Блокирана фан страна на Фејсбук?

Член од
9 ноември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
25
Здраво на сите,

Имам приметено дека во последно време (особено после изборите во Америка) Фејсбук има почнато да става многу повеке рестрикции на фан страни. Некои страни дури ги има и блокирано!

Затоа доколку имате фан страна на Фејсбук треба да сте доста внимателни да не се соочите и вие со вакви проблеми. Бидејки јас имам искуство со многу фан страни решив да направам едно кратко видео во врска со нај честите причини зошто Фејсбук става рестрикции на страните, еве линк до видеото доколку ве интересира: https://youtu.be/8wvfuNHRreE

Ако ви се допаѓа видеото не заборавајте да се "subscribe" на мојот канал. Вашата подршка многу би ми значела!

Исто така, доколку веќе се соочувате со проблеми на Фејсбук слободно контактирајте ме за совет.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Здраво Анита, супер е видеото.

На што всушност го базираш мислењето дека ќе блокираат нечија страница ако се постира повеќе од 1 објава за 1 час? Да, досегот ќе се расцепка и ќе биде значително помал (per post), ама никогаш до сега не сум сретнал страница да биде блокирана за пречесто објавување на содржина (конкретно, неколку пати во еден час) :)
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.174
Шо знам, и мене ме интересира зошто го тврдиш ова... и + коментаров:

Oh nooo 3 time is too much. If your page has less than 10k likes then you should post one post per day. Watch this video for more info about posting frequency on social: https://youtu.be/l8131TUatQs

напротив, баш спротивно е, со еден пост дневно на скромна публика од 10к, нема никад да се кренеш погоре т.е ќе се крстиш у некој вирал пост па да добиеш некоја бројка плус. А и реално ако гледаме како функционира ФБ, еден корисник има премногу лајкнато и фоловнати страници и профили, па шансите ти со 1 пост да им излезеш некаде се многу мали.

Тука треба да си број 1 во контентот што го правиш и апла сите луѓе „едвај да чекаат“ да објавиш па да си јак на reach (што 99.9% во случаите не е така...). Башка, како што кажав, еден корисник има еве да речеме 50 страни лајкнато (многу повеќе се кај некој...), и тие форсираат објави и излагаат на newsfeed. Ти како корисник бидејќи тие страни ти се тука цело време, ќе ги отвараш, читаш, лајкаш, коментираш...

Автоматски според ова, тие страни и тие објави ќе ти бидат форсирани од ФБ, додека тој некој си page што објавува еднаш дневно, нема никаде да биде виден (или ќе биде виден за неколку пати помалце од другите).

Можеби ја грешам, не викам не, али моето искуство вели спротивно.
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
25
Здраво Анита, супер е видеото.

На што всушност го базираш мислењето дека ќе блокираат нечија страница ако се постира повеќе од 1 објава за 1 час? Да, досегот ќе се расцепка и ќе биде значително помал (per post), ама никогаш до сега не сум сретнал страница да биде блокирана за пречесто објавување на содржина (конкретно, неколку пати во еден час) :)
Здраво! Фала за убавите зборови.
Коментарот во врска со повеке од една објава на час се однесуваше повеќе на тоа кога фејсбук фан страни одат во разни групи и постираат по неколку постови на час. Им се има случено на повеќе од моите клиенти да бидат блокирани кога ќе го направат ова. Но најчесто блокиранјето е само привремено за 12 или 24 часови. Се немам сретнато со случај кога на својата страна некој ке постира толку често.
Автоматски споено мислење:

Шо знам, и мене ме интересира зошто го тврдиш ова... и + коментаров:

Oh nooo 3 time is too much. If your page has less than 10k likes then you should post one post per day. Watch this video for more info about posting frequency on social: https://youtu.be/l8131TUatQs

напротив, баш спротивно е, со еден пост дневно на скромна публика од 10к, нема никад да се кренеш погоре т.е ќе се крстиш у некој вирал пост па да добиеш некоја бројка плус. А и реално ако гледаме како функционира ФБ, еден корисник има премногу лајкнато и фоловнати страници и профили, па шансите ти со 1 пост да им излезеш некаде се многу мали.

Тука треба да си број 1 во контентот што го правиш и апла сите луѓе „едвај да чекаат“ да објавиш па да си јак на reach (што 99.9% во случаите не е така...). Башка, како што кажав, еден корисник има еве да речеме 50 страни лајкнато (многу повеќе се кај некој...), и тие форсираат објави и излагаат на newsfeed. Ти како корисник бидејќи тие страни ти се тука цело време, ќе ги отвараш, читаш, лајкаш, коментираш...

Автоматски според ова, тие страни и тие објави ќе ти бидат форсирани од ФБ, додека тој некој си page што објавува еднаш дневно, нема никаде да биде виден (или ќе биде виден за неколку пати помалце од другите).

Можеби ја грешам, не викам не, али моето искуство вели спротивно.
Здраво, мојот коментар за еден пост дневно се базира на податоци што имам гледано кај клиенти. Колку повеќе постираат клиентите дневно толку по-мал "reach" има секој пост. Reach-oт на дневно ниво е прилично константен. Во секој случај, нема веке вирални постови на Фејсбук... тоа може само на Инстаграм.
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.317
Поени од реакции
3.300
Автоматски споено мислење:

Здраво, мојот коментар за еден пост дневно се базира на податоци што имам гледано кај клиенти. Колку повеќе постираат клиентите дневно толку по-мал "reach" има секој пост. Reach-oт на дневно ниво е прилично константен. Во секој случај, нема веке вирални постови на Фејсбук... тоа може само на Инстаграм.
Зависи што ти е нишот. Тебе сигурно клиентите ти се досадни фирми и постовите им се мек спам, ако е забавна страна или страна со квалитетна содржина, повеќе постови = поголем рич. За YT видеава сама себе се кочиш со low-retention прегледи од кајгана и фб групи, што само по себе те прави неадекватна да зборуваш за SMM. Не сакам да ме сфатиш погрешно ама видеава ти се ужасни, преголема возбуда и звучиш иритантно, треба да ме врзат за да одгледам цело видео.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.174
Здраво, мојот коментар за еден пост дневно се базира на податоци што имам гледано кај клиенти. Колку повеќе постираат клиентите дневно толку по-мал "reach" има секој пост. Reach-oт на дневно ниво е прилично константен. Во секој случај, нема веке вирални постови на Фејсбук... тоа може само на Инстаграм.
Ние водиме страна со 3,5М лајкови/фоловери. Ако споделуваме само еднаш дневно, страната ни отиде у бунар. Во наша категорија има околу 3/4 страни кои се страшно активни на дневна база, со лајкови од 1 до 5М луѓе. Ако ние се лимитираме на еден пост, а они по 5 поста дневно, да не претерам ама губиме 20% од „ефикасноста“ во споредба со другите. Автоматски, веќе не сме интересни зошто не нема.

И да не ме сфатиш погрешно, не зборувам за веб постови/објави/текстови, тука за инфо слики, слики со интересна содржина, инфографици...

Е сеа, страната е изградена на тој принцип, на тој концепт со слики, па тука до негде држи вода и твоето. Зошто кога го работевме блогот агресивно, со веб објавите/веб постовите, тогаш станувавме „досадни“ и луѓе не не отвараа, т.е немавме веќе толкав reach колку што сме имале порано, па дури и идевме надоле. Па затоа има разлики од / до. Некој ќе каже дека 10 објави дневно малце му се, некој па многу му се 2.
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
25
Ние водиме страна со 3,5М лајкови/фоловери. Ако споделуваме само еднаш дневно, страната ни отиде у бунар. Во наша категорија има околу 3/4 страни кои се страшно активни на дневна база, со лајкови од 1 до 5М луѓе. Ако ние се лимитираме на еден пост, а они по 5 поста дневно, да не претерам ама губиме 20% од „ефикасноста“ во споредба со другите. Автоматски, веќе не сме интересни зошто не нема.

И да не ме сфатиш погрешно, не зборувам за веб постови/објави/текстови, тука за инфо слики, слики со интересна содржина, инфографици...

Е сеа, страната е изградена на тој принцип, на тој концепт со слики, па тука до негде држи вода и твоето. Зошто кога го работевме блогот агресивно, со веб објавите/веб постовите, тогаш станувавме „досадни“ и луѓе не не отвараа, т.е немавме веќе толкав reach колку што сме имале порано, па дури и идевме надоле. Па затоа има разлики од / до. Некој ќе каже дека 10 објави дневно малце му се, некој па многу му се 2.
ok, da da tocno, ako imas poveke od 10k fanovi togas e ok da postiras poveke. Site moi klienti imaat pomalku od 10k fanovi. WOW 3.5 fanovi! Koja e stranata? Bas sakam da ja vidam.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.174
ok, da da tocno, ako imas poveke od 10k fanovi togas e ok da postiras poveke. Site moi klienti imaat pomalku od 10k fanovi. WOW 3.5 fanovi! Koja e stranata? Bas sakam da ja vidam.
За медицина е (со забавна и едукативна содржина). Втората е со 600К. Да бевме само активни како што бевме во 2017/2018...
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
25

Kajgana Shop

На врв Bottom