alekso.mk

  Член од:
  25 декември 2011
  Мислења:
  390
  Допаѓања:
  174
  Јас сеа пијам концентрат од ON и многу лоша растворливост, зашто така? Го земав на попуст во НоЛимит, дали долго им беше во магацинот или таков е? Предходно пиев концентрат од МyProtein и Ултимејт Нутришн и биле и имале многу подобра растворливост от ОН(а и поефтини)
   
 8. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.978
  Допаѓања:
  7.554
  [​IMG]
   
  На Macedonian97 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Viksa.LAL

  Viksa.LAL

  Член од:
  19 февруари 2015
  Мислења:
  1.618
  Допаѓања:
  1.843
  6mg caffein? ne e malce premalce?
   
 10. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.978
  Допаѓања:
  7.554
  6mg per kg of bodymass
  80kg = 480mg
   
 11. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.689
  Допаѓања:
  8.171
  Колку мг има у едно турско кафе?:D
   
 12. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.978
  Допаѓања:
  7.554
  No idea.

  According to USDA 1.8g of instant coffee (1tsp) has 57mg of caffeine.

  Шо значи 480мг се 8 лажички нескафе.

  Which is why caffeine pills are a thing.
   
  Кеплер, Anonymousone, Macedonian97 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Gjoroski

  Gjoroski Персонален тренер.

  Член од:
  14 септември 2009
  Мислења:
  1.144
  Допаѓања:
  810
  Нешто утрово, не ќе да сум толку паметен, кои два прости шеќери?
   
  На Makaron му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  327
  Допаѓања:
  211
  Малце избрзав со пишување ама еве вака бидејќи гледам ми си нешто намерачен мене, а пред некое време водеше исти битки за гејнерите со други членови:

  Малтодекстринот е всушност сложен јаглено хидрат, најчесто се добива од компир, пченичен или оризов скроб, но всушност молекуларниот синџир (на веќе преработениот односно добиениот малтодекстрин) е многу пократок од останатите комплексни јагленохидрати. За разлика од декстрозата малтодекстринот треба предходно да се обработи во црниот дроб, после обработката малтодекстринот влегува директно во крвта, кој на овај начин го зголемува крвниот шеќер и нивото на инсулин исто како и декстрозата...
   
  На Gjoroski и Филип85 им се допаѓа ова.
 15. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.849
  Допаѓања:
  6.241
  Или за уживачите на кафе како мене полн погодок да испијат 6-7 кафиња :)

  Турското ви има повеќе кофеин, кај еспресото нема време да се ослободи целиот кофеин за време на подготовката. Имам читано дека тоа што го користат во Старбакс имало голема количина на кофеин, али не сум имал прилика да пробам.

  Инаку да кафето ви е една од опциите да добиете малку на фокус и сила, една голема шолја турско пред тренинг и терајте.
   
  На Gose007 и Macedonian97 им се допаѓа ова.

Сподели преку: