Блатер предложува укинување на пеналите

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Може да ја доиграат на плајстешн или публиката да гласа.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.979
Поени од реакции
3.696
Трето продолжение без временско ограничување, до Златен гол. И на секои десет минути од двата тима да излегуваат по еден или по двајца играчи така што како ке се намалува бројот на играчи секако се поголеми ке бидат шансите некој да даде гол. Може и офсајдот да го укинат во продолжението....
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Само ќе кажам:

1. Ова е само начин луѓето засегнати со прашањето да добијат некој денар плус.
или
2. Сакаат како во некои други спортови да ги укинат пеналите и при евентуален нерешен резултат да играат уште еден натпревар по една недела (циклусот продолжува се додека не се најде победник). Со оваа варијанта ФИФА енд Ко. ќе прават повеќе пари од влезници, ТВ права, реклами... .

Мое мислење е дека тие целат кон второто, ама ај да видиме.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Само ќе кажам:

1. Ова е само начин луѓето засегнати со прашањето да добијат некој денар плус.
или
2. Сакаат како во некои други спортови да ги укинат пеналите и при евентуален нерешен резултат да играат уште еден натпревар по една недела (циклусот продолжува се додека не се најде победник). Со оваа варијанта ФИФА енд Ко. ќе прават повеќе пари од влезници, ТВ права, реклами... .

Мое мислење е дека тие целат кон второто, ама ај да видиме.
А што правиме ако после 3-4 утакмици резултатот е 0-0, може и тоа да се случи, пеналите се чиста работа и финале се игра еден натпревар, па од два екстра силни тимови кој има повеќе среќа, нека победи, а ако едниот тим е најдобрата екипа на светот тогаш ќе нема проблеми.
Многу побитно е да се воведи компјутерската технологија како во тенисот отколку да се размислува за укинување на пенали, а се ми се чини дека компјутерската технологија не се воведува не заради тоа што фудбалот ќе го изгуби шармот, туку потешко може натревари да се местат
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
јас предлагам укинување на Сеп Блатер
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
А што правиме ако после 3-4 утакмици резултатот е 0-0, може и тоа да се случи, пеналите се чиста работа и финале се игра еден натпревар, па од два екстра силни тимови кој има повеќе среќа, нека победи, а ако едниот тим е најдобрата екипа на светот тогаш ќе нема проблеми.
Многу побитно е да се воведи компјутерската технологија како во тенисот отколку да се размислува за укинување на пенали, а се ми се чини дека компјутерската технологија не се воведува не заради тоа што фудбалот ќе го изгуби шармот, туку потешко може натревари да се местат
При крај се со гол технологијата, ланската сезона се тестираше во англиската лига 1 (трета лига) и вечер ќе се постави пробно на натпреварот Англија - Норвешка. Ако се помине во ред, во јули ќе има пак собир на бордот на ФИФА и ќе одлучат дали од нареднава сезона веќе ќе има во сите лиги ваква технологија. Знам само и дека имаат конструирани уреди од дури 7 произведувачи и сите се истестирани.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
А што правиме ако после 3-4 утакмици резултатот е 0-0, може и тоа да се случи...
Па не е моја иницјатива, ниту пак ја подржувам. Прашајги тие што ја иницираат/подржуваат.
А за тоа што ќе се случи после неколку натпревари, незнам, немам појма. Вистина е дека ова правило се користи во други спортови и е можна варијанта на која што целат началниците на ФИФА (поради профит). За мене оваа варијанта (и секоја замена на пеналите) не е оправдана! Сепак пеналите се интегрален дел од играта.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Нека се шутира од 14 метри тогаш.
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Најдобро ќе биде да се шутира од центарот и кој ќе ја погоди пречката 3 пати победува :D
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
После 120 мин. нека вратат паричка за да го определат победникот. (y):D
 

ЛеоЛе07

Не биди трол
Член од
8 октомври 2010
Мислења
879
Поени од реакции
375
1. Да се земаат во предвид претходните натпревари на турнирот. Така екипата што имала повеќе поени од претходните натпревари би била во предност во продолжението.

2. Или да останат пеналите, но да се изведуваат по 90 минути. По нив да се изиграат продолженија, со што екипата која изгубила на пенали би имала шанса на „фудбалски“ начин да победи.
 
Член од
7 јули 2010
Мислења
1.695
Поени од реакции
828
Какви се коментари прочитав на темава се пресмеав :pos:
Иначе нека не кажува старото многу многу да се укинеле пеналите божее ...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Нека играт покер на слеквање... победникот си оди облечен.

Најдобро решение е по истекот на 90 регуларни минути и по двете продолженија да се игра т.н. „златен гол“ односно која екипа прва ќе даде гол, таа победува. Без временско ограничување на „третото продолжение“.

Едит: гледам дека и пред мене ја дале идејава :)
Ај бе... ако негој го мани срцето на сред терен по одиграни 150 минути?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom