Би се отселиле ли од државава доколку?

9Би се отселиле за стално од државава (кажете си реално, ова е само мислење)

  • Не доколку средната плата беше 1000 евра, наместо сегашниве 300

  • Да за средна западноевропска плата од 1800 евра и некојси таму поквалитетен живот


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
Nema potreba da ne gi pustas, mozes da zabeleziz, deka i da sakas da gi pustis, ne mozat da dojdat, ke moze samo kirija i smetki da platat, za leb i voda ke nemaat.
Не е така. Има луѓе идат и така живеат.
Знам у Англија дека има доста примери на такво живеење - повеќе луѓе во една куќа со неколку стана. Јас лично ги поздравувам тие кои се одлучиле да живеат во странство и сметам дека тоа е разумна одлука за некој кој живее тука.
Само велам дека ја да сум Германец, Енглез или кој и да е, од тие нормални земји, не би пуштаал оваков шљам да ми седи у куќа-стан, поготово муслимани и слични.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.744
Не е така. Има луѓе идат и така живеат.
Знам у Англија дека има доста примери на такво живеење - повеќе луѓе во една куќа со неколку стана. Јас лично ги поздравувам тие кои се одлучиле да живеат во странство и сметам дека тоа е разумна одлука за некој кој живее тука.
Само велам дека ја да сум Германец, Енглез или кој и да е, од тие нормални земји, не би пуштаал оваков шљам да ми седи у куќа-стан, поготово муслимани и слични.
малку се шалев малку вистина,онака боцкав, како и да е, ако платите се движат како што забележав 1400 -1800, тогаш цените во Минхен се навистина скапи освен ако не си висок профил. Економски гледано ако треба да потрошиш за стан повеке од 30тина посто од заработувачката тогаш е скапо.
Ама има и една друга работа, не значи дека некој германец или англичанец како што спомна дека е гаранција дека ке бидат подобри од некој наш, барем јас така мислам, и кај нив има стока.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
За Шведска незнам, за Германија е 188 евра месечно. Тоа ти го одбиват од бруто платата нормално.

Минимална бруто плата во Германија е околу 1850 евра, нето околу 1300-1400 зависи кој штоер си, дали си во брак или не. На минималната бруто плата имаш околу 400 до 500 евра давачки, тука вкупно се даноци+пензиско+здравствено+социјално , дури и за црквата зимат 4-5 евра. :LOL:
Germanija plakas 15% od bruto platata za zdravstveno a ako ne raboti partnerot avtomatski e osiguran. Pola od tie 15% gi plaka rabotodavacot.
Автоматски споено мислење:

Не е така. Има луѓе идат и така живеат.
Знам у Англија дека има доста примери на такво живеење - повеќе луѓе во една куќа со неколку стана. Јас лично ги поздравувам тие кои се одлучиле да живеат во странство и сметам дека тоа е разумна одлука за некој кој живее тука.
Само велам дека ја да сум Германец, Енглез или кој и да е, од тие нормални земји, не би пуштаал оваков шљам да ми седи у куќа-стан, поготово муслимани и слични.
Imas poveke rsti izdavaci na stanovi:
- Privatni lica: Gledaat mnogu na toa koi vlaga vo stanot zatoa sto e licno niven i go kupile so nivni pari. Znaci tesko za shlajm kako sto velis.
- Firmi sto izdavaat stanovi od taa bransa. Niv relativno gajle im e nacionalnosta ako imas pari da platis i dovolno prihodi. Ima sansi duka za shlajmot.
- Komunalni pretprijatija koi izdavaat stanovi pretezno i so prifatlivi ceni neli toa im e zadacata. Tuka pretezno se zbiraat oti dolgem del odi na lugje so pomali prihodi itn. a tie lugje se pretezno takvi. Problem e sto posto se komunalni i cesto se na dobri mesta pa gi naseluvas vgrad.
Автоматски споено мислење:

малку се шалев малку вистина,онака боцкав, како и да е, ако платите се движат како што забележав 1400 -1800, тогаш цените во Минхен се навистина скапи освен ако не си висок профил. Економски гледано ако треба да потрошиш за стан повеке од 30тина посто од заработувачката тогаш е скапо.
Ама има и една друга работа, не значи дека некој германец или англичанец како што спомна дека е гаранција дека ке бидат подобри од некој наш, барем јас така мислам, и кај нив има стока.
Minhen i golemite gradovi ne vredat da se doselis. Kiriite se tolku povisoki sto pogolemata plata toa ne moze da go izednaci. Najdobro e da si vo nekoj grad 50.000 - 100.000 ziteli koj e relativno blizok na Golem grad (30-60 Min so kola). Ne e Germanija kako drugi zemji vo svetot deka na primer vo glavnite gradovi gi imas najgolemite plati. I vo pomali mesta pa i vo tn. provincija ima odlicni rabotni mesta so odlicni plati. Vo sprotivno Berlin e siromav grad so relativno niski plati. Ja ni bi ziveel vo Berlin ni den.
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.744
Minhen i golemite gradovi ne vredat da se doselis. Kiriite se tolku povisoki sto pogolemata plata toa ne moze da go izednaci. Najdobro e da si vo nekoj grad 50.000 - 100.000 ziteli koj e relativno blizok na Golem grad (30-60 Min so kola). Ne e Germanija kako drugi zemji vo svetot deka na primer vo glavnite gradovi gi imas najgolemite plati. I vo pomali mesta pa i vo tn. provincija ima odlicni rabotni mesta so odlicni plati. Vo sprotivno Berlin e siromav grad so relativno niski plati. Ja ni bi ziveel vo Berlin ni den.
а во тие помалите градови да речеме град од 100 илјади жители, колку е да купиш нормален стан , или така помала куќа со 3 спални?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
а во тие помалите градови да речеме град од 100 илјади жители, колку е да купиш нормален стан , или така помала куќа со 3 спални?
Vo princip moze da se kaze deka mestoto kade sto se naogja stanot/kukata e najbitno za cenata.

Vo golemite gradovi da ne pravime muabet, segde rastat cenite i se visoki.

Vo pomalite nekoi okolnosti se mnogu bitni. Ako e grad so dobra ekonomija, grad sto raste, studentski grad, ednostavno grad kade pobaruvackata e visoka, togas i cenite se povisoki. Ako e grad so slaba ekonomija koi stagnira ili se namaluva vo populacijata, togas cenite se poniski. Ne gi znam brojkite na pamet ama da ilustriram so ovaa slika:

1569247144564.png

Znaci pokazuva kolku ednosobni stanovi vo ovie 14 gradovi mozes da kupis so 250.000€. Vo Minhen edna, vo Stuttgart dve a vo drugite dosta poveke. Taka isto se dvizat za pomalite gradovi primer do 100.000 ziteli.

Eve primer za nekolku gradovi kako se porasnati cenite no i kako se razlikuvaat: https://content.cdn.immowelt.de/news_iw_de/blog/immowelt/fkemter/2016_12_12_Grafiken_Mittelstaedte.pdf - cenite se za m².
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.900
Поени од реакции
16.212
Germanija plakas 15% od bruto platata za zdravstveno a ako ne raboti partnerot avtomatski e osiguran. Pola od tie 15% gi plaka rabotodavacot.
Автоматски споено мислење:



Imas poveke rsti izdavaci na stanovi:
- Privatni lica: Gledaat mnogu na toa koi vlaga vo stanot zatoa sto e licno niven i go kupile so nivni pari. Znaci tesko za shlajm kako sto velis.
- Firmi sto izdavaat stanovi od taa bransa. Niv relativno gajle im e nacionalnosta ako imas pari da platis i dovolno prihodi. Ima sansi duka za shlajmot.
- Komunalni pretprijatija koi izdavaat stanovi pretezno i so prifatlivi ceni neli toa im e zadacata. Tuka pretezno se zbiraat oti dolgem del odi na lugje so pomali prihodi itn. a tie lugje se pretezno takvi. Problem e sto posto se komunalni i cesto se na dobri mesta pa gi naseluvas vgrad.
Автоматски споено мислење:



Minhen i golemite gradovi ne vredat da se doselis. Kiriite se tolku povisoki sto pogolemata plata toa ne moze da go izednaci. Najdobro e da si vo nekoj grad 50.000 - 100.000 ziteli koj e relativno blizok na Golem grad (30-60 Min so kola). Ne e Germanija kako drugi zemji vo svetot deka na primer vo glavnite gradovi gi imas najgolemite plati. I vo pomali mesta pa i vo tn. provincija ima odlicni rabotni mesta so odlicni plati. Vo sprotivno Berlin e siromav grad so relativno niski plati. Ja ni bi ziveel vo Berlin ni den.
Во Минхен живеат многу богати луѓе, да не речам најбогат град е во цела Германија.
Да речиме дека просечно семејство маж и жена земаат по 4000 евра плата нето, пак се исплаќа да платиш толкава кирија, храната е ефтина во Германија.
Автоматски споено мислење:

малку се шалев малку вистина,онака боцкав, како и да е, ако платите се движат како што забележав 1400 -1800, тогаш цените во Минхен се навистина скапи освен ако не си висок профил. Економски гледано ако треба да потрошиш за стан повеке од 30тина посто од заработувачката тогаш е скапо.
Ама има и една друга работа, не значи дека некој германец или англичанец како што спомна дека е гаранција дека ке бидат подобри од некој наш, барем јас така мислам, и кај нив има стока.
Не да има стока кај нив, имам пријател има фирма која врши иселување, чистење, она шо го видов во тие куќи никогаш го немам видено, за Швеѓани зборам, буквално талог имаше на мебелот од валкано.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Во Минхен живеат многу богати луѓе, да не речам најбогат град е во цела Германија.
Да речиме дека просечно семејство маж и жена земаат по 4000 евра плата нето, пак се исплаќа да платиш толкава кирија, храната е ефтина во Германија.
Najbogat e mozebi ama ne se site miljon lugje sto ziveat vo Minhen bogati. Prosecno semejstvo ne znam kolku e so 4.000€ cisti pari, mislam toa e veke nad prosek. no ako zememe predvid 15€ m² kirija (tolku plakas za novi dogovori) za 75m² stan toa se 1.125€ kirija plus 2,5€ sporedni troskoj vo prosek uste 187,50€ znaci negde si 1.300€ za stan 75 kvadrati. Ako imas sreka da najdes vakov stan. Ne znam za tebe ama mislam dosta skapo e a moze i poskapo. Za tie pari vo drug grad ke dobies mnogu poveke. Ali nemas izbor morat da zivees negde a vo Minhen treba da zemes toa sto mozes da najdis.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.900
Поени од реакции
16.212
Najbogat e mozebi ama ne se site miljon lugje sto ziveat vo Minhen bogati. Prosecno semejstvo ne znam kolku e so 4.000€ cisti pari, mislam toa e veke nad prosek. no ako zememe predvid 15€ m² kirija (tolku plakas za novi dogovori) za 75m² stan toa se 1.125€ kirija plus 2,5€ sporedni troskoj vo prosek uste 187,50€ znaci negde si 1.300€ za stan 75 kvadrati. Ako imas sreka da najdes vakov stan. Ne znam za tebe ama mislam dosta skapo e a moze i poskapo. Za tie pari vo drug grad ke dobies mnogu poveke. Ali nemas izbor morat da zivees negde a vo Minhen treba da zemes toa sto mozes da najdis.
Единствено некој шо издава на црно инаку вака не дека не ми се исплаќа, ама ко за почеток ќе барам поефтин стан.
Овие страните шо ги гледам јас се сите агенции кои издаваат и затоа се посолени кириите.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
А ти за кој кур ја отвараш темата и се логираш на форумот ако не сакаш да имаш пристап?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
1569416551778.png

Olku Plakate za stan vo Germanija vo odredeni gradovi (60-120 m²) - zolta boja.
Plus sporedni troskovi kako provizija, danok, Notar = crvena boja

Drugite 2 boi ne se tolku bitni tuku racunaat kolku bi bila rata vo odredena situacija. Dobro se gleda sepak kolku se razlikuva cenata od grad do grad ali ovie se bi rekol skapite gradovi. Ako vo Minhen za 200.000€ dobivas ednosoben stan mozes vo drug grad solidna kukja da zemes.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.900
Поени од реакции
16.212
Прегледај го приврзокот 218214

Olku Plakate za stan vo Germanija vo odredeni gradovi (60-120 m²) - zolta boja.
Plus sporedni troskovi kako provizija, danok, Notar = crvena boja

Drugite 2 boi ne se tolku bitni tuku racunaat kolku bi bila rata vo odredena situacija. Dobro se gleda sepak kolku se razlikuva cenata od grad do grad ali ovie se bi rekol skapite gradovi. Ako vo Minhen za 200.000€ dobivas ednosoben stan mozes vo drug grad solidna kukja da zemes.
Шо сторе Минхен скапотија бре, небаре Мелбурн е :)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.900
Поени од реакции
16.212
Za taa Cena vo Avstralija ke dobies ogromno kukjiste a ne vo trosoben stan da se stiskas. Ludnica se cenite.
Хммм не знам како се цените во Австралија ама кога бев јас пред 6 години беа многу високи, зависи и во кој дел се наоѓаш ама куќа во Викторија, во убава населба испод пола милион тешко :) Збораме за куќа куќа
Автоматски споено мислење:

Вака така недвижнините во Шведска се таман ко ќе го споредиш и стандардот во Скандинавија се и ефтини.
На пример во Сконе можиш да најдиш стан за 40 - 50 000 евра, и тоа не во некое село туку зборам за Малме, Хелсинборг, Трелеборг ...
Куќите се нешто поскапи ама се најдува за 100 000 евра куќа.
За 200 000 евра ќе земиш наместена куќа, е сегаа куќите во Шведска се стари и обично не се цврста градба па не знам колку е исплатливо :)
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Значи а се отвори тема за бегање одма за пари се фаќате,море печалбари ке ви дојде ли памет некогаш?Бре што проста маса од народ сме значи испод дно
Автоматски споено мислење:

Платите,кириите,цените токмаци едни
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.072
Поени од реакции
22.114
Хммм не знам како се цените во Австралија ама кога бев јас пред 6 години беа многу високи, зависи и во кој дел се наоѓаш ама куќа во Викторија, во убава населба испод пола милион тешко :) Збораме за куќа куќа
Автоматски споено мислење:

Вака така недвижнините во Шведска се таман ко ќе го споредиш и стандардот во Скандинавија се и ефтини.
На пример во Сконе можиш да најдиш стан за 40 - 50 000 евра, и тоа не во некое село туку зборам за Малме, Хелсинборг, Трелеборг ...
Куќите се нешто поскапи ама се најдува за 100 000 евра куќа.
За 200 000 евра ќе земиш наместена куќа, е сегаа куќите во Шведска се стари и обично не се цврста градба па не знам колку е исплатливо :)

za tie pari vo avstralija mozes da si kupis parking plac u katna garaza u melburn ili sidnej.

cenite vo svedska se eftini vo sporedba so standardot sto go imaat ama uslovite za zivot tamu se mizerni vo odnos na ostatokot na evropa ili civiliziraniot svet, zatoa i cenite se takvi.

usa momentalno e najdobra opcija. so isklucok na nekolku mesta izgleda daleku najbalnsirano i za pari pravenje i za zivot.
Автоматски споено мислење:

Za taa Cena vo Avstralija ke dobies ogromno kukjiste a ne vo trosoben stan da se stiskas. Ludnica se cenite.

trosoben stan za ziveenje vo melburn nema pod milion, dva. prvo retkost se posto 90% od pazarot za stanovi e ednosoben ili dvosoben, retko koj saka stan za ziveenje vo melburn. tie sto sakaat i ziveat vo golemi stanovi vo centar obicno se gazdi na kompanii ili dobro plateni profesionalci pa nekolku miljona ne se problem za niv.

od evropa samo london moze da se nosi so ceni vo sporedba so melb i syd vo aus.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom