Блам држава

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.405
Поени од реакции
3.534

Знае ли власта од „севернава„ биртија кои документи (ќе) важат, а кои не?...

Од кај е оваа какофонија од различни изјави од разно-разни „сверни„ политичари и што од кажаното е точно?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.608
Поени од реакции
15.411

Знае ли власта од „севернава„ биртија кои документи (ќе) важат, а кои не?...

Од кај е оваа какофонија од различни изјави од разно-разни „сверни„ политичари и што од кажаното е точно?
за со неСеверна Сообраќајна дали може тука да продаваш кола треба Нотарите да знаат, а за возење во Северџанија, не знам зошто би била проблем неСеверна возачка, а ЛК не е проблем ?
А Ако сакаш да онадиш странкиња, не смее на органот да имаш тетоважа со 16крако сонце ? ( мора кондом или налепница) :D
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.405
Поени од реакции
3.534
за со неСеверна Сообраќајна дали може тука да продаваш кола треба Нотарите да знаат, а за возење во Северџанија, не знам зошто би била проблем неСеверна возачка, а ЛК не е проблем ?
А Ако сакаш да онадиш странкиња, не смее на органот да имаш тетоважа со 16крако сонце ? ( мора кондом или налепница) :D
Да се потсетиме-кандидатот за „ванаби„ прецедник, на ТВ рече дека владата не го сменила законот за патните исправи.

Што значи тоа во правнички превод?...:unsure:

Зашто низ „севернава„ би се возело со возачка означена како „северната нашата земјата„?

Дали јужните цигани се толку моќни па ни одредуваат кои документи ќе ги користиме и за домаќа употреба?...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.608
Поени од реакции
15.411
Да се потсетиме-кандидатот за „ванаби„ прецедник, на ТВ рече дека владата не го сменила законот за патните исправи.

Што значи тоа во правнички превод?...:unsure:

Зашто низ „севернава„ би се возело со возачка означена како „северната нашата земјата„?

Дали јужните цигани се толку моќни па ни одредуваат кои документи ќе ги користиме и за домаќа употреба?...
ги потрошиа Европските знамиња за ЛОПОВЛУЦИ и заборавија на ова
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.180
Поени од реакции
4.927
Ќе отвори ли ОЈО предмет за аферата „тракторче“?
Машина за бележење на хоризонтална сигнализација во Општина Битола е набавена за рекордни 2 милиони и 950 илјади денари, покажуваат податоците од јавните набавки.

Јавно претпријатие од Битола набавило „тракторче“ за 2.950.000 денари од фирмата „ФИРСТ-ИНГ“ ДОО увоз-извоз Скопје. Исто такво чини драстично помалку на онлајн сајтови од каде може да се набави иста ваква, или слична механизација.

Во продолжение можете да ги видите податоците од договорот склучен меѓу претпријатието и дирмата. На договорот се потпишани двајцата директори.


Симптоматична е цената на „тракторчето“, особено доколку се погледне набавката на слична или иста ваква механизација. Останатите општини, иако набавиле ваква механизација за високи суми, тие повторно се драстично помали од набавката која ја направило претпријатието од Битола.
Единствено општината Велес набавила вакво тракторче за сума приближна на таа во Битола, Велешани го платиле тракторчето за 2.596.000 денари, што исто така е преголема сума, бидејќи во продолжение можете да ги видите набавките во останати општини.

За поправка на вакво машинче јавното претпријатие во Кавадарци платило 270.928 денари, а јавното претпријатие од Радовиш 1.298.000 денари.

За набавка на резервни делови од истата фирма ЈП Комуналец Кавадарци потрошиле 295.000 денари.
Студентскиот дом во Битола набавил нова електрична машина за нанесување на поликолор за 164.492 денари.
Она за што Обвинителството би требало да се заинтересира, е како иста ваква машина, односно „тракторче“ во Илинден е набавено за трипати помала цена во споредба со Велес и Битола, односно 955.800 денари.
Дополнително, уште еднаш да повториме дека вакви машинчиња чинат драстично помалку на сите електронски сајтови за набавка на слична механизација.
Останува да видиме дали Обвинителството ќе ја провери аферата „тракторче“, а дополнително Управата за финансиска полиција би требало да ги провери и општините и компанијата која ги добила тендерите за набавка на тракторчето во сите општини. 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.608
Поени од реакции
15.411
Ќе отвори ли ОЈО предмет за аферата „тракторче“?
Машина за бележење на хоризонтална сигнализација во Општина Битола е набавена за рекордни 2 милиони и 950 илјади денари, покажуваат податоците од јавните набавки.

Јавно претпријатие од Битола набавило „тракторче“ за 2.950.000 денари од фирмата „ФИРСТ-ИНГ“ ДОО увоз-извоз Скопје. Исто такво чини драстично помалку на онлајн сајтови од каде може да се набави иста ваква, или слична механизација.

Во продолжение можете да ги видите податоците од договорот склучен меѓу претпријатието и дирмата. На договорот се потпишани двајцата директори.


Симптоматична е цената на „тракторчето“, особено доколку се погледне набавката на слична или иста ваква механизација. Останатите општини, иако набавиле ваква механизација за високи суми, тие повторно се драстично помали од набавката која ја направило претпријатието од Битола.
Единствено општината Велес набавила вакво тракторче за сума приближна на таа во Битола, Велешани го платиле тракторчето за 2.596.000 денари, што исто така е преголема сума, бидејќи во продолжение можете да ги видите набавките во останати општини.

За поправка на вакво машинче јавното претпријатие во Кавадарци платило 270.928 денари, а јавното претпријатие од Радовиш 1.298.000 денари.

За набавка на резервни делови од истата фирма ЈП Комуналец Кавадарци потрошиле 295.000 денари.
Студентскиот дом во Битола набавил нова електрична машина за нанесување на поликолор за 164.492 денари.
Она за што Обвинителството би требало да се заинтересира, е како иста ваква машина, односно „тракторче“ во Илинден е набавено за трипати помала цена во споредба со Велес и Битола, односно 955.800 денари.
Дополнително, уште еднаш да повториме дека вакви машинчиња чинат драстично помалку на сите електронски сајтови за набавка на слична механизација.
Останува да видиме дали Обвинителството ќе ја провери аферата „тракторче“, а дополнително Управата за финансиска полиција би требало да ги провери и општините и компанијата која ги добила тендерите за набавка на тракторчето во сите општини.ова како мониторите што ги скршија Левица...
А нели овакви работи ПРАИ БРАКО ??
Ама некој требало даа ПРОШЕТААТ во УСА....
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.666
Поени од реакции
7.972
Што со старите таблици што немаат ни МК ни СМК?
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
11.929
Поени од реакции
28.411
Од прашања кои ме мачат.
Дали на следниве избори Сдсм ќе излезат со тоа име или ќе го сменат у Сдснсм?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.180
Поени од реакции
4.927
Од прашања кои ме мачат.
Дали на следниве избори Сдсм ќе излезат со тоа име или ќе го сменат у Сдснсм?
Toa e teshko filozofsko prashanje.
Sepak mislam deka ce odberat "DUI-Ogranok Severdjanistan"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom