Блискиот Исток-се гледа ли крајот?

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Пред година дена или така нешто на овој подфорум имаше една прилично интересна тема каде дискутиравме за Израелската акција во појасот Газа

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=32221

На неа преовладуваа мислењата како Израел се брани и само одговара на провокациите,Палестинците користат живи штитови и самите се одговорни за она што им се случува т.е високиот број на цивилни жртви.

Исто така деновиве се разви полемика околу тоа дали Израел ке го бомбардира Иран или не.На обете теми посочив дека можеби проблемот е токму во радикалниот пристап на властите во Израел т.е од доаѓањето на Шарон и Нетанјаху на власт и како тие решија да се справат со опасностите на Израел.Денес по извесно време конечно почнаа да изпаѓаат некои работи на видело т.е не се единствено палестинците оние кои се служеле со живи штитови

JERUSALEM — Israeli combat soldiers have acknowledged that they forced Palestinian civilians to serve as human shields, needlessly killed unarmed Gazans and improperly used white phosphorus shells to burn down buildings as part of Israel's three-week military offensive in the Gaza Strip last winter.
In filmed testimony and written statements released Wednesday, more than two dozen soldiers told an Israeli army veterans' group that military commanders led the fighters into what one described as a "moral Twilight Zone" where almost every Palestinian was seen as a threat.
Целиот текст на линкот
http://news.yahoo.com/s/mcclatchy/20090715/wl_mcclatchy/3272283
потврдено и од Израелски извор
http://www.haaretz.com/hasen/spages/1100300.html

Значи сепак не било онака просто и вистинито како што некој сакаше да изгледа.Зошто го спомнувам ова?Без никаква намера да напаѓам или бранам некого,посебно не Израел,но изгледа светот го зафатила некога исламофобија па пред некои факти постои тенденција да се замижува едноставно вперувајќи го прстот кон радикалниот ислам(Иран).Но дали посреди не постои и друго нешто кое во моментот мислам дека одлично придонесува во хранењето на таквиот радикален ислам,во форма на радикален Израел?Самите сведочења на Израелските војници се само потврда на она што тогаш го зборував на таа тема а тоа е дека со акцијата во Газа Израел само дотури масло на огнот,за да најголемиот дел го правдаше сето тоа со фактот Хамас(Која е терористичка организација) користел живи штитови.Сега логично се поставува прашањето(и го поставувам до сите оние кои на темата од линкот беа најгласни) дали и Израелската армија која еве гледате користела живи штитови,е исто така терористичка организација?
Следно на овие фотографии често можевте да добиете одговор дека е обична сигнална граната
Nekoj od hemicarite da objasni kako reagira beliot fosfor so kislorodot? :)
Јас прашав тогаш и добив одговор како реагира белиот фосфор што и во написот горе се испостави како точно.Употребата на истиот е забранета со конвенции.

Значи не ме сфаќајте погрешно но имам причина да верувам дека во следниов период ке има повеќе нови теми од областа на кризниот Блиски Исток,па пред да почнеме со класични муабети од типот Арап=терорист и автоматски да ја бараме вината,мислам дека е убаво малку да разгледаме кој се радикални структури се вклучени во создавањето на оваа буре барут ситуација.
Исто така ова не е никаква анти Израелска тема.Израелскиот народ има потполно право да се брани и секоја акција во тој поглед е негово легитимно право.Со самото изнесување на оваа вест на виделина државата Израел и нејзината армија само докажуваат дека се демократски ориентирани и со високи вредности и нема потреба од труење на темава со расиам и антисемитизам.Чисто информативно и за дискусија.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Абе и едните и другите се да ги фатиш и да ги пуштиш на Сибир да живеат,не се тие животни за држава.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
а зошто го имаш тоа мислење и за едните и за другите.
Пред да почнеш те молам прочитај го првиот пост.Баш убаво има одговорено зошто и како.Немој пак да се повторуваш од претходните теми.Значи реплицирај на поентата на темава а тоа е кој се лежи зад комплицираноста на блискиот исток.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Крајот?......не е ни на повидок, јбг... паранојата од прогонување тешко се лекува но уште полошо е што прогонуваните сега станаа прогонувачи (животен простор)..и така во круг изгледа ќе се врти.........бар додека има нафта на блискиот исток...а после.... се ќе отиде во заборав и ќе му се вратат на мирниот бедуински живот
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Пред година дена или така нешто на овој подфорум имаше една прилично интересна тема каде дискутиравме за Израелската акција во појасот Газа

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=32221

На неа преовладуваа мислењата како Израел се брани и само одговара на провокациите,Палестинците користат живи штитови и самите се одговорни за она што им се случува т.е високиот број на цивилни жртви.

Исто така деновиве се разви полемика околу тоа дали Израел ке го бомбардира Иран или не.На обете теми посочив дека можеби проблемот е токму во радикалниот пристап на властите во Израел т.е од доаѓањето на Шарон и Нетанјаху на власт и како тие решија да се справат со опасностите на Израел.Денес по извесно време конечно почнаа да изпаѓаат некои работи на видело т.е не се единствено палестинците оние кои се служеле со живи штитови


Целиот текст на линкот
http://news.yahoo.com/s/mcclatchy/20090715/wl_mcclatchy/3272283
потврдено и од Израелски извор
http://www.haaretz.com/hasen/spages/1100300.html

Значи сепак не било онака просто и вистинито како што некој сакаше да изгледа.Зошто го спомнувам ова?Без никаква намера да напаѓам или бранам некого,посебно не Израел,но изгледа светот го зафатила некога исламофобија па пред некои факти постои тенденција да се замижува едноставно вперувајќи го прстот кон радикалниот ислам(Иран).Но дали посреди не постои и друго нешто кое во моментот мислам дека одлично придонесува во хранењето на таквиот радикален ислам,во форма на радикален Израел?Самите сведочења на Израелските војници се само потврда на она што тогаш го зборував на таа тема а тоа е дека со акцијата во Газа Израел само дотури масло на огнот,за да најголемиот дел го правдаше сето тоа со фактот Хамас(Која е терористичка организација) користел живи штитови.Сега логично се поставува прашањето(и го поставувам до сите оние кои на темата од линкот беа најгласни) дали и Израелската армија која еве гледате користела живи штитови,е исто така терористичка организација?
Следно на овие фотографии често можевте да добиете одговор дека е обична сигнална граната


Јас прашав тогаш и добив одговор како реагира белиот фосфор што и во написот горе се испостави како точно.Употребата на истиот е забранета со конвенции.

Значи не ме сфаќајте погрешно но имам причина да верувам дека во следниов период ке има повеќе нови теми од областа на кризниот Блиски Исток,па пред да почнеме со класични муабети од типот Арап=терорист и автоматски да ја бараме вината,мислам дека е убаво малку да разгледаме кој се радикални структури се вклучени во создавањето на оваа буре барут ситуација.
Исто така ова не е никаква анти Израелска тема.Израелскиот народ има потполно право да се брани и секоја акција во тој поглед е негово легитимно право.Со самото изнесување на оваа вест на виделина државата Израел и нејзината армија само докажуваат дека се демократски ориентирани и со високи вредности и нема потреба од труење на темава со расиам и антисемитизам.Чисто информативно и за дискусија.
чекај малце...кога е употребен бел фосфор??

инаку забранет е...сулфурна киселина е краен резултат-хемиско оружје е..не сум сигурен дали израел употребил??

а проблемот е направен уште со грешката на британија за отстапување на територија,имено во ред е да отстапат територија за еврејска држава но требаше да остават и независна палестина...а потоа дојдоа арапско-израелските војни и омраза генерира омраза:toe:

сега влијанието на Иран се зголемува за жал така да биче жешко:toe:

Пред да почнеш те молам прочитај го првиот пост.Баш убаво има одговорено зошто и како.Немој пак да се повторуваш од претходните теми.Значи реплицирај на поентата на темава а тоа е кој се лежи зад комплицираноста на блискиот исток.

ти па одма се искоси...реплицирав еве:toe:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
чекај малце...кога е употребен бел фосфор??

инаку забранет е...сулфурна киселина е краен резултат-хемиско оружје е..не сум сигурен дали израел употребил??
and improperly used white phosphorus shells to burn down buildings
Самите си признаа.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
епа убаво демонстрираа фер војување...(иако го нема) но сепак израел има можност и ТЕ каква за прецизно погодување мети...пред се мислам на беспилотните шпиони..а и овие самоубиствените...

од белиот фосфор повеке цивили ке настрадаат него ли терорист...јасно и ХАмАС претера но решението мислам дека ке биде сепак израел да отстапи 30% од територијата ако сака навистина да сопре крвопролевањето...друго чаре нема...тоа го постирав и претходно и сеуште стојам на тој став...не велам дека и ова ке гарантира МИР на долг рок но барем израел ке испадне фер.....е сега ако од таа независна палестинска држава...повторно летаа Касам ракети тогаш правото на уништување на таа новокомпомирана дрќава никој нема да може да ја оспори...на крај краеви палестинците испаднаа искористени..пред се од египет...мислам дека независна палестинска држава барем ке им го исчисти лицето на израел...но овде треба да биде јасно дека тоа ке треба да значи престанок на палестинските терористи...и нивните желби за уништување на израел...а ако веке дојде до тоа верувам дека и покрај омразата муслимани евреи која патем настана со формирањето на еврејската држава...би можела да се амортизира на некој начин....единствен посериозен проблем е Иран...односно првосвештенството кое владее и секако Израел тешко да успее да изврши напад какмо тој во Осирек бидејки не верувам да успее да организира обемна акција за која ке требаат околу 5000 војска па авијација...дури и да има шанси целосно да се уништат Иранските капацитети...бидејки таква операција не може да биде неприметена а Иран ке биде спремен...така да за Иран без интервенција ..или поддршка од САД не верувам израел да залета иако се толку сигурни во нивниот Arrow3 систем..на крај краеви не дава 100% гаранција така да без САД не верувам израел да залета...освен евентуално само со употреба на тактички нуклеарки...ама и тоа решение ке предизвика лавина реакции...нејсе израел не би требало да има проблем...освен со Сирија која е во воен сојуз со иран...а Гарант ке возвратат и тоа со биохемиско оружје...така да најдобра опција е независна палестина а проблемот со Иран(кој очигледно развива нуклеарно оружје-НЕ Е СПОРНО ТОА) ке треба да биде решен со помош на САД.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
од белиот фосфор повеке цивили ке настрадаат него ли терорист...јасно и ХАмАС претера но решението мислам дека ке биде сепак израел да отстапи 30% од територијата ако сака навистина да сопре крвопролевањето...друго чаре нема.
Од белиот фосфор и настрадаа многу цивили (имаше пукање со нив мислам околу нова година).
Изгледа нема да запре крвопролевањето, за жал.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
палестинците сакаат држава...нека ја добијат де..немам против-па да видиме дали ке се задоволат лоботомираните од Хамас или ке продолжат со напади...јас мислам второто ке биде па израел ке мора повторно да реагира:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom