Би се отселиле ли од државава доколку?

9Би се отселиле за стално од државава (кажете си реално, ова е само мислење)

  • Не доколку средната плата беше 1000 евра, наместо сегашниве 300

  • Да за средна западноевропска плата од 1800 евра и некојси таму поквалитетен живот


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.920
Поени од реакции
7.842
Не се лажеме, не заебавај, ако ништо друго не смрди по автобуси како да нашле труп стоен месец дена. :)
Со автобус ретко сум се возел, последниве 25-30 години не знам дали сум влегол 5 пати, али еднаш влегов пред две години, летно време, немаше ни клима ни прозор се отвораше, се осеќав како во сардина, не издржав ни 1 км, мислев тука ке остам душа, дури му викнав на возачот па тој не ме ебе, едвај другиве патници му викнаа и спасив душа, излегов и реков упм и автубус и све, се надевам не е стално така ама тоа ми беше едно навистина грозно искуство, не знам како другите се возеа, нека се носат сите у пм матер, како пуштаат такви автобуси.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Со автобус ретко сум се возел, последниве 25-30 години не знам дали сум влегол 5 пати, али еднаш влегов пред две години, летно време, немаше ни клима ни прозор се отвораше, се осеќав како во сардина, не издржав ни 1 км, мислев тука ке остам душа, дури му викнав на возачот па тој не ме ебе, едвај другиве патници му викнаа и спасив душа, излегов и реков упм и автубус и све, се надевам не е стално така ама тоа ми беше едно навистина грозно искуство, не знам како другите се возеа, нека се носат сите у пм матер, како пуштаат такви автобуси.
Види, истите се од пред 25-30 години :) И ист е филингот :)
Ќе имаме среќа да дојдат млади, принципиелни и амбициозни луѓе, ќе тргне да поарно ;)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Па затоа и не пишувај.

Тие таквите и не знам како можат така на 35-40 степени и еднаш неделно да се бањаат. И тоа живо бањање, само со вода без гел. :Д
Полоши од нив се оние што не се бањаат, не менуваат облека и се прскаат со едно кило парфем демек не се познава дека не се бањати.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Со автобус ретко сум се возел, последниве 25-30 години не знам дали сум влегол 5 пати, али еднаш влегов пред две години, летно време, немаше ни клима ни прозор се отвораше, се осеќав како во сардина, не издржав ни 1 км, мислев тука ке остам душа, дури му викнав на возачот па тој не ме ебе, едвај другиве патници му викнаа и спасив душа, излегов и реков упм и автубус и све, се надевам не е стално така ама тоа ми беше едно навистина грозно искуство, не знам како другите се возеа, нека се носат сите у пм матер, како пуштаат такви автобуси.
Истото си е, дури да се почуди човек и заби дали мијат.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.083
Замисли си ЛА со 60.000 бездомници лоцирани у downtown и сите се возат со public transportation. Пола се џанаци, пола се со ментални болести, доста често знаат да вршат нужда у автобус/метро, а може и да му текне да те избрца од кур ќеиф

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Замисли си ЛА со 60.000 бездомници лоцирани у downtown и сите се возат со public transportation. Пола се џанаци, пола се со ментални болести, доста често знаат да вршат нужда у автобус/метро, а може и да му текне да те избрца од кур ќеиф

Затоа ЛА е далеку од она што го гледаме по филмовите. Не знам на кој нормален ЛА би му бил избор за емигрирање.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Истото си е, дури да се почуди човек и заби дали мијат.
Ааа тоа само кога идат на свадба. :pos:

Имам видено една и беа како поховано сирење. Не знам толку да имаш одбивност кон четка и паста. :Д
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.920
Поени од реакции
7.842
Па затоа и не пишувај.

Тие таквите и не знам како можат така на 35-40 степени и еднаш неделно да се бањаат. И тоа живо бањање, само со вода без гел. :Д
Полоши од нив се оние што не се бањаат, не менуваат облека и се прскаат со едно кило парфем демек не се познава дека не се бањати.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
ако не грешам ова на мене се однесуваше.
Вака, јас пишувам зш истиве смрдени работи ги има и таму во големиот свет, за разлика од @llumious која работи ИТ се среќава со сосема други луѓе па може и не ја гледа вистинската слика, јас работам во customer service area, така да јас среќавам секаква багра дури и од типот на таа што @zmej gorjanin ја спомна на видеото, јас среќавам ликови што мислам дека не се капени по 3 месеци, затоа и пишувам,може нема да ти верува ама дури сум на размислување да ја сменам работава само ради тие некапените што морам да ги среќавам силум прилике.
Во главно мислењето ми беше дека глупаво е да се каже дека бегам од државата ради некој некапени, кога има миљон причини за кој човек би се иселил.

edit;
сум случај кога една жена дојде да се жали дека преку климата доаѓа гадна смрдеа, а баш навистина смрдеше некој 5 метра радиус, за на крај да се воспостави дека една целата смрдеа доаѓаше од една личност која седеше на две седишта од нејзиното.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Escuche estupidas cucarachas, si se esfuerza por seguir discutiendo sobre este hilo, escriba su maldita opinion como se nombra en el nombre de los hilos, y no cumpla este hilo con sus baja mente analfabetas conversaciones. Si quieres continuar difundiendo mierda en este hilo, ve al cono de tu madre y forma tu propio hilo llamandolo "Gomnojadci" y continua escribiendo alli tus simple miente retrasadas conversaciones .
O simplemente dígale al moderador que bloquee o elimine este hilo. No doy un follar si entendiste esto o no.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.858
Па затоа и не пишувај.

Тие таквите и не знам како можат така на 35-40 степени и еднаш неделно да се бањаат. И тоа живо бањање, само со вода без гел. :Д
Полоши од нив се оние што не се бањаат, не менуваат облека и се прскаат со едно кило парфем демек не се познава дека не се бањати.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Секојдневно "бањање" (кој дефектен збор али ај) во денешни услови е невозможно за најголем дел од популацијата на СРМ. Уклучување на стари бојлери кои внатре имаат повеќе бигор него вода и влечат повеќе струја секој ден би значело сметка за струја поголема од цела плата кое еден член на тоа семејство ја заработува. Тоа што го нарекуваш парфеми се битпазарски полалитро рефус турски мириси од 100 денари, секако поисплатливо него капење. И како ќе се створат хигиенски навики кога се пази и се тресе народ над секоја рингла, бојлер, сијалица?

Така да, редовна хигиена во СРМ во 2019 година е невозможна мисија за поголем дел од народ :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Немој со тоа дека немаат услови и пари за струја за да вклучат бојлер, а истите тие пушат цигари, што месечно е колку една сметка за струја.
Тој што сака да си одржува хигиена секој ден посебно летно време и со шишиња вода загреани на сонцето ќе се избања, ама не ќе се шетаат така цела недела.




Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Si, yo trato de.
Escuche estupidas cucarachas, si se esfuerza por seguir discutiendo sobre este hilo, escriba su maldita opinion como se nombra en el nombre de los hilos, y no cumpla este hilo con sus baja mente analfabetas conversaciones. Si quieres continuar difundiendo mierda en este hilo, ve al cono de tu madre y forma tu propio hilo llamandolo "Gomnojadci" y continua escribiendo alli tus simple mente retardados conversaciones .
O simplemente dígale al moderador que bloquee o elimine este hilo. No doy un follar si entendiste esto o no.
Da vi prevedam shtom ne razbravte

Slushajte glupi bubashvabi, ako sakate da prodolzite da diskutirate na temava, kazete go svoeto posrano mislenje kako sto e naznaceno vo imeto na temata i ne ja polnete temava so vasite maloumni nepismeni muabeti. Ako sakate da prodolzite so shirenje sranje na ovaa tema, odete vo picku mater i napravete si svoja tema imenuvajki ja '' Gomnojadci '' i prodolzete da gi pisuvate tamu vasite prostoumni retardirani muabeti.
Ili ednostavno kazete mu na moderatorot da ja zakluci ili izbrise temava.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Овој не е арен бе:pos:
Со 120 денари ќе се преранел денот, шо ќе јадиш бе пријателе за 120 денари ?
Овој или се разбудил од кома во која бил 20 години и мисли дека млекото е 25 денари сеуште или не трола тука, трето нема.
Друго, јас имам пријатели кои живеат во Шведска и за рок од 5 години си зедоја и стан и викендица, станот им е на кредит и го издаваат, со киријата си ги покриваат кредитите и трошоците за сметки и живеат во викендицата.
Како можи да е поисплатливо да плаќаш кирија од 500 евра најмалце од сопствен стан макар бил и на кредит и да го исплаќаш 15 години.
Подобро тие 500 евра за рата од кредит да ги давам и тој стан да ми остани одколку за кирија.
Друго кој вика дека цел живот ќе го исплаќаш тој стан ? Знаете ли тука колкави се каматите и таму ?
Имам другарка која отплаќа кредит за стан во Битола, станот е 20 m2 и плаќа рата од 8000 денари, а зема 30 000 денари плата, 20 години ќе го исплаќа.
Исто така имам другарка која живее во Малме и плаќа рата од 300 евра месецот а зема 3000 евра плата, севкупната вредност на станот е околу 50 000 евра, ќе го исплати за некоја година.
Нема шо да прајме тука повеќе муабет.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
која живее во Малме и плаќа рата од 300 евра месецот а зема 3000 евра плата, севкупната вредност на станот е околу 50 000 евра, ќе го исплати за некоја година.
300€ x 12 Months = 3600 € a year
3600 € x 14 years = 50 400 €
50 000 €, !?
Maybe in some jungle.
Keep living with your wildest dreams
Нема шо да прајме тука повеќе муабет.
Of course there's no more talk here.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom