Битола

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Ти ја сфаќам поентата ама тоа не е мерило за животен стандард. Посебно не европски стандарди.

Иначе супер е тоа што ноќниот живот во градот се збогатува и се надевам позитив ке се растерети и нема да има толку многу гужви. За прв пат мислам дека во градов функционираат 5 ноќни клубови.(позитив, расчекор, сцена, сити клуб, лектира),и се надевам дека полека полека ке има за сите вкусови на музика по некое место за излегвање после полноќ
И тоа спаѓа, не може ако си сиромав да се облечен во костум и трошиш 1000ка на вечер и плус 3000 за резервација и да се жалиш на животот. Иначе да и мене тоа ме радува со ноќниот живот, па барем да заличиме на добар град навечер.... :D
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Дечки ај кажете за наводните вработувања во рек 620 души и скандалот со вечер весникот шо се дешава?
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
Дечки ај кажете за наводните вработувања во рек 620 души и скандалот со вечер весникот шо се дешава?
Нема врска, тој оглас е направен за примање во Рек на веќе вработените што се преку агенција за привремено врабобтување.


А за нови примања преку агенција ке има за не цел месец за околу 220 работници.
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Бев во Битола пред некој ден.

Што да кажам...страва.
Кај што е пропаднат како град но тие куќите,скоро цел град е иначе во куќи кои му даваат навистина шмек на село.
Очекував многу повеќе,градот е мизерен,има само еден широк сокак ама и тоа ништо посебно.
Цел град по една уличка се шета.

Јас никогаш не би можеш да живеам во такви места,да сум на место на битолчани би фаќал патот за Скопје или Австралија додека е време.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Јас никогаш не би можеш да живеам во такви места,да сум на место на битолчани би фаќал патот за Скопје или Австралија додека е време.
А јас да сум на твое место,ќе се убијам.
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
Бев во Битола пред некој ден.

Што да кажам...страва.
Кај што е пропаднат како град но тие куќите,скоро цел град е иначе во куќи кои му даваат навистина шмек на село.
Очекував многу повеќе,градот е мизерен,има само еден широк сокак ама и тоа ништо посебно.
Цел град по една уличка се шета.

Јас никогаш не би можеш да живеам во такви места,да сум на место на битолчани би фаќал патот за Скопје или Австралија додека е време.

Комплексот е болна работа...
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Бев во Битола пред некој ден.

Што да кажам...страва.
Кај што е пропаднат како град но тие куќите,скоро цел град е иначе во куќи кои му даваат навистина шмек на село.
Очекував многу повеќе,градот е мизерен,има само еден широк сокак ама и тоа ништо посебно.
Цел град по една уличка се шета.

Јас никогаш не би можеш да живеам во такви места,да сум на место на битолчани би фаќал патот за Скопје или Австралија додека е време.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Бев во Битола пред некој ден.

Што да кажам...страва.
Кај што е пропаднат како град но тие куќите,скоро цел град е иначе во куќи кои му даваат навистина шмек на село.
Очекував многу повеќе,градот е мизерен,има само еден широк сокак ама и тоа ништо посебно.
Цел град по една уличка се шета.

Јас никогаш не би можеш да живеам во такви места,да сум на место на битолчани би фаќал патот за Скопје или Австралија додека е време.
Ремо ако се куќи, Нова Бт ако се куќи, Бела чешма ако се куќи, Кланица ако се куќи јас сум Хитмен и то двојката......И шо ти беше филмот со пропаднат град? И тоа е вина на Битолчани??

Друго шо куроф бе да фатиме Скопје, да живеам во град на два дела, град со убиства на секој чекор и кражби?
Да ја пушта мајками или ќерками, женами и да ми е страв дури од и до продавница дали некој ќе ја ограби, или убие? да го чекам таткоми од работа со страв да не го убијат бидејќи е полицаец или доктор?? За да излезам со девојка ми треба на 10 метри друштвото од 10 души случајно да не излезат браќава да ме истепаат??
Не бе не ми треба и облакодери да има таму.

Битола каква и да е, ама сам кога би ја шетал би се нашле и да ти помогнат одколку да ти одмогнат, цел народ во градов што живее е добар, и да знаеш каков и да си, Србин, Русин, Марсовец, Албанец, Скопјанец, ќе немаш прблем овде, единствено ако прв се гибниш тогаш ќе ти вратат инаку со секој другар можеш да бидиш........На 100 души еден е само гнида од човек овде, ама и тие се ретчат....друго е тоа пропаст што викаш и не е по наша вина, што куров мора да го фураат Скопје на сметка на сите градови во МК?

Ти ако не можеш не ни иди, овде сите што ги виде на таа уличка можат.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
6.655
Бев во Битола пред некој ден.

Што да кажам...страва.
Кај што е пропаднат како град но тие куќите,скоро цел град е иначе во куќи кои му даваат навистина шмек на село.
Очекував многу повеќе,градот е мизерен,има само еден широк сокак ама и тоа ништо посебно.
Цел град по една уличка се шета.

Јас никогаш не би можеш да живеам во такви места,да сум на место на битолчани би фаќал патот за Скопје или Австралија додека е време.
сигурен сум да би добила Битола независност и кога би стопанисувала со половина Пелагонија,РЕК и остало би го заминала Скопје за светлосни години......парите ни ги јади метрополата,ама и на тоа ќе му дојди крајот,ќе види-не ќе види ќе му текни еднаш на граѓанинот овде на што “лежи“,што може да има,а што добива за црпењето на ресурсите во корист на државата........па уште анти-респект од страна на метрополата.....

гледам доста кандидати за градоначалници - баш ме интересира дали некој е заинтересиран да стане вистински татко со стремење на остварување на наши,битолски интереси пред тие на државата(пошто гледаме што се случува во СК и западна Македонија,може да се рече дека ги носиме на наш терет а не добиваме ништо за возврат),дали има некој да понуди развој на оваа општина спрема она што го поседува и може да биди или ќе остане послушно партиско војниче кое по завршувањето на мандатот ќе го однеси својот товар од злато на сигурно место.....
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
Бев во Битола пред некој ден.

Што да кажам...страва.
Кај што е пропаднат како град но тие куќите,скоро цел град е иначе во куќи кои му даваат навистина шмек на село.
Очекував многу повеќе,градот е мизерен,има само еден широк сокак ама и тоа ништо посебно.
Цел град по една уличка се шета.

Јас никогаш не би можеш да живеам во такви места,да сум на место на битолчани би фаќал патот за Скопје или Австралија додека е време.
ај да се собериме 5 души да му платиме за Демир Хисар
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
238
Поени од реакции
306
Бев во Битола пред некој ден.

Што да кажам...страва.
Кај што е пропаднат како град но тие куќите,скоро цел град е иначе во куќи кои му даваат навистина шмек на село.
Очекував многу повеќе,градот е мизерен,има само еден широк сокак ама и тоа ништо посебно.
Цел град по една уличка се шета.

Јас никогаш не би можеш да живеам во такви места,да сум на место на битолчани би фаќал патот за Скопје или Австралија додека е време.
Тебе изгледа само на Баирот и на Тепсија те прошетале...
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Чисто да прашам шо мислите за кандидатите за градоначалници???....без заебанција и дали мислите глумецот би зал уште еден мандат или тешко????
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
6.655
Чисто да прашам шо мислите за кандидатите за градоначалници???....без заебанција и дали мислите глумецот би зал уште еден мандат или тешко????
сакаме да признаеме или не двојче досега најповеќе сторил за битолата,во поглед на инфраструктура,паркови/зеленило,инфраструктура/патишта,водовод,канализација......драгорот редовно се чисти итн итн.....има донесено доста странци во неговиот мандат,посебно со реконструкцијата на музејот и промовирањето на историја,скоро да нема ден да нема турски туристи во градот кои носат по некое евро +

арно ама никако да се донесат покапитални проекти каде ќе се вработуваат луѓе ЗА ПРИСТОЈНА плата,тука не гребка сите најповеќе,па од тоа незадоволство може да произлезат промени и превирања во градолничката фотеља.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom