Блиц

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Sakam da si kupam blic za e-510kata e sea so finansiite so gi imam mozam da si dozvolam nesto vakvo:
http://cgi.ebay.com/Digital-Camera-F...4.c0.m14.l1262

Dali nekoj ima iskustvo so ovie. gledam deka vsusnost gi stanca edna fabrika i se naogjaat pod povekje razlicni iminja istite blicovi. Toa sto gi pisuva opciite mi izgleda vetuvacki za tie pari megjutoa me interesira dali stvarno e mozno da raboti ttl merenjeto?dali stvarno moze da funkcionira af svetloto(zatoa sto oly to ima problem malce so fokusiranje vo potemen prostor). i uste nesto pisuva deka ima zoom. toa bi trebalo da znaci deka funkcionira vo soglasnost so zumot na kamerata se pomeruva vnatre toa povrsinata za kako da frli svetlo?

 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Sakam da si kupam blic za e-510kata e sea so finansiite so gi imam mozam da si dozvolam nesto vakvo:
http://cgi.ebay.com/Digital-Camera-F...4.c0.m14.l1262

Dali nekoj ima iskustvo so ovie. gledam deka vsusnost gi stanca edna fabrika i se naogjaat pod povekje razlicni iminja istite blicovi. Toa sto gi pisuva opciite mi izgleda vetuvacki za tie pari megjutoa me interesira dali stvarno e mozno da raboti ttl merenjeto?dali stvarno moze da funkcionira af svetloto(zatoa sto oly to ima problem malce so fokusiranje vo potemen prostor). i uste nesto pisuva deka ima zoom. toa bi trebalo da znaci deka funkcionira vo soglasnost so zumot na kamerata se pomeruva vnatre toa povrsinata za kako da frli svetlo?
Моделот ми е (и марката) непознат
Штом пиши дека има зум глава и ТТЛ мерења - сигурно има, зум главата на блицо отчитува на која положба е наместен објективот и према тоа ја подесува и внатре главата - има моторче које ја “шета“ главата на блицот внатре напред - назат. Има и АФ асуист лампа.
Е сега не знам како мислиш да го платиш , ако плаќаш преку банка рачунај имаш минимум 25 долари провизија, имаш и некои 27 долари транспорт а блицо кошта некои 125 долари така да А+Б+Ц=175 долари (плус минус некој долар) или некои груби 7500 денари.

Види дали би ти одговарал ваков блиц, го имаш тука во МК (замисли да ти пратат блиц кој треба да го сервисираш или нешто не е во ред - на твој трошок ќе биди праќањето на блицот во Америка за поправка)

http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=635&directoryid=+179&ctrl=productdetails

плус имаш проверена марка и модел на блиц.
Размисли
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
ne nema od tuka da go naracuvam ke mi go donesat od usa a i tamo mozat da go proverat odma zatoa taa varijanta ja gledam a vo pix zborev i demek moze vaka taka im prativ model se da proverat i nisto od rabotata ne mi kazaa kolku bi izleglo. deka zborev so deckite nosat samo za canon i nikon deka kaj nas toa se trosi. inaku ne po taa cena go najdov po cena od 95$ so postarina za usa zatoa gledam deka mi se isplati. a od ovaa marka gledam ima i drugi proizvodi i za povekjeto dobri reviews
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Aко си искусен фотограф тогаш разгледај го овој:

http://cgi.ebay.com/Vivitar-285HV-flash-for-Olympus-E-520-E-420-E-3-510-420_W0QQitemZ360181627425QQcmdZViewItemQQptZDigital_Camera_Flashes?hash=item53dc7f7a21&_trksid=p4295.c0.m299

се е мануелно али ова е Вивитар блиц, кој веќе 30 години се користи кај професионалци фотографи. Местењета и подесувањата му се рачни али овој блиц е поуздан силен и квалитетен. Но ако немаш искуство тогаш едноставно - заборави го (за сега)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
go gledav. imam nekoe iskustvo sum si igral malce so blicovi. mada vo dilema sum dali mi e takvo nesto potrebno ili povekje bi mi vrselo rabota toa sto jas go napisav. vo sekoj slucaj ovoj e daleku po pro i si bara malce znaenje
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
си бара тро повеќе а не малце знаење али кога ќе го научиш, тој “Рокинон“ ќе ти делува како бедна играчка
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
107
Поени од реакции
32
Имам едно аматерско прашање, дали блицевите на Sigma одговараат на Nikon D60, или пак мора да земам строго Nikon блиц за мојот апарат?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Сигма прави блицеви и за Никон и за Канон и за други марки (пентакс, олимпус...)
Значи истиот модел на блиц од Сигма може да се најде и во изведба ЕТТЛ (за канон) и ИТТЛ за Никон
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
како да знам некој постар блиц дали можам да го користам на canon 1000d?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
како да знам некој постар блиц дали можам да го користам на canon 1000d?
Многу претпазливо!
Блицеви за дигиталци се разликуваат од блицеви за аналогни апарати во напонот. Дигиталните блицеви “пуштаат“ 6 волти а старите - аналогни и до 200 волти што значи дека има шанса со стар блиц да си го “спржиш“ апаратот (електрониката) Провери доообро на интернет за моделот на блицот кој сакаш да го користиш!!
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Многу претпазливо!
Блицеви за дигиталци се разликуваат од блицеви за аналогни апарати во напонот. Дигиталните блицеви “пуштаат“ 6 волти а старите - аналогни и до 200 волти што значи дека има шанса со стар блиц да си го “спржиш“ апаратот (електрониката) Провери доообро на интернет за моделот на блицот кој сакаш да го користиш!!
па во него се ставаат 4 аа батерии така да повеќе од 6 волти неможе да пушти нема од каде :) инаку блицот е некој си LUXON 122a.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
па во него се ставаат 4 аа батерии така да повеќе од 6 волти неможе да пушти нема од каде :) инаку блицот е некој си LUXON 122a.
знаеш, во оние електрични тејзери, за самоодбрана што се, се става 9 волти батерија а пушта 50.000 волти. Чудесии !!
прашај некој електроничар дали може или не

http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html

Еве ти и листа на блицеви и колку напон даваат, тој модел на Луксон не е ставен (не е измерен)
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
знаеш, во оние електрични тејзери, за самоодбрана што се, се става 9 волти батерија а пушта 50.000 волти. Чудесии !!
прашај некој електроничар дали може или не

http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html

Еве ти и листа на блицеви и колку напон даваат, тој модел на Луксон не е ставен (не е измерен)
хаха не ми текна на тоа али среќа што земав волтметар и го измерив :) 240V ,е сеа некаде прошитав дека можело на 1000д да се користи ама некако не ми е сигурно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
хаха не ми текна на тоа али среќа што земав волтметар и го измерив :) 240V ,е сеа некаде прошитав дека можело на 1000д да се користи ама некако не ми е сигурно.
Право да ти кажам тој блиц слабо работа ќе врши, подобро да го користиш тој шо ти е на апаратот. Не се исплаќа за него да си го забеш апаратот. Најди си некој блиц на кој главата може барем вертикално да се помрднува (ако оди и хоизонтално - уше поубо).
 
Член од
3 октомври 2012
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo decki,gledam temata e za blicevi pa bi sakal da mi pomognete vo izborot na blic
dali se ispaka da kupuvam na staro NIkon SB600 za 12000denari ili da odam na novo od Nikon SB700 koj cini 18990 denari :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom