Бодибилдинг суплементи

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Ако сакаш да зголемиш мускулна маса, сигурно нема прва опција да ти е кето, па ќе можеш, ако се чистиш немаш простор за такви егзубиции, ниту бенефит.
Подобра опција ти е само веј или бцаа на 70% од тренингот.
Тоа ми беше прашањето, значи можам бцаа со кето да искомбинирам само кога вежбам да пијам за време на тренимг. Твое мислење дали чисто бцаа или антикатабол класичен со бцаа + глутамин?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Некој да ми препорача како да конзумирам креатин. Не ми е првпат, но одамна не сум. Кога (препоставувам по тренинг...), како (со „полнење" или стандардни дози од 5 грама) и колку време (во недели)? Исто и дали ќе ми смета во губењево килажа (на режим на исхрана сум веќе 3 месеци, со цел губење на сало и качување мускулна маса)?
Претпоставувам не, но ќе задржува вода...

За овој станува збор, не дека е многу битно, ама ајде..

https://uk.olimp-supplements.com/13/10/creatine-xplode,125/

И едно друго прашање - дали 5L вода дневно би било доволно во смисла дневна консумација на whey, BCAA, глутамин и евентуално креатинов.
Whey пијам една доза после тренинг, заедно со доза BCAA + доза глутамин. BCAA конзумирам и за време на тренинг.
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
И едно друго прашање - дали 5L вода дневно би било доволно во смисла дневна консумација на whey, BCAA, глутамин и евентуално креатинов.
Whey пијам една доза после тренинг, заедно со доза BCAA + доза глутамин. BCAA конзумирам и за време на тренинг.
o_O
Дали можеш?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
:cuc:
сигурно со сила да ги пиеш, нема друго објаснување... :)
Не бе, се е навика. Еве периодов пијам по 3-4L. Шише од 1.5L додека сум на работа (8 саати) и шише од 1.5L кога сум на тренинг. Плус после тренинг дома од чаша нешто. ОК си е, не е многу. Летово телово си бара и повеќе вода, посебно на тренинг.
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
30
Поени од реакции
15
Некој да ми препорача како да конзумирам креатин. Не ми е првпат, но одамна не сум. Кога (препоставувам по тренинг...), како (со „полнење" или стандардни дози од 5 грама) и колку време (во недели)? Исто и дали ќе ми смета во губењево килажа (на режим на исхрана сум веќе 3 месеци, со цел губење на сало и качување мускулна маса)?
Претпоставувам не, но ќе задржува вода...

За овој станува збор, не дека е многу битно, ама ајде..

https://uk.olimp-supplements.com/13/10/creatine-xplode,125/

И едно друго прашање - дали 5L вода дневно би било доволно во смисла дневна консумација на whey, BCAA, глутамин и евентуално креатинов.
Whey пијам една доза после тренинг, заедно со доза BCAA + доза глутамин. BCAA конзумирам и за време на тренинг.
Whey-ot можеш и сабајле и после тренинг, БЦАА можеш дури и за време на вежбање, глутаминот после тренинг и пред спиење исто.
За креатинот немаш потреба од полнење, можеш доза пред и доза после тренинг, а деновите кога паузираш по една доза сабајле на гладно, барем така јас правев и дури во втората недела се гледаа резултатите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.883
Тоа ми беше прашањето, значи можам бцаа со кето да искомбинирам само кога вежбам да пијам за време на тренимг. Твое мислење дали чисто бцаа или антикатабол класичен со бцаа + глутамин?
И бцаа е доволна.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Whey-ot можеш и сабајле и после тренинг, БЦАА можеш дури и за време на вежбање, глутаминот после тренинг и пред спиење исто.
За креатинот немаш потреба од полнење, можеш доза пред и доза после тренинг, а деновите кога паузираш по една доза сабајле на гладно, барем така јас правев и дури во втората недела се гледаа резултатите.
Пишав дека пијам БЦАА и за време на вежбање, не си прочитал убаво :D

Колку ти е доза за креатинот, 5 грама? Фала ти многу инаку :rolleyes:
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Земав l carnitine и секое утро се будам жива вода и во текот на денот многу повеќе се потам па нз колку е нормално ова.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
Земав l carnitine и секое утро се будам жива вода и во текот на денот многу повеќе се потам па нз колку е нормално ова.
Се потиш после консумирање на карнитинот или општо се потиш повеќе откако почна да го конзумираш?

Уф мразам неконтролирано потење коа не треба! :D
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
општо повеќе ,знам дека по конзумирањето е нормално
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
30
Поени од реакции
15
Пишав дека пијам БЦАА и за време на вежбање, не си прочитал убаво :D

Колку ти е доза за креатинот, 5 грама? Фала ти многу инаку :rolleyes:
Go pijam kreatinot na Optimum Nutrition, doza e 3g a jas pijam okolu 5g pred 5g posle, no i 3 e optimalno i dovolno, zavisi sepak kolku si visok i tezok. Uste eden sovet ako pocnuvas pocnuvaj pobrzo zosto kako sto ke se krenat temperaturite tolku i ke treba da se ubies od pienje voda.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom