Блам држава

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.433
Поени од реакции
7.111

Шестгодишната Јана умре во битолската болница откако прими инфузија

Стојче Христовски вели дека неговата ќерка не боледувала од никакви болести, дека била здраво дете, а завчера имала само покачена температура. Престојот на Јана во битолската болница траел само 5 часа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.264
Поени од реакции
32.164
„...Од МВР велат дека „промената на цените се прави поради зголемените набавни цени на увезени обрасци, зголемени трошоци за одржување на системот, како и набавка на нови машини “.

...а пекарите, земјоделците немаат зголемени трошоци што Владата им ги замрзна цените на производите? ааа? набавните цени на семе, брашно,работна сила не им се зголемени? ааа? за нив не треба нови машини за производство на леб, за нивата обработување или нивните земјоделски машини се перпетум мобиле, па немаат гајле? ааа?

... зашто владата не ги замрзне цените на МЕНУВАЊЕ на лични документи не по наша воља и кривица? зашто Владата не земе ЕУ кредит за цела ова циркусијада на меување на лични документи да докаже дека се грижи за народот за да народот не плати ништо за промени за која „таа потпиша“ да ги сменат личните документи на кои наместо Република Македонија, треба да стои Северна?

...па замислите уште да ги сменат според рокот на старите документи, ако важат на пример уште една година, се менува нови документи ама со ист рок на важење од една година, па по таа една година јово на ново пари за менување на истите лични документи!


ceni.jpg

... колку первезно Владава „игра“, прво почна со смрзнување на цените и намалување на цени на некои производи за 3 -5 денари помалку, па дури и за еден денар сирењето поевтино, за да не се „збогатат“ производителите или бизнисмените, нели на грбот на народот, арно ама со ова покачување на цените на личните документи кој ќе се збогати?

Кои нели се даватели на личните документи кои сакаат преку ноќ да се збогатат, нема да пишам, погодите сами!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.264
Поени од реакции
32.164
Кичево слави 10 години владеење „албанска власт“! :несвест:

kichevo-2.jpg


... слегоа од планинските бачила, преку Шарските масиви, ги оставија овчарските стапови и го украсија градот Кичево за кој знаеме дека има пак само еден булевар за накај Охрид и ѓубре нечистено, а богами и доволно дивоградби кои уредно се легализирани и ништо друго цели 20 години додека се истите на власт што слават.


815653-MKD.MK.jpg

... и сето тоа со аманет на други овчари од таде Вардар, незаборавниот ЗЗ и ВФ кои не успеа да ја пуштат новата болница во Кичево што седи така испокрадена од кој ќе стигне, па драги овчари тамошни главни на кически институции на чело со градоначалник без разлика кој е, од албански етникум е, ист к-ур е, прошетајте се до болницата и видите каде се лечат вашите Албанци, еве не мора да бидат Македонците,

Kichevo-proslavi-10-godini-albansko-vladee-e-vlasta-se-ushte-molchi-960x640.jpg

...наредените знамиња на туѓа држава, балони, маици со порака (со кои пари?) и славење на албанизмот мислите дека ќе ги оздрават кичевчанте, јок бе брате се лежеш, глупи бевте глупи останавте, на национална база го играте сопствениот народ кој леб нема да јаде за разлика од вас, со национализмот ваш леб не се купува, а ако се купи харам ќе биде го знаете тоа добро до трето колено ќе трае, затоа не се фалите со знаменциња и балони, фатите се за работа направите нешто за Кичево,

kiccc-6.jpg

ООоооо гардоначалниче погледни си ја кичевската болница, ве потсеќа ли на штала или бачило?

bolnica-kicevo1.jpg

ама вас изгледа ви е убаво таму „да се лечите“ ве потсетува на старите корени, додека новата неотворена болница пропаѓа!

e5fqrnxcyhlekxq8cnia.jpg bekim-sali.jpg

барем активирајте ја новата болница, да ве спомнат за арно или продолжите така со куроздравје со знаменциња и никад нема да ве биде!


- како едните така и другите се најдоа, си личат, лажење бе без срам, срам бе за годините, за функција, за мајчино млеко да не лажеш и да не крадеш, основни човекови вредности, ништо, хиени невидени, каде згазнаа трева не расте, што фатија све се исуши !:facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.378
Поени од реакции
5.293
Фала на сите тие, посебно на северномакедонски Кичевчани, за кои некои прашања не заслужуваат одговор.
Potpolno si vo pravo.
Samo, ako sme iskreni do kraj, vo blagodarnosta da ne ja zaboravime I najpatriotskata partija koja so glasackiot inzinjering so glasaci od Pustec, toa sto go napravi vo Centar, mozese da go napravi I tamu...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.516
Поени од реакции
13.639
Potpolno si vo pravo.
Samo, ako sme iskreni do kraj, vo blagodarnosta da ne ja zaboravime I najpatriotskata partija koja so glasackiot inzinjering so glasaci od Pustec, toa sto go napravi vo Centar, mozese da go napravi I tamu...
Не е така....гласачите од Пустец беа поделени во неколку општини, за да ,,не се сетат власите,,

ако ги истуреа сите во Кичево ќе беше апла, и ќе се кренеше тензија. Плус албанците имаат вакви многу повеќе гласови од роднински и сватовски врски со Албанија и Косово(затоа се прекина акцијата за барање на ,,фантоми,, бидејќи купот документи со двојни лк. кај албанците беше многу поголем него кај тие од Пустец-и тивко се затвори прашањето)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
4.964
Поени од реакции
6.696
...наредените знамиња на туѓа држава, балони, маици со порака (со кои пари?) и славење на албанизмот мислите дека ќе ги оздрават кичевчанте, јок бе брате се лежеш, глупи бевте глупи останавте, на национална база го играте сопствениот народ кој леб нема да јаде за разлика од вас, со национализмот ваш леб не се купува, а ако се купи харам ќе биде го знаете тоа добро до трето колено ќе трае, затоа не се фалите со знаменциња и балони, фатите се за работа направите нешто за Кичево,
Нема да направат ништо за Кичево ниту за каде било друго нивно место, зашто целта на нивното постоење не е подигнување на квалитетот на живот на луѓето и околината, туку обезбедување на рутите со трговија на дрога и цигари, како и за обезбедување гориво за нивните господари со Форд Ф-ови, Силверада и Рамови.


За возврат од САД и останатите добиваат Халал месо со рактопамин и соматотропин, но на кој Албанец му се битни вакви тривијални работи? :tapp:

1679850596254.png

1679850508430.png
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.939
Поени од реакции
20.663
Луѓево од Пустец немаат врска со териториалната поделба тоа беше далеку порано уште СДС беше на власт. Глупостите со Пустечаниве беа под Грујово време.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
2.975
Поени од реакции
3.015
https://kajgana.com/spasovski-makedonski-drzhavjani-isprakale-lazhni-dojavi-za-bombi-ke-dobijat-krivichni-za-terorizam

За дојава кривична за ТЕРОРИЗАМ, а вистинските терористи во Влада.
Зоти Оливерими прави „парче„ со криминалот во „севернава„, гледајќи криминал насекаде, а во меѓувреме, останаа во заборав пасошите, издадени на белосветската багра...

Е ми...пак да си го гласате!
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.433
Поени од реакции
7.111

Да видиме кој до каде е

* Црна Гора ќе лансира сателит финансиран од нивниот Фонд за иновации.

* Во Србија се градат стотици километри патишта и пруги.

* Хрватска е петта држава во Европа по квалитетот на живот.

* Словенија беше прогласена за најчиста држава на светот.

* Македонија:

1680001510725.png
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
2.975
Поени од реакции
3.015

Да видиме кој до каде е

* Црна Гора ќе лансира сателит финансиран од нивниот Фонд за иновации.

* Во Србија се градат стотици километри патишта и пруги.

* Хрватска е петта држава во Европа по квалитетот на живот.

* Словенија беше прогласена за најчиста држава на светот.

* Македонија:

Прегледај го приврзокот 373434
А во „севернава„:
- се краде на мртво,
- се лаже во очи,
- ќе се надзираат патишта без изработени проекти,
- се поставуваат „своите„ на високи и влијателни позиции,
- пациенти чекат лекови,
- „другата националност„ ја проширува примената на јазикот кај ќе стигне,
- Волгарите ќе влезат во пусулчето,
- патриотите се‘ уште се во затвор, душмански осудени од своите судии-сонародници,
- новата влада има дури 2-3 пратеници повеќе како поддршка во однос на претходната,
- загаденоста на воздухот продолжува и во зима и во лето,
- сирмоаштијата се засилува,
- плата нема,
- макароните повевтинеа 6 денари-само до месец мај,
- ....

Додадете самите...
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.100
Поени од реакции
74.706

Да видиме кој до каде е

* Црна Гора ќе лансира сателит финансиран од нивниот Фонд за иновации.

* Во Србија се градат стотици километри патишта и пруги.

* Хрватска е петта држава во Европа по квалитетот на живот.

* Словенија беше прогласена за најчиста држава на светот.

* Македонија:

Прегледај го приврзокот 373434
Кит-Го, штипска фирма која прејде во косовски раце.

Нормално дека ќе идат у Кит-Го.
Откога прејде во косовски раце има промени.

- Дел од маркетот е претворен во Шутекс (облека и куфери со сомнителен квалитет до плафон наредени)
- Работење во недела. Единствен маркет кој работи во недела, а да не е дел од мол.
- Aлкохол има вкупно пет врсти на пијалоци.Три врсти пиво и две вино. (не буквално така, ама осетно намален избор, мноогу помал дури и од Кам и сл.)

бонус:
У косовскиот маркет КитГо у Тафталиџе, откако го купија нели Албанци, ставија на каса муслиманка со онакво околу главата, што не смее да допира мажи. Најбезвезни ситуации се дешаваат на каса, притоа, со луѓе кои и даваат пари а оваа не подава рака да ги земе и сл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom