Бодибилдинг суплементи

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Незнам, можеби си поинформиран од мене, но јас немам сретнато прва класа на нутела или милка на пазар во европа, а годишно богами доста често знам да сум надвор од МК. Може да сретнеш нов вкус или по богат избор на вкусеви, но немам видено класи во производите.
Ако мислиш на мерцедес произведен за амеркинакси пазар или некоја марка на лиценца на автомобил произведена во турција, тоа е друга работа.
Но, BioTechUSA со сигурност тврдам дека немаат класи на протеин од исто име. Ова како пример.
Не тврдам дека и суплиментите се класно поделени према потрошувачите, но кога ќе се прошири дискусијата и истрагата за нормалните производи кои ги конзумираме секој ден ќе дојдат на ред и додатоците во исхраната.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Како што разбрав, исправиме ако грешам, кај нас праќаат шит варијанта на суплементи. Имаат посебен погон за шит МК пазар или ... :)
Не мора да е посебен за мк. Може е истиот што е за индија.

https://www.indiatimes.com/news/india/shocking-60-70-of-fitness-supplements-in-indian-market-are-fake-248170.html
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Цинк каде може да се најде тука кај нас, поготово да е добар за пиење после тренинг?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Не мора да е посебен за мк. Може е истиот што е за индија.

https://www.indiatimes.com/news/india/shocking-60-70-of-fitness-supplements-in-indian-market-are-fake-248170.html
Уште еднаш ќе повторам, се надевам ќе ме раберете подобро и тука ќе застане расправата за ова. Не постои фабрика која има два погона, еден за богати, а друг за сиромашни.
Постојат лиценци или фалсификати. Во мал дел оние кои плаќаат за лиценца одат спротивно на правилата со намера за брза заработка, а губење на истата.
Фалсификати постојат секаде во светот, но оние генерални дистрибутери кои прават увоз директно од фабрија не носат фалсификат производ.
Во случајов со линокт, индијскиот пазар е ОГРОМЕН, така да сигурно има исто толку голем фалсификат на тој пазар, но не од директни увозници. И сигуно оние кои работат на црно во Индија, не носат роба во МК :)
 
T

Terroir

Гостин
Уште еднаш ќе повторам, се надевам ќе ме раберете подобро и тука ќе застане расправата за ова. Не постои фабрика која има два погона, еден за богати, а друг за сиромашни.
Постојат лиценци или фалсификати. Во мал дел оние кои плаќаат за лиценца одат спротивно на правилата со намера за брза заработка, а губење на истата.
Фалсификати постојат секаде во светот, но оние генерални дистрибутери кои прават увоз директно од фабрија не носат фалсификат производ.
Во случајов со линокт, индијскиот пазар е ОГРОМЕН, така да сигурно има исто толку голем фалсификат на тој пазар, но не од директни увозници. И сигуно оние кои работат на црно во Индија, не носат роба во МК :)
Тие од Индија не ама затоа тие што работат на црно во Бугарија и те како можат да носат роба во Македонија, и истата да се најде дури и во некој од познативе продавници ако се полакомат за поголем профит..

Баш пред некој ден видов на фб некоја реклама за продажба на суплементи преку фан пејџ од Струмица имаа понуда nitro pure whey gold од 2.3 кг за 2750 денари (така нешто беше сумата) а кај вас истиот е 3700. Според она што гледам на интернет оди околу 50 евра така да каков квалитет е овој од 2700 што го продаваат е повеќе од јасно
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Ме интересира дали продуктите од страната Sila Bg се оригинални или станува збор за фејк суплементи. Никаде на друго место не сум видел толку ниски цени, константно имаат огромни попусти и затоа ми е сомнителна работата. Некој што имал можност да спореди оригинален со нивен протеин, амбалажа, вкус, па да каже дали е ист квалитетот и дали се оригинални тие суплементи?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Ме интересира дали продуктите од страната Sila Bg се оригинални или станува збор за фејк суплементи. Никаде на друго место не сум видел толку ниски цени, константно имаат огромни попусти и затоа ми е сомнителна работата. Некој што имал можност да спореди оригинален со нивен протеин, амбалажа, вкус, па да каже дали е ист квалитетот и дали се оригинални тие суплементи?
ima i fake i originalni ama so sigurnost nikoj nemozi da potvrdi e sega ako se vo bg pa neznaci deka se e fake. taja cena kajniv nemozi da bidi ista i kajnas. nasite plajkat danoci za nosenje carina i slicno. ako tamu e 1500 proteinot kajnas ke bidi 2200. najdov eden vo teretanata potvrduva deka gold standard e potpolno original poso koga bil vo amerika go piel i zel eden za mk i kupil ovde uste eden skroz bilo se isto i bar kod original i rastvorlivost i vkus osven ako ne me lazi
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
ima i fake i originalni ama so sigurnost nikoj nemozi da potvrdi e sega ako se vo bg pa neznaci deka se e fake. taja cena kajniv nemozi da bidi ista i kajnas. nasite plajkat danoci za nosenje carina i slicno. ako tamu e 1500 proteinot kajnas ke bidi 2200. najdov eden vo teretanata potvrduva deka gold standard e potpolno original poso koga bil vo amerika go piel i zel eden za mk i kupil ovde uste eden skroz bilo se isto i bar kod original i rastvorlivost i vkus osven ako ne me lazi
Викаш од истата страна таа Сила Бг во понудата има и оригинални и фалш? П.с. точно тоа дека поефтини би требало да се цените, Бугарија држи убедливо најефтини цени на Балканов, ама ова дека цело време имаат попусти и што некогаш имаат ептен ниски цени ме замисли, па затоа некој што зел да каже каков бил квалитетот на нивните суплементи
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Тие од Индија не ама затоа тие што работат на црно во Бугарија и те како можат да носат роба во Македонија, и истата да се најде дури и во некој од познативе продавници ако се полакомат за поголем профит..

Баш пред некој ден видов на фб некоја реклама за продажба на суплементи преку фан пејџ од Струмица имаа понуда nitro pure whey gold од 2.3 кг за 2750 денари (така нешто беше сумата) а кај вас истиот е 3700. Според она што гледам на интернет оди околу 50 евра така да каков квалитет е овој од 2700 што го продаваат е повеќе од јасно
Тој протеин е надвор од редовно производство 4 месеци наназад. Тоа што се продава во моментов се најверојатно залихи.
Факт е дека комшиите се склони и цареви за реплики :) ама дека има некој кој легално увезува од фабрика и би ризикувал да ја изгуби довербата и дистрибутерската дозвола носејки сомнителни производи е чисто самоубиство. За она што го продаваат луѓе кои не се овлаатени увозници и дистрибутери, не гарантирам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Абе и да немаат дополнителен погон, пак се можни преварите, одамна ги имав ставено резултатите добиени од лабораторија на протеини од пред неколку години, Гаспари како една од угледните и бренд со најскапи суплементи паднаа на тестовите, а не пак некоја noname со погон колку шнајдерска работилница.
Еве го екселот со мерењата, некои брендови како American Pure Whey Whey Blend заслужуваат да им ја запалиш компанијата без око да ти трепне.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1GK7YClXUNOPMCGk51Ha9FIdHEWQ0as1lpfKE0pRKWBE/edit#gid=0

@Gjoroski мене ме интересира дали Агенција за храна и ветеринарство, царината или некоја соодветна инспекција ви врши проверка повеќе пати годишно или на секоја пратка што ја внесувате во државава со лабораториски тестови и каде може да се видат резултатите добиени доколку постојат такви проверки?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
@Кеплер, огромен број на брендовите немаат сопствено производство, користат услуги од други фабрики. Кај нас се вршат периодични анализи, нема редовни.
Пак ќе кажам дека компанија која сака да се задржи на пазарот несмее да си дозволи екскурзија, секоја утка скапо се плаќа. И во Мерцедес знаат да ја утнат, па исплаќаат големи пенали.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Еве го екселот со мерењата, некои брендови како American Pure Whey Whey Blend заслужуваат да им ја запалиш компанијата без око да ти трепне.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1GK7YClXUNOPMCGk51Ha9FIdHEWQ0as1lpfKE0pRKWBE/edit#gid=0
Страшно, 0.01 скор. Дали има испитување за дајматајз и ултимејт да ѕирнеме?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Страшно, 0.01 скор. Дали има испитување за дајматајз и ултимејт да ѕирнеме?
Не сум сретнал на друго место, Tiger Fitness имаше постирано демек тест од независна лабораторија на youtube, е сега дали е доволно кадарен и дали може да му се верува...
[DOUBLEPOST=1512426082][/DOUBLEPOST]Еве и други мерења каде што има различни резултати:
http://nizarscience.blogspot.mk/2016/02/fresh-lab-tests-myprotein-dymatize.html
https://www.supplementlabtest.com/whey-protein-shake-ranking
 

Kajgana Shop

На врв Bottom