Блам држава

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.817
Поени од реакции
24.136
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.505
Поени од реакции
7.025
Ushte edno mestenje od SDSM Mafijata propadnalo

 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.053
Поени од реакции
8.631
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.772
Поени од реакции
36.466
...да бев Министер за здравство ќе потегнев одговорност поради можно загрозување на здравјето на холандскиот пациент кој бил каснат од змија, кој тоа решил да го транспортира пациентот од Охрид во Дебар, наместо да се транспортира вијалата, ампулата серум од Дебар во Охрид!

...да се вози транспорт со возило од Брза помош, да се изнесе од болницата медицински персонал придружници на пациентот (медицинска сестра, лекар, болничар, возач), 65 км по тие кривини на вакви високи температури и високи УВ зрачења (портокалева фаза) до болницата во Дебар, само да прими интрамускулно една инјекција серум антивиперинум (против змијско каснување) не знам колку треба да се има памет,

Еден за сите - сите за никаде!

P-740.jpg 20210630101217_367164.jpg


...наместо да се однесе кутијата серум со патронче со мраз или викенд фрижидер со такси, автобус, приватно возило, дрон, Брза помош од болницата од Дебар до болницата до Охрид каде требаше да лежи пациентот (холандскиот турист), тие го измалтретирале пациентот од Охрид до Дебар, Бог да чува си играат здравство!

20180507222156_261149.jpg

...па уште се фалат јавно, што чудо направиле, наместо шприцот да го пратат од Дебар до Охрид, тие се наканиле цела постава со се' пациент со возило по овие жештини, по тие кривини 65 км до Дебар за да прими интрамускулно 5мл инјекција од серум, аман бе луѓе ал сте нормални???

...сеуште не ми се верува, аууууу здравствово дно! :facepalm:
 
Последно уредено:

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.609
Поени од реакции
16.596
Докторке, не е темава за лекови, па да ни постираш слики.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.772
Поени од реакции
36.466
Докторке, не е темава за лекови, па да ни постираш слики.
...постирав фотографија да се види за што се работи, колкава е амбалажа (габарит) на серумот и кое малтретирање го направиле и за себе како медицински персонал и за пациентот кој е холандски турист и кој можел да колабира на пат од жештина и кривини, за глупости што нема кој да мисли од двете страни ни од охридската ни од дебарската болница, а тоа е голем блам на државата, се работи за турист кој има простор и да тужи за вакви натаму/ наваму префрлување, кога може серумот да се однесе, го носат него!
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.649
Поени од реакции
20.689
Упрао е Лолобриџида,без разлику на тој што си праи сликовнице у сфак пост.Холанѓанац могаја да си лега на раат на интензивну негу у Охрид,а серум да се прати од Дебар.
Ама не,овој не е држава,овој е Бламистан.

И како бе најмонденско место у соларан систем како Охрид да нема бе основни препарати и што ти ја знам тамо лекови по болницу.У нормалну државу откази ке летесфа.

А видео видесте ли га? Некој Стив Ирвин локалац зема разврте гу змију како марамче на пајдушко и гу фрљи право у странца.
Ццц
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.609
Поени од реакции
16.596
Упрао е Лолобриџида,без разлику на тој што си праи сликовнице у сфак пост.Холанѓанац могаја да си лега на раат на интензивну негу у Охрид,а серум да се прати од Дебар.
Ама не,овој не е држава,овој е Бламистан.

И како бе најмонденско место у соларан систем како Охрид да нема бе основни препарати и што ти ја знам тамо лекови по болницу.У нормалну државу откази ке летесфа.

А видео видесте ли га? Некој Стив Ирвин локалац зема разврте гу змију како марамче на пајдушко и гу фрљи право у странца.
Ццц
Ja не викам дека не е у право. Посебно се сложују дека минимум директор на болницу треба да си поднесе оставку ако има грам срам (а знаемо дека на Балкан збор одговорност и морал не постоив, кд су у питање функционери). Друга работа стварно е срамота што болница нема такв лек, замисли некој појде на одмор у најпосетено место преко лето у Македонију и размислуе цело време дали е болница снабдена сс лекови за не дај Боже...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.772
Поени од реакции
36.466
...ами лекот, серумот против змијски се набавува во зимски период, а не сега кога е потребно и сите го бараат,

... сега треба да се набавуваат вакцини против сезонски грип сезона 2024/25, ама спијат институциите во Министерство за здравство и МАЛМЕД кој дава дозвола за увоз, видите кои се таму кадрите, па ќе ви биде појасно, а сега ВМРО ДПМНЕ наместо да ,,стегне" пак здравството го дава на истите луѓе.:facepalm:

ситуација:
- Кој прво го разрешил Директорот на кардиохирургија д-р Сашко Јовев?

- Ами Министерот за здравство д-р Ф.Меџити од партијата Алијанса на Албанците,

- А кој беше лидер со инструкциите?

- Ами кумот, д-р А.Таравари!

- И сега кој ќе биде Министер за здравство ?

- Д-р А.Таравари!

:tapp:
... како може Х.Мицковски по брза постапка ,,на мала врата" да го смени законот за локална самоуправа по барање највероватно условување од д-р А.Таравари?

ситуација:
видите како изгледа размислува д-р А.Таравари,

....за да седи со неискрениот лицемерен газ на две столици, сега да се именува ВД градоначалник на Гостивар додека е тој министер за здравство да нема сега локални избори, оти е тој министер, а не е веќе градоначалник,

...по една година на локални избори д-р А.Таравари ќе учествува, ако добие чао,чао, довиџења на функцијата министер и ќе биде опет градоначалник, ако не победи на локални избори ќе си остане министер за здравство, чист рачун покварена љубов.

... и сега овие ќефови Х.Мицковски му ги исполнува, а тој човек крпа, компромитиран, лицемерен, докажан дека не е прв пат се откажал по неколку месеци од министер за здравство кога влегол во коалиција со СДСМ и ДУИ за местото градоначалник каде се врти поголема пара и можност за појела маса, аш!

...дали Х.Мицковски не го гледа ова, а уште не оформил влада, не знам што да мислам, ама не ми изгледа на арно работава вака! :(
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.609
Поени од реакции
16.596
Искрено после оној скандал со лековите за онкологија, не ме чуди и парацетамол во аптеки да снема, а не пак лекови во државни болници...
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.560
Поени од реакции
5.828
Sto e bitno e lekovi da ima...
Eve, ke imate stranec za vicepremier.
Belgiec :)
Covek na Kurti.
Bez MK drzavjanstvo.

Ne vi se ugoduva I Vas, jbg...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.772
Поени од реакции
36.466
Искрено после оној скандал со лековите за онкологија, не ме чуди и парацетамол во аптеки да снема, а не пак лекови во државни болници...
...не снемува, ги местат работите да снема, фантом дефицитарност, има работа за инспекции ама да бидат независни не министер за здравство назначен од партија ќе прати инспекција,

...па кој до сега за било што бил крив после инспекцијата, па и од лекарска комора сите партиски поставени во управниот одбор во корелација со власта осудиле некој лекар одземајќи ја Лиценцата за работа поради прекршок и загрозување на здравјето на пациентите?

... органите и' ги извадиле на пораѓај на трудницата од Струга, ене ја сирота уште по судските лавиринти ја бара правдата, а пак штипјанката, мајка што починала поради немање кислород боца КОВИД хорор за ќерката која се пишувала со мајката која починала, а на дежурство кој бил лекар дежурен? ааа? а изгорени живи пациенти за 3 минутно тоталка изгорена модуларна болница, а основачот на модуларните болници ене го ни срам ни перде уште конкурира да биде претседател на СДСМ,

...колку луѓе покрила земја од лекарски грешки и неказнети функционери лекари, никогаш да не се заборави!
цитат:
,, Од Болницата во Охрид велат дека останале без серум само еден ден откако го потрошиле на пациенти каснати од змија. Се правдаат дека процедурите за испорака не се во нивна надлежност, па вчера им се доставени нови количини.

-Во последниот месец сме дале три серуми, од кој последниот пред два дена. Веднаш се направи договор со околните болници кои имаат серум, во случај на итност да згрижат пациенти. Од тие причини пациентот од Холандија беше упатен до најблиската болница и навремено згрижен. Соопштија од Општата болница во Охрид."

...аман бе, како така мене, не ми излегува според транспаретноста на НЕТ, документи од јавни набавки датум на договор, пак проблемите под тепих ли?
ајде по ред за ситуацијава, причина, последица, какви кадри такво здравство и со тоа епитет - БЛАМ ДРЖАВА:


...ако се прочита цел текст само се потврдува ароганцијата на д-р А.Таравари преку д- р Ф.Меџити и мешање на политиката во здравството, кои наместо да бидат медицински лица со Хипократова заклетва во раце, тие се партиски пиони со партиска агенда во рака, а сега пак дежаву ситуација, дали денешниве тазе политичари имаат кратка меморија и не памтат што се случило на политичка сцена или го прават луд македонскиот народ, не знам!

Image_1718237640.jpg

...охридската општа болница според договор за набавка на лекот серумот против змијско каснување (антивиперинум) има одредено само 10 инјекции серум, склучен на 26.05.3024 година, потпишан од Директорот д-р А.Шајн преставник на партија Алијанса на Албанците.

scv20240613_021422.jpeg

...количини на Snake Venum antiserum само 10 инјекции, тендер кој се одвива кога не треба, токму кога има змији излезени од живеалишта - лето, ако добавувачот има обврска до 5 работни дена да се достави, а денес кога е каснат холандскиот турист 13.06.3024 , а договорот потпишан во Скопје на 26.05.2024, дури да стигне административно до Охрид и преку нивна архива да се спроведе плус фора од 5 дена за достава, јас се сомневам дека воопшто овие 10 инјекции воопшто се стигнати во Охрид, а не пак да се потрошени, па да го транспортираат пациентот во Дебар кој највероватно иста ситуација пред една две недели што и тие од дебарска болница немале серум, па ги праќале пациентите по другите околни градови.
...па уште количините од антивиперинум резервите на Министерство за здравство им е пратено во Охрид, а што со нивни охридски количини по договор, како беше тоа ,,луд јебе збунјеног, или збунјен јебе лудога" :(

....е сега, овие исти партиски кадри како личности - функционери, организатори, медицински лица како сакате, пак на власт дадено им е повторно министерството за здравство, аман Х.Мицковски ал знаеш што правиш и што допрва пак те чека со овие во здравството, еве јас не можам да спијам, а ти мирно ли спиеш?
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.053
Поени од реакции
8.631
Кучињата по пријава биле заловени од ЈП „Лајка“, но инспектори од Агенција за храна и ветеринарство (АХВ) и од Министерството за внатрешни работи (МВР) ги ослободиле и ги вратиле на сопственикот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom