Би се отселиле ли од државава доколку?

9Би се отселиле за стално од државава (кажете си реално, ова е само мислење)

  • Не доколку средната плата беше 1000 евра, наместо сегашниве 300

  • Да за средна западноевропска плата од 1800 евра и некојси таму поквалитетен живот


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.746
Ај една груба споредба Германија/Штутгарт vs Македонија/Скопје

Штутгарт 2400 евра просечна плата додека во Скопје 400 евра просечна плата
Сметки плус стан во Германија 850 евра, додека во Скопје 270 евра
Во Германија после “основниве“ трошоци ти останале уште 1550 евра додека во Скопје имаш уште 130 евра за се друго па прајте си математика :)
ова болдираново ми делува многу евтино, може некој да ми даде некој линк да ги видам цените да се купи недвижнина во Германија.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Затоа и газдите не даваат повеќе од 250-300 евра плата, знаат дека и со тие имате квалитетен живот и купувате здрава исхрана. :pos:

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Бегате од темата, не мешај баби и жаби,
За скопје може треба 100 евра, другиве градови со 60 евра на месец од човек за храна се мине, и со месо и со нешто салатиче, чат пат манџа и све, не праам муабет секој ден у ресторани да јадеш
Ke mines so 1 obrok dnevno, drugite 2+ uzina ke gi preskokas i ke brstes trevicka.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Шо не се исплаќа? Шо ќе треба да плаќам 1000 евра секој месец и ќе ми останат 2-2500, па и 3000 за остаток од месецот?

Може повеќе му се исплаќа на познаникот шо зема плата 300 евра, а 200 ќе му одат за кредит во следниве 30 години.
Па ти кукло ако си учен кадар и ако зимаш абнормални 4000-5000 евра плата тоа е друго
Праиме муабет за нормален просечен , не толку устручен човек што работи некоја си средна плата од 1800-2000 евра колку што се у шведска, сам нема шанси да заштедиш за стан , да не си праиме нереални прикаски
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Плус салата во зима да јадеш секој ден со 50-60 евра месечно аха :Д


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Ne se brukaj. Barem 300den dnevno po covek e minimum da se jade ko so treba.
Друже дај не шлапај зелени , познаници шо оат низ германија сезонски на работа, 300-400 на ден денара таму трошат за храна, дај не лупетај , со 120 денара еве преку сила 150 се мине месецот, без да фрлаш пари за глупости
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Друже дај не шлапај зелени , познаници шо оат низ германија сезонски на работа, 300-400 на ден денара таму трошат за храна, дај не лупетај , со 120 денара еве преку сила 150 се мине месецот, без да фрлаш пари за глупости
Sure, ako kupat kutija pasteti u lidl i toa go jadat 24/7/365.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.911
Поени од реакции
12.395
Па ти кукло ако си учен кадар и ако зимаш абнормални 4000-5000 евра плата тоа е друго
Праиме муабет за нормален просечен , не толку устручен човек што работи некоја си нормална плата од 1800-2000 евра колку што се у шведска, сам нема шанси да заштедиш за стан , да не си праиме нереални прикаски
Кој абнормални плати човече.... Просечна плата е 2600 евра и треба ептен глупава работа да имаш за да земаш толку плата. Едно одење во супер маркет ми е во просек 40 - 50 евра и тоа што не штедам, јадам и морско и црвено месо и природни сокови глупости. Ни на овошје ни зеленчук не штедам. Три пати во месецот одам во супермаркет.
Никако не ти испаѓа математикава.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Sure, ako kupat kutija pasteti u lidl i toa go jadat 24/7/365.
Чајна , кулен , кременадли , леб , ориз , нешто салатиче , и ај да не набројувам не се правете будали у здрав разум, и плус по 10 пива на крајот на денот (тоа башка од храната)
Автоматски споено мислење:

Кој абнормални плати човече.... Просечна плата е 2600 евра и треба ептен глупава работа да имаш за да земаш толку плата. Едно одење во супер маркет ми е во просек 40 - 50 евра и тоа што не штедам, јадам и морско и црвено месо и природни сокови глупости. Ни на овошје ни зеленчук не штедам. Три пати во месецот одам во супермаркет.
Никако не ти испаѓа математикава.
Просечна плата и средна плата има разлика
Средна плата таму е 1800-2000 евра макс, со тие пари не се штеди за стан, потполно сам ако си без никаква поткрепа
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
ова болдираново ми делува многу евтино, може некој да ми даде некој линк да ги видам цените да се купи недвижнина во Германија.
Hehe, ne kaza kade i so m2 golema e germanija cenite se od 500-3000e za kirija.
Автоматски споено мислење:

Мене овoj ми личи на некој што мајка му и татко му му пазарзаруваат и го лажат дека потрошиле 2000 ден и наполниле цела количка. :pos:

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
moze bafcicka si ima deckoto, ponekoe svince doma itn... :v
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Мене овoj ми личи на некој што мајка му и татко му му пазарзаруваат и го лажат дека потрошиле 2000 ден и наполниле цела количка. :pos:

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Koj vika 2000 be shute
3500-4000 od covek u makedonija za prehrana, znaci vie ako ste u familija 4 ca, so da ne nema da se najadete so 14000-16000 , daj ne lupaj prikaski, se odalecuvate od temata (znaci ne vo skopje, za vo drugive kraista od drzavava)
Автоматски споено мислење:

Hehe, ne kaza kade i so m2 golema e germanija cenite se od 500-3000e za kirija.
Автоматски споено мислење:


moze bafcicka si ima deckoto, ponekoe svince doma itn... :v
80m2 900 evra cel stan so 3-4 sobi plus kujna , vo malo gratce
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.746
Hehe, ne kaza kade i so m2 golema e germanija cenite se od 500-3000e za kirija.
еве еден интересен линк ми излезе, имоти во Германија за испод 50К
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Дури и да ги корегираме овдешните просечни примања со паритетот на куповна моќ и да ги споредиме со просечните примања во рандом западно европска држава, нашиот стандард на живот гледано од економски аспект повторно ќе биде во просек 2-3 пати понизок. Секој што прави обид за економска компарација Македонија - Запад, без емоции, говориме за чиста математика, едноставно нема споредба. Пропратните елементи, како функционална држава, здравство, образование, чистота, инфраструктура...кои што во голема мера придонесуваат за квалитетот на живот исто така не одат во наш прилог. Додадете кон тоа и некои психолошки фактори, како економска сигурност и перспектива за во иднина, безбедност. Вие во Македонија може да ги земате и тие фамозни 1000€ плата, меѓутоа не можете да бидете сигурни дека и вашите поколенија ќе ја наследат истата економска сигурност која што Вие ја имате во моментот. Ние сме една од ретките држави во Европа со чија што територијална целовитост се калкулира, дали ќе постоиме во оваа форма за 5-10 години.

Вистинското прашање според мене би гласело: Колку сте вие подготвени да живеете во дадените околности, макар и со просек од 1000 евра? Кои се вашите приоритети за во иднина? Дали во моментов чувствувате некаква економска сигурност, гледате перспектива дека нешто драстично би се променило тука за краток временски рок? Оти факт е дека сите сме со ограничено време. Луѓето немаат уште три децении да чекаат од ,,ова'' нешто да бидне. Бегаат заради бесперспективност. Последниве 10-15 години се изгуби надежта за подобро утре, а паралелно се олеснија миграторските процеси, па така на секој што му се укажа шанса да замине од тука ја искористи.

По мене наивно е да се оди со мисла дека Западот е пандан на Рајот. Не постои универзална формула за успех која што би се пресликала на секој човечки карактер поединечно. Важна е целта, мотивот, вештините и огромна доза на среќа. Јас лично ги оправдувам и оние што одлучиле да останат тука. Важно е да се има цел, изграден став. Оти знам доста кои што заради помодарство отидоа во странство и сега не знаат што прават таму, останале на средина, животот ни таму не му е добар но се одлучиле да се навикнат и на таа нова (за нив) мизерија. За мене тоа не е решение. Сепак, за секој е индивидуално, а би сакал да пробам да живеам тука со 1000 евра, но повторно, прашањето е кога ќе биде тоа и дали ќе дочекам да видам во некоја блиска иднина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom